Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

        
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Strindberg & Strindbergiana

uppdat 08-08-09

  1. Strindberg, August Bibliska egennamn med ordfränder i klassiska och levande språk Bonniers 1910, 126 + iv s. ou, stor 8vo, ngt solkig, lätt nött rygg, litet jack (5 mm) i bakre pärm såld  

  2. Strindberg, August Brev till min dotter Kerstin Bonniers 1961, 165 s. solfärgad rygg, ngt solkig bakpärm såld  

  3. Strindberg, August Die Beichte eines Thoren Verlag des Bibliographischen Bureaus, Berlin 1893, 347 + v pp 1st ed, hardbound private cloth binding (Tidn. Hallands Bokbinderi), no cvrs bound in, the complete work (not all are such) should have pp 337-347 and the last five pages w ads 1.500:-

  4. Strindberg, August Dikter på vers och prosa Bonniers 1911, 185 + ii s. 2:a uppl, namnt, nött rygghuvud och -fot såld

  5. Strindberg, August Dikter på vers och prosa. Bonniers 1911, 185 + iii s. Inbunden förlagets guldstämplade röda helklotband, exlibris, namnteckning på bakpärms insida. 2:a uppl. 100:-

  6. Strindberg, August Dödsdansen. C & E Gernandts 1901, 298 s. Originalupplagan, inbunden mkt völbevarat samtida halvskinnband med marmorerade pärmpapper och snitt, främre omslag medbundet, ryggförgyllning, diskreta samtida annotationer i bläck om uruppförandedatum och plats och vilka som spelde rollerna, ngt solblekt rygg. såld

  7. Strindberg, August Folk-komedin Hemsöborna. Himmelrikets nycklar. A&W 1985, 305 + i s. Inbunden förlagets guld- och svartstämplade helklotband, färgat övre snitt. Samlade verk Nationalupplaga 32. Redigerad och kommenterad av Gunnar Ollén. 100:-

  8. Strindberg, August Från Fjärdingen och Svartbäcken och andra berättelser. Vårt Hems Förlag 1930, 281 + iii s. Inbunden förlagets guld- och blindstämplade helklotband, lätt nött ryggfot och -huvud, namnetikett och namnteckning på serietitelsidan. Vårt hems gyllene bibliotek. Svenskt liv och leverne. I staden och på landet, i nuet och historien, bland herrar, borgare & bönder, skildrat av de förnämsta samtida berättarna. 60:-

  9. Strindberg, August Giftas I-II Norstedts 1968, 271 s. inb förl dek pappbd m naggat skomsl, ill i linoleumsnitt av Svenolov Ehrén 40:-  

  10. Strindberg, August Hemsöborna. Skärgårdsberättelse. + Skärkarlslif. Bonniers 1887 & 1888, 216 + xxi +212 s. Inbunden i ett relativt nött samtida halvskinnband med marmorerade pärmpapper och snitt, ryggförgyllning, diskret namnteckning på försättsblad, några små hundöron de sista bladen i det senare verket. Hemsöborna: 1:a tus., Skärkarslif: 3:e tus. 900:-

  11. Strindberg, August Hemsöborna. Skärgårdsberättelse. Aldus 1962, 137 s. Pocket. 40:-

  12. Strindberg, August Kammarspel Opus I-V. (Oväder. Brända tomten. Spöksonaten. Pelikanen. Svarta handsken). AB Ljus 1907, 78 + 81 + 74 + 74 78 s. Originalupplagan, inbundna i två mkt välbevarade samtida halvskinnband med marmorerade pärmpapper och snitt, alla fem främre omslag medbundna, ryggförgyllning, diskreta samtida annotationer i bläck om uruppförandedatum och plats och vilka som spelade rollerna, ngt nötta hörn. 800:-

  13. Strindberg, August Kamraterna. Marodörerna. Norstedts 1991, 299 s. Inbunden förlagets guld- och svartstämplade linneband med lätt naggat skyddsomslag. Nationalupplagan. Samlade verk 28. 90:-

