|
Svensk poesi, A-F / Swedish Poetry A-F uppdat 09-08-12
-
Aggestam, Rolf Död räkning. Dikter. W&W 2009, 88 s.
Inbunden förlagets pappband med småtrasigt skyddsomslag, stämpel på
försättsblad och titelsida. 90:-
-
Agrell, Sigurd Valda dikter 1901-1930 Bonniers 1931,
143 + i s. 60:-
-
Alfons,
Sven Ensamhets himmelshuva
Bonniers 1942, 84 s. ou 100:-
-
Alfons, Sven
Winckelmanns död. Efterlämnade dikter i urval och med ett efterord av Björn
Håkansson. Bonniers 2000, 137 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag, stor 8vo. 70:-
-
Alfons,
Sven Ängelens bild Bonniers 1961,
101 s. Ou 50:-
-
Anderberg,
Bengt Den känslofulle vargen Bonniers
1952, 73 s. Ou, ospr 60:-
-
Anderberg, Bengt Kristofer Bonniers 1947, 65 s. Ou,
ett par små naggar i omsl 60:-
-
Anderberg, Bengt Nattljus. Valda dikter 1945-1985. Bra
Lyrik 1985, 192 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, porträtt,
illustrerad med träsnitt. Efterord av Carl Magnus von Seth. 50:-
-
Andersson, Dan Samlade
dikter. Visor och ballader. Kolvaktarens visor. Dikterna i Det kallas
vidskepelse. Svarta ballader. Efterlämnade dikter. Dikter. W&W 1991, 251
s. Inbunden förlaagets illustrerade kartonnageband, stor 8vo, som ny.
70:-
-
Andersson, Karl-Anders Från välfärdssverige och Provinsen
Uranien. Dikter om då och nu. Skövde 1979, 119 s. Dedicerad, häftad i
illustrerat omslag. 50:-
-
Andersson,
Paul Judiska motiv Bonniers 1956,
41 s. ou 90:-
-
Anker,
Dan Verklighetsförsök Zindermans
1967, 55 s. Ou, stor 8:o 40:-
-
Ann Magdalena Stillbild: Ann. Bokförlaget H:ström
2005, 97 + iii s. Häftad, som ny. 90:-
-
Arlert,
Jonas Fästen Bonniers 1993, 79 s.
ou, debut, inb förlbd m skomsl 40:-
-
Aronson,
Stina Kantele Norstedts 1949, 57
s. ou, inb förl pappbd m skomsl och
medb omsl 40:-
-
Arvidson,
Stellan Linjen – en dikt om liv
Fram uå, 94 s. 40:-
-
Arvidson,
Stellan Spiral FiBs Lyrikklubb
1958, 75 s. 3 bibl-stämplar, uppl
4000 ex 40:-
-
Arvidson,
Stellan Stjärnhavskust Bonniers
1944, 108 s. Ou, stor 8:o, stor namnt,
ospr 40:-
-
Arvidsson,
Ingrid Danser Bonniers 1951, 75 s.
Ou, rec-stämpel 40:-
-
Aspenström, Werner Dikter
under träden. Bonniers 1956, 61 + vii s. Originalupplagan, häftad,
stor 8vo, liten fläck på rygghuvud, förlagsstämpel på bakre omslag. 75:-
-
Aspenström, Werner Litania Bonniers 1952, 69 + ii s.
