Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

        
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Svensk poesi, A-F / Swedish Poetry A-F

uppdat 09-08-12

  1. Aggestam, Rolf Död räkning. Dikter. W&W 2009, 88 s. Inbunden förlagets pappband med småtrasigt skyddsomslag, stämpel på försättsblad och titelsida. 90:-

  2. Agrell, Sigurd Valda dikter 1901-1930 Bonniers 1931, 143 + i s. 60:-

  3. Alfons, Sven Ensamhets himmelshuva Bonniers 1942, 84 s. ou 100:-

  4. Alfons, Sven Winckelmanns död. Efterlämnade dikter i urval och med ett efterord av Björn Håkansson. Bonniers 2000, 137 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. 70:-

  5. Alfons, Sven Ängelens bild Bonniers 1961, 101 s. Ou 50:-

  6. Anderberg, Bengt Den känslofulle vargen Bonniers 1952, 73 s. Ou, ospr 60:-  

  7. Anderberg, Bengt Kristofer Bonniers 1947, 65 s. Ou, ett par små naggar i omsl 60:-

  8. Anderberg, Bengt Nattljus. Valda dikter 1945-1985. Bra Lyrik 1985, 192 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, porträtt, illustrerad med träsnitt. Efterord av Carl Magnus von Seth. 50:-

  9. Andersson, Dan Samlade dikter. Visor och ballader. Kolvaktarens visor. Dikterna i Det kallas vidskepelse. Svarta ballader. Efterlämnade dikter. Dikter. W&W 1991, 251 s. Inbunden förlaagets illustrerade kartonnageband, stor 8vo, som ny. 70:-

  10. Andersson, Karl-Anders Från välfärdssverige och Provinsen Uranien. Dikter om då och nu. Skövde 1979, 119 s. Dedicerad, häftad i illustrerat omslag. 50:-

  11. Andersson, Paul Judiska motiv Bonniers 1956, 41 s. ou 90:-  

  12. Anker, Dan Verklighetsförsök Zindermans 1967, 55 s. Ou, stor 8:o 40:-

  13. Ann Magdalena Stillbild: Ann. Bokförlaget H:ström 2005, 97 + iii s. Häftad, som ny. 90:-

  14. Arlert, Jonas Fästen Bonniers 1993, 79 s. ou, debut, inb förlbd m skomsl 40:-

  15. Aronson, Stina Kantele Norstedts 1949, 57 s. ou, inb förl pappbd m skomsl och medb omsl 40:-

  16. Arvidson, Stellan Linjen – en dikt om liv Fram uå, 94 s. 40:-

  17. Arvidson, Stellan Spiral FiBs Lyrikklubb 1958, 75 s. 3 bibl-stämplar, uppl 4000 ex 40:-

  18. Arvidson, Stellan Stjärnhavskust Bonniers 1944, 108 s. Ou, stor 8:o, stor namnt, ospr 40:-

  19. Arvidsson, Ingrid Danser Bonniers 1951, 75 s. Ou, rec-stämpel 40:-

  20. Aspenström, Werner Dikter under träden. Bonniers 1956, 61 + vii s. Originalupplagan, häftad, stor 8vo, liten fläck på rygghuvud, förlagsstämpel på bakre omslag. 75:-

  21. Aspenström, Werner Litania Bonniers 1952, 69 + ii s. ou 150:-

  22. Asplund, Karl Augusti Bonniers 1952, 73 s. Ou, ospr, naggat omsl, rec-stämpel, stor 8:o 40:-

  23. Asplund, Karl Det brinner en eld Bonniers 1940, 119 s. ou, inb förl dek helklot m naggat skomsl, stor 8:o 40:-

  24. Asplund, Karl Silverbron Bonniers 1936, 126 s. Ou, namnt, stor 8:o 50:-

  25. Asplund, Karl Skuggorna Bonniers 1929, 110 s. Ou, ngt naggat omsl, stor 8:o 50:-

  26. Atterbom, P D A Lycksalighetens ö – sagospel i fem äventyr Beijers 1916, 149 s. Inb förl klotryggbd, namnt, förkortad skoluppl 40:-

  27. Atterbom, Per Daniel Amadeus Dikter. Ett urval av Harald Forss. FiB 1955, 75 + v s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag (med lien riss i), illustrerad. FiB:s lyrikklubb. 50:-

