Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

        
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Svensk skönlitteratur / Swedish Fiction J-Ö

uppdat 08-03-28

  1. Janson, Gustaf Affären Costa Negra I-II Ljus 1910, 242 + 310 s. ou, inb priv bruna halvklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m titelfönster i läder m guldskrift, sparsam ryggförgyllning I-II såld

  2. Janson, Gustaf De första människorna Ljus 1906, 200 s. inb privat ljusbrunt halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och marmorerat snitt (G Hedbergs bokbinderi), medb främre omsl, 2:a uppl 80:-

  3. Janson, Gustaf Hemlösa - Fem berättelser om brännvin Å&Å 1910, 174 s. ou, inb privat ljusbrunt halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och marmorerat snitt (G Hedbergs bokbinderi), främre omsl medb 100:-

  4. Janson, Gustaf Hemlösa - Fem berättelser om brännvin Å&Å 1910, 174 s. ou, inb privat ljusbrunt halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och marmorerat snitt (G Hedbergs bokbinderi), främre omsl medb 100:-

  5. Janson, Gustaf I mörkret Ljus 1909, 237 s. ou, inb privat ljusbrunt halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och marmorerat snitt (G Hedbergs bokbinderi), främre omsl medb såld

  6. Janson, Gustaf I mörkret - Berättelse Ljus 1914, 236 s. inb privat ljusbrunt halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och sprängt snitt (G Hedbergs bokbinderi), medb främre omsl, 2:a uppl 80:-

  7. Janson, Gustaf Lögnerna - Berättelser om kriget Ljus 1912, 329 + vi s. ou, inb priv brunt halvklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m titelfönster i läder m guldskrift, sparsam ryggförgyllning, medb omsl 80:-

  8. Jersild, P C Babels hus Bonniers 1978, 330 s. ou, inb förlbd m ngt naggat skomsl, ngt sned, stor 8:o 40:-

  9. Jersild, P C Den femtionde frälsaren Bonniers 1984, 248 + i s. ou, inb förlbd m lätt naggat skomsl 60:-

  10. Jersild, P C En levande själ Bonniers 1980, 235 s. ou, inb förlbd m trasigt skomsl, stor 8:o såld

  11. Jersild, P C Geniernas återkomst Bonniers 1987, 399 s. inb förlbd m skomsl ngt slitet skomsl, stor 8vo, svag fläck på främre snitt 70:-

  12. Jersild, P C Grisjakten Bonniers 1968, 199 s. ou, ngt sned såld

  13. Jersild, P C Stumpen. En följetongsroman. Kulturfront 1973, 150 s. Häftad, 1:a uppl., bilder av Rolf Strindberg. såld

  14. Jersild, P C Ung man sökes till zoo Bonniers 1997, 62 s. ou, stor 8vo såld

  15. Johansson, Erik Och allt skall vara förgånget Zindermans 1985, 157 s. ou, inb förl dek pappbd 20:-

  16. Johansson, Erik Pojken på landsvägen Zindermans 1979, 138 s. ou, ospr 40:-

  17. Johansson, Gustaf Det röda skenet. PAN&s 1920, 234 + i s. Häftad, ngt solfärgad rygg. 100:-

  18. Johansson, Johan-Olov Krutgubbar FiB 1938, 208 s. ngt nött rygg, 16-25 tus 50:-

  19. Johansson, Kjell Gogols ansikte Norstedts 1989, 308 s. ou, inb förlbd m naggat skomsl, stor 8:o 40:-  

  20. Johansson, Kjell Vinna hela världen. Litteraturfrämjandet 1983, 192 s. Inbunden förlagets kartonnageband, liten lapp och sifferstämpel på försättsblad. 50:-

  21. Johansson, Peter Gustav Katedralens öga Bokförlaget Stoff 1994, 205 s. skomsl 75:-

  22. Johnson, Eyvind Dagbok från Schweiz Bonniers 1949, 293 + i s. ou, litet jack vid rygg/främre omsl 150:-

  23. Johnson, Eyvind Drömmar om rosor och eld. Bonniers 1949, 393 + i s. Inbunden förlagets klotryggband, färgat övre snitt. 7-14 tus. 80:-

  24. Johnson, Eyvind Favel ensam Bonniers 1968, 247 s. skomsl, några småhål i sista bladet av två häftklamrar såld

  25. Johnson, Eyvind Kommentar till ett stjärnfall Bonniers 1936, 315 s. inb förl halvklotbd 50:-

  26. Johnson, Eyvind Krilon själv Bonniers 1943, 692 s. ou, inb förl klotryggbd m medb omsl, småfläck på rygg, blåt övre snitt 175:-

  27. Johnson, Eyvind Lägg undan solen Bonniers 1951, 313 s. ou 90:-

  28. Johnson, Eyvind Nu var det 1914/Här har du ditt liv! Bonniers 1955, 328 s. inb förl klotbd såld

  29. Johnson, Eyvind Några steg mot tystnaden Bonniers 1973, 462 s. ou, inb förl helklotbd m skomsl, namnt 80:-

  30. Johnson, Eyvind Slutspel i ungdomen. Bonniers 1957, 268 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, ej skyddsomslag, exlibris. Bonniers Folkbibliotek. 40:-

  31. Jonason, Olov Parabellum. Bonniers 1943, 243 + i s. Originalupplaga, häftad, borttippexad namnteckning på försättsblad, mkt svagt solkigt bakre omslag. 130:-

  32. Jonsson, Thorsten Som det brukar vara. Noveller. Bonniers 1939, 225 s. Häftad i illustrerat omslag, originalupplaga. såld

  33. Jönsson, Gabriel Skånska somrar. Bonniers 1950, 222 + iv s. Inbunden förlagets klotryggband med naggat och vikt skyddsomslag, färgat övre snitt, främre oslag medbundet. 3:e uppl. 70:-

  34. Kalin, Mona Livet är härligt. Alba 1978, 224 s. Häftad, svagt sned. 50:-

  35. Kallenberg, Lena I krig och kärlek. R&S 2001, 303 s. Inbunden förlagets kartonnageband. 100:-

  36. Kallifatides, Theodor De sju timmarna i paradiset Bonniers 1999, 269+i s. inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo, 22-24 tus 60:-

  37. Kallifatides, Theodor Den sista rosen. Bonniers 1996, 62 + ii s. Häftad i illustrerat omslag, stor 8vo. Gåva till medlemmarna i Bokiabiblioteket 1996-97. 75:-

  38. Karl-Oskarsson, Otto Berättelser för blåsten Bonniers 1954, 156 + i s. ou, mkt liten nötning på främre omsl, svag rec.-stämpel på bakre omsl 100:-

  39. Karl-Oskarsson, Otto Hel och ren. FiB 1956, 240 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 60:-

  40. Kassius, Torsten Den gamla fabeln om Tälje tokar I-II Bonniers 1948-50, 362 + 343 s. ou, lätt naggade omsl; tryckåret på del 1 är 1949 (felaktigt) på bokens omsl I-II 150:-

  41. Key-Åberg, Sandro Sagolik – tre kortromaner Bonniers 1964, 204 s. ou, ded, fläckad 60:-

  42. Kihlgård, Peter Du har inte rätt att älska mig - Teiresias sommar Bonniers 2001, 289 s. + 3 s. musiknoter ou, inb förl pappbd m skomsl 80:-

  43. Kihlman, Krister Dyre prins W&W 1975, 256 s. inb förlbd m skomsl, 2:a uppl, stor 8:o 50:-

  44. Kjellgren, Josef Kedjan N&K 1940, 215 s. ou 75:-  

  45. Kleen, Emil A G Svenska kannstöperier Nordiska Bokhandeln 1908, 392 s. inb privat ljusbrunt halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och marmorerat snitt (G Hedbergs bokbinderi), 2:a tus 100:-

  46. Koch, Martin Februaridagarna – ögonblicksbilder från kristiden Tidens 1914, 80s. ou, namnt, slitet omsl, fläckig 130:-

  47. Koch, Martin Fromma människor. Skisser och studier från den kristna föreställningsvärlden i Sverige. Bonniers 1941, 291 + i s. Inbunden förlages halvlinneband med lätt naggat skyddsomslag, marmorerat övre snitt. Valda verk 6, redigerade av Thorsten Jonsson. 100:-

  48. Koch, Martin Guds vackra värld - En historia om rätt och orätt I-II Bonniers 1916, 409 + 398 s. ou, namnt på främre omsl på bägge vol., ngtt snedlästa, naggade och ngt solfärgade ryggar I-II 100:-

