Svensk litteraturvetenskap, allmän/
Swedish Literary Science, generaluppdat 11-11-22
-
Ahlgren, Stig Obehagliga stycken - Kritik och polemik
1939-1944 Tidens 1944, 254 s. 80:-
-
Ahnfelt, Arvid (utg) Ur dagens krönika. Tidstaflor.
Månadsskrift för literatur, teater och politik, under
medverkan af flere svenska och utländska författare 1881-1888.
Stockholm 1881-88: Vol.1
(Häfte 1: Marcellus, Georg Brandes 115 s.; häfte 2: Marcellus [W A
Bergstrand], Karl Gjellerup 130 s.; häfte 3: Marcellus, A. Cantor 109 s.,
häfte 4: Fredrik L***g, A. Cantor, Helen Zimmern, Claudius 116 s. 2:a
årgången, häfte 1: A. Cantor, Marcellus, Helen Zimmern, Gustaf Gullberg 112
s.; häfte 2: Claudius, Aug. Strindberg (Om realism.), Æmilius Paulus, A.
Cantor 107 s., häften 3-4: Angelo de Gubernatis, Alfredo Mazza, A. Cantor,
C. L. 200 s. 3: årg: häfte 1, 2, 3-4 (iv+114+iv+107+i+iv+231 s.): (bla
Geijerstam om Strindberg, Strindberg: Ur ”Nytt vin på gamla flaskor” (en
outgifven diktsamling)., Levertin. Årg. 4, häfte 1, 2, 3-4
(iv+106+iv+106+ii+iv+200 s.): Nordensvan, Wadman, Levertin. Årg. 5: häfte 1,
2, 3-4 (iv+912 s.): Strindberg (Likställighet och tyranneri (om Giftas)),
Geijerstam, Lundin, Levertin, Hjalmar Branting (Om Strindberg och
kvinnofrågan), Warburg. Årg. 6 (971 + iii s.): bl a Spionminnen från Norge.
Årg. 7 (vi+1007+ i s. + rättelselapp). Årg. 8 (iv+956 s.). Första till
åttonde årgången (av 11) inbundna i 6 samtida gedigna halvfranska band
(Alfr. Lundin, Stockholm, bokbindare). 4.500:-
-
Ambjörnsson,
Gunilla Skräpkultur åt barnen Aldus/Bonniers 1968, 120 s. 2:a
uppl, tribunserien, pocket 40:-
-
Ariel nr 1 2005 (Årång
87). Nordisk kalender för litterär kritik och essäistik. Häfte 1. 2004.
Ariel
2004, 270 s. Häftad, 4to. 150:-
-
Axberger-Blomqvist
Möte med svenska författare PAN&s 1948, 470 s. inb halvklot,
namnt 40:-
-
Bejerot, Nils Barn, serier, samhälle FiB
1954, 223 s. 1:a uppl, ded, naggat omsl 100:-
-
Björck,
Staffan Lyriska läsövningar – 30 svenska dikter begrundade Gleerups
1963, 211 s. namnt 40:-
-
Björck, Staffan; Hilding Sallnäs & Bertil Palmqvist
Litteraturhistoria i fickformat. Svensk diktning från 80-tal tilll 60-tal.
Liber 1967, 305 s. Pocket. 2:a uppl. 50:-
-
Blomberg,
Erik Från öst till väst – trettiotalskritik i urval Bonniers
1951, 239 s. exl 40:-
-
Brandell, Gunnar Konsten att citera och andra återblickar
Aldus 1966, 128 s. originalpocket 40:-
-
Bäckström, Per Vårt brokigas ochellericke! Om
experimentell poesi. Ellerströms 2010, 253 s. Inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag, som ny. 160:-
-
Böök,
Fredrik Kritiskt bokslut – ur 40-talskritiken Bo Cavefors Förl
1976, 236 s. 40:-
-
Croall, Moa-Lina o a I huvudet på lilla August. Lilla
Augustpriset 2002. BonnierCarlsen 2002, 154 s. Häftad. 70:-
-
"Den kännande människan”. Litteraturvetenskapliga
institutionens bidrag till Humanistdagarna i Lund 11-12 april 1986.