ou 150:-
-
Asplund,
Karl Augusti Bonniers 1952, 73 s. Ou,
ospr, naggat omsl, rec-stämpel, stor 8:o
40:-
-
Asplund,
Karl Det brinner en eld Bonniers
1940, 119 s. ou, inb förl dek helklot
m naggat skomsl, stor 8:o 40:-
-
Asplund,
Karl Silverbron Bonniers 1936, 126
s. Ou, namnt, stor 8:o 50:-
-
Asplund,
Karl Skuggorna Bonniers 1929, 110
s. Ou, ngt naggat omsl, stor 8:o 50:-
-
Atterbom,
P D A Lycksalighetens ö – sagospel
i fem äventyr Beijers 1916, 149 s. Inb
förl klotryggbd, namnt, förkortad skoluppl
40:-
-
Atterbom, Per Daniel Amadeus Dikter. Ett urval av Harald Forss. FiB
1955, 75 + v s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag
(med lien riss i), illustrerad. FiB:s lyrikklubb. 50:-
-
Axelson,
Sture Som i en immig spegel Bonniers
1952, 71 s. Ou, ospr, rec-stämpel 50:-
-
Barck,
P O & Lagercrantz, Olof (urval) Dikter
om kärleken ur samtidens svenska dikt Bonniers 1952, 206 s. inb
förl klotryggbd m medb omsl och trasigt skomsl, teckningar av Adolf
Hallman, 19-23 tus 40:-
-
Bengtsson,
Frans G Inför kvinnan ställd Norstedts
1964, 71 s. Ou, 4:o, ett hundöra på
bakre omsl; efterlämnade dikter sammanställda av Hj Gullberg, ill av Eric
Johannesson 40:-
-
Bengtsson,
Frans G Legenden om Babel – dikter Bonniers
1925, 122 s. ou, stor 8:o, ngt nött
rygg 200:-
-
Bengtsson,
Frans G Tärningskast – dikter Bonniers
1923, 87 s. ou, debut, stor 8:o 200:-
-
Bengtsson,
Ragnar Drömbilder – divertimenti
op. 3 Bonniers 1961, 45 s. Ou,
ospr 40:-
-
Bengtsson,
Ragnar Förvandlingar - divertimenti
op. 2 Bonniers 1948, 54 s. Ou 50:-
-
Bengtsson,
Ragnar Till en glömd juni -
divertimenti op. 1 Bonniers 1946, 79 s. Ou,
ospr 60:-
-
Bergman,
Bo Gamla gudar Bonniers 1939, 192
s. ou, inb förl dek helklot m medb
omsl, namnt, rygghuvud stött 60:- -
Bergman,
Bo Kedjan Bonniers 1966, 147 s. ou,
inb förl helklot m skomsl, tillskr 60:-
-
Bergman,
Bo Livets ögon Bonniers 1924, 219
s. Inb förl dek helskinnbd, nött,
3:e uppl 40:-
-
Bergman,
Bo Riket Bonniers 1944, 213 s. Ou
50:-
-
Bergman,
Petter Dagar, besinning Bonniers
1958, 53 s. Ou, främre omsl vikt 70:-
-
Bergman, Petter Den 20 december och andra dikter
Bonniers 1968, 36 + i s. ou 70:-
-
Bergman,
Petter Dikter Metamorfos 1953, 63
s. ou, #441/500 200:-
-
Bergman,
Petter Född här Bonniers 1964,
70 s. Ou, jack i bakre pärm, stor 8:o
50:-
-
Bergman,
Petter För att överleva Bonniers
1976, 80 s. ou, stor 8vo, ospr 60:-
-
Bergman,
Petter Om inte vi Bonniers 1969, 60 + iv s. ou, stor 8vo 60:-
-
Bergman,
Petter Tilltal Bonniers 1987, 80
s. ou, inb förl dek pappbd, rec-stämpel,
stor 8:o 50:-
-
Bergman,
Petter Årstiderna Bonniers 1979,
95 s. Ou, ospr, stor 8:o 60:-
-
Bjursten, Herman Minnen från Gripsholm - Fosterländska
dikter: Wasa-tiden I-II J L Brudins Förlag 1856, 190 + ii; 191 + i s.
inb priv helklotbd m marmorerat snitt (Bokbindare L W Levin, Uppsala),
rygghuvud och -fot nötta, mindre fuktfläck i inlagan 140:-
-
Björling, Gunnar Det oomvända anletet Söderströms
1939, 94 s. ou, ospr 300:-
-
Björling, Gunnar Ett blyertsstreck W&W 1951, 110 s.
ou, stor 8vo, ospr 200:-
-
Björling, Gunnar Ohört blott W&W 1948, 94 + ii s.
Originalupplaga, häftad, osprättad från s. 28, namnteckning i blyerts, några
småfläckar, litet jack och vikmärke på bakre omslag, ryggfot ngt nött.
200:-
-
Björnsson, Anders & Riber Hansson Fatta dig kort, säg allt,
sakna länge. Carlssons 2009, 76 s. Häftad, liten 8vo, illustrerad.
