Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

        
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Svensk skönlitteratur / Swedish Fiction A-I

uppdat 08-02-02

  1. Abrahamsson, Hans Olof Till en ö Bonniers 1972, 163 s. 40:-  

  2. Ahlberg, Harry Teresa och männen. Tidens 1972, 200 s. Originalupplaga, häftad med flikar, inimal recensionsstämpel på smutstitelsida. 80:-

  3. Ahlgren, Ernst [Benedictsson, Victoria] Efterskörd Bonniers 1900, 104 s. Inb priv halvklot, 2:a uppl, ill av Carl Aspelin, ett par svaga fläckar på titelbl 80:-

  4. Ahlin, Lars Din livsfrukt Bonniers 1987, 614 s. Inb förlbd m skomsl, skomsl liten fläck på framsidan, ou 80:-

  5. Ahlin, Lars Egen spis Tidens 1948, 333 s. ou, lätt naggat skomsl, namnt 80:-

  6. Ahlin, Lars Gilla gång Bonniers 1962, 307 s. Inb förl pappbd, namnt 40:-

  7. Ahlin, Lars Kanelbiten Stiftelsen Litteraturfrämjandet 1977, 275 s. Inb förl dek klot m naggat skomsl, namnt 40:-

  8. Ahlin, Lars Kvinna kvinna Bonniers 1957, 247 s. Inb förlbd m ngt slitet skomsl 40:-  

  9. Ahlin, Lars Nattens ögonsten Bonniers 1958, 77 s. ou, inb förl dek pappbd, ill av Håkan Bonds 40:-

  10. Ahlin, Lars Om Bonniers 1965, 383 s. Inb förl klotryggbd m skomsl 40:-

  11. Ahlin, Lars Tåbb med manifestet. Historien om hur Tåbbs livsstil växte fram. Tidens 1949, 327 s. Häftad i illusterat omslag. 2:a uppl. 100:-

  12. Ahrne, Marianne Och tänk den fagra prinsessan... Norstedts 1994, 240 + i s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 50:-

  13. Ajax Familjen Petterlunds – Stockholmsliv och äventyr på landet Dahlbergs Förl 1916, 189 s. Inb priv halvklot, förord av Emil Norlander, namnstämpel 40:-

  14. Ajax Fru Petterlunds måg Dahlbergs förl 1917, 138 s. Inb priv halvklot, namnt 40:-

  15. Alander, Siw Bandet. Söderström & Co. 1979, 116 s. Häftad, osprättad. 70:-

  16. Alfvén, Inger Arvedelen. Bonniers 1981, 420 + i s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. såld

  17. Alfvén, Inger Lyckans galosch. Bonniers 1987, 252 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 50:-

  18. Alfvén, Inger När jag tänker på pengar Bonniers 1998, 304 s. ou, inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo 60:-

  19. Allanson, Ove Oståkaren. En berättelse från kanaldistrikten. R&S 1969, 174 s. Originalupplaga, häftad, liten fläck på främre omslag. 60:-

  20. Almquist, C J L Folklivsberättelser Bonniers 1925, 231 s. Akvareller och teckningar av Kurt Jungstedt, främre omsl vikt, stor 8:o 100:-

  21. Alonzo, Saw Miraklet i Hälsingland. Hjalmarson & Högberg 2006, 320 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, recensionsstämpel på titelsidan. 100:-

  22. Anderberg, Bengt Kain Bonniers 1948, 254 s. Ou, solkig 40:-

  23. Andersson, Lars Snöljus Norstedts 1979, 343 s. Inb förl helklot m skomsl, ou, namnt 40:-

  24. Andersson, Mary Sorgenfri – dokumentärroman Liber 1981, 294 s. Inb förl klotbd, 3:e tryckn, namnt 75:-

  25. Andhé, Stefan Sök ljuset Norstedts 1994, 284 s. Inb förlbd 40:-

  26. Aneröd, Renzo Vildsvinet. Leopard Förlag 2007, 293 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsoslag, liten recensionsstämpel på främre försättsblad, annars som ny. 100:-

  27. Angered-Strandberg, Hilma På prärien. Gernandts 1898, 224 s. Inbunden privat halvklotband, Lotten Dahlgrens exlibris, samtida namnteckning på titelsida, ovanlig. såld

  28. Antti, Gerda Det är mycket med det jordiska Alba 1987, 292 s. Inb förlbd m skomsl 40:-

  29. Ardelius, Lars Och kungen var kung. Norstedts 1976, 551 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, småjack i 3 blad, ett par småprickar på främre snitt. 100:-

  30. Ardelius, Lars Provryttare. Norstedts 1981, 472 s. Originalupplagan, inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 70:-

  31. Ardelius, Lars Smorgasbordet  Norstedts 1974, 308 s. Inb förl klotbd 40:-

  32. Arnér, Sivar Dag och natt. -hörspel. onniers 1960, 222 s. Originalupplaga, häftad, ett par små naggar i bakre omslag. 80:-

  33. Arnér, Sivar Egil Bonniers 1948, 235 s. 6:e tus, liten riss främre omsl 50:-

  34. Arnér, Sivar Han-Hon-Ingen Bonniers 1951, 238 s. Ou, ngt nött omsl 50:-

  35. Arnér, Sivar Vackert väder Bonniers 1950, 214 s. 3-6 tus, fläckar på omsl 40:-

  36. Arvidsson, Ingrid Vårens ruiner Bonniers 1949, 156 s. Ou, debut 70:-

  37. Asklund, Erik Gäst i naturen – åtta brev från Trosa skärgård R&S/Vi 1958, 121 s. Ou, teckningar av Mats Nilsson, inb förl pappbd m naggat skomsl, rygghuvud stött 40:-

  38. Asklund, Erik Kvarteret Venus R&S/Vi 1957, 269 s. Ou 50:-

  39. Asklund, Erik Manne KF:s Bokförl 1949, 174 s. Ou 50:-

  40. Asklund, Erik Mormon boy KF:s Bokförl 1951, 174 s. Ou, rec-stämpel 50:-

  41. Asklund, Erik Röd skjorta KF:s Bokförl 1951, 154 s. Ou, fläck på rygg 50:-

  42. Aspenström, Werner Förebud Bonniers 1953, 79 s. ou 100:-

  43. Aurell, Tage & Erik Prytz Bilderbok. KF/Vi 1950, 100 s. Häftad med flikar, stor 8vo, illustrerad, ngt naggat rygghuvud. 2:a uppl. 50:-

  44. Aurell, Tage & Kathrine Liten fransk stad R&S/Vi 1954, 160 s. inb förl klotryggbd m skomsl, ngn lapp bortriven från inre pärm, ett par fläckar på bakre smutsblad 90:-

  45. Aurell, Tage Samtal önskas med sovvagnskonduktören Bonniers 1969, 130 s. Ou 60:-

  46. Aurell, Tage Smärre berättelser Bonniers 1946, 157 + ii s. Häftad, ngt sned rygg  namnteckning. 3:e tus. 60:-

  47. Aurell, Tage Skillingtryck Vi/KF 1951, 118 s. skomsl, medb främre omsl, osprättad från s. 33, m trästick av Sven Ljungberg 75:-

  48. Axelsson, Majgull Aprilhäxan Rabén/Prisma 1997, 424 s. 1:a uppl, 3:e tryckn, inb förl helklotb m skomsl, stor 8vo 60:-