  28. Axelson, Sture Som i en immig spegel Bonniers 1952, 71 s. Ou, ospr, rec-stämpel 50:-  

  29. Barck, P O & Lagercrantz, Olof (urval) Dikter om kärleken ur samtidens svenska dikt Bonniers 1952, 206 s. inb förl klotryggbd m medb omsl och trasigt skomsl, teckningar av Adolf Hallman, 19-23 tus 40:-

  30. Bengtsson, Frans G Inför kvinnan ställd Norstedts 1964, 71 s. Ou, 4:o, ett hundöra på bakre omsl; efterlämnade dikter sammanställda av Hj Gullberg, ill av Eric Johannesson 40:-

  31. Bengtsson, Frans G Legenden om Babel – dikter Bonniers 1925, 122 s. ou, stor 8:o, ngt nött rygg 200:-

  32. Bengtsson, Frans G Tärningskast – dikter Bonniers 1923, 87 s. ou, debut, stor 8:o 200:-

  33. Bengtsson, Ragnar Drömbilder – divertimenti op. 3 Bonniers 1961, 45 s. Ou, ospr 40:-

  34. Bengtsson, Ragnar Förvandlingar - divertimenti op. 2 Bonniers 1948, 54 s. Ou 50:-

  35. Bengtsson, Ragnar Till en glömd juni - divertimenti op. 1 Bonniers 1946, 79 s. Ou, ospr 60:-

  36. Bergman, Bo Gamla gudar Bonniers 1939, 192 s. ou, inb förl dek helklot m medb omsl, namnt, rygghuvud stött 60:-

  37. Bergman, Bo Kedjan Bonniers 1966, 147 s. ou, inb förl helklot m skomsl, tillskr 60:-

  38. Bergman, Bo Livets ögon Bonniers 1924, 219 s. Inb förl dek helskinnbd, nött, 3:e uppl 40:-

  39. Bergman, Bo Riket Bonniers 1944, 213 s. Ou 50:-

  40. Bergman, Petter Dagar, besinning Bonniers 1958, 53 s. Ou, främre omsl vikt 70:-

  41. Bergman, Petter Den 20 december och andra dikter Bonniers 1968, 36 + i s. ou 70:-

  42. Bergman, Petter Dikter Metamorfos 1953, 63 s. ou, #441/500 200:-

  43. Bergman, Petter Född här Bonniers 1964, 70 s. Ou, jack i bakre pärm, stor 8:o 50:-  

  44. Bergman, Petter För att överleva Bonniers 1976, 80 s. ou, stor 8vo, ospr 60:-  

  45. Bergman, Petter Om inte vi Bonniers 1969, 60 + iv s. ou, stor 8vo 60:-

  46. Bergman, Petter Tilltal Bonniers 1987, 80 s. ou, inb förl dek pappbd, rec-stämpel, stor 8:o 50:-

  47. Bergman, Petter Årstiderna Bonniers 1979, 95 s. Ou, ospr, stor 8:o 60:-

  48. Bjursten, Herman Minnen från Gripsholm - Fosterländska dikter: Wasa-tiden I-II J L Brudins Förlag 1856, 190 + ii; 191 + i s. inb priv helklotbd m marmorerat snitt (Bokbindare L W Levin, Uppsala), rygghuvud och -fot nötta, mindre fuktfläck i inlagan 140:-

  49. Björling, Gunnar Det oomvända anletet Söderströms 1939, 94 s. ou, ospr 300:-

  50. Björling, Gunnar Ett blyertsstreck W&W 1951, 110 s. ou, stor 8vo, ospr 200:-

  51. Björling, Gunnar Ohört blott W&W 1948, 94 + ii s. Originalupplaga, häftad, osprättad från s. 28, namnteckning i blyerts, några småfläckar, litet jack och vikmärke på bakre omslag, ryggfot ngt nött. 200:-

  52. Björnsson, Anders & Riber Hansson Fatta dig kort, säg allt, sakna länge. Carlssons 2009, 76 s. Häftad, liten 8vo, illustrerad. 60:-

