Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

        
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Svensk poesi / Swedish Poetry O-Ö

uppdat 12-02-27

  1. Odulf, Tor-Ivan Argument om kärnkraft. Dikter. Prisma 1980, 62 s. Häftad. 90:-

  2. Oliv, Josef Dikter - Ett urval Allhem 1955, 91 s. porträtt, ospr, förord av Gabriel Jönsson, stor 8vo 40:-

  3. Olofsson, Tommy Små pratologier. W&W 1970, 52 + iv s. Originalupplaga, häftad, osprättad, småjack i några blad mot främre snitt. 80:-

  4. Olsson, Eva Kristina Hästfångare. Bonniers 2009, 127 + i s. Häftad med flikar, förutom recensionsstämpel på övre snitt som ny. 70:-

  5. Olsson, Leo (Viddernas Son) Vinterfrost och sommardagg. Dikter. Kramfors 1961, 47 s. Dedicerad, häftad, lätt gulnad runt kanterna. 50:-

  6. Orrje, Olle Tomhänt. Bonniers 2002, 92 s. Inbunden förlagets pappband med skyddomslag, gallringsstämpel på försättsblad, med fyra vinjetter av Curt Asker. 70:-

  7. Ossian-Nilsson, K G Hedningar - en diktsamling Bonniers 1901, 132 s. ou, inb priv rött helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m medb omsl och marmorerat snitt, vignetter av Ernst Norlind 100:-

  8. Ossiannilsson, K G Hemmet och hemlandet - Dikter Gleerups 1915, 144 s. inb priv helklotbd (Hedberg) m marmorerat snitt och medb omsl 100:-

  9. Ossian-Nilsson, K G Marker – en diktsamling AB Varias Förl 1900, 94 s. ou, inb priv halvfrbd 100:-

  10. Oterdahl, Jeanna Dikter Medéns 1924, 111 s. liten 8vo, tillskr, fuktfläck första  20 s., 6:e uppl 40:-  

  11. Parland, Ralf Brev till ett tomrum KF 1951, 54 + i s. ou, ngt solkigt omsl 60:-

  12. Parland, Ralf Eolita LT 1956, 71 s. ou, omsl delvis ngt blekt, ospr 60:-

  13. Parland, Ralf Nattens eldar Bonniers 1949, 120 s. ou, delvis ngt blekt omsl 60:-

  14. Pettersson, Astrid Tionde Halmstad 1968, 75 s. + erratalapp vissa blyertsant, ett brev som avhandlar författarinnan medföljer 40:-

  15. Philgren, Ann De undanstökade åren. Vardagsdikter. Tevi 1979, 123 s. Häftad. 80:-

  16. POESI. 1948:1, 2/3, 4, 1949:1-4, 1950:1-3, (4). Lyriksamfundet 1948-50. Elva lösa häften, komplett, allt som utkom. Ett par nummer med naggad ryggfot, mindre småfläckar mot främre snitt några blad i första numret, stora 8vo’s. ~Under det första året hade den undertiteln "Tidskrift för lyrik utgiven av Lyriksamfundet" vilket sedan ändrades till "Lyriksamfundets tidskrift". Tidskriften "Poesi" kallade sig "den första svenska tidskrift som uteslutande ägnar sig åt lyriken". I redaktionen satt Erik Asklund, Carl Emil Englund, Olof Lagercrantz, Harry Martinson, Gunnar Tideström, Stig Carlson och från 1948:2 även Artur Lundkvist. Bland de medverkande märks bl a: Gunnar Björling, Johannes Edfelt, Sven Alfons, Gunnar Ekelöf, Lars Forssell, Stig Dagerman, Bo Carpelan, Elsa Grave, Axel Liffner, Bertil Malmberg, Harry Martinson, Bo Setterlind, Karl Vennberg, Evert Taube, Maria Wine och Anders Österling. Utländska bidrag är bl a: T. S. Eliot, Paul Eluard, Pablo Neruda och Rilke. Nr 1949:4 med helsvart omslag ägnades åt "fransk negerlyrik", alltså franskspråkig afrikansk poesi. Numret inleds med Jean-Paul Sartres i sammanhanget viktiga essä "Den svarte Orfeus". 500:-

