|
Topografi, Stockholm och skärgården
uppdat 08-08-21
-
Adelsköld,
Elise Stockholms högskolas matrikel
1888-1927 Stockholms Universitet 1978, 86 s. inb
förl dek helklotbd m skomsl, liten 4to, porträttill 50:-
-
Ahlberg, Axel W o a
(red) Norra latin femtio år 1880-1930 - Historik. Hågkomster av forna
lärjungar Stockholm 1930, 250 s. dedicerad av Axel W Ahlberg till
Nils Boreng, inb förl halvfrbd m skolans vapen i guld på främre omsl, ill,
nr 175/200 numr ex, 4to, pärmpappret lätt nött 250:-
-
Ahlberg, Gösta Stockholms befolkningsutveckling efter 1850
Stockholm 1958, 209 s. liten 4to, Monografier utg av Stockholms
Kommunalförvaltning 22:1 100:-
-
Alm, Henrik
Murgesällerna i Stockholm Stockholm 1944, 144 s. + inbunden rättelselapp
inb privat helklotbd m titelfält i läder och guld, namnstämpel på
titelsida, ill, färgat övre snitt 125:-
-
Almquist, Joh. Ax. Stockholm Stads Brandförsäkringskontor
1746-1921. Historisk skildring. Stockholm 1921, xiv + 712 s. Inbunden
förlagets rikt gulddekorerade halvmarokängband, folio, övre guldsnitt, bägge
omslag medbundna, rikt illustrerad, rygg och hörn med viss nötning.
700:-
-
Andersson, Erik (red)
Kampen om
Stockholm - Stockholm under tio års
arbetarstyre
Stockholms Arbetarekommun 1931, 194 + ii s. + inbunden
rättelselapp ill 120:-
-
Andström,
Bobby Stockholms skärgård – The Stockholm Archipelago – Die
Stockholmer Schären – L’archipel de Stockholm Legenda 1988, 91 pp hb
publ boards w dj, 4o, lavishly photo-ill, 4-language text 100:-
-
Arnö, Ivar Gårdar och öden på glömda Mälaröar. Blad ur
Arnöns och Oknöns skiftesrika krönika. Svenska Reproduktions AB 1968,
161 + i s. Häftad i illustrerat omslag, illustrerad. 125
-
Barthel, Sven (text) & Roland Svensson (bild) Svenska
Lillö med några utflykter i omgivningarna och i tiden. Bonniers 1973,
221 + iii s. 1:a uppl., inbunden förlagets guldstämplade helklotband ed
ngt naggat skyddsomslag, liten 4to, kartor på försättspappren. 200:-
-
Barthel, Sven Somrarnas ansikten. Bonniers 1975, 195 +
iv s. Inbunden förlagets illustrerade pappband med skyddsomslag, främre
omslag medbundet, illustrerad av Roland Svensson. 100:-
-
Barthel, Sven Äventyrens värld. Bonniers 1958, 170 + ii
s. Inbunden förlagets illustrerade pappband med ngt naggat
rispappersskyddsomslag, rikt illustrerad, blått övre snitt. 70:-
-
Byström Janarv, Görel (projektledare) Guide till
världsreligionernas Stockholm. Guide to Multi-faith Stockholm. Word Wide
Wisdom 2000, 117 + 10 (maps) + iii pp. Häftad, bakre omslag utvikbart,
liten nagg i främre omslag. 70:-
-
Cedercrantz, Bror Berättelse om ett hus på Djurgården.
Höjerings 1985, 93 + iii s. Häftad med monterad illustration på
framsidan, stor 8vo, illustrerad med planscher. 80:-
-
Cohn, Helge (red)
Kring Brunkeberg - En liten Stockholmsrapsodi i ord och bild Stockholm
1965, 47 + i s. stor smal 8vo, fotoill; om Götabankens historia 40:-
-
Corin,
Carl-Fredrik Självstyre och kunglig
maktpolitik inom Stockholms stadsförvaltning 1668-1697 Stockholm 1958,
671 s. monografier utg av Stockholms
kommunalförvaltning 21, liten 4to 90:-
-
Dagborn, Olof Stadshypotek i Stor-Stockholm. En historisk
översikt. Stockholms läns stadshypoteksförening 1984, 291 s. Inbunden
förlagets illustrerade pappband, stor 8vo, rikt illustrerad, ryggfot och
-huvud lätt nötta. 80:-
-
Dahlberg, Ivar När
folkhögskolan kom till Stockholm Stockholm 1949, 16 s. dedicerad,
klammerhäftad, ill, mindre bläckfläck på bakre omsl 50:-
-
Dahlgren, Victor Beskrifning jemte statistisk tabell och
karta öfver Lidingö Socken 1847. Bilaga till facsimileupplagan Sigurd Göran
Hjort ägareförteckning. Rediviva 1973, vi + 29 (faksimil) + 8 (bilaga)
s. + karta lös igördel på bakpärms insida. Inbunden förlagets
illustrerade pappband, 2 biblioteksstämplar och en biblioteksetikett.