  49. Axelsson, Sun Drömmen om ett liv Bonniers 1978, 226 s. ou, inb förlbd m skomsl 40:-

  50. Axelsson, Sun Eldens vagga. En bok om Chile. Bonniers 1962, 111 s. Originalupplaga, häftad, kvadratisk 8vo, hennes 2:a bok. 100:-

  51. Balten, Ode [Per Freudenthal] I lustgården – en sagas sanning A V Carlssons Bokförl-AB 1912, 208, s. ou, ganska solkig, liten riss i första smutsbl och sista 5 bladen 70:-

  52. Balten, Ode [Per Freudenthal] Selecta KF:s Bokförl 1950, 191 s. Ou såld

  53. Barr, Marianne Daghustrun Författares Bokmaskin 1975, 96 s. Ded såld

  54. Barrvik, Monica Vägen till och från R&S 1980, 262 s. Inb förl klot m skomsl, namnt 40:-

  55. Beckman, Staffan Habers sista dagar Proletärkultur 1983, 128 s. 40:-

  56. Beckman, Staffan Skuggan av en fågel Proletärkultur 1981, 297 s. 40:-

  57. Bengtsson, Frans G Den lustgård som jag minns Norstedts 1953, 203 s. Ou, rec. stämpel 60:-

  58. Bengtsson, Frans G Folk som sjöng och andra essayer. Norstedts 1955, 319 + i s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag, tryckt premiumlapp på frampärms insida, illustrerad av Gunnar Brusewitz. 60:-

  59. Bengtsson, Frans G För nöjes skull – essayer Bonniers 1947, 216 s. 1:a uppl, inb förl halvklot 100:-

  60. Bengtsson, Frans G Litteratörer och militärer Bonniers 1948, 291 s. Inb förl dek klot, 11-13 tus 40:-

  61. Bengtsson, Frans G Lycklig resa. Vår Bok 1960, 254 s. Inbunden förlagets pappband, ej skyddsomslag, främre snitt fläckat. 50:-

  62. Bengtsson, Frans G Röde Orm – sjöfarare i västerled Norstedts 1941, 287 s. 4:e uppl, namnt, naggad rygg 40:-

  63. Bengtsson, Frans G Röde Orm. Hemma och i österled. BB 1976, 232 s. Häftad i illustrerat omslag, stor 8vo, illustrerad av Gunnar Brusewitz. 50:-

  64. Bengtsson, Frans G Silversköldarna Bonniers 1944, 289 s. Inb förl dek klot, namnt, 8-10 tus 40:-

  65. Bengtsson, Frans G Silversköldarna/De långhåriga merovingerna PAN&s 1951, 1955, 284 + 301 s. Inb förl halfrbd m medb främre omsl, övre guldsnitt 70:-

  66. Bengtsson, Frans G Sällskap för en eremit Bonniers 1944, 276 s. Inb förl dek klot, namnt, 11-13 tus, namnt 40:-

  67. Bengtsson, Frans G Tankar i gröngräset Vingförl 1953, 260 s. Inb förl klotryggbd, namnt 40:-  

  68. Berger, Henning Aska Bonniers 1909, 315 s. ou, inb priv halvklotbd m medb omsl (Hedberg), marmorerat snitt såld

  69. Berger, Henning Gulaschbaronerna Bonniers 1916, 395 s. inb priv halvklotbd m medb omsl (Hedberg), marmorerat snitt, 3:e uppl 80:-

  70. Berger, Henning Ridå Bonniers 1914, 152 s. inb priv helklotbd m medb omsl (Hedberg), stänkt snitt, små vita prickar på band, 2:a uppl 80:-

  71. Berger, Henning Ur en ensams dagbok Bonniers 1908, 239 s. inb priv halvklotbd (Hedberg), marmorerat snitt 1-3 tus 80:-

  72. Berger, Henning Ur larmet Bonniers 1913, 325 s. inb priv halvklotbd m medb omsl (Hedberg), marmorerat snitt, 2:a uppl 80:-

  73. Bergkvist, Sven O Misstag på söndag Författarförlaget 1971, 96 s. 1:a uppl, knappt märkbar rec.-stämpel på främre omsl 50:-

  74. Bergman, Bo Valda noveller Bonniers 1949, 241 s. 40:-

  75. Bergman, Bo Vi vandrare. Bonniers 1967, 207 s. Inbunden förlagets pappband, ej skyddsomslag. Senare upplaga. 40:-

  76. Bergman, Hjalmar Clownen Jac BB 1982, 299 s. Inb förl helklot m ngt skavt skomsl 40:-

  77. Bergman, Hjalmar Dansen på Frötjärn. (Komedier i Bergslagen II) Bonniers 1920, 288 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, grått övre snitt, rygg fot och -huvud småtrasiga, nygg nött. 50:-

  78. Bergman, Hjalmar Det underbara leendet/Familjens renhet – Två skådespel Ljus 1908, 208 s. ou, lätt nötta omsl 100:-

  79. Bergman, Hjalmar Flickan i frack Svenska Bokförl/Bonniers 1948, 128 s. Naggat omsl, fåtal blyertsant, skoluppl 40:-

  80. Bergman, Hjalmar Hans nåds testamente. Bonniers 1949, 332 + i s. Inbunden förlagets klotryggband utan skyddsomslag, tillskrift på första blankblad, rött övre snitt, mindre fläck på bakpärm. Upplagan reviderad av Johannes Edfelt. 60:-

  81. Bergman, Hjalmar Hans nåds testamente. Å&Å 1932, 242 + i s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband, namnteckning i blyerts. 60:-

  82. Bergman, Hjalmar Junker Erik. Fr. Skoglunds Förlag, Stockholm 1908, 216 s. Inbunden handbundet svart halvfranskt band (Kerstin & Wolfgang Bremer), rygg blind-, guld- och rödpressad dekor, handgjort batiktryckt överdragspapper, övre guldsnitt, övriga putsade, bägge omslagen och rygg medbundna, litet vikmärke på främre omslag, liten samtida namnteckning i bläck på titelsida. Excellent band i excellent kondition. Fr. Skoglunds ungdomsböcker 7. Originalupplagan. 2.000:-

  83. Bergman, Hjalmar Markurells i Wadköping Bonniers 1965, 234 s. 49-58 tus, lätt nött rygg, namnt 40:-

  84. Bergman, Hjalmar Noveller 1913-1920 Bonniers 1956, 578 s. Inb förl halvklot, red av Johannes Edfelt 40:-

  85. Bergman, Hjalmar Sagor och Nya sagor Bonniers 1931, 342 s. 50:-

  86. Bergman, Margareta Spegel, spegel… Legenda 1986, 240 s. Inb förlbd m skomsl, ou såld

  87. Bergvall, Helga Jungfru skär – en roman från 20-talets Stockholm Litteraturfrämjandet 1981, 254 s. Inb förl helkonstläderbd m skomsl, 8:e uppl 40:-

  88. Berman, Jules Kvinnor i elden Fritzes 1954, 260 s. Inb förl klotryggbd m naggat skomsl och medb främre omsl, namnt 40:-

  89. Björklund, Ingeborg Christina Gyllenstierna Medéns 1947, 327 s. inb priv helklotbd, namnt, stor 8vo 60:-

  90. Björkman, Gun Vid 20 blev hon söt. Trevi 1983, 203 s. Häftad. I serien: Kvinnor skriver. 60:-

  91. Blanche, August Banditen Bonniers 1928, 262 s. inb förl helklotbd, ill på främre och bakre försätts, fläck på rygg 40:-

