Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com

Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

        
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.

 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Topografi, Stockholm och skärgården

uppdat 08-01-21

  1. Adelsköld, Elise Stockholms högskolas matrikel 1888-1927 Stockholms Universitet 1978, 86 s. inb förl dek helklotbd m skomsl, liten 4to, porträttill 50:-  

  2. Ahlberg, Axel W o a (red) Norra latin femtio år 1880-1930 - Historik. Hågkomster av forna lärjungar Stockholm 1930, 250 s. dedicerad av Axel W Ahlberg till Nils Boreng, inb förl halvfrbd m skolans vapen i guld på främre omsl, ill, nr 175/200 numr ex, 4to, pärmpappret lätt nött 250:-

  3. Ahlberg, Gösta Stockholms befolkningsutveckling efter 1850 Stockholm 1958, 209 s. liten 4to, Monografier utg av Stockholms Kommunalförvaltning 22:1 100:-

  4. Alm, Henrik Murgesällerna i Stockholm Stockholm 1944, 144 s. + inbunden rättelselapp inb privat helklotbd m titelfält i läder och guld, namnstämpel på titelsida, ill, färgat övre snitt 125:-

  5. Almquist, Joh. Ax. Stockholm Stads Brandförsäkringskontor 1746-1921. Historisk skildring. Stockholm 1921, xiv + 712 s. Inbunden förlagets rikt gulddekorerade halvmarokängband, folio, övre guldsnitt, bägge omslag medbundna, rikt illustrerad, rygg och hörn med viss nötning. 700:-

  6. Andersson, Erik (red) Kampen om Stockholm - Stockholm under tio års arbetarstyre Stockholms Arbetarekommun 1931, 194 + ii s. + inbunden rättelselapp ill 120:-

  7. Andström, Bobby Stockholms skärgård – The Stockholm Archipelago – Die Stockholmer Schären – L’archipel de Stockholm Legenda 1988, 91 pp hb publ boards w dj, 4o, lavishly photo-ill, 4-language text 100:-

  8. Arnö, Ivar Gårdar och öden på glömda Mälaröar. Blad ur Arnöns och Oknöns skiftesrika krönika. Svenska Reproduktions AB 1968, 161 + i s. Häftad i illustrerat omslag, illustrerad. 125

  9. Asklund, Erik Skeppsholmen W&W 1950, 112 s. ill av Georg Lagerstedt, svag liten fläck på främre omsl såld

  10. Baehrendtz, Nils Erik (red) Boken om Skansen. BB 1980, 256 s. Inunden förlagets guldpressade konstläderband med skydsomslag, 4to, mkt rikt illustrerad, marmorerade försättspapper. såld

  11. Barthel, Sven (text) & Roland Svensson (bild) Svenska Lillö med några utflykter i omgivningarna och i tiden. Bonniers 1973, 221 + iii s. 1:a uppl., inbunden förlagets guldstämplade helklotband ed ngt naggat skyddsomslag, liten 4to, kartor på försättspappren. 200:-

  12. Barthel, Sven Somrarnas ansikten. Bonniers 1975, 195 + iv s. Inbunden förlagets illustrerade pappband med skyddsomslag, främre omslag medbundet, illustrerad av Roland Svensson. 100:-

  13. Boken om Skansen. Hasse W Tullberg, Stockholm 1916, 118 + iv s. Inbunden förlagets guldpressade halvläderband, tvär 4to, ngt nött rygghuvud, -fot och hörn, helt guldsnitt, sista perforerade bladet nästan loss, planschverk, förord av Gustaf Upmark. Nr 342/500 ex. såld

  14. Byström Janarv, Görel (projektledare) Guide till världsreligionernas Stockholm. Guide to Multi-faith Stockholm. Word Wide Wisdom 2000, 117 + 10 (maps) + iii pp. Häftad, bakre omslag utvikbart, liten nagg i främre omslag. 70:-

  15. Cedercrantz, Bror Berättelse om ett hus på Djurgården. Höjerings 1985, 93 + iii s. Häftad med monterad illustration på framsidan, stor 8vo, illustrerad med planscher. 80:-

  16. Cohn,  Helge (red) Kring Brunkeberg - En liten Stockholmsrapsodi i ord och bild Stockholm 1965, 47 + i s. stor smal 8vo, fotoill; om Götabankens historia 40:-