Lund 1986, 125 s.
Häftad, fotoillustrerad, enstaka blyertsmarkeringar, dedicerad av Erland
Lagerroth, författare till en artikel, ngt nött ryggfot. 70:-
-
Edman, Lena Kjersén I ungdomrevoltens tid. Svensk
ungdomsroman och dess mottagande åren kring 1968. Umeå 1990, 203 + v s.
+ rättelseblad. Häftad, stor 8vo, dissertation, illustrerad, spikblad.
Umeå Studies in the Humanities 90. 100:-
-
Falk, Bertil Novellen. En översikt. BTJ Förlag 2007,
303 s. Häftad, illustrerad, lätt nött i kanterna, recensionsstäpel på
övre snitt. 100:-
-
Fehrman, Carl Forskning i förvandling. Män och metoder i
svensk litteraturvetenskap. Norstedts 1972, 137 + ii s. Häftad,
större delen osprättad, ett par sidor osnyggt sprättade, stor 8vo. Svenska
Humanistiska Förbundet 82. 50:-
-
Fem
Norstedtsförfattare Norstedts
1945, 24+36+30+25+32 s. bla om Olle Hedberg av Barbro Alving 40:-
-
Fredén, Gustaf Uppbrott till verkligheten. Litterära
essäer. Gummessons 1961, 160 + i s. Häftad med flikar,
biblioteksstämplar och signia på smutstitel- och titelsida,
biblioteksetikett på insidan av främre omslag. 50:- -
Frostensson,
Anders (urv.)100 dikter vittna – från Lidman till Lindegren N&K
1947, 136 s. blyertsant 20:-
-
(Furuland,
Lars) Litteraturens vägar – litteratur-sociologiska studier tillägnade
Lars Furuland Gidlunds 1988, 357 s. 40:-
-
Fröroth, Rune Författare och förfuskare. A&W 1965, 301
+ i s. Inbunden förlagets lainatband, illustrationer av Martin Lamm,
biblioteksstämplar och signum på försättsblad och titelsida, litet jack i
bakpärm. 70:-
-
Geijerstam, Carl-Erik af Färdsätt. Essäer och porträtt.
Författarförlaget 1983, 256 s. Inbunden förlagets illustrerade
helklotband. 120:-
-
Grandien, Bo Rönndruvans glöd. Nygöticistiskt i tanke,
konst och miljö under 1800-talet. Nordiska Museet 1987, 394 s.
Inbunden förlagets illustrerade kartonnageband, stor kvadratisk 8vo,
illustrerad, som ny. 100:-
-
Gustafsson, Lars Strandhugg i svensk poesi - Femton
diktanalyser FIBs Lyrikklubb/Tidens 1976, 116 s. ded, blyertsstreckad
50:-
-
Halldén, Ruth En bra bok. Femtio förslag av Ruth Halldén.
Eva Bonnier AB 1991, 191 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband,
namnteckning på titelsidan. 80:- -
Hallström, Ann (red) Lyrikvännen i samarbete med O -
presenterar Verskonstens ABC. Lyrikvännen 2006, 106 + ii s. Häftad,
illustrerad, innehåller bl a Horace Engdahl och Bruno K Öijer. Nr 6/2006
årgång 53. 50:- -
Hjorth,
Daniel (urv.) Sekelskiftet Aldus/Bonniers 1964, 319 s. pocket
40:-
-
Holmberg, Olle Kärlek, ensamhet och dödens trädgård. Tre
sentimentala kapitel från svensk romantik. Aldus 1972, 189 + iii s.
Originalpocket, vikmärke på bakre omslag. 50:-
-
Holmberg, Olle Skratt och allvar i svensk litteratur.
Studier från fyra århundraden. Aldus/Bonniers 1964, 240 s. Häftad.