  14. Strindberg, August Lycko-Pers resa. Sagospel i fem akter. + Creditorer. Tragicomedie.  Bonniers 1892 & L H Scubothes Boghandel, Kjøbenhavn 1899, 128 + 95 s. Inbundna i ett lätt nött samtida halvskinnband med marmorerade pärmpapper och snitt, ryggförgyllning, diskreta samtida annotationer i bläck om uruppförandedatum och plats och vilka som spelade rollerna, . Lycko-Per: 3:e upplagan, Creditorer: 1:a danska upplagan, översatt av Nathalia Larsen. 800:-

  15. Strindberg, August Memorandum till medlemmarne af Intima Teatern från regissören Björck & Börjesson 1908, 35 s. sammanbunden med: Strindberg, August Hamlet - Ett minnesblad på årsdagen den 26 november tillägnadt Intima Teatern Björck & Börjesson 1908, 44 s. sammanbunden med:  Strindberg, August Julius Cæsar - Shakespeares historiska drama, jämte några anmärkningar om kritik och skådespelarens konst samt ett tillägg om teaterkrisen och teatertrasslet tillägnat Intima Teatern Björck & Börjesson 1908, 40 s. sammanbunden med:  Strindberg, August Shakespeares Macbeth, Othello, Romeo och Julia, Stormen, Kung Lear, Henrik VIII och En Midsommarnattsdröm. Björck & Börjesson 1909, 79 s. sammanbunden med: Strindberg, August Öppna bref till Intima Teatern Björck & Börjesson 1909, 71 s. samtliga 5 verk (ou) inb i ett snyggt lätt nött halvfrbd (Östermalms Bokbinderi, Stockholm) m främre och bakre omsl medb, övre guldsnitt, rygg ngt blekt, inlagorna och omsl i mkt bra skick såld

  16. Strindberg, August Ordalek och småkonst - Tredje delen Bonniers 1912, 153 + i s. 2:a uppl, naggat omsl, riss vid rygg 40:-

  17. Strindberg, August Pario. Unu arto. Uppsala 1908, 24 pp. Frontispiece, sewn in printed wrappers, uncut, very good condition. In Esperanto. 400:-

  18. Strindberg, August Påsk. + Midsommar. Ett allvarsamt lustspel i sex tablåer. C & E Gernandts 1901, 139 + 229 s. Originalupplagorna, 2 verk inbundna i ett mkt völbevarat samtida halvskinnband med marmorerade pärmpapper och snitt, båda verkens främre omslag medbundna, ryggförgyllning, diskreta samtida annotationer i bläck om uruppförandedatum och plats och vilka som spelde rollerna, ngt solblekt rygg. 750:-

  19. Strindberg, August Sista riddaren. Skådespel i fem akter. + Riksföreståndaren. Skådespel i fem akter. Björck & Börjesson 1908 & 1909, 160 + 123 s. Originalupplagorna, 2 verk inbundna i ett mkt völbevarat samtida halvskinnband med marmorerade pärmpapper och snitt, båda verkens främre omslag medbundna, ryggförgyllning, diskreta samtida annotationer i bläck om uruppförandedatum och plats och vilka som spelade rollerna, en liten bläckplump på andra verkets titelsida och insidan av det främre omslaget, svag fuktrand vid främre snitt på sista bladet, ltt nött rygghuvud, ngt solblekt rygg. 450:-

  20. Strindberg, August Svenska öden och äfventyr - Berättelser från alla tidehvarf Stockholm 1907, 547 + i s. ou, inb förl dek helklotbd, småfläckig, särsk bakre pärm, ill i rött och svart, lätt snedläst 150:-

  21. Strindberg, August Svensk-romanska studier Norstedts 1992, 369 + i s. inb förl hellinnebd m skomsl, A. S. Samlade verk 30, text redigerad och kommenterad ac Magnus Röhl 90:-  