Faksimil av originalet från 1847. 50:-
-
Drottningholm
Stockholm
1958, 48 s. mkt rikt ill, 2 s/v vykort på teaterscenen medföljer 60:-
-
Drottningholms
slottsteater – program 1979 Strängnäs
1979, 104 s. fotoill 50:-
-
Drottningholms Slottsteater. Program 1961.
Strängnäs 1961, 124 s. Häftad,
illustrerad, bl a med foton på alla skådespelare. 70:--
Durango, Sigfrid Roslagsår
- En samling naturkåserier W&W 1962, 163 s. stor 8vo, rikt ill m teckningar av Eric Palmquist 40:-
-
Ekegärd, Lars-Gunnar Skärgårdskonferens i Vaxholm.
Skrgården måste räddas - men får ej bli ett Skansen. Utan ort, utan
årtal, s. 166-169. Dedicerad, häftad, stor 8vo, fotoillustrerad, ngt
solkigt omslag. Särtryck.
såld -
Ekström, F W Riddarholmskyrkan. Vägledning för besökande
derstädes. Stockholm 1883, 32 s. Häftad i illustrerat omslag, liten
8vo, blekt i kanterna, liten fuktfläck på främre omslag. Sjette uppl.
60:- -
Fogelström,
Per Anders Okänt Stockholm – en
antologi Bonniers 1967, 207 s. Inb
förl dek pappbd, ill, svagt solkig, 15:e tus 75:-
-
Fogelström, Per Anders Stad i bild. En Stockholmskrönika
1860-1970. Bonniers 1970, 198 s. Inbunden förlagets guldpressade
helklotband, tvär 4to, mkt rikt illustrerad, kartor på försättsbladen,
exlibris, ej skyddsomslag. 100:-
-
Gripsholms slott -
Officiell vägledning för besökande
PAN&s/Nationalmuseum
1951, ii + 32 + ii s. med planer och illustrationer, klammerhäftad, liten
fläck på bakrie omsl, årtal i kulspets på främre omsl’s insida 40:-
-
Gripsholms slott -
Officiell vägledning för besökande
PAN&s/Nationalmuseum
1933, ii + 24 s. med planer och illustrationer, klammerhäftad, liten
kulspetskrumelur på främre omsl, hundöron s. 19-24, sista bladet litet naggat
i överkanten 50:-
-
Grundström, Åke
Markisens slott - En bildserie från Tyresö Nordiska Museet 1987, 24 s.
klammerhäftad, rikt ill, inledn av Sigurd Wallin 40:-
-
Grönstedt,
Johan Stockholm och stockholmare för
tjugofem år sedan (1892) – I. Officiella-kommunala-affärslivet Stockholm
1917, 183 s. # 59 av 500 ex, ill,
skadad rygg, ngt bucklig 50:-
-
Grönstedt,
Johan Stockholm och stockholmare för
tjugofem år sedan (1892) – II. Nöjeslifvet Stockholm 1917, 135 s. 3 406 av 500 ex, mkt skadat omsl 50:-
-
Hallman, Mila
Danviksfolk, präster och vinskänkar - Historier från gamla Stockholm
Fröléen & Co 1908, 238 s. stor 8vo
såld
-
Hansson, Hans Med tunnelbanan till medeltiden. Vad fynden
berättar om Stockholms historia. Bonniers 1960, 228 s. Häftad, rikt
illustrerad, stor kvadratisk 8vo, nött rygg. 60:-
-
Hanson, Hans Stockholms stadsmurar Stockholm 1956, 401
s.+ erratalapp inb priv helklotbd m båda omsl medb, liten 4to, foto- och
andra ill, 2 små stämplar, Monografier utg av Stockholms Kommunalförvaltning
18 125:-
-
Henrikson, Alf & Hasse Eriksson Storkyrkan. En svensk
krönika. Bonniers 1979, 144 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt
trasigt skyddsomslag, rikt illustrerad, stor 8vo, 2 stämplar på
försättsblad, liten sifferstämpel på kolofonsida. 60:-
-
Holmlöv,
Olle Rödlögaborna LT 1984, 187
s. inb förl pappbd m svagt solkigt
skomsl; roman 100:-
-
Janhem, Åke Arholma-Landsort – Leder och hamnar i
Stockholms skärgård Bonniers 1971, 298 s. inb förl dek pappbd,6:e
uppl, vattenskadad 40:- -
Jansson, Christer (red) Stockholm - viktigast i Sverige.