  49. Koch, Martin Mauritz - Självbiografisk journalistik Bonniers 1941, 323 s. skomsl 60:-

  50. Koch, Martin Mauritz Bonniers 1939, 263 s. 3:e tus, namnt i blyerts 50:-

  51. Koch, Martin Timmerdalen I - Bondefolk Bonniers 1913, 83 s. ou, småflisor borta i hörnen av omsl, litet rött pennstreck på främre omsl 30:-

  52. Koch, Martin Valda verk Ellen-Vattendroppen-Litterära storverk i västficksformat Bonniers 1940, 251 s. inb förl klotryggbd 40:-

  53. Koch, Martin Vattendroppen - En historia om nykterhet och broderskap Bonniers 1915, 147 s. inb priv halvklotbd (Bokb. Ture Andersson), exl, 2:a uppl såld

  54. Kock, Paul de En äktenskaps-historia. Hörbergska Boktryckeriet, Stockholm 1838, iv+108+iv+120+ii+130 s. Inbunden i ett samtida nött halvfranskt band med guldornerad rygg och sandgrängat snitt, inlaga ngt fläckad i början, namnteckning på främre försätts, bakre yttre fals delvis sndernött, ngt lös i bindning. 300:-

  55. Küchen, Maria De heliga. Bonniers 2006, 263 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsoslag, stor 8vo. 80:-

  56. Kumm, Evert Verka ty natten kommer Motala 1955, 241 s. ou, inb förl klotryggbd 40:-

  57. Källberg, Sture Agnarna i vinden. Vandringen till städerna, del I. Norstedts 1978, 263 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 60:-

  58. Labba, Andreas Anta och Mari. Bonniers 1971, 208 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, samisk roman. 75:-

  59. Labba, Andreas Anta. Bonniers 1969m 230 s. Häftad, stor 8vo, osnyggt osprättad i slutet, samisk roman. 7-9 tus. 60:-

  60. Lack, Dekius Backspegeln Bakhåll 1994, 133 s. liten nötning på rygghuvud 60:-

  61. Lack, Dekius Glidarchiefens son Bakhåll 1996, 154 + v s. 70:-

  62. Lagerkvist, Pär Ahasverus död. Bonniers 1965, 159 s. Inbunden förlagets pappband, ej skyddsomslag, illustrerad av Lars Wellton. 40:-

  63. Lagerkvist, Pär Barrabas – skådespel Bonniers 1953, 149 s. ou, ospr, liten nagg i bakre omsl såld

  64. Lagerkvist, Pär Bödeln Bonniers 1933, 155 s. ou 250:-

  65. Lagerkvist, Pär Den befriade människan Bonniers 1939, 73 s. ou, ett mindre streck på främre omsl 90:-

  66. Lagerkvist, Pär Den svåra resan - Gäst hos verkligheten, andra delen Bonniers 1985, 95 s. inb förlbd m skomsl, namnt i blyerts, 7-10 tus; andra, ej tidigare publicerade delen av Gäst hos verkligheten 75:-

  67. Lagerkvist, Pär Det heliga landet Bonniers 1964, 99 s. ou, skomsl 100:-

  68. Lagerkvist, Pär Dvärgen Bonniers 1944, 281 s. ou, ospr, vissa fuktfläckar såld

  69. Lagerkvist, Pär Gäst hos verkligheten. Bonniers 1957, 152 + iv s. Inbunden förlagets helklotband, band svagt solkigt, främre omslag medbundet, illustrerad med trägravyrer av Sven Ljungberg. 150:-

  70. Lagerkvist, Pär Pilgrim på havet. Bonniers 1962, 150 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag med främre omslag medbundet. 90:-

  71. Lagerkvist, Pär Skrifter I-III Bonniers 1932, 300+346+248 s. inb förl helklotbd m grekisk teatermask på frampärm; innehåller: I: Ångest, Den svåra stunden, Kaos, Det eviga leendet II: Den lyckliges väg, Den osynlige, Onda sagor, Gäst hos verkligheten III: Hjärtats sånger, Det besegrade livet, Han som fick leva om sitt liv I-III sålda

  72. Lagerkvist, Pär Valda sidor Bonniers 1925, 199 s. ou, nagg på rygghuvud och –fot, namnt 170:-

  73. Lagerlöf, Selma Bannlyst Bonniers 1918, 353 + i s. ou (1-15 tus), liten falsriss vid ryggfot såld

  74. Lagerlöf, Selma Charlotte Löwensköld Bonniers/Svalan 1956, 253 s. inb förl klotryggbd m naggat skomsl, ngt fläckig inlaga 40:-

  75. Lagerlöf, Selma Gösta Berlings saga Bonniers 1910, 578 s. inb priv halvlinnebd, 13:e uppl 50:-  

  76. Lagerlöf, Selma Ingmarssönerna Bonniers 1919, 82 s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, rikt ill m helsides fotoplanscher från filmatiseringen, liten 4to, solkig m ngt fuktfläckade pärmar och rygg, lätt nött 100:-

  77. Lagerlöf, Selma Jerusalem I-II Bonniers 1946, 229 + 261 s. 2 delar inb i ett priv halvlinnebd 50:-

  78. Lagerlöf, Selma Kejsarn av Portugallien - En Värmlandsberättelse Bonniers 1914, 298 s. inb priv helklotbd (Hedberg) m medb omsl, 23-24 tus 100:-

  79. Lagerlöf, Selma Mårbacka Bonniers/Svalan 1944, 327 s. inb förl klotryggbd 40:-

  80. Lagerlöf, Selma Stenen i sjön Rottnen Uppsala 1992, 48 s. klammerhäftad, ill, faksimil av Lagerlöfs julhälsning 1914, ill av Olle Hjortzberg 40:-

  81. Larsmo, Ola Engelska parken Bonniers 1989, 336 s. inb förlbd m naggat skomsl, 3-4 tus. 60:-

  82. Larsson, Hans Hemmabyarna - Världsbetraktelser i femton kapitel Bonniers 1916, 314 s. ou inb priv helklotbd (Isacsons bokb., Hälsingborg), samtida tillsk i bläck 60:-

  83. Larsson, i By, Carl Vår i Folkare. Noveller. Vårt Hems Förlag 1930, 222 + i s. Inbunden förlagets guld- och blindstämplade helklotband, lätt nött ryggfot och -huvud, namnetikett och namnteckning på serietitelsidan. Vårt hems gyllene bibliotek. Svenskt liv och leverne. I staden och på landet, i nuet och historien, bland herrar, borgare & bönder, skildrat av de förnämsta samtida berättarna. 50:-

  84. Larsson, Inga Lena Vattenpass. W&W 1950, 228 s. Häftad, till största delen osprättad. naggat omslag. 80:-

  85. Larsson, Stig Introduktion. Alba 1986, 270 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsoslag, skyddsomslagets framsida trasig men tejplagad. 120:-

  86. Larsson, Zenia Vägen hem R&S 1975, 211 s. ou, stor 8:o, fläckar efter 2 små prislappar på främre omsl 20:-  

  87. Larsson, Zenia Åter till Babel BB 1970, 287 s. inb förlbd m skomsl, blått övre snitt, små fläckar på främre snitt 50:-  

  88. Leijonhufvud, Åke Felix uppenbarelser. W&W 1984, 370 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. 75:-

  89. Levertin, Oscar Resebref Bonniers 1908, 234 + iv s. inb förl guldpräglade helklotbd, svag fläck på frampärm, Samlade skrifter bd 23 50:-

  90. Lidman, Sara Bära mistel Bonniers 1960, 265 s. ou, inb förl dek helklotbd m främre omsl medb, namnt 60:-

  91. Lidman, Sara Din tjänare hör Bonniers 1977, 257 s. ou, inb förlbd m skomsl m liten riss i bak 50:-

  92. Lidman, Sara Hjortronlandet. Bonniers 1955, 275 s. Inbunden förlagets klotryggband, medbundet främre omslag. 22-31 tus. 80:-

  93. Lidman, Sara Jag och min son. Bonniers 1961, 223 s. Originalupplaga, häftad, stor 8vo, ettt par småfläckar på omslag. 70:-

  94. Lidman, Sara Med fem diamanter Bonniers 1964, 283 s. inb förl helklotbd m skomsl och medb omsl, 19-26 tus 40:-  

  95. Lidman, Sara Samtal i Hanoi. Bonniers 1966, 175 s. Häftad, namnteckning på smutstitelsida, vikmärke på bakre omslag. 9-10 tus. 60:-