  17. Ramnefalk, Marie Louise Lugna ner sig till det gråa. Ordfront 2001, 95 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsoslag, recensionsstämpel på övre snitt.  60:-

  18. Renling, Halvdan Dikter när sångaren skall komma. Litteraturförlaget 1966, 44 s. Dedicerad, häftad i tryckta omslag. 100:-

  19. Retzius, Gustaf Dikter Lindblads 1919, 272 s. lätt solkigt omsl, porträtt, namnt i blyerts 100:-

  20. Roos, Berit Genom slussportarna Författarförlaget 1987, 78 s. stor 8vo 40:-

  21. Runeberg, Johan Ludvig Elgskyttarne. En dikt i nio sånger. G W Edlunds Förlag, Helsingfors 1892, 86 s. Inbunden förlagets brunstämplade helklotband, praktupplaga, folio, teckningar av Louis Sparre, namnteckning på försättsblad, lätt nött rygghuvud och -fot. 250:-

  22. Runeberg, Johan Ludvig Kung Fjalar. En dikt i fem sånger. G W Edlunds Förlag, Helsingfors 1895, 72 s. + planscher. Inbunden förlagets brunstämplade helklotband, praktupplaga, folio, teckningar av Albert Edelfelt, namnteckning på försättsblad, lätt nött rygghuvud och -fot, viss åldersfläckning, rejält på s. 15-16 och 41-44, vikmärken på ett par blad, litet jack i rygg. 100:-

  23. Rydberg, Viktor Dikter Bonniers 1920, 317 s. inb förl ngt slitna dek helklotbd, ett par blyertsant, rött ngt fläckat snitt 50:-  

  24. Rydsjö, Daniel Jor o himmel- Valda dikter och berättelser på skånskt landsmål Gleerups 1936, 90 s. ou, stor 8vo, ngt naggat omsl, några minimala fläckar på snitt, omsl och ill av Inga Rosenquist 40:-

  25. Rying, Matts Midnattsmässa R&S 1962, 72 s. ou 40:-

  26. Rying, Matts Söndagsskola – dikter Bonniers 1947, 104 s. ou, debut 70:-  

  27. Rådberg, Helene Det gula rummets små terapistycken. Dikter. W&W 2008, 79 s. Häftad med flikar, förutom recensionsstämpel på övre snitt som ny. 90:-

  28. Rådström, Niklas Det leva Gedins 1987, 155 s. ou, inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo 60:-

  29. Rådström, Niklas Pappskalle - En sång, en memoire Gedins 1990, 91 s. inb förl klotryggbd, stor 8vo, 2:a tryckn 50:-

  30. Sandelin, Börje Det speglade ansiktet Fibs Konstklubb 1965, 61 + iii s ill, ospr 50:-  

  31. Sandell, Håkan Skampåle Gedins 1990, 50 s. ou, ospr 50:-

  32. Schmidt, Lisa Kärrmunsblomma. eller Berättelsen om hur fadern försvinner i en symbolisk trädgård. Bladstaden 2007, 69 s. Häftad med flikar, som ny. 80:-

  33. [Scholander, F W] Acharius Fjolners saga Stockholm, u d (1890-tal?) 4to, ill, inb i blankt nött helklotbd, fläckig inlaga, rissar i vissa blad faksimil av original från 1866 40:-  

  34. Sehlstedt, Elias Visor i urval Å&Å 1913, 192 s. naggat och solkigt omsl; Å&Å 25-öresböcker 40:-

  35. Selander, Sten Avsked - Efterlämnade dikter Bonniers 1957, 48 s. ou, stor 8vo, ant i blyerts på första smutsblad (av Alf Ahlberg), rec-stämpel 40:-

  36. Selander, Sten Avsked - Efterlämnade dikter Bonniers 1957, 48 s. ou, stor 8vo, ant i blyerts på första smutsblad (Av Alf Ahlberg), rec-stämpel 40:-