  17. Corin, Carl-Fredrik Självstyre och kunglig maktpolitik inom Stockholms stadsförvaltning 1668-1697 Stockholm 1958, 671 s. monografier utg av Stockholms kommunalförvaltning 21, liten 4to 90:-

  18. Dagborn, Olof Stadshypotek i Stor-Stockholm. En historisk översikt. Stockholms läns stadshypoteksförening 1984, 291 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo, rikt illustrerad, ryggfot och -huvud lätt nötta. 80:-

  19. Dahlberg, Ivar När folkhögskolan kom till Stockholm Stockholm 1949, 16 s. dedicerad, klammerhäftad, ill, mindre bläckfläck på bakre omsl 50:-

  20. Dahlgren, Victor Beskrifning jemte statistisk tabell och karta öfver Lidingö Socken 1847. Bilaga till facsimileupplagan Sigurd Göran Hjort ägareförteckning. Rediviva 1973, vi + 29 (faksimil) + 8 (bilaga) s. + karta lös igördel på bakpärms insida. Inbunden förlagets illustrerade pappband, 2 biblioteksstämplar och en biblioteksetikett. Faksimil av originalet från 1847. 50:-

  21. Drottningholm Stockholm 1958, 48 s. mkt rikt ill, 2 s/v vykort på teaterscenen medföljer 60:-

  22. Drottningholms slottsteater – program 1979 Strängnäs 1979, 104 s. fotoill 25:-  

  23. Durango, Sigfrid Roslagsår - En samling naturkåserier W&W 1962, 163 s. stor 8vo, rikt ill m teckningar av Eric Palmquist 40:-

  24. Fogelström, Per Anders Okänt Stockholm – en antologi Bonniers 1967, 207 s. Inb förl dek pappbd, ill, svagt solkig, 15:e tus 75:-

  25. Fogelström, Per Anders Stad i bild. En Stockholmskrönika 1860-1970. Bonniers 1970, 198 s. Inbunden förlagets guldpressade helklotband, tvär 4to, mkt rikt illustrerad, kartor på försättsbladen, exlibris, liten fläck på frampärm, ej skyddsomslag. 80:-

  26. Gripsholms slott - Officiell vägledning för besökande PAN&s/Nationalmuseum 1951, ii + 32 + ii s. med planer och illustrationer, klammerhäftad, liten fläck på bakrie omsl, årtal i kulspets på främre omsl’s insida 40:-

  27. Gripsholms slott - Officiell vägledning för besökande PAN&s/Nationalmuseum 1933, ii + 24 s. med planer och illustrationer, klammerhäftad, liten kulspetskrumelur på främre omsl, hundöron s. 19-24, sista bladet litet naggat i överkanten 50:-

  28. Grundström, Åke Markisens slott - En bildserie från Tyresö Nordiska Museet 1987, 24 s. klammerhäftad, rikt ill, inledn av Sigurd Wallin 40:-

  29. Grönstedt, Johan Stockholm och stockholmare för tjugofem år sedan (1892) – I. Officiella-kommunala-affärslivet Stockholm 1917, 183 s. # 59 av 500 ex, ill, skadad rygg, ngt bucklig 50:-

  30. Grönstedt, Johan Stockholm och stockholmare för tjugofem år sedan (1892) – II. Nöjeslifvet Stockholm 1917, 135 s. 3 406 av 500 ex, mkt skadat omsl 50:-

  31. Gullers, K W & Stieg Trenter Gamla stan. PAN&s 1953, 96 s. Häftad med ngt nött omslag och rygg, 4to, mkt rikt fotoillustrerad. såld

  32. Gullers, K W & Stieg Trenter Gamla stan. PAN&s 1953, 96 s. Inbunden förlagets guldstämplade helklotband, 4to, mkt rikt fotoillustrerad. såld

  33. Hallman, Mila Danviksfolk, präster och vinskänkar - Historier från gamla Stockholm Fröléen & Co 1908, 238 s. stor 8vo 120:-

  34. Hanson, Hans Stockholms stadsmurar Stockholm 1956, 401 s.+ erratalapp inb priv helklotbd m båda omsl medb, liten 4to, foto- och andra ill, 2 små stämplar, Monografier utg av Stockholms Kommunalförvaltning 18 125:-