  92. Blanche, August Flickan i stadsgården Bröderna Lindströms Förl 1928, 384 s. Inb förl halvfrbd, porträtt, namnt, några lagerfläckar invändigt 40:-

  93. Blomberg, Gösta Det stora korthuset.N&K 1932, 281 s. Inbunden förlagets halvklotband, rött övre snitt, ej skyddsomslag. 2:a uppl. 60:-

  94. Blomberg, Harry Städer förbi W&W 1931, 231 s. ou, ngt naggat omsl 40:-

  95. Bohr, Torsten Mot vår vilja Norstedts 1946, 226 s. Ou, debut såld

  96. Bornemark, Kjell-Olof Skiljelinjen  PAN&s 1983, 232 s. Ou, inb förl dek pappbd 40:-  

  97. Boström, Håkan Slaktarns öga - roman om Marsjödramat Litteraturfrämjandet 1990, 324 s. inb förlbd m skomsl 60.-

  98. Boye, Karin Astarte. Bonniers 1931, 233 + i s. Originalupplaga, häftad i tryckt omslag med trasigt skyddsomslag, stor 8vo. 300:-

  99. Boye, Karin För lite. Bonniers Svalan 1949, 244 + vi s. Inbunden förlagets klotryggband. såld

  100. Boye, Karin Uppgörelser – Skisser och noveller Bonniers 1934, 223 s. ou 125:-

  101. Bremer, Fredrika Grannarna – teckningar ur hvardagslivet Stockholm 1911, 358 s. Inb ngt slitet halvklotbd 40:-

  102. Brenner, Arvid En dag som andra. Tiden 1939, 406 s. Ou, häftad, ett par svaga småfläckar på rygg. 75:-

  103. Brenner, Arvid Ny vardag. Tidens 1948, 281 s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag. såld

  104. Brenner, Arvid Rum för ensam dam. Tidens 1945, 317 s. Dedicerad, inbunden förlagets klotryggband, färgat övre snitt, lätt nött pärmpapper. 80:-

  105. Brenner, Arvid Så går vi mot paradis. Tiden 1944, 282 + ii s. ou, Häftad, namnteckning på smutstitelsida. 75:-

  106. Browallius, Irja Instängd. Bonniers 1968, 283 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, namnteckning på försättsblad. Svalan. 50:-

  107. Browallius, Irja Om sommaren sköna. Bonniers 1964, 316 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, namnteckning i blyerts på försättsblad. såld

  108. Bäckström, Lars Bildningsroman (1943-52 och 71-72) Zindermans 1976, 156 s. ou, ded, prisanteckn i bläck, ngt fläckig, osnyggt sprättad 40:-

  109. Bäckström, Lars Författarliv Settern 1982, 104 s. Ou, skomsl 40:-

  110. Börjlind, Rolf Persona non grata (romanen som process) Bo Cavefors Bokförlag 1977, opag (ca 170 s.) 1:a uppl, kvadratisk 4to, inb förl dek pappbd, lagat rygghuvud, ca 2 cm långa riss i 3 blad, mörkt streck på bakpärm, med vinylskivan; Moderna Muséets utställningskatalog nr 151 450:-

  111. Böök, Fredrik Historier från Helgeån och hembygden Bonniers 1951, 209 s. Naggat skomsl, ill av Gunnar Lindvall 30:-

  112. Böök, Fredrik Sommarleken Bonniers 1951, 222 s. Naggat skomsl, ill av Gunnar Lindvall 40:-  

  113. Böök, Fredrik Storskolan I-II Bonniers 1953, 221 + 206 s. lätt nött omsl på del 2, ill av Gunnar Lindvall I-II 60:-

  114. Carlberg, Ragnar Herregud, min Jago W&W 1947, 138 s. 40:-

  115. Carlsson, Elsa Ett dagsverke. Lindblads 1945, 217 s. Inbunden förlagets klotryggband, exlibris. 2:a omarbetade uppl. 60:-

  116. Carlsson, Gottfrid Under flammande norrsken Lindblads 1954, 140 + i s. ou 75:-  

  117. Cederborgh, Fredrik Uno von Thrazenberg. Berättelse av Friherre Dolk. Bonniers 1928, 251 s. Häftad i illustrerat omslag, namnteckning i blyerts på titelsida. 75:-

  118. Cederström, Marika Den halte Eros Ljus 1906, 130 + i s. inb förl klotryggbd m dek pärmar 75:-

  119. Claesson, Stig Allt står i lågor Bonniers 1979, 196 s. ou, ospr 100:-

  120. Claesson, Stig Brev till en hembygdsgård. Bonniers 1974, 144 s. Originalupplaga, häftad. 100:-

  121. Claesson, Stig Dråp i hastigt mod Cavefors 1966, 173 s. ou, inb förl helklotbd m skomsl, rygg på skomsl solfärgat 150:-

  122. Claesson, Stig En vandring i solen Bonniers 1976, 195 s. ou, snedläst, ngt naggad ryggfot 100:-

  123. Claesson, Stig Medan tidvattnet vänder Bonniers 1980, 157 s. ou 140:-  

  124. Claesson, Stig På palmblad och rosor Bonniers 1975, 191 s. ou 150:-

  125. Colliander, Tito Givet Bonniers 1968, 255 s. Ou, ospr, ngt skavd 50:-

  126. Colliander, Tito Vaka Bonniers 1969, 202 + i s. ou 75:- 

  127. Combüchen, Sigrid Byron. En roman. Norstedts 1988, 495 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, namnteckning på försättsblad. 80:-

  128. Creutz, Gustaf Philip Atis och Camilla. Saldedigt i fem sånger. &W utan årtal, 2 + ii + 61 + i s. Inbunden förlagets pappband med titeletikett på frampärm och rygg, faksimil av verket från 1781 och kommentar. 2:a uppl. 60:-

  129. Dagerman, Stig De dömdas ö Norstedts 1946, 312 s. ou såld

  130. Dagerman, Stig Föräldrabesvär Norstedts 1965, 35 s. julbok, tre artiklar tidigare publ i tidningen Idun 60:-

  131. Dagerman, Stig Judasdramer - Streber/Ingen går fri Norstedts 1949, 332 s. ou 200:-

  132. Dagerman, Stig Nattens lekar - Noveller Norstedts 1947, 313 + i s. ou, naggat rygghuvud 150:-

  133. Dagerman, Stig Tusen år hos gud Norstedts 1954, 44 s. postumt utg, 2:a uppl, ospr 75:-

  134. Dahlbeck, Eva Sista spegeln Norstedts 1965, 276 s. Inb förl helklot m skavt skomsl 40:-

  135. Dahlquist-Ljungberg Ann Margret Ja eller nej – en kärlekssaga PAN&s 1966, 281 s. Stor 8:o 40:-

  136. Delblanc, Sven Gunnar Emmanuel. En tidlös berättelse. Bonniers 1978, 224 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, lätt sned. 70:-