60:-
-
Blomberg,
Erik Den fångne guden Bonniers
1927, 75 s. Ou, stor 8:o, Majt Bancks
namnt 60:-
-
Blomberg,
Erik Jorden Bonniers 1929, 74 s. 2:a
omarbetade uppl, stor 8:o 50:-
-
Blomberg,
Erik Människan och guden Dahlbergs
Förl-AB 1919, 90 s. Ou 60:-
-
Blomberg, Erik Människan och guden. Dahlbergs Förlag
1919, 90 + vi s.Dedicerad i blyerts (”Kära NN, Er far ringde idag och sa
att det inte var Den fångne guden utan den här boken Ni skulle ha. Tyvärr är
det det enda ex. Jag har också stympat, men de saknade finns i Dikter el.
Valda dikter. Hoppas den ändå är användbar. Eder Erik Blomberg),
originalupplagan, häftad, s. 19-20 borta (se dedikation), men kompletterad
av författaren med kommentar på s. 21, liten flisa i nedre yttre hörnet
borta, vikmärke på smutstitelsdan, svag liten fläck på titelsidan, flickan
som fick boken har också skrivit kommentarer i blyerts, liten prick på s.
23-24. 200:-
-
Blomberg,
Erik Nattens ögon Bonniers 1943,
77 s. 3:e tus, stor 8:o 50:-
-
Blomberg,
Erik Visor Bonniers 1924, 85 s. Ou
60:-
-
Blomberg,
Harry Kap Horn Bonniers 1920, 116
s. Ou, ngt nött rygg, namnt, hundöra
på bakre omsl, stor 8:o 40:-
-
Blomberg,
Harry Sjöfolk och färdemän Bonniers
1917, 77 s. Ou 80.-
-
Blomberg,
Harry Stora orons män Bonniers
1918, 111 s. Ou, namnt, ett par småfläckar
på omsl 60:-
-
Blomberg,
Harry Vallfarten till fosterlandet –
Sånger om Sverige W&W 1926, 111 s. Ou,
blekt 60:-
-
Bohman, Sven I människans rike. Studio Paravan 1954,
46 + ii s. Dedicerad, klammerhäftad, omslag delvis ngt solblekt och med
ett par fläckar från klamrarna. 140:-
-
Boij, Hans Buijuku +. Författares Bokmaskin 2006, 160
s. Häftad. 90:-
-
Boij, Hans Hederlig svensk
(Åns blyertsstreck raderas ut av havet). Författares Bokmaskin 2008, 145
s. Häftad. Nytryck av: Fredsängeln bär inga vingar, Hittils har allt gått
bra, Kommentar, och Grupp 65 och Grupp 73. 100:-
-
Boij, Hans PTV.
Författares Bokmaskin 2008, 149 s. Häftad. Utdrag ur böckerna Björnen
Berige från Sverige, Skapelsens rivaler, Brev från en uppdiktad själ.
90:-
-
Boij, Hans Svenska sviter. Författares Bokmaskin 2009,
267 s. Häftad. 125:-
-
Bruce,
Lennart Utan synbar anledning Norstedts
1988, 107 s. Ou, efterord av Anders
Olsson, denne normalt engelskspråkige författares debut på svenska, stor
8:o 50:-
-
Bäckström,
Lars Dikten om David, min far – och
andra tilltal och samtal (1976-78) R&S 1979, 86 s. ou, ded, mkt blyertsant 40:-
-
Bäckström,
Lars Gröna dikter Dikt & Bild
1982, 80 s. Bilder av Joaquin Rosell,
stor 8:o 40:-
-
Bäckström,
Lars Året i Uppsala – Nedslag,
dagsdikt 1979-83 Dikt & Bild 1983, 96 s. ou,
ded, stor 8:o, ill 60:-
-
Carlson,
Stig Folket i Bild – dikter och
retoriska texter PAN&s 1965, 109 s. 2:a
uppl 50:-
-
Carlson,
Stig Frågaren PAN&s 1961, 104
s. Ou, ospr, stor 8:o 50:-
-
Carlson,
Stig Förbifarter Norstedts 1968
66 s. Inb biblbd (stämplar, låneficka
osv.) 40:-
-
Carlson,
Stig Mellanålder Norstedts 1951,
86 s. ou, ded 60:-
-
Carlson,
Stig Men mina nätters skålar Norstedts
1948, 85 s. Ou, rec-stämpel 50:-
-
Carlson,
Stig Mittlinje Norstedts 1956, 84
s. Ou, stor 8:o 50:-
-
Carlson,
Stig Sjukjournal Norstedts 1945,
75 s. ou, debut, ospr 100:-
-