En tillväxtplan för utveckling av huvudstadsregionen. Ekerlids 2006, 156
s. Inbunden förlagets laminatband, illustrerad. 120:- -
Johansson, Gotthard; Mats Rehnberg & Gösta Selling Ur
svenska hjärtans djup. Bilder från Oscar II:s Stockholm. W&W 1953, 220
s. Inbunden halvfranskt band med guldpräglad rygg och övre guldsnitt,
främre omslag medbundet, mkt rikt illustrerad, 4to, pärmpappret ngt nött.
150:- -
Johansson, Ulf (red) Roslagen. STF 1993, 216 s.
Inbunden förlagets illustrerade laminatband, stor 8vo, illustrerad.
Svenska Turistföreningens årsbok 1994. 70:- -
Järbe, Bengt Sällsamheter i Stockholmstrakten. Norr och
väst om stan. R&S 1981, 341 s. Inbunden förlagets kartonnageband,
kvadratisk 8vo, rikt illustrerad, stämpel på försättsblad, svagt märke efter
borttagen lapp på frampärms insida. 100:- -
Kant,
Herman & Reher, Lothar In
Stockholm Verlag Wolk und Welt, Berlin 1971, 127 s. hardbound
publ dec cloth w lightly naggat dj, richly photoill in b/w, large 8vo; in
German 40:-
-
Karlebo, Selim (utg) &
Grandin, Karl-Arvid Ilsholm Stockholm 1967, 114 s. inb förl dek
konstläderbd, rikt ill i färg och s/v 80:-
-
Karlsson, Bo & Hans Larsson Mälardalen Liber 1985, 192
s. uppl 1:1, liten 8vo, under medverkan av Åsa Nordén, rikt ill, i serien
“Svenska vägvisare“ 40:-
-
Karta över Stockholm 1950.
Generalstabens Litografiska Anstalt
1950, 16 s. + utvikskarta i färg. Häftad, smånaggat
och litet solkigt omslag.
-
Kartor till Stockholms
adresskalender 1970
Stockholm 1970 mapp med: 11 utvikskartor m olika
stadsdelar; utvikskarta: Trafikkarta Stockholm gällande fr. o. m. 1 april
1970, liten lapp m ändrade trafikbestämmelser efter 1 april 1970 +
Hörsalar, teaterplaner, konsertsalar, idrottsanläggningar 24 s.
klammerhäftad + Gatu och kvartersregister till Stockholms
adresskalenders kartor 159 s. ett par kartor m riss 140:-
-
Kejne,
Karl-Erik Gubbar och gränder Lindblads
1954, 245 s. 2:a uppl, 5-8 tus, lätt
naggat omsl 40:-
-
Kejne,
Karl-Erik Gubbar och gränder Lindblads
1954, 245 s. inb förl klotryggbd, 5-8
tus, lätt naggat omsl, exl 50:-
-
Kontor
och handel i Stockholm Stockholm
1937, 268 + xii (reklam) stor 8vo, några
mindre fuktfläckar på främre omsl, fotoill; Minnesskrift utg av Kontors-
och Handelsanställdas Förening i Stockholm 40:-
-
Källström, Ragnar Strövtåg på Söder. Stockholm 1959,
112 + i s. Dedicerad, häftad med skyddsomslag, illustrerad, stor 8vo.
140:-
-
Lagerquist,
Marshall (red) Seglora kyrka på Skansen Nordiska Museet 1940, 16 s.