  137. Delblanc, Sven Homunculus Bonniers 1965, 200 s. ou, inb förl dek klot, ngt solkig 40:-

  138. Delblanc, Sven Kanaans land Bonniers 1985, 378 s. inb förlbd m skomsl, vikmärke på skomsl 50:-

  139. Delblanc, Sven Kära farmor Bonniers 1979, 307 s. ou, inb förlbd m ngt naggat skomsl, namnt 40:-

  140. Delblanc, Sven Livets ax - Bardomsminnen Bonniers 1991, 235 s. inb förl helklotbd m skomsl, 34-43 tus. såld

  141. Delblanc, Sven Maria ensam Bonniers 1986, 330 s. inb förlbd m skomsl 50:-

  142. Delblanc, Sven Moria land Bonniers 1987, 260 s. Inb förlbd m skomsl 40:-

  143. Delblanc, Sven Nattresa Bonniers 1967, 262 s. Ou 70:-

  144. Delblanc, Sven Stadsporten Bonniers 1976, 348 s. ou, inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl 60:-

  145. Delblanc, Sven Stenfågel Bonniers 1973, 240 s. Inb förlbd m skomsl, 13-32 tus 40:-  

  146. Delblanc, Sven Trampa vatten Författaförlaget 1972, 176 + iii s. ou, ngt solkig och snedläst 40:-

  147. Delblanc, Sven Zahak. Persiska brev. Bonniers 1971, 190 s. Originalupplaga (9-10 tus.), inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 80:-

  148. Dickson, Walter Storbasens saga Tiden 1951, 252 s. Ou, rec.-stämpel 40:-

  149. Djurklou, Gabriel (samlare) Sagor och sägner från Närke. PAN&s 1943, 219 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, främre omslag medbundet,stor 8vo. exlibris. Svenska folksagor VI. Berättade av Jöran Sahlgren, illustrerade av Bertil Bull Hedlund. 175:-

  150. Dödssynderna - 7 enaktare Bonniers 1959, 75 s. ou, lätt nött rygg; Per Edström Girigheten, Lars Forssell & Per Edström Kättjan, Fredrik Reuterswärd Frosseriet, Bertil Schütt Lättjan, Bo Setterlind Avunden, Peder Sjögren Högmodet, Erik Wirén Vreden 60:-

  151. Eckerbom, Nils-Peter Gökvisa – två romaner Bonniers 1960, 226 s. Ou 50:-

  152. Eckerbom, Nils-Peter Rikskanslerns fest – en barock historia Bonniers 1973, 309 s. ou, inb förl helklot m naggat skomsl, namnt, ill m illustrationer från tidsperioden 40:-

  153. Eckerbom, Nils-Peter Skogsfrun Bonniers 1964, 187 s. Ou 50:-

  154. Edberg, Rolf Spillran av ett moln – anteckningar i färdaboken Norstedts 1967, 190 s. namnt 40:-

  155. Edberg, Rolf Årsbarn med Plejaderna  - funderingar i en glänta mellan skog och vatten BB 1987, 175 s. Inb förl dek klot m skomsl, tillskr, stor 8:o; essäer, ill av Gunnar Brusewitz 40:-  

  156. Edén, Eskil Ryttaren i Sahara Harriers Förlag 1961, 192 s. klassisk ökenromantik/ spänning 80:-

  157. Edlund, Mårten Bestsellern. R&S 1969, 198 s. Inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag. 50:-

  158. Edlund, Mårten Byta skinn Bonniers 1951, 281 s. Ou, ngt naggat bakre omsl 40:-

  159. Edquist, Dagmar Kamrathustru Bonniers 1939, 279 s. Inb priv halvklot m medb omsl, exl 40:-

  160. Edqvist, Dagmar Penelope väntar inte. Bonniers 1951, 281 s. Häftad, lätt snedläst. 20-28 tus. 60:-

  161. Edqvist, Dagmar Romeo i stallet och andra noveller. Bonniers 1948, 185 + i s. Inbunden förlagets helklotband med författarens signatur i brunt på frampärm, ej skyddsomslag, illustrationen från skyddsomslaget urklippt och ilagt i boken, svag fläck på rygg. 4:e tus. 50.-

  162. Edqvist, Dagmar Skuggan blir längre Bonniers 1961, 264 s. inb förl pappbd, ej skomsl, namnt 40:-

  163. Edvardson, Cordelia Kärlekens vittne R&S 1963, 101 s. ou, inb förl pappbd m ngt naggat skomsl 60:-

  164. Ehnmark, Anders & Enquist, Per Olov Doktor Mabuses nya testamente – en detektivroman från seklets slut Norstedts 1982, 294 s. Ou, inb förlbd m skomsl 60:-

  165. Ekelund, Fredrik Stuv Malmö, kom! Bonniers 1984, 227 s. Inb förlbd m skomsl, 3-4 tus 40:-

  166. Ekelund, Vilhelm Atticism - Humanism Tryckaktiebolaget Demokraten, Hälsingborg 1943, 175 s. # 134/150 numr ex, total uppl 400 150:-

  167. Ekelund, Vilhelm Elpidi Tryckaktiebolaget Demokraten, Hälsingborg 1939, 327 s. exl och anteckningar av Alf Ahlberg, utg 1000 ex, fläck på rygg, rec stämpel 150:-

  168. Ekelund, Vilhelm Plus salis Tryckaktiebolaget Demokraten, Hälsingborg 1945, 199 s. ou, # 12/250 150:-

  169. Ekelund, Vilhelm På hafsstranden Bonniers 1922, 247 s. ou 150:-

  170. Ekelöf, Gunnar Blandade kort Bonniers 1957, 175 s. ou, namnt, en ant i blyerts 200:-

  171. Ekelöf, Gunnar En självbiografi – efterlämnade brev och anteckningar Bonniers 1971, 301 s. ou, inb förl helklot m skomsl 200:-

  172. Ekelöf, Gunnar Verklighetsflykt – valda promenader och utflykter Bonniers 1958, 184 s. ou 150:-

  173. Ekerwald, Carl-Gran Citronpressen. R&S 1976, 228 s. Originalupplaga, häftad, stor 8vo. 80:-

  174. Eklund, Ernst Mina år i klostret Norstedts 1959, 258 s. Inb förl klotryggbd m medb främre omsl, namnt, rygg svagt solkig 40:-  

  175. Ekman, Kerstin En stad av ljus. Bonniers 1983, 495 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 80:-

  176. Ekman, Kerstin Sista rompan (Vargskinnet del 2) Bonniers 2002, 412 s. ou, stor 8vo, inb förl helklotbd m skomsl 75:-

  177. Ekman, Kestin Änglahuset Bonniers 1979, 303 s. ou, inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl 50:-

  178. Ekström, Arthur Utflyktståg KF:s Bokförl 1951, 117 s. Teckn av Stig Wirde, stor 8:o 40:-

  179. Ekström, Margareta Kvinnan som reste med Montaigne Bonniers 1981, 142 s. Ou, inb förl dek pappbd 40:-

  180. Ekström, Per Olof Hon dansade en sommar (Sommardansen) LT:s 1952, 280 s. Häftad i illustrerat omslag, exlibris, främre omslag ngt naggat i framkanten. 9:e uppl., 81-100 tus. 60:-

  181. Ekström, Per Olof Johannes Rimsmed LT 1968, 294 s. Inb förl helklot m skomsl, 5-6 tus 80:-

  182. Elf, Erik Gösta Den okände. Bokgillet 1967, 126 s. Originalupplaga, häftad, exlibris, porträttplansch. 100:-

  183. Eng, Uno Den understrukna munnen Nuet Bokförl 1953, 185 s. ou, ded, ngt sliten rygg 150:-

  184. Englund, C E Remsor ur Norrland Axel Holmströms Förl 1935, 144 s. Ngt naggat omsl, ou 80:-

  185. Engström, Albert En bok till. Bonniers 1916, 166 + i s. Inbunden privat helklotband, marmorerade snitt, illustrerad. Samlade berättelser. 70:-