  53. Blomberg, Erik Den fångne guden Bonniers 1927, 75 s. Ou, stor 8:o, Majt Bancks namnt 60:-

  54. Blomberg, Erik Jorden Bonniers 1929, 74 s. 2:a omarbetade uppl, stor 8:o 50:-

  55. Blomberg, Erik Människan och guden Dahlbergs Förl-AB 1919, 90 s. Ou 60:-

  56. Blomberg, Erik Människan och guden. Dahlbergs Förlag 1919, 90 + vi s.Dedicerad i blyerts (”Kära NN, Er far ringde idag och sa att det inte var Den fångne guden utan den här boken Ni skulle ha. Tyvärr är det det enda ex. Jag har också stympat, men de saknade finns i Dikter el. Valda dikter. Hoppas den ändå är användbar. Eder Erik Blomberg), originalupplagan, häftad, s. 19-20 borta (se dedikation), men kompletterad av författaren med kommentar på s. 21, liten flisa i nedre yttre hörnet borta, vikmärke på smutstitelsdan, svag liten fläck på titelsidan, flickan som fick boken har också skrivit kommentarer i blyerts, liten prick på s. 23-24. 200:-

  57. Blomberg, Erik Nattens ögon Bonniers 1943, 77 s. 3:e tus, stor 8:o 50:-

  58. Blomberg, Erik Visor Bonniers 1924, 85 s. Ou 60:-

  59. Blomberg, Harry Kap Horn Bonniers 1920, 116 s. Ou, ngt nött rygg, namnt, hundöra på bakre omsl, stor 8:o 40:-

  60. Blomberg, Harry Sjöfolk och färdemän Bonniers 1917, 77 s. Ou 80.-

  61. Blomberg, Harry Stora orons män Bonniers 1918, 111 s. Ou, namnt, ett par småfläckar på omsl 60:-

  62. Blomberg, Harry Vallfarten till fosterlandet – Sånger om Sverige W&W 1926, 111 s. Ou, blekt 60:-

  63. Bohman, Sven I människans rike. Studio Paravan 1954, 46 + ii s. Dedicerad, klammerhäftad, omslag delvis ngt solblekt och med ett par fläckar från klamrarna.  140:-

  64. Boij, Hans Buijuku +. Författares Bokmaskin 2006, 160 s. Häftad. 90:-

  65. Boij, Hans Hederlig svensk (Åns blyertsstreck raderas ut av havet). Författares Bokmaskin 2008, 145 s. Häftad. Nytryck av: Fredsängeln bär inga vingar, Hittils har allt gått bra, Kommentar, och Grupp 65 och Grupp 73. 100:-

  66. Boij, Hans PTV. Författares Bokmaskin 2008, 149 s. Häftad. Utdrag ur böckerna Björnen Berige från Sverige, Skapelsens rivaler, Brev från en uppdiktad själ. 90:-

  67. Boij, Hans Svenska sviter. Författares Bokmaskin 2009, 267 s. Häftad. 125:-

  68. Bruce, Lennart Utan synbar anledning Norstedts 1988, 107 s. Ou, efterord av Anders Olsson, denne normalt engelskspråkige författares debut på svenska, stor 8:o 50:-

  69. Bäckström, Lars Dikten om David, min far – och andra tilltal och samtal (1976-78) R&S 1979, 86 s. ou, ded, mkt blyertsant 40:-