2:a uppl. 40:-
-
Karlsson, Ingemar (red) Tack för lånet - Om boken,
biblioteket och den svenska litteraturens villkor Sveriges Författarfond
2004, 251 + i s. inb förl helklotbd m främre och bakre omsl påklistrade
(imiterar en biblioteksbindning), liten 4to, mkt rikt ill, till Sveriges
Författarfonds 50-årsjubileum 200:-
-
Klartext
– marxistisk litteraturkritik Författarförlaget
1972, 184 s. pocket 40:-
-
Lidforss, Bengt Barbarskogens skald. Recensioner och
polemiker. Framtiden 1908, 119+i ss. sammanbunden med: Lidforss, Bengt
Modärna apologeter. En antikritik. Framtiden 1911, 110 s. samanbunden
med: Lidforss, Bengt August Strindberg oxh den litterära
nittiotalsreklamen. Framtiden 1910, 81 s. samanbunden med: [Lidforss,
Bengt] Ur Bengt Lidforss’ litterära kvarlåtenskap. Vetenskap och
världsåskådning. Framtiden 1917, 244 + iii s. Samtliga 4 verk
inbundna i ett privat skinnryggband med pergamentförstärkta hörn och
marmorerat pärmpapper, rygg ngt nött med en liten spricka i rygghuvud,
understrykningar första 5 sidorna i sista verket. 300:-
-
Lindqvist,
Karl Individ grupp gemenskap - Studier
i de unga tiotalisternas litteratur Uppsala 1980, 196 s. diss, stor 8vo 60:-
-
Lyrisk
tidsspegel – diktanalyser Gleerups
1947, 256 s. 40:-
-
(Meurling,
Per) Zaine, Tommie Radikal 30-tals
humanism - En studie över Per Meurlings tidiga kultur- och litteraturkritik
med tonvikt på åren 1933-36 Uppsala 1983, 179 s. Aesthetica
Upsaliensia 2 60:-
-
Moberg, Vilhelm Otrons artiklar. Läsning i blandade ämnen.
Författarförlaget 1973, 155 + v s. 1:a uppl., häftad, sned rygg,
vikmärke på bakre omslag. 60:-
-
Moderna
diktare i Studiekamraten Studiekamraten
1938, 128 s. bla Per Lagerkvist, Bo Bergman, Karl Asplund, Olof
Lagercrantz; tillskr 40:-
-
Mortensen, Johan Människor och böcker. Studier och
kritiker. Lund 1917, 294 s. Häftad, rygg lätt blekt, namnteckning på
främre omslag, veck vid bindning på titelsida. Innehåller bl a: Huysmans,
Zangwill, Strindberg och Hans Larsson. 80:-
-
Müssener,
Helmut Nicht nur Strindberg – Kulturelle und literarische Beziehungen
zwischen Schweden und Deutschland 1870-1933 A&W International 1979,
392 s. Acta Universitatis Stockholmensis (Stockholmer Germanistische
Forschungen) 46, rödfläckig på baksidan 40:-
-
Möller, Daniel & Paul Tenngart red) Kasta dikt och fånga
lyra. Översättning i modern svensk lyrik. Ellerströms 2010, 174 + ii s.
Häftad med flikar, som ny. 120:-
-
Nerman, Ture & Marika Stiernstedt (red) Sveriges
Författareförening 1893-1943. Minnesskrift utgiven till dess
femtioårsjubileum den 23 april 1943. PAN&s 1943, 168 s. Häftad, liten
4to, illustrerad, främre omslag lätt solfärgat. 90:-
-
Nilsson, Albert Svensk romantik. Den platonska
strömningen. Gleerups 1964, 410 + i s. Pocket, litet
blyertsmarkeringar första 40 s. 3:e uppl. 50:-
-
Nilsson, Albert Svensk romantik. Den platonska
strömningen. Kellgren, Franzén, Elgström, Hammarsköld, Atterbom, Stagnelius,
Tegnér, Rydberg. Gleerups 1916, 538 + i s. Inbunden privat
klotryggband med pergamentförstärkta hörn, främre omslag medbundet (det har
en förläggarstämpel på insidan), porträttplansch, signatur i blyerts på
försättsblad, vissa understrykningar och annotationer. 100:-
-
Nyblom, C R (utg) Svensk Litteratur-tidskrift. Uppsala
1865-66, vi+509; ii+525+i s. Inbunden privata ngt nötta halvfranska band,
försättsbladen ngt missfärgade pga. bandlädret, små sprickor vid falsarna på
band 2, ett hörn stött på band 1. Årgång 1-2. 200:-
-
Olofsson, Tommy; Torbjörn Schmidt & Göran Sommardal (Red)
Tillskrifter. 20 kritiker närläser
ny svensk poesi.