  37. Selander, Sten En dag Bonniers 1931, 132 s. ou, inb förl dek helklotbd m medb omsl, Alf Ahlbergs exl, stor 8vo 60:-

  38. Selander, Sten Vägen hem Dahlbergs Förlags AB 1920, 65 + i s. stor 8vo, trasigt omsl 40:-

  39. Setterlind, Bo Brev Bonniers 1950, 63 + ii s. ou, ospr, rec-stämpel. 70:-  

  40. Setterlind, Bo Brev Bonniers 1950, 66 s. ou, privatbundet elegant brunt skinnryggsbd m förgylld rygg m floralt mönster i guld och blått (J Roininen), ”osynliga” pergamenthörn, övre guldsnitt- övriga snitt putsade, bägge omsl och rygg medb, skinnskodd brun klotkassett, minimal nötning på pärmpappret. 1.600:-

  41. Setterlind, Bo Den förvandlade blomman. Bonniers 1959, 91 + iii s. ou, inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo såld

  42. Setterlind, Bo Den stund då du faller Bonniers 1965, 75 s. ou, ded till Alf Ahlberg, stor 8:o 100:-

  43. Setterlind, Bo Herrens moder – dikter om jungfru Maria Diakonistyrelsens Bokförl 1962, 59 s. ou, ded till Alf Ahlberg+ ded särtryck, ill av Kaj Beckman, 4:o såld

  44. Setterlind, Bo Hjärtat och trafiken - Sista dikter Bonniers 1951, 85 + iv s. ou, ospr 90:-

  45. Setterlind, Bo Kyrkoårets poesi – en antologi Diakonistyrelsens Bokförl 1965, 134 s. ou, ded till Alf Ahlberg, ill av Per Beckman, 4:o såld

  46. Setterlind, Bo Maria och barnet - En lovsång i dikt Proprius 1970, 93 s. ou 50:-

  47. Setterlind, Bo Poeternas himmel Bonniers 1950, 75 + iii s. ou, ospr, rec-stämpel i bak 60:-

  48. Setterlind, Bo Svävande över paniken Bonniers 1956, 53 + ii s. ou 70:-

  49. Setterlind, Bo Till en musiker. Dikter. Bonniers 1982, 96 + vi s. Originalupplaga, inbunden förlagets pappband med ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo, tillskrift på smutstitelsida. 50:-

  50. Setterlind, Bo Via tomheten Bonniers 1958, 76 + ii s. ou, inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo 60:-  

  51. Silfverstolpe, Gunnar Mascoll Dagsljus Bonniers 1923, 98 s. ou, 2:a samlingen såld

  52. Sjöberg, Birger (ord och toner) Fridas bok – småstadsvisor om Frida och Naturen, om Döden och Universum Bonniers uå, xii+100 s. stor 8:o, ngt fläckig inlaga 200:-

  53. Sjöberg, Birger Fridas tredje bok. Ett urval posthuma småstadsvisor om Frida och Naturen om Döden och Universum. FiB:s Lyrikklubb 1956, 66 + vi s. Häftad, ngt snedläst, lätt solkigt omslag. Sammanställt och med inledning av Staffan Larsson. FiB:s Lyrikklubb 24. 50:-

  54. Sjöberg, Birger Kriser och kransar Bonniers 1926, 170 s. ou, ospr, stor 8:o, svagt fuktfläckig rygg m två små jack 120:-  

  55. Sjöberg, Birger Kriser och kransar Bonniers 1926, 170 s. stor 8vo, 1-5 tus, ospr 90:-

  56. Sjöberg, Birger Minnen från jorden - Efterlämnade dikter Bonniers 1940, 156 s. ou, stor 8vo, ngt naggat rygghuvud, urval av Ernst Norlind och August Peterson 60:-

  57. Sjöberg, Birger Minnen från jorden. Efterlmnade dikter utvalda av Ernst Norlind och August Peterson. Bonniers 1940, 156 s. Originalupplaga, stor 8vo, rygghuvud skadat, reva och ett par sånagg i bakte omslag. 50:-

  58. Sjöberg, Birger Syntaxupproret FiB:s Lyrikklubb 1955, 124 + iii s. lätt nött rygghuvud och -fot, urval och inledning av Staffan Larsson, upplaga 8.000 ex 40:-