  186. Engström, Albert En bok. Bonniers 1918, 196 + ii s. Inbunden privat helklotband, marmorerade snitt, illustrerad. Samlade berättelser. 70:-

  187. Engström, Albert Min 12e bok Bonniers 1919, 261 s. 3:e uppl, naggat omsl, namnt 40:-

  188. Engström, Albert Mitt liv och leverne. Bonniers 1915, 206 + i s. Inbunden privat helklotband, marmorerade snitt, illustrerad. Samlade berättelser. 70:-

  189. Enquist, Per Olov Berättelser från de inställda upprorens tid Norstedts 1974, 218 s. Inb förlbd m skavt skomsl, 2:a uppl 40:-

  190. Enquist, P O Legionärerna. En roman om baltutlämningen. Pan 1970, 408 s. Pocket. 40:-

  191. Enquist, Per Olov Magnetisörens femte vinter BB 1975, 262 s. Inb förlbd m naggat skomsl 40:-  

  192. Enquist, Per Olov Musikanternas uttåg Norstedts 1978, 373 s. inb förlbd m skomsl, ou 50:-

  193. Envallson, Johan Messalina - Tragedi Samfundet för Utgivande av Äldre Svensk Litteratur  u å, 31 + i s. klammerhäftad, ospättad, tämligen grov pornografi, rar (upplaga 250 numrerade ex, detta dock onumrerat) 150:-

  194. Ericsson, Gustaf Mannen som du dödat Tidens 1932, 320 s. inb förl klotryggbd, 6:e uppl (= 13-15 tus) såld

  195. Eriks, Gustav Rune Bortom orden – noveller Hökerbergs 1950, 232 s. ou, stor 8:o, teckn av Tone Sundberg, solkig 100:-

  196. Eriks, Gustav Rune Det blir bättre i vår Hökerbergs, Helsingfors 1943, 310 s. ou, debut, stor 8:o 150:-

  197. Eriks, Gustav Rune Lindansarens väg Bo Cavefors Bokförl 1965, 143 s. Ou, 12:o 60:-

  198. Eriks, Gustav Rune Lyktorna Lars Hökerbergs Bokförl 1947196 s. Ou 80:-

  199. erikson, bernt Harens vägar äro icke Herrens vägar – Opus IX 1949-1952 Medvetandets sekundära resa III Stockholm 1952, 239 s. ou, ded, uppl 1000 ex 120:-

  200. erikson, bernt Succéboken - eller Kaos är granne med gud ”maskerader ur livsromanen” Opus XI 1952-57 Medvetandets sekundära resa V Tidens 1959, 103 s. Ou 70:-

  201. Eriksson, Fred Av var och en efter förmåga Arbetarkultur 1990, 250 s. Inb förlbd m skomsl 40:-

  202. Eriksson, Fred Björn 1884-1970 Litteraturfrämjandet 1991, 279 s. Inb förlbd m skomsl 40:-

  203. Eriksson, Fred Lång vinterväntan Arbetarkultur 1987, 205 s. Inb förlbd m skomsl såld

  204. Eriksson, Ing-Marie Årsringen Alba 1980, 284 s. Inb förlbd m naggat skomsl, namnt 40:-

  205. Eriksson, Magnus Nattsvart. Andrinae 2000, 235 s. Häftad, ngt skavt omslag. 100:-

  206. Eriksson, Maj-Britt Från skären. LT 1958, 150 s. Originalupplaga, inbunden förlagets klotryggband med lätt naggat skyddsomslag. Skärgårdsskildring. 100:-

  207. Eriksson, Ture Guldpilen. Gotlandsroman. Arena 1961, 216 s. Häftad, osprättad, rygg lätt gulnad. 100:-

  208. Evander, Per Gunnar Fallet Lillemor Holm Bonniers 1977, 313 s. ou, inb förlbd m skomsl 40:-

  209. Evander, Per Gunnar Se mig i mitt friska öga Bonniers 1980, 303 s. Ou, inb förlbd m skomsl 40:-

  210. Evander, Per Gunnar Uppkomlingarna – en personundersökning Bonniers 1969, 187+i s. Ou 70:-

  211. Evensmo, Sigurd Gränsland Bonniers 1949, 296 s. Ou, ospr 50:-  

  212. Fagerberg, Sven Kostymbalen W&W 1961, 268 s. Inb förl klotryggbd m medb omsl, 2:a uppl 40:-

  213. Fahlman, Erik Firman Åbergsson Bra Klassiker 1983, 279 s. Inb förl dek helkonstläderbd m skomsl, förord av Mats Rehnberg 40:-

  214. Falkenberg, Elisabet Ur havets skum. En roman om svenskarna på S:t Barthélemy. Bonniers 1945, 348 s. + utvikskarta. Inbunden förlagets helklotband, stor 8vo, liten svag fläck på främre snitt. såld 

  215. Falkman, Kaj Orden och bergen Atlantis 1981, 327 s. Inb förl dek pappbd, debut 40:-

  216. Flygare-Carlén, Emilie Ett köpmanshus i skärgården I-III. Å&Å 1929, 304 + 338 + 337 s. Inbundna förlagets guld- och rödpressade vita helklotband med ngt naggade skyddsomslag. Tre volymer. Flygare-Carléns bästa vol. 5-7. 160:-

  217. Fogelström, Per Anders Barn av sin stad Bonniers 1969, 303 s. Inb förl helkonstläderbd m skavt skomsl 40:-

  218. Fogelström, Per Anders Café Utposten Bonniers 1970, 232 s. Ou, bokhandelslapp på sista s. 40:-

  219. Fogelström, Per Anders Expedition Dolly FiB 1962, 237 s. Inb förl pappbd 40:-

  220. Fogelström, Per Anders Hem, till sist. Bonniers 1993, 270 + i s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo. fogelströms bok om sina föräldrar. 60

  221. Fogelström, Per Anders I en förvandlad stad Bonniers 1970, 280 s. Inb förl helkonstläderbd m skavt skomsl 40:-

  222. Fogelström, Per Anders Krigens barn. Bonniers 1985, 445 + i s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo. såld

  223. Fogelström, Per Anders Medan staden sover FiB 1953, 240 s. Inb förl klotryggbd m trasigt skomsl 40:-

  224. Fogelström, Per Anders Mina drömmars stad Bonniers 1972, 256 s. Inb förl helklotbd , 156-163 tus 40:-

  225. Fogelström, Per Anders Mina drömmars stad. Bonniers 1962, 290 s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband, lätt nött vid ryggfot och –huvud, exlibris. 29-33 tus. 80:-

  226. Fogelström, Per Anders Minns du den stad Bonniers 1973, 316 s. Inb förl helklot m skomsl, 157-164 tus 40:-

  227. Fogelström, Per Anders Ny tid – ny stad - Grunden till vårt sekels stad Bonniers 1963, 63 s. Nutidsbok, rikt ill 40:-  

  228. Fogelström, Per Anders Okänt Stockholm – en antologi Bonniers 1967, 207 s. Inb förl dek pappbd, ill, svagt solkig, 15:e tus 75:-