  22. Strindberg, August Sömngångarnätter på vakna dagar - En dikt på fria vers Bonnier 1912, 107 + i s. inb förl helklotbd, 3:e uppl 40:-

  23. Strindberg, August Tjensteqvinnans son - En själs utvecklingshistoria (1849-1867) Bonniers 1886, iv + 261 + iii s. ou, inb priv lätt nötta halvfrbd, samtida namnt på titelblad, exl 150:-

  24. Strindberg, August Trefaldighetsnatten. Bonniers 1909, 40 s. Häftad, osprättad, omslag ngt naggat, liten stämpel på främre omslag, liten riss i första 2 bladen. 100:-

  25. Strindberg, August Vid högre rätt. Två dramer. (Advent. Ett mysterium. + Brott och brott. Comedie.) C & E Gernandts 1899, 317 + iii s. Originalupplagan, inbunden i ett mkt völbevarat samtida halvskinnband med marmorerade pärmpapper och snitt, främre omslag medbundet, ryggförgyllning, diskreta samtida annotationer i bläck om uruppförandedatum och plats och vilka som spelade rollerna, bakre hörnen ngt nötta. 500:-

  26. Strindberg, August Världs-Språkens Rötter Bonniers 1911, ii + 190 + i + utviksplansch ou, stor 8vo, ospr fr o m s. 25, liten riss i bakre omsl såld  

  27. (Strindberg, August) August Strindberg 1849-1912 1981 ingen plats, s. 252-264 särtryck ur Gerd Reimers Berömda boningar i Norden; vägvisare till Blå Tornet, ill, div tidningsklipp osv medföljer 20:-

  28. (Strindberg, August) Berendsohn, Walter A August Strindberg skärgårds- och Stockholmsskildringar - Struktur- och stilstudier R&S 1962, 578 s. stor 8vo, lätt solkigt omsl 150:-

  29. (Strindberg, August) Berendsohn, Walter A Strindbergs sista levnadsår - Tiden i Blå Tornet 10 juli 1908-14 maj 1912 S&L 1948, 181 s. stor 8vo, fotoill, lätt nött rygg, rec-stämpel på bakre omsl 70:-

  30. (Strindberg, August) Brandell, Gunnar På Strindbergs vägar genom Frankrike W&W 1949, 104 s. 60:-

  31. (Strindberg, August) Braun, Robert Was geht in Schweden eigentlich vor? - Analyse und Kritik einer Entchristlichung Glock & Lutz, Nürnberg 1967, 190 + ii pp deals with Strindberg, Ingemar Hedenius, Herbert Tingsten, Dag Hammarskjöld etc. 40:-

  32. (Strindberg, August) Edström, Vivi Selma Lagerlöf och Strindberg. Malmö 1985, 38 + ii s. Klammerhäftad. Lagerlöfsällskapets småskrifter nr 2 1985. Särtryck ur: Strindbergssällskapets årsbok 1985. 50:-

  33. (Strindberg, August) Eklund, Torsten (utg) Strindbergs brev I. 1858-1876 Bonniers 1948, xii + 395 s. stor 8vo, ill i färg och s/v, lätt solfärgad rygg; med inledn av Martin Lamm, utkom i 16 delar (1948-1989) 100:-

  34. (Strindberg, August) Eklund, Torsten Tjänstekvinnans son - En psykologisk Strindbergsstudie Bonniers 1948, x + 454 s. stor 8vo, solkigt omsl 90:-

  35. (Strindberg, August) Falkner, Fanny August Strindberg i Blå Tornet. PAN&s 1921, 133 s. Häftad, namnteckning på smutstitelsida, ngt sned, rygghuvud och fot ngt nötta, omslag ngt flammigt. såld

  36. (Strindberg, August) Gram, Magdalena Torsten Schonbergs illustrationer till August Strindbergs Sagor. Biblis 2004, 58 + ii s. Häftad med skyddsomslag, rikt illustrerad. Föreningen Biblis julgåva 2004. 60:-