  70. Bäckström, Lars Gröna dikter Dikt & Bild 1982, 80 s. Bilder av Joaquin Rosell, stor 8:o 40:-

  71. Bäckström, Lars Året i Uppsala – Nedslag, dagsdikt 1979-83 Dikt & Bild 1983, 96 s. ou, ded, stor 8:o, ill 60:-

  72. Carlson, Stig Folket i Bild – dikter och retoriska texter PAN&s 1965, 109 s. 2:a uppl 50:-

  73. Carlson, Stig Frågaren PAN&s 1961, 104 s. Ou, ospr, stor 8:o 50:-

  74. Carlson, Stig Förbifarter Norstedts 1968 66 s. Inb biblbd (stämplar, låneficka osv.) 40:-

  75. Carlson, Stig Mellanålder Norstedts 1951, 86 s. ou, ded 60:-

  76. Carlson, Stig Men mina nätters skålar Norstedts 1948, 85 s. Ou, rec-stämpel 50:-

  77. Carlson, Stig Mittlinje Norstedts 1956, 84 s. Ou, stor 8:o 50:-

  78. Carlson, Stig Sjukjournal Norstedts 1945, 75 s. ou, debut, ospr 100:-

  79. Carlson, Stig Svarta motiv Norstedts 1953, 78 s. Ou, rec-stämpel, hundöra på främre omsl 60:-

  80. Carpelan, Bo Den svala dagen Bonniers 1961, 66 s. Ou, namnt, stor 8:o 40:-

  81. Carpelan, Bo Källan Bonniers 1973, 70 s. Ou, stor 8:o 40:-

  82. Carpelan, Bo Minus sju Bonniers 1952, 71 s. Ou, rec-stämpel 60:-

  83. Carpelan, Bo Variationer Bonniers 1950, 53 s. Ou, ospr, rec-stämpel 60:-

  84. Conradsson, Ivar Dikter ur de tre samlingarna W&W 1950, 87 s. Ou, rec-stämpel, ospr 40:-

  85. Curman, Peter Obs! Viktigt! Dikter. W&W 1965, 61 + i s. Häftad i illustrerat omslag, debut, ngt solkigt omslag, osrättad. 2:a uppl. 60:-

  86. Dahl, Lars Hjalmarsson Men mina lånade dagar Bonniers 1948, 65 s. ou 40:-

  87. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret Djävulsdans Bonniers 1950, 130 s. Ou, ospr, rec-stämpel 60:-

  88. Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret Jungfrun i berget – dikter Bonniers 1947, 96 s. ou, debut, ospr 70:-

  89. (Diktonius, Elmer) Carlson, Stig & Donner, Jörn & Lundkvist, Artur (reds) Diktonius – en bok på 60-årsdagen den 20 januari 1956 Tidens 1956, 144 s. Essäer o dyl av diktarkollegor som redaktörerna, Tage Aurell, Gunnar Ekelöf, Lars Forsell osv., ill 80:-

  90. Eddegren, Gunnar Bland de vilda djuren Bonniers 1958, 26 s. ou, debut, klammerhäftad 70:-

  91. Eddegren, Gunnar Dagar ur biografin Bonniers 1980, 61 s. Ou, ospr, osnyggt borttagna prislappar på omsl 40:-

  92. Eddegren, Gunnar De ljudlösa frukterna Bonniers 1976, 60 s. Ou, ngt vattenskadad, litet blyerts, fot ngt nött 40:-

  93. Eddegren, Gunnar Gruppering mot mörkret Bonniers 1962, 50 s. Ou, ospr 40:-

  94. Edfeldt, Åke W & Lars H Halldin Konfidentiellt - Schabloner och stämplingar Proprius 1968, 50 + ii s. ill, rar 100:-

  95. Edfelt, Johannes Aftonunderhållning Bonniers 1932, 76 s. ou, förf namnt 120:-

  96. Edfelt, Johannes Dikter i urval Bonniers 1944, 154 s. 3:e uppl + Aftonunderhållning Bonniers 1932, 76 s. ou; 2 arbeten inb i ett priv halvklot m dubbla ded till Alf Ahlberg, nyss nämndes exl 150:-

  97. Edfelt, Johannes Högmässa. Bonniers 1934, 100 s. Inbunden privat skinnryggsband med marmorerade pärmpapper och pergamentförstärkta hörn, rygg litet sliten och flammig, ett par millimeter av frampärm mot övre snitt solblekt. 90:-

  98. Edfelt, Johannes I denna natt Bonniers 1936, 96 s. stor 8:o, ill Bertil Bull-Hedlund 100:-

  99. Edfelt, Johannes Järnålder Bonniers 1937, 23 s. Ou, stor 8:o 40:-

  100. Edfelt, Johannes Synkrets – tolkningar Bonniers 1974, 80 s. ou, ded 80:-

  101. Edfelt, Johannes Under Saturnus Bonniers 1956, 68 + ix s. Ou, ospr, stor 8:o 50:-

  102. Eggehorn, Ylva Jesus älskar dig Bonniers 1972, 62 s. Ou, ospr, ngt skavt omsl 40:-

  103. Ekelöf, Gunnar Dīwān över fursten av Emigón Bonniers 1965, 109 s. 5-7 tus, inb förlbd m skomsl, stor 8:o 250:-

  104. Ekelöf, Gunnar En Mölna-elegi Bonniers 1960, 63 s. 5-7 tus, stor 8:o 250:-

  105. Ekelöf, Gunnar Om hösten – dikter Bonniers 1951, 102 s. ou 250:-

  106. Ekelöf, Gunnar Opus incertum – dikter Bonniers 1959, 90 s. 5-7 tus, inb förl klot m skomsl, stor 8:o 200:-

  107. Ekelöf, Gunnar Opus incertum. Bonniers 1959, 87 + v s. Originalupplagan, häftad med ryggfast skyddsomslag,, stor 8vo, skyddsomslaget naggat vid rygghuvud och –fot, ett par blad med ett par små buckler (ngt har legat i boken). 100:-