Carlson,
Stig Svarta motiv Norstedts 1953,
78 s. Ou, rec-stämpel, hundöra på
främre omsl 60:-
-
Carpelan,
Bo Den svala dagen Bonniers 1961,
66 s. Ou, namnt, stor 8:o 40:-
-
Carpelan,
Bo Källan Bonniers 1973, 70 s. Ou,
stor 8:o 40:-
-
Carpelan,
Bo Minus sju Bonniers 1952, 71 s. Ou,
rec-stämpel 60:-
-
Carpelan,
Bo Variationer Bonniers 1950, 53
s. Ou, ospr, rec-stämpel 60:-
-
Conradsson,
Ivar Dikter ur de tre samlingarna W&W
1950, 87 s. Ou, rec-stämpel, ospr
40:-
-
Curman, Peter Obs! Viktigt! Dikter. W&W 1965, 61 + i
s. Häftad i illustrerat omslag, debut, ngt solkigt omslag, osrättad. 2:a
uppl. 60:-
-
Dahl, Lars Hjalmarsson Men
mina lånade dagar Bonniers 1948, 65 s. ou
40:-
-
Dahlquist-Ljungberg,
Ann Margret Djävulsdans Bonniers
1950, 130 s. Ou, ospr, rec-stämpel 60:-
-
Dahlquist-Ljungberg,
Ann Margret Jungfrun i berget –
dikter Bonniers 1947, 96 s. ou,
debut, ospr 70:-
-
(Diktonius,
Elmer) Carlson, Stig & Donner, Jörn & Lundkvist, Artur (reds) Diktonius
– en bok på 60-årsdagen den 20 januari 1956 Tidens 1956, 144 s. Essäer
o dyl av diktarkollegor som redaktörerna, Tage Aurell, Gunnar Ekelöf, Lars
Forsell osv., ill 80:-
-
Eddegren,
Gunnar Bland de vilda djuren Bonniers
1958, 26 s. ou, debut, klammerhäftad 70:-
-
Eddegren,
Gunnar Dagar ur biografin Bonniers
1980, 61 s. Ou, ospr, osnyggt
borttagna prislappar på omsl 40:-
-
Eddegren,
Gunnar De ljudlösa frukterna Bonniers
1976, 60 s. Ou, ngt vattenskadad,
litet blyerts, fot ngt nött 40:-
-
Eddegren,
Gunnar Gruppering mot mörkret Bonniers
1962, 50 s. Ou, ospr 40:-
-
Edfeldt, Åke W & Lars H
Halldin Konfidentiellt - Schabloner och stämplingar Proprius 1968, 50
+ ii s. ill, rar 100:-
-
Edfelt,
Johannes Aftonunderhållning Bonniers
1932, 76 s. ou, förf namnt 120:-
-
Edfelt,
Johannes Dikter i urval Bonniers
1944, 154 s. 3:e uppl + Aftonunderhållning Bonniers 1932, 76 s. ou; 2 arbeten inb i ett priv halvklot m dubbla ded till Alf Ahlberg,
nyss nämndes exl 150:-
-
Edfelt, Johannes Högmässa. Bonniers 1934, 100 s.
Inbunden privat skinnryggsband med marmorerade pärmpapper och
pergamentförstärkta hörn, rygg litet sliten och flammig, ett par millimeter
av frampärm mot övre snitt solblekt. 90:-
-
Edfelt,
Johannes I denna natt Bonniers
1936, 96 s. stor 8:o, ill Bertil
Bull-Hedlund 100:-
-
Edfelt,
Johannes Järnålder Bonniers
1937, 23 s. Ou, stor 8:o 40:-
-
Edfelt,
Johannes Synkrets – tolkningar Bonniers
1974, 80 s. ou, ded 80:-
-
Edfelt,
Johannes Under Saturnus Bonniers
1956, 68 + ix s. Ou, ospr, stor 8:o 50:-
-
Eggehorn,
Ylva Jesus älskar dig Bonniers
1972, 62 s. Ou, ospr, ngt skavt omsl
40:-
-
Ekelöf,
Gunnar Dīwān över fursten
av Emigón Bonniers 1965, 109 s. 5-7
tus, inb förlbd m skomsl, stor 8:o 250:-
-
Ekelöf,
Gunnar En Mölna-elegi Bonniers
1960, 63 s. 5-7 tus, stor 8:o 250:-
-
Ekelöf,
Gunnar Om hösten – dikter Bonniers
1951, 102 s. ou 250:-
-
Ekelöf,
Gunnar Opus incertum – dikter Bonniers
1959, 90 s. 5-7 tus, inb förl klot m skomsl, stor 8:o 200:-
-
Ekelöf, Gunnar Opus
incertum. Bonniers 1959, 87 + v s. Originalupplagan, häftad med
ryggfast skyddsomslag,, stor 8vo, skyddsomslaget naggat vid rygghuvud och
–fot, ett par blad med ett par små buckler (ngt har legat i boken).