  35. Henrikson, Alf & Hasse Eriksson Storkyrkan. En svensk krönika. Bonniers 1979, 144 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt trasigt skyddsomslag, rikt illustrerad, stor 8vo, 2 stämplar på försättsblad, liten sifferstämpel på kolofonsida. 60:-

  36. Holmlöv, Olle Rödlögaborna LT 1984, 187 s. inb förl pappbd m svagt solkigt skomsl; roman 100:-  

  37. Janhem, Åke Arholma-Landsort – Leder och hamnar i Stockholms skärgård Bonniers 1971, 298 s. inb förl dek pappbd,6:e uppl, vattenskadad 40:-

  38. Johansson, Ulf (red) Roslagen. STF 1993, 216 s. Inbunden förlagets illustrerade laminatband, stor 8vo, illustrerad. Svenska Turistföreningens årsbok 1994. 70:-

  39. Järbe, Bengt Sällsamheter i Stockholmstrakten. Norr och väst om stan. R&S 1981, 341 s. Inbunden förlagets kartonnageband, kvadratisk 8vo, rikt illustrerad, stämpel på försättsblad, svagt märke efter borttagen lapp på frampärms insida. 100:-

  40. Kant, Herman & Reher, Lothar In Stockholm Verlag Wolk und Welt, Berlin 1971, 127 s. hardbound publ dec cloth w lightly naggat dj, richly photoill in b/w, large 8vo; in German 40:-

  41. Karlebo, Selim (utg) & Grandin, Karl-Arvid Ilsholm Stockholm 1967, 114 s. inb förl dek konstläderbd, rikt ill i färg och s/v 80:-

  42. Karlsson, Bo & Hans Larsson Mälardalen Liber 1985, 192 s. uppl 1:1, liten 8vo, under medverkan av Åsa Nordén, rikt ill, i serien “Svenska vägvisare“ 40:-

  43. Karlström, Sigvard Ett fagert hus i en godan stad – En krönika om Kungsholmen-En rapport om hur Trygg-Hansa fick sitt nya huvudkontor Stockholm 1978, 215 s. + bilagor 16 s. inb förl pappbd m skomsl, rikt ill i färg och s/v, några utviksplanscher, bl a över byggnadsritningar såld

  44. Kartor till Stockholms adresskalender 1970 Stockholm 1970 mapp med: 11 utvikskartor m olika stadsdelar; utvikskarta: Trafikkarta Stockholm gällande fr. o. m. 1 april 1970, liten lapp m ändrade trafikbestämmelser efter 1 april 1970 + Hörsalar, teaterplaner, konsertsalar, idrottsanläggningar 24 s. klammerhäftad + Gatu och kvartersregister till Stockholms adresskalenders kartor 159 s. ett par kartor m riss 140:-

  45. Kejne, Karl-Erik Gubbar och gränder Lindblads 1954, 245 s. 2:a uppl, 5-8 tus, lätt naggat omsl 40:-

  46. Kejne, Karl-Erik Gubbar och gränder Lindblads 1954, 245 s. inb förl klotryggbd, 5-8 tus, lätt naggat omsl, exl 50:-

  47. Kejne, Karl-Erik Om dessa tiga… Federativs 1950, 280 s. ou, rec-stämpel;”…nästan ofattbart ruskiga interiörer från Stockholms undre värld”- om homosexuell prostitution i Sthlm såld

  48. Kontor och handel i Stockholm Stockholm 1937, 268 + xii (reklam) stor 8vo, några mindre fuktfläckar på främre omsl, fotoill; Minnesskrift utg av Kontors- och Handelsanställdas Förening i Stockholm 40:-

  49. Källström, Ragnar Strövtåg på Söder. Stockholm 1959, 112 + i s. Dedicerad, häftad med skyddsomslag, illustrerad, stor 8vo. 140:-

  50. Lagerquist, Marshall (red) Seglora kyrka på Skansen Nordiska Museet 1940, 16 s. + 12 s. helsidesplanscher inb förl dek klotryggbd, blomsterkrans på dedikationsbladet 90:-

  51. Lang, Signe (Historik) & Lennart af Petersens (Bilder) Riddarhuset i Stockholm Stockholm 1981, 23 s. ett vykort i färg m interiören medföljer såld

