Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
     Måndagar: 16-18
     Onsdagar: 16-18
      Lördagar: 12-15

       
  Tel: 0739-05 23 70
  eller 0730-62 91 92
  alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Sport, Spel & Lek / Sports & Games
uppdat 07-09-06
  1. Bergmark, Aron Ur Uppsala-idrottens historia Uppsala 1983, 89 s. stor 8vo, fotoill, Uppsala stads historia VI:3 70:-

  2. Birnbaum, Asher J (Ed) Tennis Strokes and Strategies - The Classic Instruction from Tennis Magazine Hodder and Stoughton 1976, 217 pp hardbound publ cloth w dj, 4to, richly ill 70:-

  3. Boberg, Torsten & Gösta Olander Svensk fjällsport. Handledning vid färder i fjällen sommar och vinter. Bonniers 1936, 222 s. Inbunden förlagets illustrerade helklotband, främre omslag medbundet, illustrerad, rygg nött, premiumlapp på frampärms insida. 2:a reviderade uppl. 80:-

  4. Borg, Björn Mitt liv som tennisspelare berättat för Gene Scott. W&W 1980, 211 s. Inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag, stor 8vo, namnetikett på försättsblad, illustrerad, med en massa tidningsurklipp från tiden om tennis. såld

  5. Boström, Mattias & Christina Hammarström Alla tiders golfare. Lind & Co 2004, 111 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, illustrerad av Kaj Stenman. 80:-

  6. Culbertson, Ely Hur man spelar Canasta Allhem 1951, 108 s. ngt nött omsl, 3:e uppl, enstaka ill 50:-

  7. Ericsson, Sigge Vinnande skär Bonniers 1956, 263 s. inb förl pappbd, ou, fotoill; om längdskridsko 40:-

  8. Jannersten, Eric Bridge från grunden - Budgivning och spel i modern kontraktsbridge Avesta 1973, 240 s. 2:a uppl, 25:te tus, namnt 50:-

  9. Karlsson, Gerhard Drömmen om NHL Sportförl 1993, 286 s. inb förl dek helklotbd, fotoill, siffra i filtpenna på främre smutsbl, stor 8:o 40:-

  10. Kemp, Dixon Handbok i yacht- och båtsegling Stockholm 1881, vi + 422 s. + xxxvi planscher inb förl gråa dek heklotbd, rygg nött, ngt solkiga pärmar och rygg, hörn stötta, genomgående fuktrand vid övre snitt och ned ca 5-6 cm efter främre snitt, liten 4to såld

  11. Lindfors, Torsten (utg) Vår idrott. En bok om kroppsövningar och karaktärsdaning. Hasse W Tullbergs Förlag 1930, xii + 405 s. + planscher. Inbunden förlagets dekorerade hellinneband, 4to, även illustrationer i texten, främre omslag medbundet, rygghuvud och titelfälten på rygg ngt nötta, 2 små stämplar på försättsblad resp. titelsida. såld

  12. Lindhagen, Sven Olympisk uppslagsbok. Tidens 1961, 355 s. Inbunden förlagets hellinneband med olympiska ringarna på frampärm, grått övre snitt, illustrerad, namn blindpressat på försättsblad. 150:-

  13. Lindroth, Jan Idrottens väg till folkrörelse - Studier i svensk idrottsrörelse till 1915 Uppsala 1974, 403 s. Studia Historica Upsaliensia 60, stor 8:o 175:-

  14. Maclaren, Archibald A System of Physical Education - Theoretical and Practical Clarendon Press, Oxford 1869, viii + bound errata note + 516 + 2 (appendix K) + ii (blank) + 16 (book list from Clarendon Press) hardbound publ blind stamped cloth, weak hinges, outer hinges and upper and lower spine worn, corners a bit bumped, ex-libris on inner front board half removed, stamp on firs fly leaf ”Kungl. Gymnastiska Centralinstitutets Bibliotek” – Library of the Royal Gymnastic Central Institute (Sweden), inlay good w ” ill’s drawn on wood from life by Alexander Macdonald and engraved by J D Cooper” 650:-

  15. Nordahl, Gunnar Guld och gröna planer Bonniers 1954, 233 s. inb förl dek pappbd, nött, biblioteksbok 40:-

  16. Nordenfelt, Bertil (red) Hälsa och friluftsliv. Överstyrelsen för Sveska Röda Korset 1949, 1053 s. Inbunden förlagets halvklotband, 4to, rikt illustrerad. 2:a uppl. 160:-

  17. Polugajewski, Lew & Damski, Jakow Verteidigung im Schach Sportverlag Berlin 1988, 288 pp 1st ed, hardbound publ dec cloth, ill 80:-

  18. Silfverstrand, Carl & Moritz Rasmussen Illustrerad lärobok i allmän idrott Lindblads 1926, 200 s. inb förl dek helklotbd m halvmjuka pärmar, rikt fotoill, samtida namnt 100:-

  19. Stora hälsoguiden - En idébok för ett rikare liv ICA Bokförlag u å, 383 s. inb förl fotoill kartonnagebd, 4to, mkt rikt ill, smånaggar i några sidor, sista 2 bladen lösa. Gunilla Boman red. 100:-

  20. Thayssen, Axel Badminton – praktisk lärobok W&W 1933, 62 s. ngt nött 20:-

  21. Warner, Oliver Sport in Art Zodiac Books, London 1950, 31 pp hardbound publ dec boards, smudge on inside of front 40:-

  22. Volk in Leibesübungen. Deutsches Turn- und Sportfest Breslau 1938. Offizielle Erinnerungsbuch, herausgeben im Auftrag des Reichssportführers Wilhelm Limpert Verlag, Berlin n d (1938), unpaged (96 pp). Small 4to, lavishly illustrated, spine lightly worn, a few faint stains on inner back cvr, a very good copy with the ”Bestellkarte” intact. 2.400:-

  23. Östberg, Adolf Hjulsport. Rediviva 1972, ii + 82 s. Häftad i illustrerat omslag, faksimil av originalet från 1889, rest av etikett kvar på främre omslag, 2 stämplar på försättsblad och en på titelsida. Om cyklar och cykling. såld