  229. Fogelström, Per Anders Revoltörerna (Ynglingar, 1936). Bonniers 1973, 298 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband, stor 8vo, exlibris, ej skyddsomslag. såld

  230. Fogelström, Per Anders Stad i världen Bonniers 1970, 295 s. Inb förl helkonstläderbd m naggat skomsl 40:-

  231. Fogelström, Per Anders Svenssons Bonniers 1979, 254 s. Ou, inb förlbd m skomsl 40:-

  232. Fogelström, Per Anders Upptäckarna (Pojkar 1927). Bonniers 1974, 265 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, fläck på övre snitt. 50:-

  233. Fogelström, Per Anders Vita bergens barn. Bonniers 1987, 398 + i s. + kartor. Originalupplaga, inbunden förlagets pappband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 70:-

  234. Fogelström, Per Anders Vävarnas barn. En roman från Stockholm på 1700-talet. Bonniers 1981, 404 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 70:-

  235. Forssell, Lars Dagbrott - Texter från trettiosju år Bonniers 1988, 260 s. ou, inb förl helklotbd m skomsl; urval av Kerstin Forsell 60:-

  236. Forssell, Lars De rika Bonniers 1976, 135 s. inb förl helklotbd m skomsl 60:-

  237. Forssell, Lars Jag står här på ett torg - Lars Forssells Sångbok Författarförlaget 1979, 312 s. ou, inb förl  helklotbd m lätt naggat skomsl 60:-

  238. Forssell, Lars Visor svarta och röda Författarförlaget 1972, 125 + iii s. ou, liten tillskrift 80:-

  239. Forssell, Sven Syrsorna i St. Fiorentine Bonniers 1948, 152 s. Ou, namnteckning på första titelblad, ngt solfärgad rygg. 80:-

  240. Forsslund, Karl-Erik Jungfru-Jan - En sagbok W&W 1910, 178 s.inb priv blått helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld, medb omsl,2:a uppl, samtida namnt; av den kände redaktören till ”Dalälven” 100:-

  241. Forsslund, Karl-Erik Storgården. En bok om ett hem. W&W 1900, 275 s. Inbunden privat halvklotband, mkt lätt nötning av pärmpappret, stänkmarmorerat snitt. 150:-

  242. Fredriksson, Marianne Anna, Hanna och Johanna. Bonnierförlagen 2001, 349 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. 60 :-

  243. Fredriksson, Marianne Evas bok W&W 1991, 212 s. Inb förlbd, stor 8:o 40:-

  244. Fredriksson, Marianne Noreas saga W&W 1991, 209 s. inb förl kartonnagebd, stor 8vo 60:-

  245. Fredriksson, Marianne Skilda verkligheter - En kärlekshistoria Pirat 2004, 301 s. ou, inb förl pappbd m skomsl 100:-

  246. Fredriksson, Marianne Älskade barn. Piratfrölaget 2001, 310 + ii s. Originalupplaga, inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo, namnteckning på försätts. 70:-

  247. Frick, Lennart Kräftgång R&S 1979, 226 s. Inb förlbd m skavt skomsl 40:-

  248. Frick, Lennart Lögnaren R&S 1975, 270 s. Inb förlbd m naggat skomsl 40:-

  249. Fridegård, Jan Den gåtfulla vägen. Ockulta upplevelser. Zindermans 1978, 124 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, minimal recensionsstämpel på försättsblad. 3:e uppl. 120 :-

  250. Fridegård, Jan En natt i juli W&W 1943, 208 s. 2:a uppl, sned, ngt naggat omsl, stor 8:o 50:-

  251. Fridegård, Jan Flyttfåglarna FiB 1960, 257 s. Inb förl pappbd m ngt naggat skomsl 40:-

  252. Fridegård, Jan Gryningsfolket W&W 1979, 256 s. Inb förl helklot m fuktskadat skomsl (inget fel på inlagan)  40:-

  253. Fridegård, Jan Kvinnoträdet W&W 1950, 210 s. 2:a uppl, rec-stämpel, ngt blekt o nött rygg, stor 8:o 60:-

  254. Fridegård, Jan Lättingen FiB 1967, 232 s. Inb förl helklotbd m trasigt skomsl 40:-

  255. Fridegård, Jan Offer FiB 1948, 240 s. Inb förl klotryggbd 40:-

  256. Fridegård, Jan På oxens horn FiB 1967, 215 s. Inb förl helklot m nött skomsl 40:-

  257. Fridell, Folke Bekännelse LT 1949, 224 s. Ou, ngt nött rygg 50:-

  258. Fridell, Folke Död mans hand FiB 1947, 240 s. Bakre omsl vikt och har 2 små fläckar såld

  259. Fridell, Folke Historietter – från den tid medan människan ännu åt Settern 1990, 144 s. Inb förl dek pappbd, ill av Sven Ljungberg 50:-

  260. Fridell, Folke Något skymmer vägarna Författarförl 1984, 267 s. Ou, inb förlbd m ngt naggat skomsl, tillskr av förf’s son 40:-

  261. Fridell, Folke Tack för mig - grottekvarn Federativs 1945, 303 s. ou, debut,  solfärgad rygg, mindre riss i främre omsl, ospr 60:-

  262. Fridell, Folke Tack för mig – grottekvarn FiB 1954, 240 s. Inb förl helklotbd, ett hörn nött 40:-  

  263. Fröding, Gustaf Efterskörd I-II. Bonniers 1910, 161+iii; 245+iii s. Originalupplagor (båda 1-10 tus.), inbundna i ett samtida ngt ntt halvfranskt band, marmorerade snitt, namnteckning på försättsblad i båda delarna. 350:-

  264. Gehlin, Jan Enskilt område Bonniers 1949, 196 s. Ou 40.-

  265. Gehlin, Jan Gränstrakter Bonniers 1953, 255 s. Ou 40:-  

  266. Gehlin, Jan Malin Palm. Bonniers 1987, 112 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, fläck på skyddsomslag av gammal prislapp, litet bindningsfel vid inre bakre fals, namnteckning på försättsblad. 50:-

  267. Geijer, Erik Gustaf Samlade skrifter: Förra afdelningen I-IIX + Sednare afdelningen I-V Stockholm 1849-1854, inalles närmare 5.000 s. inb i vackra svarta helläderbd m förgyllda ryggar och marmorerat snitt, stora 8vo, ej störande samtida namnteckn i bläck i samtliga bd, frontespis m stucket porträtt i bd I, enstaka obetydliga skavanker på vissa bd men som helhet ett mkt bra verk, första uppl av Geijers (död 1847) samlade verk I-XIII 1.500:-

  268. Geijerstam, Gustaf af Boken om lille-bror – ett äktenskaps roman Å&Å 1914, 144 + 141 s. 2 delar inb i ett priv halvklotbd, namnstämpel 40:-

  269. Geijerstam, Gustaf af Boken om lillebror. Ett äktenskaps roman. Vårt Hems Förlag 1928, 248 s. Inbunden förlagets guldpressade helklotband, namnteckning på försättsblad, lätt solkiga pärmar. 50:-

  270. Granfelt, A En arbetsledare. Romantiserade skildringar ur den svenska arbetarrrelsens historia. Schedins 1907, 448 s. Inbunden förlagets dekarerade helklorband, stor 8vo, illustrerad, rygghuvud och -fot ngt nötta, liten fläck på titelsida, inre bakpärm och främre snitt. 175:-