  59. Sjöberg, Gustav Spricktimmen. Dikter. H:ström 2008, 49 + iii s. Häftad. 80:-

  60. Sjödin, Stig Asparnas tält Bonniers 1959, 80 s. ou, ospr, stor 8vo 60:-

  61. Sjödin, Stig Asparnas tält. Bonniers 1959, 76 + iv s. Originalupplagan, solkigt bakre omslag, ngt nött rygg, liten siffernotering på smutstitelsida. 50:-

  62. Sjödin, Stig Blindgångare – dikter  Bonniers 1945, 71 s. ou, debut, ngt bucklad övre högra hörnet 100:-  

  63. Sjödin, Stig Förklaringstapet Bonniers 1977, 111 s. ou, dedicerad, stor 8vo 80:-

  64. Sjödin, Stig Livets starka smak Bonniers 1974, 94 s. ou, stor 8vo 50:-

  65. Sjödin, Stig Molnskugga Bonniers 1955, 97 s. ou, ospr, solfärgad rygg, ngt sned 70:-

  66. Sjödin, Stig Nattliga besök Bonniers 1950, 72 + ii s. ou 70:-

  67. Sjöstrand, Östen I vattumannens tecken Bonniers 1967, 103 + iii s. ou, stor 8vo 60:-

  68. Sjöstrand, Östen Invigelse Bonniers 1950, 67 + iii s. ou ,2:a diktsamlingen, rec-stämpel 60:-

  69. Sjöstrand, Östen Sprickorna i stenen. Dikter, tolkningar, essäer. Bonniers 1994, 334 + x s. Dedicerad, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. Urval och förord av Ulf Linde. 100:-

  70. Sjöstrand, Östen Strömöverföring Bonniers 1977, 52 + ii s. ou, stor 8vo, inb förl pappbd m skomsl (mkt liten riss i skomsl) 40:-

  71. Sjöstrand, Östen Unio Bonniers 1949, 69 + ii s. ou, debut 75:-

  72. Smith, Ann Kommunikationer... Resedikter. Bonniers 1966, 84 + iv s. Originalupplagan, häftad, exlibris, omslag lätt skavt. 80:-

  73. Snoilsky, Carl Dikter. Andra samlingen 1879-1880. Jos. Seligmann & C:is Förlag 1886, iv + 298 s. Inbunden förlagets slösande rikt dekorerade helklotband, helt guldsnitt, ngt nött ryggfot och -huvud, inlaga ngt åldersmörknad i kanterna. 2:a uppl. 150:-

  74. Snoilsky, Carl Samlade dikter I-V. Gebers 1919, 278 + 276 + 236 + 298 + 292 s. inb priv helklotbd m titeletiketter av läder m titlar i guld, frontispisporträtt i del 1 200:-

  75. Snoilsky, Carl Svenska bilder. Gebers 1934, 160 s. inb förl klotryggbd, rygg blekt, porträtt, m förklarande noter av Gustaf H Krökeritz, skolupplaga m urval av dikterna. 40:-

  76. Sonnevi, Göran Och nu! Bonniers 1967, 54 s. ou, några anteckningar och namnt i blyerts 40:-

  77. Stenman, Lillster På hjortrons och blåbärs vis W&W 1946, 64 s. ou, ospr 40:-

  78. Stenström, Sofia Klockan ciao. Dikter. W&W 2007, 70 s. Häftad med flikar, omslag ngt skavt, recensionsstämpel på titelsida. 80:-

  79. (Stiernhielm) Stiernhielms Hercules Gleerups 1936, 30 s. m kommentar av Erik Noreen, rikligt annoterad i blyerts, trasig rygg, små hundöron 40:-