  96. Lidman, Sven Huset med de gamla fröknarna - En berättelse om helgon och hjältar Å&Å 1939, 200 s. inb förl dek helklotbd såld

  97. Lidman, Sven Köpmän och krigare. Vårt Hems Förlag 1930, 284 + iv s. Inbunden förlagets guld- och blindstämplade helklotband, lätt nött ryggfot och -huvud, namnetikett och namnteckning på serietitelsidan. Vårt hems gyllene bibliotek. Svenskt liv och leverne. I staden och på landet, i nuet och historien, bland herrar, borgare & bönder, skildrat av de förnämsta samtida berättarna. 50:-

  98. Lidman, Sven Stensborg Bonniers 1910, 290 s. ou, inb priv grönt helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m titelfönster i läder m guldskrift, sparsam ryggförgyllning, medb omsl såld

  99. Lidman, Sven Thure-Gabriel Silfverstååhl Bonniers 1910, 341 s. inb priv helklotbd (Hedberg) m medb omsl, 2:a uppl (2-3 tus) såld

  100. Liffner, Eva-Marie Drömmaren och sorgen. N&K 2006, 259 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 80:-

  101. Liljeblad, Sven (berättare) Efter Mickel i Långhults uppteckningar. PAN&s 1940, 196 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, stor 8vo. främre omslag medbundet, exlibris, litet jack i frampärm. Svenska folksagor III. Illustrerade av Einar Norelius. 150:-

  102. Liljeblad, Sven (berättare) Sagor från romantikens dagar efter upptecknarnas original. PAN&s 1939, 235 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, stor 8vo. främre omslag medbundet, exlibris, flammig rygg. Svenska folksagor II. Illustrerade av Einar Norelius. 2:a uppl. 125:-

  103. Lilliestierna, Christina Över en bro. Stenströms 1984, 217 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, tillskrift och stämpel på försättsblad. 60:-

  104. Lind, Albin Upptäcktsfärd. R&S 1961, 177 s. Originalupplaga, häftad, ngt solfärgad rygg. 100:-

  105. Lind, Ove Brassa för fyllning - Historisk roman från ett äventyrsmättat tidsskede Ljus 1950, 340 s. stor 8vo, ngt naggat skomsl, svag fläck på rygg på skomsl; om åren runt 1807 60:-

  106. Lindbergh, Sonja ”Jag behöver en vän”. / Och havet drog sig bort från land. BB 1983, 69 + 58 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 80:-

  107. Lindblom, Paul Ofarlig kollision. Norstedts 1950, 243 s. Inbunden förlagets klotryggband med bägge omslagen medbundna, ej skyddsomslag, ett par småprickar på rygg.  90:-

  108. Linderholm, Helmer Skeppet Järnskägg. Tidens 1976, 302 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 80:-

  109. Lindgren, Torgny Bat Seba Norstedts 1984, 250 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, namnteckning. 60:-

  110. Lindgren, Torgny I Brokiga Blads vatten. Figurer. Norstedts 1999, 235 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 70:-

  111. Lindgren, Torgny Ljuset Norstedts 1987, 337 s. ou, inb förlbd m skomsl 40:-

  112. Lindhé, Vilma Motvind - Två noveller (Genom bränningar/Dämpad glöd) Frithiof Hellbergs Förlag 1891, 276 s. inb priv helklotbd m röda snitt, ngt fläckig inlaga, samtida namnt 25:-

  113. Lindholm, Ernst Blodsten R&S 1978, 229 s. ou, stor 8:o, ospr 40:-

  114. Lindqvist, Herman Krokodilen. En äventyrsroman. Norstedts 2003, 304 + iii s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 60:-

  115. Lindqvist, Sven Myten om Wu Tao-tzu Bonniers 1967, 160 s. ou, inb privat blått helskinnbd (W Barkell) m identisk rik guldförgyllning på fram- och bakpärm, båda omsl medb, övre guldsnitt övriga snitt putsade, handmarmorerade försättsblad i blått och gult, guldlinjer på inre pärmar och på samtliga pärmkanter, rygg ngt blekt, skinnskodd kassett, personligt skrivet korrespondenskort signerat av Barkell såld
    se bild
     

  116. Lindström, Axel Kanuk Vingförlaget 1953, 207 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  117. Lindström, Rune Ett spel om en väg Uppsala 1941, 97 s. 2:a uppl, stor 8:o, 6 helsidesplanscher på dalmålningar såld

  118. Lindström, Sigfrid Sagor på vers och prosa Gebers 1952, 368 s. ngt solfärgad rygg m 2 små svarta prickar, ospr, 2:a uppl 30:-

  119. Ljungquist, Walter Azalea Bonniers 1948, 351 s. ou, lätt naggad rygg 125:-

  120. Ljungquist, Walter Dam i svart. En berättelse. Janus 1983, 78 + i s. Häftad. 70:-

  121. Ljungquist, Walter I stormen Bonniers 1960, 345 s. ou, ded till Alf Ahlberg, liten fläck på främre omsl såld

  122. Ljungquist, Walter Kammarorgel Bonniers 1954, 288 s. ou, inb förl klotryggbd m lätt naggat skomsl 140:-

  123. Ljungquist, Walter Källan Bonnier 1961, 273 s. ou, tillskr av Alf Ahlberg (blyerts) 120:-

  124. Ljungquist, Walter Nycklar i okänt rum. Bonniers 1957, 238 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med ngt trasigt skyddsomslag. 75:-

  125. Ljungquist, Walter Ossian Bonniers 1958, 325 s. ou, tillskr av Alf Ahlberg, naggat omsl 150:-

  126. Ljungström, Helena Kring en trädgård N&K 2002, 114 s. inb förlbd m skomsl såld

  127. Lo-Johansson, Ivar Asfalt – memoarer Bonniers 1979, 464 s. inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, stor 8:o 40:-

  128. Lo-Johansson, Ivar Bara en mor (Rya-rya) I-II. Bonniers 1940, 615 s. Originalupplaga, två delar inbundna i två privata halvklotband, samtida namnteckning på titelsidorna. 200:-

  129. Lo-Johansson, Ivar Bara en mor Bonniers 1985, 615 s. inb förlbd m skomsl, stor 8:o såld

  130. Lo-Johansson, Ivar Elektra – kvinna år 2070 Bonniers 1967, 316 s. 7-8 tus 60:-

  131. Lo-Johansson, Ivar Författaren - Självbiografisk berättelse Bonniers 1959, 255 s. inb förlbd m skomsl, 13-54 tus 40:-

  132. Lo-Johansson, Ivar Geniet – en roman om pubertet Bonniers 1985, 668 s. inb förlbd m skomsl, stor 8:o, ca 10 blad i början naggade 40:-

  133. Lo-Johansson, Ivar Girigbukarna Bonniers 1981, 297 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  134. Lo-Johansson, Ivar Kungsgatan BB 1978, 423 s. inb förl helklotbd m ngt naggat skomsl, stor 8:o 50:-

  135. Lo-Johansson, Ivar Lyckan. En roman om kärlek på jorden. Bonniers 1962, 386 s. Häftad med trasigt skyddsomslag. 21-27 tus. 50:-

  136. Lo-Johansson, Ivar Lyckan. En roman om kärlek på jorden. Bonniers 1962, 386 + i s. Häftad med småtrasigt skyddsomslag. 28-31 tus. 60:-

  137. Lo-Johansson, Ivar Martyrerna - passionerna Bonniers 1981, 299 s. inb förlbd m skomsl m riss 40:-

  138. Lo-Johansson, Ivar Passioner i urval BB 1976, 383 s. inb förl helklotbd, stor 8:o, inledn av Bengt Sjönander 50:-

  139. Lo-Johansson, Ivar Pubertet Bonniers 1978, 450 s. inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl 40:-

  140. Lo-Johansson, Ivar Statarnoveller. Jordproletärerna. Forum 1975, 340 + i s. Inbundan förlagets helklotband med skyddsomslag. 60:-

  141. Lo-Johansson, Ivar Statarnoveller. Statarna I-II. Forum 1975, 286+ii; 281+ii s. Inbundna förlagets helklotband med skyddsomslag. Två volymer. 100:-

  142. Lo-Johansson, Ivar Stockholmaren - Självbiografisk berättelse Bonniers 1954, 326 + i s. 13-16 tus 80:-

  143. Lo-Johansson, Ivar Traktorn Bonniers 1985, 575 s. inb förlbd m skomsl, stor 8:o 50:-

  144. Lo-Johansson, Ivar Tröskeln – memoarer från 30-talet Bonniers 1982, 440 s. inb förl helklotbd m skomsl, stor 8:o 40:-