  271. Granlid, Hans Nedtrappning R&S 1969, 271 s. Ou, debut, nött omsl, namnt 50:-

  272. Granlid, Hans Stekta sparvar R&S 1984, 282 s. Inb förlbd m skomsl, inklistrad faktaruta om förf på frampärmens insida, enst blyertsant, ou, stor 8:o 40:-  

  273. Grebst, W A:son Bröd. Tvärsnitt genom samhället 1917. Å&Å 1917, 224 s. Häftad i illustrerat omslag, liten namnteckning på främre omslag. 3:e uppl. 100:-

  274. Guillou, Jan Riket vid vägens slut. Pirat 2000, 431 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, liten riss i omslag. 80:-

  275. Guillou, Jan Vägen till Jerusalem. Norstedts 1998, 367 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. såld

  276. Gustaf-Janson, Gösta Konsuln gör helt om. Bonniers 1975, 367 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 60:-

  277. Gustaf-Janson, Gösta Kärlekens decimaler Bonniers 1959, 325 s. 13-15 tus 40:-

  278. Gustaf-Janson, Gösta Stora famnen BB 1980, 419 s. Inb förlbd m naggat skomsl, liten fläck på bakre smutsbl, stor 8:o 30:-

  279. Gustafson, Bosse Kritstrecket PAN&s 1964, 239 s. Inb förl dek pappbd 40:-

  280. Gustafson, Bosse Offside PAN/ Norstedts 1970, 151 s. Originalpocket 40:-

  281. Gustafsson, Lars Bernard Foys tredje rockad Norstedts 1986, 428 s. Ou, inb förl helklot m skomsl 40:-

  282. Gustafsson, Lars Det sällsamma djuret från norr – och andra Science Fiction-berättelser BB 1989, 193 s. Inb förlbd m skomsl, stor 8:o 40:-

  283. Gustafsson, Lars En biodlares död. Norstedts 1978, 230 s. Originalutgåva. inbunden förlagbd med naggat skyddsomslag. 60:-

  284. Gustafsson, Lars Familjefesten. Bonniers 1975, 253 s. Originalutgåva, inbunden förlband, fläckat övre snitt lätt naggat skyddsomslag. 50:-

  285. Gustafsson, Lars Sorgemusik för frimurare. Norstedts 1983, 224 + i s. Originalupplaga. inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 50:-

  286. Gustafsson, Stig Göran Han som inte blev jazzmusiker och andra noveller Symposion 1988, 59 s. ou, häftad 50:-

  287. Gyllensten, Lars Barnabok - Romantiska artefakter Bonniers 1960, 153 + vii s. inb förl klotryggbd m naggat och ngt solkigt skomsl, namnt och namnlapp på försättsblad 50:-

  288. Gyllensten, Lars Desperados Bonniers 1962, 198 s. Ou, namnt 70:-

  289. Gyllensten, Lars Det blå skeppet Bonniers 1950, 188 s. ou, ospr, en fläck på ryggen 200:-

  290. Gyllensten, Lars Diarium spirituale Bonniers 1968, 183 s. ou, inb förl helklotbd m skoml, blått övre snitt 80:-

  291. Gyllensten, Lars Grottan i öknen Bonniers 1973, 322 s. ou, ngt naggad ryggfot 60:-

  292. Gyllensten, Lars I skuggan av Don Juan. Bonniers 1975, 223 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. Månadens Bok. 60:-

  293. Gyllensten, Lars Juvenilia. Inkarnationer och exorcismer. Bonniers 1965, 228 + i s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag och medbundet främre omslag, blått övre snitt. 60.-

  294. Gyllensten, Lars Lotus i Hades Bonniers 1966, 132 + iv s. ou, inb förl helklobd m skomsl och medb främre omsl 75:-

  295. Gyllensten, Lars Lotus i Hades Bonniers 1966, 132 s. Ou, hundöra på bakre omsl 70:-

  296. Gyllensten, Lars Palatset i parken – retoriskt porträtt i Giuseppe Arcimboldos manér Bonniers 1970, 214 s. Inb förl helklot m naggat skomsl, 9-11 tus 50:-

  297. Gyllensten, Lars Senatorn Bonniers 1958, 240 s. Ou, inb förl helklotbd 60:-  

  298. Gyllensten, Lars Sokrates död Bonniers 1960, 215 s. ou, svagt solkig baksida 75:-

  299. Göransson, Lars Evrydike. Noveller. Bonniers 1954, 199 + i s. Originalupplaga, häftad i illustrerat omslag. 75:-

  300. Göransson, Lars Sälla jaktmarker Bonniers 1949, 206 s. Ou 80:-

  301. Görling, Lars 491 Bonniers 1964, 271 s. inb förl pappbd m trasigt skomsl 40:-

  302. Hagqvist, Wilhelm Havets anarkister AB Weijmers bokförl 1907, 496 s. debut, deckare, inb priv halvklot, riss s. 349-50, osnyggt skuren 120:-

  303. Hallgren, Elly Gille i byen. Gleerups 1963, 99 s. Häftad i illustrerat omslag, på skånskt bygdemål med ordlista i slutet. 90:-

  304. Hallström, Per De fyra elementerna Bonniers 1906, 307 s. inb priv halvklot, 2:a uppl 40:-  

  305. Hallström, Per De fyra elementerna - Berättelser II Bonniers 1911, 137 s. inb priv helklotbd (Hedberg), röd fläck på bakre pärm, 3:e uppl  60:-

  306. Hallström, Per Döda fallet Bonniers 1902, 215 s. inb förl dek helskinnbd m svanar och vatten, namnt, nött, rygghuvud sprucket, helt guldsnitt 40:-

  307. Hallström, Per En gammal historia Allhem 1956, 131 s. inb förl dek helklot m naggat skomsl, ill av Gunnar Brusewitz, stor 8:o 70:-

  308. Hallström, Per En skälmroman 1906, 164 s. inb priv halvklot, exl, marmorerat snitt, ill av Hilding Nyman, 1-5 tus 60:-  

  309. Hallström, Per Nya noveller Bonniers 1912, 309 s. ou, inb priv grönt helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m titelfönster i läder m guldskrift, sparsam ryggförgyllning, ett par svaga småfläckar på rygg 75:-

  310. Hambæus, Axel Myrens höst SKDB 1965, 169 s. inb förl klotryggbd m ngt naggat skomsl, 2:a uppl 40:-

  311. Hambræus, Axel Näverkonten. Berättelser. SKDB 1956, 179 s. Häftad i illustrerat omslag, ngt nött ryggfot. 3:e uppl. 60:-

  312. Hammarskjöld, Dag Vägmärken Bonniers 1963, 179 s. ou, ngt solkig, stor 8:o 75:-

  313. Hammarskjöld, Dag Vägmärken. Bonniers 1963, 179 s. Inbunden förlagets klotryggband med ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo, skyddsomslag ngt solkigt med en mindre fläck på baksidan. 11-17 tus. 70:-

  314. Hammenhög, Waldemar Esther och Albert N&K 1930, 367 s. ou, debut, inb förl ngt nötta klotryggbd 40:-

  315. Hammenhög, Waldemar Lindbergs N&K 1934, 267 s. ou, inb förl ngt nötta klotryggbd, namnt 40:-

  316. Hanski, Eino Barfotamiljonärer BB 1978, 228 s. inb förlbd m skomsl, stor 8:o 40:-

  317. Hanski, Eino Brödrabataljonen BB 1979, 190 s. inb förlbd m skomsl, inre frampärm o sista smutsbl fläckat, stor 8:o 40:-