  80. Stigsjöö, Sune I stormens öga Fripress 1987, 88 s. dedicerad, ou 50:-

  81. Stjerne, Oscar Sol och snö PAN&s 1913, 171 + iii s. 4:e uppl, ngt nött rygg 40:-

  82. Stjerne, Oscar Sol och snö PAN&s 1920, 176 s. 6:e uppl 40:-

  83. Stjerne,Oscar Sångerna om hemmet Ljus 1911, 88 + vii s. ou, stor 8vo, ospr, naggat omsl, nött rygg 40:-

  84. Strand Lundqvist, Gyrit Bytet – dikter R&S 1978, 47 s. debut 70:-

  85. Strand Lundqvist, Gyrit Kramtiden är här. Dikter. Bokskogen 2005, 91 s. Häftad, 1:a uppl. 75:-  

  86. Ström, Fredrik Mosaik - Dikter och prosafragment Fram 1907, 132 + ii s. ou, ngt solkigt omsl, nött rygg 50:-

  87. Ståhl. Robert Soft fysik. Bokförlaget Lejd 2005, 90 s. Häftad i illustrerat omslag. 70:-

  88. Svanberg, Nils Dagbok. Dikter. Bonniers 1934, 96 s. Inbunden privat halvfranskt band med marmorerade pärmpapper och pergamentförstärkta hörn, marmorerade snitt, rygg nött. 100:-

  89. Södergran, Edith Samlade dikter. W&W 1990, 422 s. Inbunden förlagets illustrerade kartonnageband med lätt naddat skyddsomslag, stor 8vo. Redigerade av Gunnar Tideström, inledning av Hagar Olsson. 90:-

  90. Sörbom, Ebba Lindansare. Ordfront 2000, 181 + i s. Häftad med flikar, som ny. 70:-

  91. Tegnér, Esaias Fritiofs saga Gleerups 1928, 106 s. inb klotryggbd m hårda pappärmar, skolupplaga med förklaringar av Hilding Celander, enst blyertsant på frampärm; Skr utg av Modersmålslärarnas Förening, komplett. 40:-

  92. Tegnér, Esaias Fritiofs saga PAN&s 1930, 120 s. inb klotryggbd m hårda pappärmar, skolupplaga, 28:e  uppl 9:e tryckn, enst blyertsant, komplett. 40:-

  93. Tegnér, Esaias Skaldestycken PAN&s 1896, iv + 212 s. inb förl pergamentbd m titel och förf i guld och rött på frampärm, övre guldsnitt, övriga snitt putsade och sprängda 250:-

  94. Thor, Johan Övervintring. Dikter. Påhlssons Bokhandel, Åmål 1992, 50 s. Dedicerad, häftad, svaga kritstreck på främre omslag. 70:-

  95. Thourise, Ragnar Kråkorna skrattar - Sena dikter Bonniers 1989, 73 + viii s. ou, inb förl helklotbd m skomsl (liten riss i skomsl), kvadratisk 8vo 50:-  

  96. Thoursie, Ragnar Den nya människan. Samlade dikter. Bra Lyrik 1987, 224+viii s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, litet märke efter borttagen prislapp i bak. 60:-

  97. Thoursie, Ragnar Mod att leva FiBs Lyrikklubb 1957, 99 + i s. inb förl pappbd, främre omsl medb, ill av Gösta Kriland, upplaga 5.000 ex 50:-

  98. Thunberg, Lars Solbegängelse R&S 1960, 57 s. ou 50:-

  99. Thunberg, Lars Spegelgästen. Ett urval dikter från mystikens gränsland. Proprius 1986, 59 + v s. Dedicerad, häftad, litet tryckmärke på främre omslag. 75:-

  100. Thunman, Olof Olands sånger. A&W 1927, 125 s. Häftad, ou, namnteckning i blyerts på främre omslag, ett par pennstreck på främre omslag. 100:-

  101. Torsson, Björner Duvan i oljeregnet Cavefors 1964, 48 s. ou, liten kvadratisk 8vo, ospr, ill 75:-

  102. Tranströmer, Tomas Hemligheter på vägen. Bonniers 1959, 46 + ii s. Häftad, ful (mindre) fläck på främre omslag, pennstreck på sista sidan och bakre omslags insida, vikmärken på omslagen, bakre omslag ngt naggat i nederkanten. 3:e tus. såld

  103. Tranströmer, Tomas Klanger och spår Bonniers 1966, 41 s. ou, 4:e diktsaml., namnt såld  

  104. Tranströmer, Tomas Mörkerseende. Författarförlaget 1970, 44 + iv s. Häftad. 7:e tus. såld

  105. Tranströmer, Tomas Sanningsbarriären Bonniers 1978, 46 + ii s. ou, inb förl helklotbd m skomsl, namnt såld

  106. Tranströmer, Tomas Robert Bly & János Pilinszky Stigar.Författarförlaget 1973, 41 + vii s. Originalupplagan, häftad, några småfläckar på främre omslag. såld