  145. Lo-Johansson, Ivar Under de gröna ekarna i Sörmland – berättelser från ett landskap Forum 1976, 210 s. inb förl dek pappbd, trägravyrer av Sven Ljungberg, stor 8:o 50:-

  146. Looft, Helena Ett namn i mörkret Bakhåll 1995, 92 s. 60.-

  147. Looft, Helena Vinter är allt jag vet Bakhåll 1998, 141 + iii s. 60:-

  148. Lorentz, Anna Innan snön faller. LT 1955, 326 s. Inbunden förlagets klotryggband med skyddsomslag. skyddsomslagets rygg solfärgad med en bit avriven vid rygghuvudet. Där har ryggen på klotet blekts ngt. 80:-

  149. Lundberg, Erik Minnas och komma ihåg är inte samma. H:ström 2007, 123 + v s. Häftad, som ny. 140:-

  150. Lundberg, Lotta Allt jag vill ha Bonniers 2003, 360 + ii s. inb förl pappbd m skomsl, stor 8vo 75:-

  151. Lundberg, Madeleine Förspel - En oskuldsfull flickas minnen Bonniers 1971, 224 s. 3:e tus, rygg ngt nött 50:-

  152. Lundberg, Willy Maria Älska skogen jugoslav. R&S 1957, 141 s. Originalupplaga, dedicerad till Kajax, häftad med flikar, illustrerad av Margareta Sylwan, omslag ngt missfärgat. 150:-

  153. Lundegård, Axel Elsa Finne I-II Bonniers 1903, 156 + 216 s. 2 delar inb i ett priv halvklotbd m titelfönster i läder, samma bindning som ”Fru Hedvigs dagbok”, 2:a uppl 50:-

  154. Lundegård, Axel Fru Hedvigs dagbok Bonniers 1895, 181 s. ou, inb priv halvklotbd m titelfönster i läder, samma bindning som ”Elsa Finne” 50:-

  155. Lundegård, Axel Sturz Bonniers 1900, 181 s. ou, inb priv halvklotbd, porträttfrontispis, ill 50:-

  156. Lundgren, Maja Pompeji. Bonniers 2003, 242 s. Häftad med flikar. såld

  157. Lundgren, Åke Gudaberget. BB 1982, 268 s. Inbunden förlagsband med skyddsomslag, stor 8vo. 60:-

  158. Lundius, Jan Förförelsen Bakhåll 1999, 256 s. förlagsny 120:-

  159. Lundkvist, Artur Brottställen Bonniers 1968, 127 s. ou, ospr efter s. 16 60:-

  160. Lundkvist, Artur Drömmar i ovädrens tid. Bonniers 1963, 275 + i s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, främre omslag medbundet, stor 8vo, som ny. 75:-

  161. Lundkvist, Artur Floderna flyter mot havet. FiB 1952, 255 s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag. 60:-

  162. Lundkvist, Artur Himmelsfärd Bonniers 1935, 287 s. ou, ospr 100:-  

  163. Lundkvist, Artur Historia mellan åsarna. Bonniers 1969, 249 s. Originalupplaga, inbunden förlagets illustrerade pappband, liten etikett och sifferstämpel på försättsblad. 90:-

  164. Lundkvist, Artur Långt borta, mycket nära Författarförlaget 1970, 227 s. ou, lätt solkigt omsl 50:-

  165. Lundkvist, Artur Malinga Bonniers 1952, 278 + i s. ou, ngt bucklig av fukt 50:-

  166. Lundkvist, Artur Negerland Bonniers 1949, 269 + i s. inb förl klotryggbd, Svalan, resor till Sahara, Nigeria, Kongo, Sydafrika, Zululand och andra platser i Afrika. 50:-

  167. Lundkvist, Artur Spegel för dag och natt Bonniers 1953, 254 s. ou, ospr 60:-

  168. Lundkvist, Artur Vandrarens träd Bonniers 1941, 274 s. ou, ospr 100:-  

  169. Lundkvist, Artur Vindingevals Tidens 1957, 312 s. inb förl helklotbd m naggat skomsl, 3:e uppl (8-9 tus) 40:-

  170. Lyttkens, Alice Den venetianska spegeln. Bonniers 1971, 239 + i s. Inbunden förlagets helklotband ed lätt naggat skyddsomslag. 50:-

  171. Lyttkens, Alice Hasard med guldmynt. Bonniers 1970, 256 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 50:-

  172. Lyttkens, Alice Kärleksbesvär Bonniers 1962, 256 s. inb förl pappbd, ej skomsl 40:-

  173. Lyttkens, Alice På villostig. Bonniers 1969, 227 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. Svalan. 50:-

  174. Lyttkens, Alice Slumplycka. Bonniers 1964, 248 s. Inbunden förlagets pappband med småtrasigt skyddsomslag, samtida namnteckning på försättsblad. 50:-

  175. Lyttkens, Alice Vårens tid är inne. Bonniers 1972, 256 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. Svalan. 50:-

  176. Lyttkens, Yngve Yngsjömordet Bonniers 1966, 205 s. inb förlbd m skomsl 60:-

  177. Länsberg, Olle Den hårda leken BB 1968, 413 s. inb förl konstläderryggbd, fläckat främre snitt 50:-

  178. Länsberg, Olle Skilsmässa FiB 1961, 428 s. ou, inb förl dek pappbd m skomsl, stor 8vo 70:-

  179. Malling, Mathilda Madeleine Stjerne Bonniers 1915, 272 s. inb priv blått helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld, omsl medb 80:-

  180. Malmberg, Bertil Åke och hans värld Bonniers 1960, 157 + ii s. blekt rygg 40:-

  181. Martin Invandrares Obehagliga sanningar. Aforismer och Engelska ordspråk. Institutet för samhällsforskning, Mullsjö 1980, 48 s. Klammerhäftad, markeringar i marginalen med blyerts och rödpenna. 60:-

  182. Martinson, Harry Den förlorade jaguaren Norstedts 1941, 266 s. ou, minimal fläck på främre omsl 250:-

  183. Martinson, Harry Den nödvändige Vekerum Förlag u å , 16 s. 12:o, urval av Gun Ursing, klammerhäftad 25:-

  184. Martinson, Harry Svärmare och harkrank Bonniers 1937, 129 s. ou, inb förl helklot m medb omsl 300.-  

  185. Martinson, Harry Tre knivar från Wei Bonniers 1964, 128 s. ou, stor 8vo 90:-

  186. Martinson, Harry Vägen till Klockrike. Bonniers 1949, 363 + ii s. Häftad, lätt solkigt bakre omslag. 34:e tus. 75:-

  187. Martinsson, Harry Vägen till Klockrike. Bonniers 1949, 163 + ii s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband, rygg och liten del av pärmar solblekt, sifferstämpel och märke efter borttagen namnlapp på försättsblad. 36:e tus. 100:-

  188. Martinson, Harry Vägen till Klockrike. Bonniers 1951, 362 + iv s. Häfttad med naggat skyddsomslag. 65-67 tus. 75:-

  189. Martinson, Moa Brandliljor Tidens 1953, 464 s. inb förl klotryggbd, 26-35 tus (1:a uppl kom 1941), namnt 50:-

  190. Martinson, Moa Den osynlige älskaren Tidens 1947, 310 s. inb förl klotryggbd m gulddekoration på frampärm 60:-

  191. Martinson, Moa Drottning Grågyllen FiB 1945, 240 s. inb förl klotryggbd m gulddekoration på frampärm, 1-55 tus 40:-

  192. Martinson, Moa Jag möter en diktare Arbetarkultur 1955, 259 + ii s. inb förl pappbd, ngt blekt rygg, namnt såld

  193. Martinson, Moa Kärlek mellan krigen - Noveller och skisser Tidens 1947, 305 s. 2:a uppl (3-4 tus) 80:-

  194. Martinson, Moa Mor gifter sig A&K 1973, 284 s. inb förl helklotbd m naggat och ngt solkigt skomsl 40:-

  195. Matthis, Henry Peter Älven kommer. Bonniers 1947, 249 + i s. Inbunden förlages klotryggband, ej skyddsomslag. Tidigare utg. som: Människornas son. 75:-