  37. (Strindberg, August) Hemmingsson, Per August Strindberg som fotograf. En studie. Bonniers 1963, 186 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, 34 fotoplanscher, band nött runt kanterna, 3 stämplar i början. såld

  38. (Strindberg, August) Lagercrantz, Olof August Strindberg W&W 1979, 467 s. ou, stor 8vo, inb förl helklotbd m skomsl, porträtt, ill såld

  39. (Strindberg, August) Lagercrantz, Olof: August Strindberg. W&W 1979, 466 s. 1:a uppl., inbunden förlagets guldpressade helklotband med trasigt skyddsomslag, illustrerad. 80:-

  40. (Strindberg, August) Lagercrantz, Olof Eftertankar om Strindberg Författarförlaget 1980, 128 s. inb förl pappbd 30:-

  41. (Strindberg, August) Lamm, Martin August Strindberg I-II Bonniers 1940 & 1942, 468 + 410 s. inb förl hellinnebd m rött övre snitt och ngt naggade skomsl, stora 8vo, 1:a uppl, ill m opaginerade helsidesplanscher I-II såld

  42. (Strindberg, August) Lamm, Martin Strindbergs dramer I-II. 1924 &1926, 412+i; 446+ii s. Inbundna förlagets rikt guldstämplade gröna helklotband, lätt nötta ryggar och hörn, diskreta namnteckningar på försättsblad, ett par småfläckar i inlagan i början av vol. I. Vol. I: 2:a uppl., vol. II: 1:a uppl. såld

  43. (Strindberg, August) Lilja, Gösta Strindberg som konstkritiker Allhem 1957, 77 + i s. stor 8vo, ill 80:-

  44. (Strindberg, August) Meidal, Björn & Nils Åke Nilsson (red) August Strindberg och hans översättare. Föredrag vid symposium i Vitterhetsakademien 8 september 1994. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1995, 121 + iii s. Häftad med skyddsomslag, illustrerad, förlagsny. Konferenser 33. 120:-

  45. (Strindberg, August) Müssener, Helmut Nicht nur Strindberg – Kulturelle und literarische Beziehungen zwischen Schweden und Deutschland 1870-1933 A&W International 1979, 392 s. Acta Universitatis Stockholmensis (Stockholmer Germanistische Forschungen) 46, rödfläckig på baksidan 40:-

  46. (Strindberg, August) Norrman, David Strindbergs skilsmässa från Siri von Essen N&K 1953, 222 + ii s. stor 8vo, fotoporträtt 70:-

  47. (Strindberg, August) Ollén, Gunnar Strindbergs dramatik Sveriges Radios Förlag 1982, 614 s. inb förl kartonnagebd, stor 8vo, fotoill såld

  48. (Strindberg, August) Ollén, Gunnar Strindbergs dramatik. En handbok. Radiotjänst 1948, 446 + i s. Häftad i illustrerrat omslag, 1:a uppl., illuustrerad, samtida namnteckning på smutstitelsida, ryggfot skadad. 50:-

  49. (Strindberg, August) Ollfors, Anders Strindbergs dedikationer och deras mottagare Norma 1992, 141 s. inb förlbd m skomsl, ill 100:-

  50. (Strindberg, August) Schleich, Carl Ludwig Hågkomster om Strindberg Björck & Börjesson 1917, 62 s. samtida namnt såld

  51. (Strindberg, August) Sommar, Carl Olov Strindberg, Ekelöf och andra Bokvännerna 1995, 167 s. ill, svagt sned; Bokvännens bibliotek nr 108 80:-

  52. (Strindberg, August) Uddgren, Gustaf August Strindberg – Början till en biografi (Boken om Strindberg) Å&Å 1912, 198 + iii (faksimiler) + i s. inb priv halvklotbd (Östermalms Bokbinderi) m medb främre omsl, titelsida ngt missfärgad såld