+ 12 s. helsidesplanscher inb förl dek klotryggbd, blomsterkrans på
dedikationsbladet
såld
-
Larsson, Sören & Jaak Saving Nordstjernan inifrån
1890-1990. Norstedts 1990, 200 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade
helklotband, 4to, mkt rikt illustrerad. 90:-
-
Lidman,
Sven Filadelfia – Rörelse pingströrelse
nybyggarande Stockholm 1939, 63 s. stor
8vo, fotoill 25:-
-
Lindblad,
Erik Djurgårdsår W&W 1956,
138 s. stor 8vo, ill av förf, skomsl 50:-
-
Lindblom,
Andreas Stockholms slott genom
seklerna A&W 1925, 142 s. + utvikskarta rikt
ill. 60:-
-
Lindhagen, Anna Idyller och utsikter. Bilder från
Stockholms natur och bebyggelse. W&W 1923, 129 s. Inbunden privat
helklotband , främre omslag medbundet, gammaldags låneficka och
utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, en stämpler
till. 90:-
-
(Lion,
Carl) Carl Lion berättar W&W 1962, 210 s. + planscher stor 8vo,
lätt naggat skomsl, namnt 75:-
-
Millesgården
utan ort, u å
(1950-tal), 20 s. ill, klammerhäftad 40:-
-
Murmestare
Embetet i Stockholm 500 år Stockholms
Medeltidsmuseum 1987, 64 + viii (reklam) museets
katalog nr 1, rikt ill, ena hörnet lätt vikt
40:-
-
Niemeyer, Günther Adolf Fredriks kyrka. Stockholm
1967, 40 s. Häftad, liten 8vo, rikt fotoillustrerad. 50:-
-
Nilsson-Tannér, Per
Den vita båten S&L 1952, 303 s. ou, osprättad 80:-
-
Norbäck, Alf (red)
Vårdkasen på Blasieholmen - Blasieholmskyrkan 75 år 1868-1943 Stockholm
1942, 162 + ii s. inb frl klotryggbd, stor 8vo, ill, liten skada på
rygghuvud 60:-
-
Norlander,
Emil Rännstensungar och storborgare – Stockholm under ett halvsekel Åhlén
& Åkerlunds 1924, 405 s. inb trevligt priv halvfrbd m främre omsl
medb, med 153 ill 125:-
-
(Olsson, Jan Olof)
Jolo i DN. - Ett urval av Jan Olof Olssons journalistik 1945-1974 DN
1974, 75 s. kvadratisk 8vo, ngt nött rygg, ill 90:-
-
Olsson, Martin Riddarholmskyrkan. Vägledning för
besökande. Stockholm 1952, 32 s. + utviksplansch. Klammerhäftad,
illustrerad, ngt solblekt vid rygg, liten fläck på bakre omslag. 40:-
-
Ottow, Katharina
Vägen vid sidan om - En verklighetsskildring från de hemlösas värld
Stockholm 1956, 164 s. 3:e uppl., ngt sned, titeln på främre omsl ifylld m
kulspets 60:-
-
Rehnberg,
Mats The Nordiska Museet and Skansen – An Introduction to the History and
Activities of a Famous Swedish Museum Stockholm 1957, 194 s. liten
riss i främre omsl, mkt rikt fotoill 40:-
-
Rüster, Reijo & Westman, Lars Utskär R&S 1990, 152 s.
4to, inb förl helklotbd m skomsl, mkt rikt ill i färg 150:-
-
Sadolin, Ebbe På vandring i Stockholm. Gebers 1954,
165 s. Inbunden förlagets illustrerade och guldpressade klotryggband,
liten 4to, illustrerad med teckningar av författaren, en bit av frampärm ngt
solblekt. 90:-
-
(Sager,
Sofie) Olsen, Maj Sofie Sager - Revoltör
mot dubbelmoral Litteraturfrämjandet/ LT 1975, 142 s. inb förl dek pappbd, stor 8vo; ”om den mest förtalade och
skandaliserade kvinnan i 1850-talets Stockholm”, hon stämde en man för våldtäktsförsök
och vann målet 60:-
-
Selling, Gösta
Stockholm stads Brandförsäkringskontors hus i kvarteret Aglaurus vid
Mynttorget - Historik med anledning av kontorets 200-åriga tillvaro
Stockholm 1946, 115 s. inb förl klotrygbd m kontorets vapen i guld på
främre omsl, titeletikett i läder, rikt ill, stor kvadratisk 8vo 75:-
-
Selling, Gösta Räntmästarhuset i Gamla Stan.