  196. Mattsson, Gunnar Prinsessan BB 1978, 180 s. inb förl konstläderband m skomsl; om förf’s cancersjuka hustru 40:-

  197. Mazetti, Katarina Det är slut mellan Rödluvan och vargen. Alfabeta 1998, 150 s. Inbunden förlagets kartonnageband, namneikett på frampärms insida. 60:-

  198. Mazetti, Katarina Grabben i graven bredvid Alfabeta 2001, 192 s. inb förl kartonnagebd 50:-

  199. Melander, E Efter avväpningen Lindblads uå (1929), 149 s. ded 50:-  

  200. Melander, Richard Kaparen - Berättelser från striderna om Västindien PAN&s 1905, 233 s. ou, inb priv brunt halvklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m titelfönster i läder m guldskrift, ryggförgyllning, medb omsl, marmorerat snitt 75:-

  201. Melander, Richard Skonertern Sjöfogeln Fritzes 1912, 211 s. inb privat ljusbrunt halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och marmorerat snitt (G Hedbergs bokbinderi), medb främre omsl, 2:a uppl 90:-  

  202. Mellin, Dan Spåttlajt Carlssons 1992, 222 s. inb förl dek pappbd, bilder av Peter Dahl 75:-  

  203. Melsted, Henning von Fantomen Bonniers 1906, 332 s. ou, inb privat halvklotbd m titeletikett i läder och guld (Bokbindare Thure Andersson, Uppsala), exl 80:-

  204. Melsted, Henning von Kvinnoöden Bonniers 1905, 409 s. ou, inb privat halvklotbd m titeletikett i läder och guld (Bokbindare Thure Andersson, Uppsala), exl 80:-

  205. Melsted, Henning von Nöd - Novell i dialog Bonniers 1904, 215 s. ou, inb privat halvklotbd m titeletikett i läder och guld (Bokbindare Thure Andersson, Uppsala), exl såld

  206. Melsted, Henning von Passionsnoveller Bonniers 1908, 270 s. ou, inb privat halvklotbd m titeletikett i läder och guld (Bokbindare Thure Andersson, Uppsala), exl 75:-

  207. Melsted, Henning von Starkare än lifvet/Ett samvetsäktenskap Fröléen & Co 1910, 144 s. ou, inb privat halvklotbd (Bokbindare Thure Andersson, Uppsala), exl; Fröléens bokskatt 37 75:-

  208. Melsted, Henning von Under molnen Fröléen & Co 1911, 153 s. ou, inb privat halvklotbd utan ryggtitel, främre omsl medb 50:-

  209. Moberg, Vilhelm De knutna händerna - Skådespel i fem akter Bonniers 1939, 168 s. ou, ospr 100:-

  210. Moberg, Vilhelm Förrädarland Bonniers 1967, 300 + ii s. ou, namnt 75:-

  211. Moberg, Vilhelm Giv oss jorden! Bonniers 1939, 330 + i s. ou, inb förl hellinnebd m bägge omsl medb, sista delen i romantrilogin Knut Toring 150:-

  212. Moberg, Vilhelm Invandrarna. Bonniers 1954, 544 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, färgat övre snitt, ej skyddsomslag, liten fläck på främre snitt. 50:-

  213. Moberg, Vilhelm Långt från landsvägen. FiB 1953, 448 s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag. 60:-

  214. Moberg, Vilhelm Mans kvinna. Bonniers 1974, 197 + i s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. 60:-

  215. Moberg, Vilhelm Nybyggarna. Bonniers 1958, 588 + iv s. Inbunden förlagets brun-gul-vita pappband, färgat övre snitt, ej skyddsomslag, namnteckning. Bonniers folkbibliotek. 50:-

  216. Moberg, Vilhelm Raskens. En soldatfamiljs historia. FiB 1951, 473 + ii s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag, pärmpapper lätt nött på ett par ställen. 70:-

  217. Moberg, Wilhelm Rid i natt! - Roman från Värend 1650 Bonniers 1941, 358 + i s. ou (14-18 tus), inb förl hellinnebd m förf’s signatur på frampärm, mörkrött övre snitt, ett par småfläckar på främre snitt 175:-

  218. Moberg, Vilhelm Rid i natt! FiB 1958, 480 s. inb förl pappbd m skomsl, namnt 50:-

  219. Moberg, Vilhelm Soldat med brutet gevär Bonniers 1944, 765 + i s. stor 8vo, 9:e tus, omsl av Amelin 125:-

  220. Moberg, Vilhelm Sänkt sedebetyg. FiB 1952, 446 s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag. såld

  221. Moberg, Vilhelm Sänkt sedebetyg. Författarförlaget 1970, 390 s. Häftad, ngt nött rygg, tillskrift och liten fläck på första sidan, exlibris. 40:-

  222. Moberg, Vilhelm Utvandrarna I-IV. (Utvandrarna, Invandrarna, Nybyggarna, och Sista brevet till Sverige). Bonniers 1970-72, 444+iv; 490+v; 536+iii; 312+v s. Inbundna enhetliga gröna helklotband, ej skyddsomslag, del 3 med fläck på undre snitt. 4 volymer. såld

  223. Moberg, Vilhelm Utvandrarna. Bonniers 1954, 530 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, färgat övre snitt, ej skyddsomslag, liten fläck på främre snitt. 50:-

  224. Molander, Harald En lyckoriddare - Berättelse från 1600-talet W&W 1907, 443 s. inb priv halvklotbd m titelfönster i läder och guldskrift, 3:e uppl 50:-

  225. Molin, Lars Vild-Hussen Bonniers 1975, 212 s. inb förl helklotbd m skomsl 50:-

  226. Molin, Pelle Ådalens poesi. Efterlämnade skrifter. W&W 1912, 214 + i s. Inbunden privat halvklotband med främre omslag medbundet, rygg blekt. 90:-

  227. Molin, Pelle Ådalens poesi. Skisser och berättelser. Vårt Hems Förlag 1929, 236 + i s. Inbunden förlagets guld- och blindstämplade helklotband, lätt nött ryggfot och -huvud, namnetikett och namnteckning på försättsblad. Vårt hems gyllene bibliotek. Svenskt liv och leverne. I staden och på landet, i nuet och historien, bland herrar, borgare & bönder, skildrat av de förnämsta samtida berättarna. 60:-

  228. Myrdal, Jan Garderingar. Norstedts 1969, 200 s. Originalupplaga, häftad, illustrerad av Gun Kessle, understrykningar på 3 sidor i företalet. 60:-

  229. Mårtenson, Jan Långt till i morgon. Norstedts 1977, 227 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 70:-

  230. Mårtensson, Sigvard Sommarvaka. Bonniers 1952, 175 s. Häftad i illustrerat omslag, ngt nött ryggfot. 50:-

  231. Nesser, Håkan Kära Agnes! Bonniers 2002, 160 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 50:-

  232. Nilsson Piraten, Fritiof Bombi Bitt och jag. Bonniers 1967, 230 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband. 60:-

  233. Nilsson Piraten, Fritiof Flickan med bibelspråken och andra noveller. Bonniers 1964, 220 + iv s. Inbunden förlagsband med ngt naggat skyddsomslag, skyddsomslag fläckat i bak. 60:-

  234. Nilsson Piraten, Fritiof Historier från Färs Bonniers 1940, 257 s. inb priv hellinnebd m lädertitelfält i rött och svart med författarnamn och titel i guld signerat Edith Welinder, rött övre snitt, främre omsl medb, 5:e tus 250:-  

  235. Nilsson Piraten, Fritiof Historier från Österlen Bonniers 1972, 212 s. inb förl helklotbd m ngt naggat skomsl, 36-40 tus, namnt 60:-

  236. Nilsson Piraten, Fritiof Millionären och andra historier. Bonniers 1967, 210 + i s. Inbunden förlagets pappband med ngt skavt omslag, namnteckning på försättsblad. 70:-

  237. Nilsson Piraten, Fritiof Vänner emellan Atlantis 1991, 223 + i s. inb förl helklotbd m skomsl, Ingår i förlagets trevliga utgåva av "Fritiof Nilsson Piratens Samlade Skrifter." 100:-

  238. Nilsson, Karl Johan Korsakovs syndrom Bonniers 2002, 143 s. inb förl helklotbd m skomsl, vikmärke på bakre smutsblad 75:-

  239. Nio signaturer Sånger och berättelser Örebro 1863, iv + 279 s. de ”nio signaturerna” bestod av sällskapet ”De namnlösa” ibland vilka t. ex. Pontus Wikner, af Wirsen och Snoilsky är representerade här; inb privat dek helklotbd m titelfönster i grönt och rött läder med titel och ”författare” i guld (G Hedbergs bokbinderi), marmorerat snitt, ett par småfläckar på sista blanka bladet, stort monogram i guld på frampärm; ytterligare en samling gavs ut några år senare 350:-  