  52. Larsson, Sören & Jaak Saving Nordstjernan inifrån 1890-1990. Norstedts 1990, 200 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade helklotband, 4to, mkt rikt illustrerad. 90:-

  53. Lidman, Sven Filadelfia – Rörelse pingströrelse nybyggarande Stockholm 1939, 63 s. stor 8vo, fotoill 25:-

  54. Lindblad, Erik Djurgårdsår W&W 1956, 138 s. stor 8vo, ill av förf, skomsl 50:-

  55. Lindblom, Andreas Stockholms slott genom seklerna A&W 1925, 142 s. + utvikskarta rikt ill. 60:-

  56. Lindhagen, Anna Idyller och utsikter. Bilder från Stockholms natur och bebyggelse. W&W 1923, 129 s. Inbunden privat helklotband , främre omslag medbundet, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, en stämpler till. 90:-

  57. (Lion, Carl) Carl Lion berättar W&W 1962, 210 s. + planscher stor 8vo, lätt naggat skomsl, namnt 75:-

  58. Millesgården utan ort, u å (1950-tal), 20 s. ill, klammerhäftad 40:-

  59. Murmestare Embetet i Stockholm 500 år Stockholms Medeltidsmuseum 1987, 64 + viii (reklam) museets katalog nr 1, rikt ill, ena hörnet lätt vikt 30:-

  60. Nilsson, Fred Emigrationen från Stockholm till Nordamerika 1880-1893 – En studie i urban utvandring Stockholm 1970, 393 s. stor 8vo, blekt rygg, ill, utvikskarta, Monografier utgivna av Stockholms Kommunalförvaltning 31, Summary in English såld

  61. Nilsson-Tannér, Per Den vita båten S&L 1952, 303 s. ou, osprättad 80:-

  62. Norbäck, Alf (red) Vårdkasen på Blasieholmen - Blasieholmskyrkan 75 år 1868-1943 Stockholm 1942, 162 + ii s. inb frl klotryggbd, stor 8vo, ill, liten skada på rygghuvud 60:-

  63. Norlander, Emil Rännstensungar och storborgare – Stockholm under ett halvsekel Åhlén & Åkerlunds 1924, 405 s. inb trevligt priv halvfrbd m främre omsl medb, med 153 ill 125:-

  64. (Olsson, Jan Olof) Jolo i DN. - Ett urval av Jan Olof Olssons journalistik 1945-1974 DN 1974, 75 s. kvadratisk 8vo, ngt nött rygg, ill 90:-

  65. Olsson, Martin Riddarholmskyrkan - vägledning för besökande Stockholm 1958, 32 s. + utviksplan ill, klammerhäftad såld

  66. Ottow, Katharina  Vägen vid sidan om - En verklighetsskildring från de hemlösas värld Stockholm 1956, 164 s. 3:e uppl., ngt sned, titeln på främre omsl ifylld m kulspets 60:-

  67. Petterson, Bertil Vinden blåser vart den vill - Om guds verk på Södermalm Wilhelmssons Bokförlag 1977, 168 s. ill såld

  68. Rehnberg, Mats The Nordiska Museet and Skansen – An Introduction to the History and Activities of a Famous Swedish Museum Stockholm 1957, 194 s. liten riss i främre omsl, mkt rikt fotoill 40:-

  69. Rüster, Reijo & Westman, Lars Utskär R&S 1990, 152 s. 4to, inb förl helklotbd m skomsl, mkt rikt ill i färg 150:-

  70. (Sager, Sofie) Olsen, Maj Sofie Sager - Revoltör mot dubbelmoral Litteraturfrämjandet/ LT 1975, 142 s. inb förl dek pappbd, stor 8vo; ”om den mest förtalade och skandaliserade kvinnan i 1850-talets Stockholm”, hon stämde en man för våldtäktsförsök och vann målet 60:-

  71. Selling, Gösta Stockholm stads Brandförsäkringskontors hus i kvarteret Aglaurus vid Mynttorget - Historik med anledning av kontorets 200-åriga tillvaro Stockholm 1946, 115 s. inb förl klotrygbd m kontorets vapen i guld på främre omsl, titeletikett i läder, rikt ill, stor kvadratisk 8vo 75:-