[Stockholm 1979], s. 7-50. Klammerhäftad, illustrerad, stor 8vo. Särtryck
ur: Daedalus. Tekniska museets årsbok 1978/79. 40:-
-
Sjölin, Walter o a
Kontor och handel i
Stockholm
Stockholm 1937, 268 +
xii (reklam) stor 8vo, ospr, några små fuktfläckar på främre omsl, ill
80:-
-
Spong, Berit Sjövinkel Norstedts 1949, 456 + i +
rättelselapp inb förl klotryggbd m medb omsl, 2:a uppl
såld
-
Stiernstedt, W Gordon
En hundraårig konjunkturspegel - Skildringar omkring Stockholms
Köpmannaförenings historia PAN&s 1958, 269 s. + planscher stor8vo, ospr
från s. 17 75:-
-
Stockholm
med omgivningar Svenska
Turistföreningens Förl 1948, 357 s. 2:a
reviderade uppl, inb förl dek helklotbd, fotoill, ill, utvikskarta,
rygghuvud ngt trasigt 40:-
-
Stockholms Borgargille
Festskrift 1921-1931
Stockholm 1931, 178 + ii s. ill,
stor 8vo
80:-
-
Stockholms
Handelskammare 1902-1927 - En minnesskrift
Stockholm 1927, 208 + ii s. inb
priv ngt nötta halvfrbd, 4to, medb främre omsl; artiklar om olika aspekter
på Stockholms näringsliv, te x:
Wald. Beijer Inköp av stenkol efter
analys , Erik Oldenburg Stockholms betydelse för bokindustri o.
bokhandel , Josef Sachs Den illojala konkurrensen o. vad som gjorts
f. dess bekämpande , O. Wallenberg Övergången fr. fri tobakshandel t.
monopol etc.
140:-
-
Stockholms Högskolas katalog Höstterminen 1953 I.
Undervisning och examination. Administrativa uppgifter.
Bonniers 1953, 145 s. Häftad,
namnteckning i blyerts, liten fläck på främre omslag. 60:-
-
Stockholms turistbok
Ernst
Wessmans Bokförlag 1929, 108 s. + utvikskarta + 16 s. planscher liten
8vo, ill i text, främre omsl m vikmärke, entaka förstrykn, liten bläckfläck
på bakre omsl 40:-
-
STOSEB 80
Stor-Stockholms Energi AB Regional energiplan
Kungälv 1981, 171 + 44
(bilagor) + utvikskarta stor 8vo 60:-
-
Sundström, Erland & Janson, Mats Missionshuset från
Svenshult - Om väckelsen och Skansens missionshus Gummessons 1979, 100
s. ill, Skrifter från Skansen 7 50:-
-
Svedelius, C Norra
Real 1876-1926 PAN&s 1927, 178 s. dedicerad, inb halvklotbd, fotoill
90:-
-
Svedelius, Julia Vad Mälaren speglat - Sanning, syner och
sägner kring en gammal mälargård N&K 1947, 285 + iii s. 1:a uppl,
stor 8vo, omsl småtrasigt, ill m helsidesplanscher 80:-
-
Svedmark, Eugéne
Ortografiska studier inom Roslagen
Stockholm 1887, 28 s. + karta + 4 s.
stor 8vo, ospr, 2 stämplar; Sveriges Geologiska Undersökning Ser. C N:o
88 100:- -
Svensson, Roland Skärgårdsliv i gången tid. En skildring
av arbete och lek i Stockholms skärgård. Bonniers 1961, 253 + ix s.
1:a uppl., inbunden förlagets blåpressade helklotband med mkt lätt naggat
skyddsomslag och medbundet främre omslag. illustrerade pärmpapper, liten
4to, illustrerad av författaren. 240:- -
Sörmlandsbygden. Södermanlands Hembygdsförbunds årsbok 1953
(22:a årg.).