  240. Nordangård, Folke Den blå fyrkanten Gummessons 1952, 108 s. ou, ett X med penna på bakre omsl 60:-

  241. Nordenberg, Reidar Du Joakim W&W 1966, 99 s. ou 50:-

  242. Nordh, Bernhard Leker farligt. FiB 1960, 275 s. Inbunden förlagets konstäderband, stor 8vo, illustrerad, namnteckning på försättsblad, ej skyddsomslag. 80:-

  243. Nordkvist, Karl Rune De oerhört dömda Vi/KF 1951, 176 s. ou, enstaka streckningar, rygg blekt, liten nagg i bakre skomsl 75:-

  244. Nordkvist, Karl-Rune Att vänta någon hem Stockholm 1950, 161 s. ou, naggat omsl, ospr 50:-

  245. Nordling, Johan Quasi una fantasia Fritzes 1921, 196 s. inb helklotbd m titelfönster i läder och guld, främre omsl medb, 8:e uppl 50:-

  246. Nordstedt, F J [Christian Braw] Marienwald Bonniers 1981, 269 s. inb förl helklotbd m skomsl; historisk roman förlagd till Andra Världskriget 70:-

  247. Nordstedt, F J [Christian Braw] Sauerhof Bonniers 1978, 279 s. inb förl helklotbd m skomsl, mkt lätt nötning på främre del av skomsl, liten riss i bakre skomsl, stor 8vo 60:-

  248. Nordström, Ludvig Bonde-Nöden KF 1933, 338 + i s. naggat omsl, namnt, 3:e uppl; omsl och vinjetter av förf 50:-

  249. Nordström, Ludvig Bottenhavsfiskare Bonniers 1914, 259 s. ou, ett par småfläckar på rygg 100:-

  250. Nordström, Ludvig Bottenhavsfiskare. Bonniers 1934, 273 + i s. Originalupplaga, inbunden förlagets dekorerade helklotband, karta, samtida namnteckning 100:-

  251. Nordström, Ludvig De tolf Söndagarna Bonniers 1910, 292 s. ou, ngt trasig och mkt blekt rygg 90:-

  252. Nordström, Ludvig Firman Nordhammare gifter sig (Petter Svensks Historia IV) Bonniers 1927, 306 + i s. ou, inb priv helklotbd m titelfönster i läder och guld, rygg m sparsam ryggförgyllning, fläck på s. 5 80:-

  253. Nordström, Ludvig Fiskare Ljus 1907, 181 s. ou, inb priv blått helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld, medb omsl m samtida namnt, frampärm ngt blekgnuggad på mitten, rispor på titelfönster, Carl Kempes exl 100:-

  254. Nordström, Ludvig Landsorts-bohème Bonniers 1911, 422 + iii s. 2:a uppl, mkt blekt och ngt nött rygg 90:-

  255. Nordström, Ludvig Lort-Sverige. KF 1938, 435 s. + rättelselapp. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag, illustrationer av författaren, namnteckning på försättsblad, liten fläck på frampärm. 100:-

  256. Nordström, Ludvig Tomas Lack Bonniers 1912, 164 s. ou, inb priv blått helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld, medb omsl, ett par repor på titelfönster 200:-

  257. Norén, Lars Tre skådespel (Modet att döda/ Akt utan nåd/ Orestes) Bonniers 1980, 258 s. ngt nött rygg 200:-

  258. Norin, Ingrid Lämna mig, skugga. Lindblads 1951, 188 + ii s. Inbunden förlagets klotryggband, grönt övre snitt, exlibris, ej skyddsomslag. 75:-

  259. Norman,  Birger Ådalen 31 - En berättelse R&S 1968, 216 s. ou, ngt nött omsl 75:-

  260. Norrlid, Carl-Anders Knivkastarens pojke R&S 1976, 232 s. ou, stor 8vo, ospr 60:-

  261. Numers, Lorenz von Basturesan W&W 1953, 153 s. ou, ospr från s. 11, solfärgad rygg, ovanlig 100:-

  262. Numers, Lorenz von Drottningens handelsmän N&K 1964, 179 + ii s. ou, ospr, fult jack i rygg, ill; historisk roman förlagd till Moskva på 1650-talet 40:-

  263. Nyblom, Elsa När hjärtat var ungt. Ljus 1946, 356 + iv s. Häfrad med ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 60:-

  264. Nycander, Fredrik Ranrikes runor - Bohuslänska berättelser från urtid till nutid I Bonniers 1917, 342 s. inb priv blått helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld, omsl medb 100:-

  265. Nyström, Ruben Helga på Högstena I-II. Harriers 1963, 286 + 223 s. Inbundna i 2 gulddekorerade pappband, stora 8vo’s. 100:-

  266. Nässil, Bo Gitarren Bo Cavefors Bokförlag 1963, 153 s. ospr, svagt solkigt omsl 40:-

  267. Ohlsson, Arne Du skall Bonniers 1950, 214 s. ou, debut, ospr, recensionsstämpel i bak 75:-

  268. Ohlsson, Bengt Jazz är farligt. Bonniers 1988, 169 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, namnteckning på första titelsida. 100:-

  269. Ohrlander, Gunnar Det ska Fan vara dörrvakt i himlen! BB 1987, 392 s.  inb förl helklotbd m skomsl; Roman om Carl August Grevesmöhlen, en gång chef för den hemliga politiska polisen 50:-

  270. Ohrlander, Gunnar Katten spelar silverflöjt BB 1985, 286 s. ou, debut, inb förlbd m lätt naggat skomsl, två små fläckar på sista blankbladet; om Lars Wivallius 50:-

  271. Ohrlander, Gunnar Åsas journal BB 1986, 205 s. ou, inb förlbd m skomsl 50:-

  272. Oléhn, Märta Askeholm Hökerbergs, Helsingfors 1953, 256 s. ou, inb förl klotryggbd m bägge omsl medb 50:-

  273. Oljelund, Ivan Färla och fantom Axel Holmströms Förlag 1917, 121 + i s. ou, 2:a boken, ngt naggat omsl, samtida namnt 70:-

  274. Oljelund, Ivan Saltstänk och strömoln J A Lindblads Förlag 1923, 131 + iii s. ou, ngt sned, namnt i blyerts 60:-

  275. Oljelund, Ivan Skärseld Axel Holmströms Förlag 1915, 88 s. ou, debut 125:-

  276. Oljelund, Ivan Utanför min gärdsgård - Mest fågelhistorier LT 1948, 201 s. inb förl klotryggbd m skomsl, omsl även medb, ill av Eric Palmquist, 2:a uppl (5-7 tus) 60:-

  277. Olofsdotter, Susanne Skanjaga Bakhåll 1995, 153 s. 80.-

  278. Olofsson, Rune Pär En kung i varje tum - Roman om Oscar II BB 1987, 212 s. inb förlbd m skomsl, namnt 50:-

  279. Olofsson, Rune Pär Min hjärtans aller käraste fränka - Roman om Ebba Brahe och Gustaf II Adolf  BB 1981, 288 s. inb förlbd m skomsl 50:-

  280. Olsson, Henry Fågelburen. LiberFörlag1981, 164 s. Häftad. 70:-

  281. Olsson, Jan Olof (Jolo) De tre från Haparanda. Romantiserad skildring från det första världskriget. Litteraturfrämjandet 1979, 256 s. Inbunden förlagets dkartonnageband, illustrerad. 60:-

  282. Olsson, Jan Olof (Jolo) Mittåt Bonniers 1963, 248 + ii s. ou (6-7 tus), namnt i blyerts 125:-

  283. Olsson, Jan Olof (Jolo) Någonstans i Sverige Bonniers 1974, 256 s. inb förl helklotbd m skomsl (m två rissar), rikt fotoill; om Sverige under 2:a världskriget 50:-

  284. Ossian-Nilsson, K G Asketer - Noveller Bonniers 1911, 198 s. ou, inb priv rött helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m medb omsl och marmorerat snitt 80:-  

  285. Ossian-Nilsson, K G Barbarskogen - En berättelse i klasskampens tecken Bonniers 1908, 390 s. ou, inb priv ngt nött halvfrbd, exl och samtida namnt, sprängt snitt 120:-