  72. Selling, Gösta Räntmästarhuset i Gamla Stan. [Stockholm 1979], s. 7-50. Klammerhäftad, illustrerad, stor 8vo. Särtryck ur: Daedalus. Tekniska museets årsbok 1978/79. 40:-

  73. Sethson, Olle (text) & Bertil Kumlien (illustrationer) Hus och människor i kvarteret Ladugårdsbron. En historisk rundvandring. Stockholm 1986, 40 s. Häftad i illustrerade omslag. såld

  74. Sjölin, Walter o a Kontor och handel i Stockholm Stockholm 1937, 268 + xii (reklam) stor 8vo, ospr, några små fuktfläckar på främre omsl, ill 80:-

  75. Spong, Berit Sjövinkel Norstedts 1949, 456 + i + rättelselapp inb förl klotryggbd m medb omsl, 2:a uppl 75:-

  76. Stiernstedt, W Gordon En hundraårig konjunkturspegel - Skildringar omkring Stockholms Köpmannaförenings historia PAN&s 1958, 269 s. + planscher stor8vo, ospr från s. 17 75:-

  77. Stockholm med omgivningar Svenska Turistföreningens Förl 1948, 357 s. 2:a reviderade uppl, inb förl dek helklotbd, fotoill, ill, utvikskarta, rygghuvud ngt trasigt 40:-

  78. Stockholms Borgargille Festskrift 1921-1931 Stockholm 1931, 178 + ii s. ill, stor 8vo 80:-

  79. Stockholms Handelskammare 1902-1927 - En minnesskrift Stockholm 1927, 208 + ii s. inb priv ngt nötta halvfrbd, 4to, medb främre omsl; artiklar om olika aspekter på Stockholms näringsliv, te x: Wald. Beijer Inköp av stenkol efter analys , Erik Oldenburg Stockholms betydelse för bokindustri o. bokhandel , Josef Sachs Den illojala konkurrensen o. vad som gjorts f. dess bekämpande , O. Wallenberg Övergången fr. fri tobakshandel t. monopol etc. 140:-

  80. Stockholms och Stockholms läns taxeringskalender 1967 [Stockholm 1967], 406 s. inb förl helklotbd, 4to, mindre pappersskada på bakre smutsblad såld

  81. Stockholms turistbok Ernst Wessmans Bokförlag 1929, 108 s. + utvikskarta + 16 s. planscher liten 8vo, ill i text, främre omsl m vikmärke, entaka förstrykn, liten bläckfläck på bakre omsl 40:-

  82. STOSEB 80 Stor-Stockholms Energi AB Regional energiplan Kungälv 1981, 171 + 44 (bilagor) + utvikskarta stor 8vo 60:-

  83. Ström, Brynolf Femton lärarprofiler från gamla Östra Real R&S 1964, 232 s. dedicerad, ill m fotoporträtt, inb förl helklotbd såld 

  84. Sundström, Erland & Janson, Mats Missionshuset från Svenshult - Om väckelsen och Skansens missionshus Gummessons 1979, 100 s. ill, Skrifter från Skansen 7 50:-

  85. Svedelius, C Norra Real 1876-1926 PAN&s 1927, 178 s. dedicerad, inb halvklotbd, fotoill 90:-

  86. Svedelius, Julia Vad Mälaren speglat - Sanning, syner och sägner kring en gammal mälargård N&K 1947, 285 + iii s. 1:a uppl, stor 8vo, omsl småtrasigt, ill m helsidesplanscher 80:-

  87. Svedmark, Eugéne Ortografiska studier inom Roslagen Stockholm 1887, 28 s. + karta + 4 s. stor 8vo, ospr, 2 stämplar; Sveriges Geologiska Undersökning Ser. C N:o 88 100:-

  88. Swedner, Harald Teatervanor och musikvanor i Stor-Stockholm - En sociologisk undersökning utförd på uppdrag av stadskollegiet under överinseende av ett av kollegiet utsett arbetsutskott Stockholm 1967, 189 s. stor 8vo, klammerhäftad; Stadskollegiets utlåtanden och memorial Bihang nr 76 såld