Nyköping 1953, 173 s. Inbunden förlagets klotryggband, illustrerad, stor
8vo. 75:- -
Tegen,
Martin Musiklivet i Stockholm
1890-1910 Stockholm 1955, 220 s. Monografier
utg av Stockholms kommunalförvaltning; ospr, liten 4:o 100:-
-
Theve, Andreas, Mats Wickman & Ove Hahn Folkets Gröna Lund
på Kungl. Djurgården. Lind & Co. 2003, 200 s. Inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag, illustrerade försätts, kvadratisk 4to, mkt
rikt illustrerad. 150:-
-
Thim, Olle (red) I samhällets utkant - Ur Stockholms
sociala historia Tidens 1989, 323 s. stor 8vo, ill 75:-
-
Timell,
Staffan Människan, staden och ljuset Stockholm
1968, 159 s. en antologi i ord och
bild utg av Stockholms elverk, inb förl helklot m naggat skomsl, 2:a uppl,
stor 8vo, rikt ill 50:-
-
Tjerneld, Staffan
Stockholmsliv - Hur vi bott, arbetat och
roat oss under 100 år 2.
Kungsträdgården och Blaiseholmen
Norstedts 1949, ii +
s. 115-224 liten 4to, ill, nött omsl (fr a rygg), ngt fuktbucklad vid
övre främre hörn 50:-
-
Trettiotalets Skansen. Utveckling och omdaning under
decenniet 1929-1939.
Thule 1939, 313 + i s. Inbunden förlagets halvfranska band
med övre guldsnitt, 4to, rikt fr a fotoillustrerad, utmärkt skick. 200:-
-
Tunberg,
Sven Rod och roslag i det gamla
Sveariket Gebers 1947, 54 s. Det
levande förflutna: Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 11, ill, om
ledung och andra sjöstridskrafter i Roslagen 40:-
-
Vaxholms fästnings museum.
Föreningen Vaxholms Fästnings Musei
Vänner 1972, 64 s. Klammerhäftad i illustrerat omslag, illustrerad.
Föreningen Vaxholms Fästnings Musei Vänner Meddelande IX. 60:-
-
Vad
händer med skogen i Stockholms län? Stockholm
1984, 128 s. Stockholms läns landsting, Regionplanekontoret, rapport 1984:10; ill,
stor 8vo, ded av Set Carlsson som tagit omslagsfotona 25:-
-
Wickman, Mats Från biopalats till kasino. En resa genom
Stockholms nöjeshistoria. Cosopol Casino/ Svenska Spel 2003, 64 s.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor kvadratisk 8vo, rikt
illustrerad, som ny. 100:-
-
Wijkmark, Henning
Från nya elementarskolans ungdomstid PAN&s 1928, 213 s. inb privat
halvklotbd, stor 8vo, ill, exl, sprängt snitt 100:-
-
Wikström, Jeppe
Staden Stockholm 1996, 304 s. stor 4to, inb förl dek helklotbd m
skomsl, innerpärmar ill med kartor av Sthlm, 3:e uppl, mkt rikt ill; modernt
fotografiskt praktverk om
Stockholm
200:-
-
Willén, Gunnar
Hantverksinstitutet i
Stockholm 25 år 1922-1947
Statens
Hantverksinstitut 1947, 64 s. ill, Statens Hantverksinstituts skriftserie
M 17 75:-
-
Wrangel, F U Blaiseholmen och dess inbyggare Norstedts
1914, xvi + 174 s. 2:a uppl, ill, blekt rygg, liten riss i rygghuvud
300:-
-
Välkommen
till Stockholm – En bok till den nyblivne stockholmaren Stockholm
1972, 168 s. inb förl kartonnagebd 30:- -
Wästberg, Per Östermalm. W&W 1962, 177+iii s. + 88 s.
planscher. Inbunden förlagets guldstämplade helklotband, stor 8vo. 2:a
uppl.125:- -
Åkerhielm, Helge Stockholm i berättelser och bilder.
Hökerbergs 1953, 264 s. Inbunden förlagets klotryggband, liten 4to, bägge
omslagen medbundna, illustrerad(22 helsidesbilder), ej skyddsomslag. Till
minne av Stockholms 700-års jubileum. 80:- -
Öhman, Lars Husaröbilder från åren 1895-1950 Samlade och
kommenterade Husarö/Ljusterö Hembygdsförening u å, 106 s. inb förl
dek laminerade pappbd, 4to, ill såld
|