  318. Hanski, Eino Den långa vintern. Zindermans 1965, 144 s. Originalupplaga, häftad, omslag lätt solkigt, liten riss i akre omslag. 75:-

  319. Hanski, Eino Drömlös BB 1987, 229 s. inb förlbd m skomsl, stor 8:o 40:-

  320. Hanski, Eino Hanskitriologin: Den långa vintern./ Den långa resan./ Den långa väntan. A&K 1979, 144+iv; 208+iv; 136+iv s. Häftade. 3 volymer. såld

  321. Hanski, Eino Levande skuggor BB 1984, 221 s. inb förlbd m skomsl, stor 8:o 40:-

  322. Hanski, Eino Onda själar BB 1981, 171 s. inb förlbd m skomsl, stor 8:o 40:-

  323. Hansson, Carola Andrej Norstedts 1994, 398 s. inb förlpappbd m skomsl 50:-

  324. Harning, Anderz Asfåglarna Författarförl 1974, 219 s. 1:a uppl 40:-

  325. Harning, Anderz En skatteindrivares död. En svart fars. R&S 1981, 192 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. såld

  326. Hedberg, Olle Att få tillhöra dig PAN&s 1965, 211 s. inb förl dek pappbd 40:-

  327. Hedberg, Olle Bekänna färg Norstedts 1947, 299 s. ngt solkig, 5:e uppl 40:-

  328. Hedberg, Olle Dockan dansar klockan slår PAN&s 1955, 328 s. inb förl klotryggbd m medb omsl, namnt, 3:e uppl 40:-

  329. Hedberg, Olle Drömtydning Norstedts 1975, 273 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband 50:-

  330. Hedberg, Olle Foto von Blomberg PAN&s 1953, 407 s. inb förl klotryggbd m medb omsl, snedläst, 3:e uppl 40:-

  331. Hedberg, Olle Foto von Blomberg. PAN&s 1953, 407 s. Originalupplaga, inbunden förlagets klotryggband med medbundet omslag, minimal prick på rygg. såld

  332. Hedberg, Olle Får jag be om räkningen Vår Bok 1960, 255 s. inb förl pappbd såld

  333. Hedberg, Olle Iris och löjtnantshjärta BB 1976, 208 s. inb förl helkonstläderbd 40:-

  334. Hede, Gunnar Jord och människor. Noveller. Bonniers 1934, 209 s. Häftad i illustrerat omslag, svagt fläckig rygg, exlibris. 100:-

  335. Hedenvind-Eriksson, Gustaf Med rallarkärra mot dikten KF 1946, 184 s. ospr, 2:a uppl 40:-

  336. Hedenvind-Eriksson, Gustav Guld och mjöl Bonniers 1951, 200 s. ou, ospr, rec stämpel såld

  337. Heidenstam, Verner von Folkungaträdet - Folke Filbyter Bonniers 1920, 275 s. inb priv ngt nött helklot, 7:e uppl 40:-

  338. Heidenstam, Verner von Karolinerna Bonniers 1914, 200 s. inb förl röda rikt gulddek helklotbd, stor 8vo,vignetter mm av E. v. Strokirch. 100:-

  339. Heidenstam, Verner von Karolinerna I-II  Vårt Hems Förl 1927-28, 247 + 277 s. inb förl vita dek helklotbd, ngt fläckade ryggar I-II 40:-

  340. Heidenstam, Verner von Skogen susar – Berättelser och sagor Bonniers 1904, 297 s. inb nött dek helskinnbd m träd, rött snitt, rygghuvud trasigt, 5:e tus 40:-

  341. Heineman, Hans-Erland Barbara Brombergs 1979, 207 s. inb förl helklot m skomsl 40:-  

  342. Heller, Frank Herr Collins affärer i London Bonniers 1919, 158 s. inb förl blindpressade helklotbd, senare uppl av debuten från 1914 50:-

  343. Heller, Frank Herr Collins affärer i London Bonniers 1939, 281 s. inb fint halvfrbd, övre guldsnitt 50:-

  344. Heller, Frank Storhertigens finanser Bonniers 1937, 394 s. inb förl klotryggbd, blått övre snitt 40:-

  345. Hellroth, Helge Den blyge och andra berättelser Askerbergs 1911, 149 s. inb priv halvklot, exl 40:-  

  346. Hellström, Gustaf Den gången Bonniers 1944, 443 s. inb förl helklotbd m medb omsl, 7:e tus såld

  347. Hellström, Gustaf Kaos – en trilogi Bonniers 1924, 157 s. ou 50:-  

  348. Hellström, Gustaf Kärlek och politik Bonniers 1942, 519 s. inb förl helklotbd m medb omsl, 9:e tus 40:-  

  349. Henning, Ann Lösenord. W&W 2001, 148 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 60:-

  350. Henriksson, Alf Familjebåten. Bonniers 1953, 154 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, ngt gulnade pärmar, namnteckning på försätts, illustrerad av Bengt Berg. 75:-

  351. Henrikson, Alf Pytheas resa till Thule BB 1985, 196 s. inb förlbd m lätt solkigt skomsl 50:-

  352. Hergin, Hans Betala ditt pris Tiden 1951, 240 s. ou, fläck främre omsl, rec-stämpel 40:-

  353. Hesslind, Lars Befriaren BB 1988, 349 s. inb förlbd m skomsl, stor 8:o 40:-

  354. Hillbäck, Ella Albatross Bonniers 1943, 231 s. ou, debut, ospr 50:-

  355. Hillbäck, Ella Det tvåfaldiga livet. Bonniers 1964, 181 s. Originalupplaga, häftad. 60:-

  356. Hjortenfalk, Kjell Elfte budet. Stockholm 1966, 173 s. Häftad med flikar i illustrerat omslag. Roman om ”individens söndermangling vid sinnesundersökningar”. 100:-

  357. Hjörne, Harry Små, små ord av kärlek. Gösta Skoogs Bokförlag 1962, 229 s. Dedicerad, häftad, osprättad, lätt skavt omslag. 100:-

  358. Holmer, Ingvar När ljuset kom till byn KF 1950, 169 s. ou, ospr 50:-

  359. Holmer, Per Drängen i Klara. W&W 1973, 160 s. Originalupplaga, häftad med flikar, osprättad. 75:-

  360. Holmer, Per Trast – en fördömd berättelse Norstedts 1987, 117 s. ou, stor 8:o 40:-  

  361. Holmlöv, Olle Rödlögaborna LT 1984, 187 s. inb förl pappbd m svagt solkigt skomsl 100:-

  362. Hägg, Erik Fregatten Draken – en skildring från segelflottornas, kaparnas och piraternas dagar Ljus 1948, 369 s. inb förl klotryggbd m medb omsl, rött övre snitt 60:-

  363. Högberg, Olof Baggbölingar. (Från Norrlands sista halvsekel). Fritzes 1949, 389 s. Inbunden klotryggband. såld

  364. Högberg, Olof Fribytare. (Från Norrlands sista halvsekel.) Förra delen. C E Fritzes 1910, 264 s. Inbunden privat halvklotband, rygg ngt blekt och svagt fläckad, pärmpapper naggat på ett par ställen, marmorerat snitt (övre snitt