  89. Svensson, Roland Skärgårdsliv i gången tid. En skildring av arbete och lek i Stockholms skärgård. Bonniers 1961, 253 + ix s. 1:a uppl., inbunden förlagets blåpressade helklotband med mkt lätt naggat skyddsomslag och medbundet främre omslag. illustrerade pärmpapper, liten 4to, illustrerad av författaren. 240:-

  90. Tegen, Martin Musiklivet i Stockholm 1890-1910 Stockholm 1955, 220 s. Monografier utg av Stockholms kommunalförvaltning; ospr, liten 4:o 100:-

  91. Theve, Andreas, Mats Wickman & Ove Hahn Folkets Gröna Lund på Kungl. Djurgården. Lind & Co. 2003, 200 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, illustrerade försätts, kvadratisk 4to, mkt  rikt illustrerad. 150:-

  92. Thim, Olle (red) I samhällets utkant - Ur Stockholms sociala historia Tidens 1989, 323 s. stor 8vo, ill 75:-

  93. Timell, Staffan Människan, staden och ljuset Stockholm 1968, 159 s. en antologi i ord och bild utg av Stockholms elverk, inb förl helklot m naggat skomsl, 2:a uppl, stor 8vo, rikt ill 50:-  

  94. Tjerneld, Staffan Stockholmsliv - Hur vi bott, arbetat och roat oss under 100 år 2. Kungsträdgården och Blaiseholmen Norstedts 1949, ii + s. 115-224 liten 4to, ill, nött omsl (fr a rygg), ngt fuktbucklad vid övre främre hörn 50:-

  95. Tunberg, Sven Rod och roslag i det gamla Sveariket Gebers 1947, 54 s. Det levande förflutna: Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 11, ill, om ledung och andra sjöstridskrafter i Roslagen 40:-

  96. Unger, Gunnar Skeppsholmsbilder. Allhems 1946, 430 + i s. + rättelselapp + planscher. Inbunden förlagets helklotband, liten 4to, mkt rikt illustrerad, bl a med utviksplanscher, ej skyddsomslag, borttagen etikett på insidan av frampärm, stämpel på försättsblad och övre snitt. såld

  97. Vaxholms fästnings museum. Föreningen Vaxholms Fästnings Musei Vänner 1972, 64 s. Klammerhäftad i illustrerat omslag, illustrerad. Föreningen Vaxholms Fästnings Musei Vänner Meddelande IX. 60:-

  98. Vad händer med skogen i Stockholms län? Stockholm 1984, 128 s. Stockholms läns landsting, Regionplanekontoret, rapport 1984:10; ill, stor 8vo, ded av Set Carlsson som tagit omslagsfotona 25:-

  99. Wijkmark, Henning Från nya elementarskolans ungdomstid PAN&s 1928, 213 s. inb privat halvklotbd, stor 8vo, ill, exl, sprängt snitt 100:-

  100. Wikström, Jeppe Staden Stockholm 1996, 304 s. stor 4to, inb förl dek helklotbd m skomsl, innerpärmar ill med kartor av Sthlm, 3:e uppl, mkt rikt ill; modernt fotografiskt praktverk om Stockholm 200:-

  101. Willén, Gunnar Hantverksinstitutet i Stockholm 25 år 1922-1947 Statens Hantverksinstitut 1947, 64 s. ill, Statens Hantverksinstituts skriftserie M 17 75:-

  102. Wrangel, F U Blaiseholmen och dess inbyggare Norstedts 1914, xvi + 174 s. 2:a uppl, ill, blekt rygg, liten riss i rygghuvud 300:-

  103. Välkommen till Stockholm – En bok till den nyblivne stockholmaren Stockholm 1972, 168 s. inb förl kartonnagebd 30:-

  104. Wästberg, Per Östermalm. W&W 1962, 177+iii s. + 88 s. planscher. 1:a upplagan, inbunden förlagets guldstämplade helklotband, stor 8vo, foton av Lennart af Petersens . såld

  105. Wästberg, Per Östermalm. W&W 1962, 177+iii s. + 88 s. planscher. Inbunden förlagets guldstämplade helklotband, stor 8vo. 2:a uppl.125:-

  106. Öhman, Lars Husaröbilder från åren 1895-1950 Samlade och kommenterade Husarö/Ljusterö Hembygdsförening u å, 106 s. inb förl dek laminerade pappbd, 4to, ill 150:-