  108. Ekelöf, Gunnar Poem om våra villkor Gunnar Ekelöf-sällskapet 2004, 12 s. ou, 4to, klammerhäftad, uppl. 400 ex 50:-

  109. Ekelöf, Gunnar Strountes – dikter Bonniers 1955, 124 s. ou, stor 8:o, namnt 200:-

  110. Ekelöf, Gunnar Variationer. Höganäs (Bra Lyrik) 1986. 8o, 168 sid, förlagets laminatband. Innehåller dikter av Ekelöf, som publicerats tidigare i tidningar och tidskrifter, men ej i bokform. Inledning och kommentar av Anders Mortenson. 80:- 

  111. Ekelöf, Gunnar Vägvisare till underjorden – dikter Bonniers 1967, 115 s. ou, inb förl klot m skomsl, stor 8:o, Alf Ahlbergs exl 250:-

  112. Ekner, Reidar Efter flera tusen rad. Författarfrlaget 1974, 72 s. Häftad, tillskrift. 2:a uppl., 7:e tus. 50:-

  113. Elf, Erik Gösta Otidenliga dikter. Örebro 1985, 58 s. Häftad. 75:-

  114. Ellerström, Jonas (text)& Andrzej Ploski (illustrationer) Litet bestiarium. Prosadikter. Rudins 1998, opaginerad (48 s.). Inbunden förlagets guldpressade helklotband, ej skyddsomslag. 60:-

  115. Elmblad, Sigrid Dröm och längtan A&W 1928, 91 s. Ou, ospr, porträtt, ett par små svaga fläckar, namnt 40:-

  116. Englund, Carl Emil Alla går vi mot tystnaden Bonniers 1936, 100 s. Ou, ospr, stor 8:o 50:-

  117. Englund, Carl Emil Vid nattens tröskel R&S 1961, 78 s. Ou, stor 8:o, ospr, blekt rygg –sista diktsamlingen 40:-

  118. Englund, Carl-Emil Vid nattens tröskel - Dikter i urval Litteraturfrämjandet 1983, 147 + iv s. numr bibliofiluppl m signerad litografi av Gunnar Brusewitz (# 260/300), inb förl läderryggbd m dek pärmar i pappkassett med titeletikett, övre guldsnitt, stor 8vo, ill av Brusewitz, förord av Karl Vennberg och urval av Sven-Arne Stahre 1.000:-
    se bild

  119. Englund, Carl Emil Ödslighet Bonniers 1949, 66 s. Ou, stor 8:o, namnt, rec-stämpel 40:-

  120. Englund, Carl Emil Ödslighet Vi/ KF:s Bokförl 1950, 79 s. 2:a reviderade och utökade uppl, ospr, teckn av Knut V Pettersson 40:-

  121. Erikson, Bernt Järnnätter odlas i byarna Tiden 1947, 151 s. ou 100:-

  122. Erikson, Bernt Porträtt av diktaren som oändligt universum – Opus VIII 1948-1949 Medvetandets sekundära resa II Stockholm 1950, 147 s. ou, ded, uppl 500 ex 100:-

  123. Eriksson, Helena De, bara. Bonniers 2008, 123 + i s. Häftad med ryggfast skyddsomslag, stor 8vo, recensionsstämpel på övre snitt. 90:-