  286. Ossian-Nilsson, K G Brokiga bilder - Skisser och äventyr Bonniers 1910, 140 s. ou, inb priv rött helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m medb omsl och marmorerat snitt, ett par småfläckar på omsl, namnt i blyerts 100:-

  287. Ossiannilsson, K G De tre systrarna Å&Å 1917, 319 s. inb priv helklotbd (Hedberg) m marmorerat snitt och medb omsl 100:-

  288. Ossian-Nilsson, K G Flygskeppet - På färd mällan tider och hjärtan Bonniers 1910, 293 s. ou, inb priv rött halvklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m medb omsl och marmorerat snitt 100:-

  289. Ossian-Nilsson, K G Hedningar - en diktsamling Bonniers 1901, 132 s. ou, inb priv rött helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m medb omsl och marmorerat snitt, vignetter av Ernst Norlind 100:-

  290. Ossian-Nilsson, K G Marx Meyer på Varberg - och andra berättelser Bonniers 1905, 231 s. ou, inb priv rött helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m medb omsl och marmorerat snitt 75:-  

  291. Ossian-Nilsson, K G Marx Meyer på Varberg och andra berättelser Bonniers 1905, 231 s. inb priv helklotbd m titeletikett i läder med guldskrift 60:-

  292. Ossian-Nilsson, K G Prästgården - En julhistoria Bonniers 1911, 319 s. inb priv rött helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m medb omsl och marmorerat snitt, 3:e uppl 80:-

  293. Ossiannilsson, K G Segernamnet. En roman om målaren Alexander Roslin. Lindblads 1960, 312 + ii s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, rygg lätt solkig, namnteckning på försättsblad. såld

  294. Ossian-Nilsson, K G Svart och hvitt (med dramat Jörgen Kock) - Dikter Bonniers 1904, 241 s. ou, inb priv rött helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m marmorerat snitt 100:-  

  295. Oterdahl, Jeanna Lyckofåglarna J A Lindblads Förlag 1959, 203 s. inb förl helklotbd m 2 fåglar i guld på frampärm; valda noveller som gavs ut vid förf’s 80-årsdag 50:-

  296. Ottow, Katharina Vägen vid sidan om - En verklighetsskildring från de hemlösas värld Stockholm 1956, 164 s. dedicerad, ou, naggad ryggfot, inb förl klotryggbd 80:-

  297. Palm, Jan-Eric En kärleksrysare Författarförlaget 1975, 133 s. 1:a uppl, rec.-stämpel på främre omsl 60:-

  298. Palmær, Margit Mot en ny kärlek Tidens 1933, 253 + i s. ou, svagt spår av bortsuddad namnt på frampärm 40:-

  299. Persson, John Tomma fotsteg. Debutantförlaget 2007, 137 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 90:-

  300. Persson, Per Fritjof Bonden Norstedts 1965, 200 s. inb förl dek helklotbd, ngt solkig, namnt, namnlapp 40:-

  301. Peterson, Hans Den uppdämda ravinen Bonniers 1949, 215 + i s. ou, 3:e boken, omsl av Brusewitz 80:-

  302. Peterzén, Elisabet Ljusnatten Författares Bokmaskin 1981, 132 s. dedicerad, ou, liten fläck på bakre omsl 75:-

  303. Peterzén, Elisabet Mamsell Caroline BB 1986, 239 s. inb förl helklotbd m skomsl 40:-

  304. Pettersson, Waltraut Vid porten Författarförlaget 1982, 160 s. ou 60:-

  305. Pihlgren, Ann Hösten kommer alltid. Trevi 1978, 269 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt skavt skyddsomslag. 100:-

  306. Pleijel, Agneta En vinter i Stockholm. Norstedts 1997, 206 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 90:-

  307. Qvarnström, Niklas Memento Malmö No Fun 2001, 98 s. tvär 8vo 50:-

  308. Ramel, Povel Min okynniga penna - Allsköns alster från Nu och Fjärran BB 1987, 225 + ii s. inb förl helklotbd m skomsl, ill av förf 50:-

  309. Rask, Peo Son av rayon. En poesiroman. Black Island Books 2007, 117 + 11 (mest färgillustrationer) s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, illustrerade försättspapper, som ny. 120:-

  310. Richert, Ebba God afton fröken Madeleine Medéns 1942, 379 s. inb priv klotryggbd (Thure Andersson, Uppsala) m båda omsl medb 50:- 

  311. Rosander, Lars Vargarna och påfågelkungen eller Invitation till furstligt biläger. BB 1979, 341 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 50:-

  312. Rosén, Bo Dagar ute. R&S 1960, 115 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, illustrerad, exlibris. 60:-

  313. Rosendahl, Sven Frid på jorden Gebers 1945, 255 s. ou, ospr såld

  314. Rosendahl, Sven Jättarna leker Tidens 1953, 371 s. ou, stötte delen ospr 60:-

  315. Rumenius, John Vid höga Hunneberg Regal 1973, 431 s. inb förl helklotbd m skomsl, teckningar av Jan Wilhelmson 50:-

  316. Rundberg, Arvid Barnsonaten Arbetarkultur 1978, 130 s. inb förl pappbd m skomsl 20:-

  317. Rundberg, Arvid Hajgraven Norstedts 1967, 213 s. ou, stor 8vo 50:-

  318. Rundberg, Arvid Luna PAN&s 1969, 274 s. inb förl dek pappbd m skavt skomsl 20:-  

  319. Rundberg, Arvid Resan till Jorden Fram 1984, 232 s. ou, stor 8vo 50:-

  320. Rundquist, Per E Farväl till sommaren Gebers 1945, 340 s. ou, ospr 70:-

  321. Rundquist, Per E Kalla mig Ismael! Vi/KF:s Bokförlag 1950, 346 s. lätt nött rygg, svagt vikmärke på främre omsl, 3:e uppl 50:-

  322. Rundquist, Per E Utsatt till vargarna KF:s Bokförl 1950, 217 s. 50:-

  323. Runeberg, Johan Ludvig Samlade skrifter I-VI Malmö 1928, 317; 319; 314+v; 312; 306+viii; 282+xxxvi (efterskrift av C R Nyblom) inb förl helskinnbd m förf signatur i guld på frampärm och övre guldsnitt, bokmärken i alla bd, viss fuktskada på bd 3, svag fläck på rygg på bd 1 och 6 I-IV 90:-

  324. Ruuth, Marianne Nanna BB 1982, 318 s. inb förl helklotbd m skomsl 40:-

  325. Rydberg, Viktor Den siste athenaren I-II. Bonniers 1932, 318+i s.379+i s. Inbundna gedigna halvfranska band, marmorerade snitt, premiumetiletter i båda volymerna. 20:e (jubileums) uppl, Samlade skrifter. 80:-

  326. Rydberg, Viktor Fribrytaren på Östersjön Bonniers 1932, 300 + 267 s. 2 delar i ett trevligt halvfrbd, fläck i mitten 40:-

  327. Rydberg, Viktor Vapensmeden (Hägringar från reformationstiden.) Bonniers 1891, 384 s. inb förl dek helklotbd m helt guldsnitt, namnt, fläckar på innerpärmar och smutsblad, annars ren, 6:e tus 70:-

  328. Rydsjö, Elsi Röd är ryttarens häst Bonniers 1983, 278 s. ou, inb förl helklotbd m skomsl, exl 60:-

  329. Rydström, Gunnar Inferno. Ekologisk road-movie. Print-on-demand/Podium 2004, 220 + ii s. Häftad i illustrerat omslag. 100:-

  330. Rådström, Karl Johan Vinterbadaren Bonniers 1949, 167 s. ospr 30:-

  331. Rådström, Pär Att komma hem Janus 1982, 77 s. 50:-

  332. Rådström, Pär Ballong till månen. Pan 1968, 159 s. Häftad. 40:-

  333. Rådström, Pär Den korta resan. Pan 1968, 143 + i s. Häftad. 50:-

  334. Rådström, Pär Mordet – En sörmländsk herrgårdsroman Norstedts 1962, 210 s. ou, omsl inlastat m bokhandelslapp, bakre omsl vikt 40:-  

  335. Rådström, Pär Sommargästerna – provisoriska memoarer /Ro utan åror – noveller Stockolm 1962, 239 s. inb förl pappbd m naggat omsl 50:-  

  336. Rådström, Pär Översten Norstedts 1961, 195 s. bokhandelslapp på omsl, 2:a uppl 40:-

  337. Sahlgren, Gudrun & Jöran (berättare) Efter prosten C. F. Cavallius’ uppteckningar. PAN&s 1941, 179 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, stor 8vo. främre omslag medbundet, exlibris. Svenska folksagor IV. Illustrerade av Einar Norelius. 120:-

