Sport, Spel & Lek / Sports & Games
uppdat 08-09-08
-
Birnbaum,
Asher J (Ed) Tennis Strokes and Strategies - The Classic Instruction from Tennis
Magazine Hodder and Stoughton 1976, 217 pp hardbound publ cloth w dj, 4to, richly ill 70:-
-
Boberg, Torsten & Gösta Olander Svensk fjällsport.
Handledning vid färder i fjällen sommar och vinter. Bonniers 1936, 222
s. Inbunden förlagets illustrerade helklotband, främre omslag medbundet,
illustrerad, rygg nött, premiumlapp på frampärms insida. 2:a reviderade
uppl. 80:-
-
Borg, Björn Mitt liv som tennisspelare berättat för Gene
Scott. W&W 1980, 211 s. Inbunden förlagets helklotband med naggat
skyddsomslag, stor 8vo, namnetikett på försättsblad, illustrerad, med en
massa tidningsurklipp från tiden om tennis.
såld
-
Boström, Mattias & Christina Hammarström Alla tiders
golfare. Lind & Co 2004, 111 s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsomslag, illustrerad av Kaj Stenman. 80:-
-
Bridge med Einar Werner. Kontraktsbridge enligt Culbertson.
A/B Nordiska
Kompaniet 1936, 181 s. Hftad, 12:o, ngt nött rygghuvud. 60:-
-
Brunnhage, Lennart (utg) Olympiaboken 1948. En
presentation av 1948 års Olympiska spel i S:t Moritz och London med
uttömmande kommentarer i ord och bild samt fullständiga prislistor.
Statistiska uppgifter från alla föregående olympiader i modern tid.
Svenska Sportförlaget 1948, 244 s. Inbunden förlagets halvfranska band
med guldstämplad illustration på frampärm, 4to, rikt illustrerad, rygg lätt
nött, ngt lös och söndernött i innerfalsarna, mindre riss i försättsblad och
smutstitelsida, litet vikmärke på titelsida. 150:-
-
Culbertson, Ely Hur man spelar Canasta Allhem 1951,
108 s. ngt nött omsl, 3:e uppl, enstaka ill 50:-
-
Ericsson,
Sigge Vinnande skär Bonniers
1956, 263 s. inb förl pappbd, ou,
fotoill; om längdskridsko 40:-
-
Feldt, Reine & Tommy Öberg DDR. Undret i idrottsvärlden.
Fram 1978, 119 s. Häftad, rikt illustrerad, lätt nött omslag, ett par
småprickar på främre snitt. Rolig... 70:-
-
Frohm, Gösta & Bo Rosén( red) Vita friluftsboken. R&S
1963, 288 s. Inbunden förlagets pappband, rikt illustrerad, ej skyddsomslag.
Utgiven av Skid- och Friluftsfrämjandet.
90:-
-
Grauers, Jan & Gunnel Sundbom Hålliform. Handbok om kost och
motion. R&S 1972, 246 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband,
rikt illustrerad, ngt nött rygghuvud, såsprickor vid ryggfot, inklistrad
bokprislapp på insidan av frampärm och försättsblad. Utg. av Skid- och
friluftsfrämjandet. 70:-
-
Jannersten, Eric Bridge från grunden - Budgivning och spel
i modern kontraktsbridge Avesta 1973, 240 s. 2:a uppl, 25:te tus,
namnt 50:-
-
Karlsson,
Gerhard Drömmen om NHL Sportförl
1993, 286 s. inb förl dek helklotbd,
fotoill, siffra i filtpenna på främre smutsbl, stor 8:o
40:-
-
Karlsson, Nils (”Mora –Nisse”) I vita spår. Stockholm
(Bonniers folkbibliotek) 1953, 239 sid. 8.o, fotoillustrerad, inbunden i
förlagets pappband med trevligt blått papper med vita snöflingor. 51-70 tus.
80:-
-
Lindeberg, P D Bridge från början. W&W 1970, 85 s.
Häftad. 80:-
-
Lindhagen, Sven Olympisk uppslagsbok. Tidens 1961, 355
s. Inbunden förlagets hellinneband med olympiska ringarna på frampärm,
grått övre snitt, illustrerad, namn blindpressat på försättsblad. 150:-
-
Lindroth,
Jan Idrottens väg till folkrörelse -
Studier i svensk idrottsrörelse till 1915 Uppsala 1974, 403 s. Studia
Historica Upsaliensia 60, stor 8:o 175:-
-
Maclaren, Archibald
A System of Physical Education - Theoretical and Practical Clarendon
Press, Oxford 1869, viii + bound errata note + 516 + 2 (appendix K) + ii
(blank) + 16 (book list from Clarendon Press) hardbound publ blind
stamped cloth, weak hinges, outer hinges and upper and lower spine worn,
corners a bit bumped, ex-libris on inner front board half removed, stamp on
firs fly leaf ”Kungl. Gymnastiska Centralinstitutets Bibliotek” – Library of
the Royal Gymnastic Central Institute (Sweden), inlay good w ” ill’s drawn
on wood from life by Alexander Macdonald and engraved by J D Cooper”
650:-
-
Nordahl,
Gunnar Guld och gröna planer
Bonniers 1954, 233 s. inb förl dek
pappbd, nött, biblioteksbok 40:-
-
Nordenfelt, Bertil (red) Hälsa och friluftsliv.
Överstyrelsen för Sveska Röda Korset 1949, 1053 s. Inbunden förlagets
halvklotband, 4to, rikt illustrerad. 2:a uppl. 160:-
-
Polugajewski, Lew & Damski, Jakow Verteidigung im Schach
Sportverlag Berlin 1988, 288 pp 1st ed, hardbound publ dec cloth, ill
80:-
-
Silfverstrand, Carl &
Moritz Rasmussen Illustrerad lärobok i allmän idrott Lindblads 1926,
200 s. inb förl dek helklotbd m halvmjuka pärmar, rikt fotoill, samtida
namnt 100:-
-
Stora hälsoguiden - En
idébok för ett rikare liv
ICA Bokförlag u å, 383
s. inb förl fotoill kartonnagebd, 4to, mkt rikt ill, smånaggar i några
sidor, sista 2 bladen lösa. Gunilla Boman red. 100:-
-
Thayssen,
Axel Badminton – praktisk lärobok W&W
1933, 62 s. ngt nött 20:-
-
Warner,
Oliver Sport in Art Zodiac Books, London 1950, 31 pp hardbound publ dec boards, smudge on inside of front 40:-
-
Volk in Leibesübungen.
Deutsches Turn- und Sportfest Breslau 1938. Offizielle Erinnerungsbuch,
herausgeben im Auftrag des Reichssportführers
Wilhelm Limpert Verlag,
Berlin n d (1938), unpaged (96 pp). Small 4to, lavishly illustrated,
spine lightly worn, a few faint stains on inner back cvr, a very good copy
with the ”Bestellkarte” intact. 2.400:-
-
Östberg, Adolf Hjulsport. Rediviva 1972, ii + 82 s.
Häftad i illustrerat omslag, faksimil av originalet från 1889, rest av
etikett kvar på främre omslag, 2 stämplar på försättsblad och en på
titelsida. Om cyklar och cykling.
såld
|