  107. Trotzig, Birgitta Ordgränser Bonniers 1968, 64 s. ou 100:-  

  108. Tunström, Göran Sandro Botticellis dikter. Bonniers 1976, 123 + v s. Originalupplagan, tillskrift till Mago, häftad, litet vikmärke och liten fläck på främre omslag. såld

  109. Uppgren, David Ljusrepubliken. Norstedts 2008, 104 + i s. Häftad med flikar, förutom gallringsstämpel på smutstitelsidan som ny. 60:-

  110. Wallin, Hans M Likt sävens sus - en serenad. Ord&visor Förlag 2008, 35 + xiii (blanka) s. Häftad med flikar, förutom gallringsstämpel på övre snitt som ny. 75:-

  111. Ward, John Män i ledet - Ett värshäfte i stridens tecken Norrköpings Soc.-Dem. Ungdomsklubb 1913, 47 s. solkigt omsl, nött rygg, stor 8vo 40:-

  112. Weil-Hagberg, Mary De tusen dagarna Nybloms 1972, 63 s. 40:-

  113. Vennberg, Karl Bilder I-XXVI Bonniers 1981, 72 + iii s. ou, inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo 60:-

  114. Vennberg, Karl Dikter kring noll Bonniers 1983, 84 + iii s. ou, inb förl dek helklotbd m skomsl, stor 8vo 60:-

  115. Vennberg, Karl Fiskefärd Bonniers 1949, 94 + ii s. 3:e tus, ospr, rejält vattenskadad 40:-

  116. Vennberg, Karl Fiskefärd Bonniers 1949, 94 s. 3:e tus, bakre omsl stött 130:-  

  117. Vennberg, Karl Från ö till ö Bonniers 1979, 64 s. ou, inb förl helklotbd m skomsl, lätt solkigt skomsl 50:-

  118. Vennberg, Karl Gatukorsning – dikter Bonniers 1952, 75 s. ou 100:-  

  119. Vennberg, Karl Synfält Bonniers 1955, 67 + ii s. 4:e tus 80:-

  120. Vennberg, Karl Synfält. Bonniers 1954, 66 + vi s. Originalupplagan, häftad, stor 8vo, recensionsstämpel på bakre omslag, lätt solkig. 60:-

  121. Vennberg, Karl Tillskrift Bonniers 1960, 54 + vi s. ou, stor 8vo, övre delen av omsl naggat m et par smårissar, ospr 50:-

  122. Vennberg, Karl Vid det röda trädet Bonniers 1955, 84 + ii s. ou 70:-

  123. Vennberg, Karl Visa solen ditt ansikte Bonniers 1978, 77 + ii s. ou, inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo 60:-

  124. Vennberg, Karl Vägen till Spånga Folkan Bonniers 1976, 73 + ii s. ou, inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo 60:-  

  125. Wide, Anna Greta Kyrie Norstedts 1960, 83 + iii s. 2:a uppl, ospr 50:-

  126. Vikgren, David Inomhuslektionen. W&W 2008, 161 + vii (6 blanka) s. Häftad med flikar, förutom recensionsstämpel på övre snitt som ny. 100:-

  127. Wikholm, Gungerd Anhalter, svarta och röda café Existens 1990, 64 s. ou 40:-

  128. Vikström, Birger Bilder - Efterlämnade dikter LT 1975, 144 s. ou, inb förl dek pappbd m lätt solkigt skomsl, innehåller även: Anny Marwig Rubin: Så minns jag Birger 50:-

  129. Wine, Maria Vinden ur mörkret – dikter Bonniers 1943, 64 s. ou, debut, liten nagg bakre omsl 120:-

  130. Wine, Maria Vinge Bonniers 1961, 83 + iii s. ou 70:-

  131. Wirdelöv, Iréne Halvlekar. Växjö University Press 2009, 53 + i s. Häftad med flikar, förutom gallringsstämpel på övre snitt som ny. 80:-

  132. Wirsén, C D af Vid juletid Gebers 1895, 68 s. inb förl guldpressade helklotbd, 4to, ill av Jenny Nyström, 2:a uppl, samtida namnt 200:-