  124. Eriksson, Ture Stålspegel Arbetarkultur 1955, 69 s. Ou såld

  125. Erixson, Ingeborg Aftonens alfabet Bonniers 1957, 63 s. Ou, ill av X-et 40:-

  126. Erixson, Ingeborg Ebb och flod Bonniers 1948, 90 s. Ou, ospr 50:-

  127. Erixson, Ingeborg Främling i eget landskap Bonniers 1951, 85 s. Ou, liten riss i främre omsl 40:-

  128. Erixson, Ingeborg Kustlandskap Bonniers 1946, 87 s. Ou, omsl av X-et 40:-

  129. Erixson, Ingeborg Tjällossning Bonniers 1945, 58 s. Ou, debut, tillskr, omsl av X-et 70:-  

  130. Fallström, Daniel Blåeld Bonniers 1907, 125 + ii s. ou, inb priv blått helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld, bägge omsl medb 125:-

  131. Fallström, Daniel Hvita syréner - Dikter Bonniers 1905, 228 + iii s. inb priv blått helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld, båda omsl medb, liten nötning i kanten på titelfönster, tillskr i blyerts 125:-

  132. Ferlin, Nils En gammal cylinderhatt Bonniers 1962, 88 s. 20-22 tus, inb förlbd m skomsl 120:-

  133. Ferlin, Nils Goggles Bonniers 1941, 152 s. stor 8vo, 5-6 tus, mindre skada på främre omsl, nött rygg, samtida tillskr 90:-

  134. Ferlin, Nils Kejsarens papegoja Bonniers 1951, 106 s. ou, inb förl halvklot 200:-

  135. Flensmarck, Kristoffer Almanacka. N&K 2008, opaginerad (154 s.). Häftad. 110:-

  136. Forss, Harald Adanoi Örebro 1950, 132 s. Ou, ded, stor 8:o, naggad rygg 70.-  

  137. Forss, Harald Dikter – trött pupill/ mossa/ handen drömmer 1939-1940 KF 1950, 167 s. Stor 8:o 40:-  

  138. Forss, Harald Parnassen i S:ta Clara Rabén & Sjögren 1968, 150 s. ou, inb förlbd m skomsl, ill av Slas 100:-  

  139. Forss, Harald Rannsakan Bonniers 1946, 110 s. Ou, ospr, stor 8:o 40:-  

  140. Forss, Harald Valda dikter W&W 1943, 87 s. Solfärgad, stor 8:o 40:-  

  141. Forssell, Lars En kärleks dikt Bonniers 1960, 59 s. stor 8vo, 3-4 tus, riss i omsl 40:-

  142. Forssell, Lars F.C. Tietjens – en bild av den samtida intelligentians liv, dikter och imitationer Bonniers 1954, 58 s. ou, namnt 100:-  

  143. Forssell, Lars Narren Bonniers 1952, 79 + iv s. ou 100:-

  144. Forssell, Lars Oktoberdikter Bonniers 1971, 121 s. ou 70:-

  145. Forssell, Lars Ryttaren och andra dikter Bonniers 1949, 71 + ii s. ou, debut 150:-

  146. Forssell, Lars Röster Bonniers 1964, 150 + vii s. ou, inb förl dek helklotbd m skomsl 60:-

  147. Forssell, Lars Telegram Bonniers 1957, 107 s. ou, omsl och vinjetter av Carl-Fredrik Reuterswärd 80:-

  148. Forssell, Lars Visor svarta och röda Författarförlaget 1972, 125 + iii s. ou 60:-

  149. Forssell, Lars Ändå Bonniers 1968, 12 + iii s. ou, stor 8vo 60:-

  150. Fridegård, Jan Den svarta lutan Tiden 1931, 104 s. ou, debut 400:-

  151. (Fröding, Gustaf ) Ur Gustaf Frödings diktning Svenska Bokförl/ Bonniers 1967, 136 s. Med inledning, anmärkningar osv. av Evert Carlolm, porträtt 40:-

  152. Fröding, Gustaf Brev till en ung flicka Bonniers 1952, 126 s. Utgivna av Olle Holmberg, inb förl dek pappbd, 4-6 tus 40:-

  153. Fröding, Gustaf Samlade dikter I-II Vårt Hems Förlag 1928, 201+iii; 297+iv s. inb förl dek helklotbd m ”smörpappers”-skomsl, litet märke på frampärm del I; innehåller Gitarr och dragharmonika, Nya dikter, Stänk och flikar, Nytt och gammalt I-II 50:-

  154. Fylkesson, Eric Dandy – främlingens diktsamling om att upphöra i 20:e seklet Cavefors 1975, 122 s. ou 100:-