100:-
-
Ekelöf, Gunnar Poem om våra villkor Gunnar
Ekelöf-sällskapet 2004, 12 s. ou, 4to, klammerhäftad, uppl. 400 ex
50:-
-
Ekelöf,
Gunnar Strountes – dikter Bonniers
1955, 124 s. ou, stor 8:o, namnt 200:-
-
Ekelöf,
Gunnar Variationer.
Höganäs (Bra Lyrik) 1986. 8o, 168 sid, förlagets laminatband. Innehåller
dikter av Ekelöf, som publicerats tidigare i tidningar och tidskrifter, men
ej i bokform. Inledning och kommentar av Anders Mortenson. 80:-
-
Ekelöf,
Gunnar Vägvisare till underjorden –
dikter Bonniers 1967, 115 s. ou,
inb förl klot m skomsl, stor 8:o, Alf Ahlbergs exl 250:-
-
Ekner, Reidar Efter flera tusen rad. Författarfrlaget
1974, 72 s. Häftad, tillskrift. 2:a uppl., 7:e tus. 50:-
-
Elf, Erik Gösta Otidenliga dikter. Örebro 1985, 58 s.
Häftad. 75:-
-
Ellerström, Jonas (text)& Andrzej Ploski
(illustrationer) Litet bestiarium. Prosadikter. Rudins 1998,
opaginerad (48 s.). Inbunden förlagets guldpressade helklotband, ej
skyddsomslag. 60:-
-
Elmblad,
Sigrid Dröm och längtan A&W
1928, 91 s. Ou, ospr, porträtt, ett
par små svaga fläckar, namnt 40:-
-
Englund,
Carl Emil Alla går vi mot tystnaden Bonniers
1936, 100 s. Ou, ospr, stor 8:o 50:-
-
Englund,
Carl Emil Vid nattens tröskel R&S
1961, 78 s. Ou, stor 8:o, ospr, blekt
rygg –sista diktsamlingen 40:-
-
Englund, Carl-Emil Vid nattens tröskel - Dikter i urval
Litteraturfrämjandet 1983, 147 + iv s. numr bibliofiluppl m signerad
litografi av Gunnar Brusewitz (# 260/300), inb förl läderryggbd m dek pärmar
i pappkassett med titeletikett, övre guldsnitt, stor 8vo, ill av Brusewitz,
förord av Karl Vennberg och urval av Sven-Arne Stahre 1.000:-
se bild
-
Englund,
Carl Emil Ödslighet Bonniers
1949, 66 s. Ou, stor 8:o, namnt,
rec-stämpel 40:-
-
Englund,
Carl Emil Ödslighet Vi/ KF:s Bokförl
1950, 79 s. 2:a reviderade och utökade
uppl, ospr, teckn av Knut V Pettersson 40:-
-
Erikson,
Bernt Järnnätter odlas i byarna Tiden
1947, 151 s. ou 100:-
-
Erikson,
Bernt Porträtt av diktaren som oändligt
universum – Opus VIII 1948-1949 Medvetandets sekundära resa II
Stockholm 1950, 147 s. ou, ded, uppl
500 ex 100:-
-
Eriksson, Helena De, bara. Bonniers 2008, 123 + i s.