  133. Wirsén, C D af Visor, Romanser och Ballader – samt andra dikter Gebers 1899, 320 s. inb ljusblått dek klot, helt guldsnitt, namnt 100:-  

  134. Wistrand, Pär Guidens sånger Bonniers 1960, 59 + ii s. ou, ospr 50:-

  135. Wivallius, Lars En tor och kall wåhr PAN&s 1958, opaginerad (32 s.) liten 4to, teckningar av Gösta Kriland, förord av Sten G Lindberg, omsl delvis blekt 40:-

  136. Wästberg, Per Tio atmosfärer W&W 1963, 75 + ii s. ou, stor 8vo, lätt naggat omsl 40:-

  137. Yetkin, Hüseyin Metamorfos. APEC 1996, 116 s. Dedicerad, häftad, illustrerad av Harriet Isetun, litet vikmärke på bakre omslag. 100:-  

  138. Zilliacus, Emil Brunnarna - Valda dikter 1915-1950 Gebers 1958, 173 s. osprättad 60:-

  139. Zilliacus, Emil I grottan Schildts, Helsingfors 1920, 82 + ii s. ou, namnt 50:-

  140. Zilliacus, Emil Minnesaltaret Gebers 1936, 93 + ii s. ou, namnt, ngt solkig, ngt sned, trasig ryggfot 25:-

  141. Zilliacus, Emil Minnesaltaret Gebers 1936, 93 + iii s. ou 40:-

  142. Zilliacus, Emil Silverhöst Gebers 1943, 108 s. ou, namnt 40:-

  143. Zilliacus, Emil Vandring Gebers 1938, 85 + ii s. ou 40:-

  144. Åkesson, Sonja Jag bor i Sverige. R&S 1966, 102 s. 1:a upplagan, kvadratisk 8vo, stor signatur och köpedatering på smutstitelsida, häftad, med skivan. 175:-

  145. Ödman, N P Stycken på vers Fahlcrantz 1900, 64 s. inb förl dek helklotbd, ngt av svart färg avskavd på rygg och bakre pärm, ett par småfläckar, vignetter av Edv. Forsström 50:-

  146. Örtemark, Jonas Mikroväxlar. + Vrida i led. Bonniers 2008, 115 + iii; 104 + ii s. Häftad med flikar, förutom recensionsstämpel på snitt som ny. 90:-

  147. Österling, Anders De sju strängarna Bonniers 1925, 130 s. reviderad och omarb av förf, namnt 60:-

  148. Österling, Anders Facklor i stormen Bonniers 1925, 104 s. reviderad och omarb av förf, namnt 60:-

  149. Österling, Anders Livets värde Bonniers 1940, 175 s. ou, stor 8vo, ospr, bakre omsl ngt naggat 50:-  

  150. Österling, Anders Offerkransar Bonniers 1905, 107 s.+1 ill ou, inb priv pappbd, exl, naggat rygghuvud såld

  151. Österling, Anders Sent i livet Bonniers 1970, 106 + iii s. ou, inb förl helklotbd m ngt naggat skomsl, stor 8vo 60:-

  152. Österling, Anders Sånger i krig Bonniers 1917, 34 + i s. ou, rec-stämpel, litet jack i titelblad 75:-

  153. Österling, Anders Sånger i krig Bonniers 1917, 34 s. ou, inb snyggt priv halvfrbd m medb omsl (Isbergs bokbinderi), stor 8:o 100:-

  154. Österling, Anders Valda dikter - i nytt urval Bonniers 1919, 187 + iii s. inb dek helklotbd 60:-

  155. Österling, Anders Vårens löv och höstens Bonniers 1955, 108 + v s. ou, stor 8vo 60:-

  156. Österling, Anders Ögonblick - Dikter 1971-78 Bonniers 1978, 63 + ii s. inb förl helklotbd m skomsl, liten tejplagad riss i skomsl, 8-9 tus, stor 8vo 40:-

  157. Österlund, Helena Ordet och färgerna. Två dikter. Bonniers 2010, 179 s. Häftad med flikar, förutom recensionsstämpel på övre snitt som ny. 150:-