FiB 1985, 168 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. FiB:s
Lyrikklubbs årsbok 1985. 60:-
-
Platen, Magnus von 1700-tal. Studier i svensk litteratur.
Första samlingen. N&K 1963, 264 s. Häftad, namnteckning på insidan av
främre omslag. 60:-
-
Samlaren
– tidskrift för svensk litteraturvetenskaplig forskning Svenska Litteratursällskapet, Årg. 106, 1985, 135 s.+ 50 s. svensk
litteraturhistorisk bibliografi 102 inb förl klot 50:-
-
Samlaren
– tidskrift för svensk litteraturvetenskaplig forskning Svenska Litteratursällskapet, Årg. 110, 1989, 172 s.+ 54 s. svensk
litteraturhistorisk bibliografi 106 inb förl klot 50:- -
Schiller, Harald Svenska diktare i bild med text. N&K
1936, 99 s. Inbunden privat helklotband , främre omslag medbundet, 4to,
rikt illustrerad (fr a författarporträtt), gammaldags låneficka och
utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida. 70:- -
Svensson,
Georg & Ahlenius, Holger Den svenska boken under 50 år Stockholm
1943, 265 s. utg m anl av Svenska Bokhandlareföreningens 50-årsjubileum
60:-
-
Svensson, Sonja) Hansson, Jan & Gallie Eng (red) Vänbok
till Sonja Svensson. Opal 2008, 196 s. Häftad med flikar,
illustrerad, som ny. Skr. utg. av Svenska Barnboksinstitutet 100. 150:-
-
Sverige
i dikt och data 1865-1940 Radiotjänst
1941, 220 s. 20:-
-
Sveriges
Författarförening – minnesskrift 1893-1943 PAN&s 1943, 168 s. solkigt och naggat omsl 40:-
-
(Söderhjelm,
Werner) Festskrift tillägnad Werner Söderhjelm
den 26 juli 1919 Holger Schilt, Helsingfors/Albert Bonnier, Stockholm
1919, 329 s. 4:o, porträttfoto, blekt
rygg; bidrag av bl a Georg Brandes, Ellen Key, Martin Lamm, John Landquist,
Emil Zilliacus 100:-
-
Tellgren,
Christina På barnens bokmarknad -
Utgivningen av barn- och ungdomslitteratur i Sverige 1966-1975 Stockholm
1982, 192 s. diss 75:-
-
Tigerstedt,
E N (red) Ny illustrerad svensk
litteraturhistoria I-IV N&K 1967, totalt närmare 2.200 s. inb
förl helklotbd m skomsl och sprängt snitt, små 4to, ill, 2:a omarbetade
uppl I-IV 500:-
-
Träffpunkt
– prosa och lyrik av 11 unga författare Bonniers
1960, 168 s. ospr; bl.a. Reidar Ekner och PC Jersild 40:-
-
Tvärsnitt. 27 författare i Svenska Författarklubben Förenade Författare 1965, 132 s. ded av en av de medverkande. 70:-
-
Uhlén, Axel Arbetardiktningens pionjärperiod 1885-1909.
Ordfront 1978, 350 s. Inbunden i förlagets illustrerade helklotband.
2:a uppl. som kom i 2.500 ex. 80:-
-
Wendelius, Lars Bilden
av Amerika i svensk prosafiktion 1890-1914. Uppsala 1982, 204 s. Häftad,
dissertation, stor 8vo. Skr. utg. av Litteraturvetenskapliga Institutionen vid
Uppsala Universitet 16.
80:-
-
Wennström, Torsten Litteraturhistorisk minnesbok om svensk
litteratur Gleerupska 1938, 64 s. klammerhäftad, liten 8vo 40:-
-
Wikberg, Kerstin Samhällets skrattspegel - Studier om Grönköpings
Veckoblad PAN&s 1978, 187 s. diss, ill, lätt nött rygg 75:-
|