Häftad med ryggfast skyddsomslag, stor 8vo, recensionsstämpel på övre
snitt. 90:-
-
Eriksson,
Ture Stålspegel Arbetarkultur
1955, 69 s. Ou
såld
-
Erixson,
Ingeborg Aftonens alfabet Bonniers
1957, 63 s. Ou, ill av X-et 40:-
-
Erixson,
Ingeborg Ebb och flod Bonniers
1948, 90 s. Ou, ospr 50:-
-
Erixson,
Ingeborg Främling i eget landskap Bonniers
1951, 85 s. Ou, liten riss i främre
omsl 40:-
-
Erixson,
Ingeborg Kustlandskap Bonniers
1946, 87 s. Ou, omsl av X-et 40:-
-
Erixson,
Ingeborg Tjällossning Bonniers
1945, 58 s. Ou, debut, tillskr, omsl
av X-et 70:-
-
Fallström,
Daniel Blåeld Bonniers 1907, 125
+ ii s. ou, inb priv blått helklotbd
(G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld, bägge
omsl medb 125:-
-
Fallström,
Daniel Hvita syréner - Dikter Bonniers
1905, 228 + iii s. inb priv blått
helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor
i guld, båda omsl medb, liten nötning i kanten på titelfönster, tillskr
i blyerts 125:-
-
Ferlin,
Nils En gammal cylinderhatt Bonniers
1962, 88 s. 20-22 tus, inb förlbd m
skomsl 120:-
-
Ferlin, Nils Goggles Bonniers 1941, 152 s. stor
8vo, 5-6 tus, mindre skada på främre omsl, nött rygg, samtida tillskr
90:-
-
Ferlin,
Nils Kejsarens papegoja Bonniers
1951, 106 s. ou, inb förl halvklot 200:-
-
Flensmarck, Kristoffer Almanacka. N&K 2008, opaginerad
(154 s.). Häftad. 110:--
Forss,
Harald Adanoi Örebro 1950, 132 s.
Ou, ded, stor 8:o, naggad rygg 70.-
-
Forss,
Harald Dikter – trött pupill/
mossa/ handen drömmer 1939-1940 KF 1950, 167 s. Stor
8:o 40:-
-
Forss,
Harald Parnassen i S:ta Clara Rabén
& Sjögren 1968, 150 s. ou, inb förlbd
m skomsl, ill av Slas 100:-
-
Forss,
Harald Rannsakan Bonniers 1946,
110 s. Ou, ospr, stor 8:o 40:-
-
Forss,
Harald Valda dikter W&W 1943,
87 s. Solfärgad, stor 8:o
40:-
-
Forssell,
Lars En kärleks dikt Bonniers
1960, 59 s. stor 8vo, 3-4 tus, riss i
omsl 40:-
-
Forssell,
Lars F.C. Tietjens – en bild av den
samtida intelligentians liv, dikter och imitationer Bonniers 1954, 58 s.
ou, namnt 100:-
-
Forssell,
Lars Narren Bonniers 1952, 79 + iv
s. ou 100:-
-
Forssell,
Lars Oktoberdikter Bonniers 1971,
121 s. ou 70:-
-
Forssell,
Lars Ryttaren och andra dikter Bonniers
1949, 71 + ii s. ou, debut 150:-
-
Forssell,
Lars Röster Bonniers 1964, 150 +
vii s. ou, inb förl dek helklotbd m
skomsl 60:-
-
Forssell,
Lars Telegram Bonniers 1957, 107
s. ou, omsl och vinjetter av
Carl-Fredrik Reuterswärd 80:-
-
Forssell,
Lars Visor svarta och röda Författarförlaget
1972, 125 + iii s. ou 60:-
-
Forssell,
Lars Ändå Bonniers 1968, 12 +
iii s. ou, stor 8vo 60:-
-
Fridegård,
Jan Den svarta lutan Tiden 1931,
104 s. ou, debut 400:-
-
(Fröding,
Gustaf ) Ur Gustaf Frödings diktning Svenska
Bokförl/ Bonniers 1967, 136 s. Med
inledning, anmärkningar osv. av Evert Carlolm, porträtt
40:-
-
Fröding,
Gustaf Brev till en ung flicka Bonniers
1952, 126 s. Utgivna av Olle Holmberg,
inb förl dek pappbd, 4-6 tus 40:-
-
Fröding,
Gustaf Samlade dikter I-II Vårt
Hems Förlag 1928, 201+iii; 297+iv s. inb
förl dek helklotbd m ”smörpappers”-skomsl, litet märke på frampärm
del I; innehåller Gitarr och dragharmonika, Nya dikter, Stänk och flikar,
Nytt och gammalt I-II 50:-
-
Fylkesson,
Eric Dandy – främlingens
diktsamling om att upphöra i 20:e seklet Cavefors 1975, 122 s. ou 100:-
|