  338. Sahlgren, Gudrun & Jöran (berättare) Efter Sven Sederströms uppteckningar. PAN&s 1939, 197 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, stor 8vo. främre omslag medbundet, exlibris, pärmpapper lätt nött, flammig rygg. Svenska folksagor I. Illustrerade av Einar Norelius. 3:e uppl. 100:-

  339. Sahlgren, Gudrun & Jöran (berättare) Sagor från skilda landskap ur G. O. Hyltén-Cavallius’ och G. Stephens’ samlingar. PAN&s 1942, 198 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, stor 8vo. främre omslag medbundet, exlibris. Svenska folksagor V. Illustrerade av Bertil Bull Hedlund. 175:-

  340. Sahlgren, Jörel & Jöran (berättare) Sagor samlade från skillingtryck. PAN&s 1947, 188 + i s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, stor 8vo. främre omslag medbundet, litet jack i frampärm. Svenska folksagor VIII. Illustrerade av Einar Norelius. 125:-

  341. Salje, Sven Edvin Vingslag i natten Vingförl 1957, 294 s. inb förl klotryggbd m skomsl 20:-

  342. Salomonson, Kurt Grottorna Norstedts 1956, 165 s. ou, ngt blekt rygg 40:-

  343. Sand, Arne Erövraren Bonniers 1951, 368 s. ou, fuktfläckig rygg, rec stämpel, stor 8:o 100:-

  344. Sand, Arne Förföljaren Bonniers 1949, 317 s. debut, 6-8 tus 100:-

  345. Sandberg, Svea Biskopens son. Historisk roman 1710-1772. Litteraturförlaget 1978, 281 s. Dedicerad och med löst brev från författaren, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 150:-

  346. Sandgren, Gustav Johannnes och huldran och andra noveller. Bra Klassiker 1983, 187 s. Inbunden förlagets guldornerade imiterade skinnband med skyddsomslag. 50:-

  347. Sandgren, Gustav Samuel Bonniers 1934, 220 s. ou, exl 75:-

  348. Sandgren, Gustav Tre dagar i solen Bonniers 1953, 155 s. ou, rec-stämpel 50:-  

  349. Sandgren, Gustav Vårregnens tid Tiden 1956, 248 s. ou, förhandsexemlars-omsl, lätt naggat rygghuvud 60:-

  350. Schildt, Göran Ön som förtärdes av havet W&W 1970, 224 s. ou, inb förlhelklotbd m ngt naggat och solkigt skomsl, blått övre snitt 60:-

  351. Schmidt, Lisa Kärrmunsblomma. eller Berättelsen om hur fadern försvinner i en symbolisk trädgård. Bladstaden 2007, 69 s. Häftad med flikar, som ny. 80:-

  352. (Scholander, F W) Böttiger, John (utg) F. W. Scholanders skrifter I-III. PAN&s 1881, frontispis + xii + 256; x + plansch + ii + 306; x + 343 s. Inbundna i förlagets rikt dekorerade helklotband, ngt hötta rygghuvuden annars mycket välhållna band, illustrerade, svagt fläckiga ryggar, skyddspappret vid planschen i vol. 2 borta. 3 volymer. 250:-

  353. Schoultz, Solveig von Ingenting ovanligt. Schildts 1948, 180 s. Häftad i illustrerat omslag, ngt naggad ryggfot, liten fläck på rygg, ett par smånaggar i omslaget. 3:e uppl. 50:-

  354. Schütt, Bertil Förbjudet att beträda Bonniers 1944, 272 s. ou, debut, liten fläck på främre omsl, naggad rygg 50:-

  355. Selander, Sten Mark och människor Bonniers 1937, 215 s. ou, liten nagg på övre högra hörn på främre omsl, liten riss i bakre omsl, hundöra på smutstitelblad, svagt solkig 40:-  

  356. Selberg, Anna-Karin Skymning över Al-Omnistan. Modernista 2007, 274 + ii s. Häftad. såld

  357. Sidenbladh, Cecilia Apotekare Brandts sista år BB 1976, 139 s. inb förlbd m ngt naggat skomsl 40:-

  358. Simonsson, Per Karaoke - Före och efter vetenskapen Bakhåll 1995, 221 s. 80:-

  359. Simonsson, Per Skeppsbrutnas tid Bakhåll 1996, 159 s. 70:-

  360. Siwertz, Sigfrid Eldens återsken Bonniers 1916, 472 s. ou, ngt naggad rygg, namnt, sned 70:-

  361. Siwertz, Sigfrid Jorden min hobby. Bonniers 1937, 337 + i s. Inbunden förlagets gedigna halvfranska praktband med marmorerat pärmpapper och övre guldsnitt, stor 8vo. 5:e uppl. såld

  362. Siwertz, Sigfrid Lågan Bonniers 1932, 309 s. ou, omsl + första tiotalet sidor ngt böjda, mkt liten lagad riss i bakre omsl 50:-

  363. Siwertz, Sigfrid Mälarpirater. Bonniers 1948, 220 + i s. Inbunden förlagets klotryggband, illustrationer av Torsten Schonberg, hörn ngt nötta, ej skyddsomslag. 40:-

  364. Siwertz, Sigfrid Pagoden Bonniers  1954, 316 s. ou, inb förl dek helklotbd m främre omsl medb 40:-

  365. Siwertz, Sigfrid Sex fribiljetter Bonniers 1943, 261 s. inb förl dek helklotbd m stänkt snitt, 15 tus, svagt solkig rygg, litet stötmärke på frampärm 40:-

  366. Siwertz, Sigfrid Slottsfinal Bonniers 1950, 301 s. 11-20 tus, inb förl dek helklotbd m stänkt snitt, solad rygg 40:-  

  367. Siwertz, Sigfrid Spegeln med amorinerna Bonniers 1947, 259 + i s. inb förl dek helklotbd, 4:e tus, sprängt snitt 60:-

  368. Siwertz, Sigfrid Trådar i en väv Bonniers 1957, 258 s. 11-17 tus, skomsl 30:-

  369. Siwertz, Sigfrid Trådar i en väv Bonniers 1957, 258 s. inb förl dek helklot m främre omsl medb o stänkt snitt, 11-17 tus 40:-

  370. Sjöman, Vilgot I hennes rum - och andra versnoveller Norstedts 1952, 130 s. ou, stor 8vo 40:-

  371. Sjöman, Vilgot Lektorn Norstedts 1948, 482 s. ou, debut, stämpel bak, sned, fläckig, stor 8:o 30:-

  372. Sjöman, Vilgot Linus och Blenda Norstedts 1979, 435 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  373. Sjöström, Henning Kvinnorna i Byn. Bonniers 1978, 220 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, en liten klisterlapp och en sifferstämpel på försättsblad. 60.-

  374. Sjöström, Henning Männen från byn. Bonniers 1976, 221 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, en liten klisterlapp och en sifferstämpel på försättsblad. 60:-

  375. Sjövall, Elisabet Fyra Människor. Drama. Bonniers 1951, 112 s. Originalupplaga, häftad, namnteckning på smutstitelsida, recensionsstämpel på bakre omslag. 60:-

  376. Smith, Ejnar Den äldste Grambow Å&Å 1913, 222 s. inb privat ljusbrunt halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och marmorerat snitt (Bernh. Anderssons bokbinderi, bd exakt lika Hedbergsbanden) 90:-

  377. Spong, Berit Kråknatten Norstedts 1963, 277 s. ou, inb förl klotryggbd m ngt skavt skomsl 40:-

  378. Stannow, Christian Kattan – En äventyrlig berättelse Atlantis 1984, 54 + ii s. inb förl dek pappbd 20:-

  379. Starbäck, C Georg Engelbrekt Engelbrektson Stockholm 1907, 204 + 296 s. 2 delar inb i ett priv halvklotbd, namnstämpel 50:-

  380. Starbäck, C Georg Lifknektens berättelser. Om händelser ur Gustaf II Adolfs historia. Beijers 1909, 356 s. 2 delar inbundna i två ngt nötta svarta halvfranska band, ägaranteckning på inre frampärmar, röda lackrester på innerpärmarna. 90:-

  381. Starfelt, Viveka Blindbock Bonniers 1951, 232 s. ou, rec-stämpel, namnt, svagt solkigt omsl 40:-

  382. Starfelt, Viveka Skärvan i ögat Bonniers 1946, 294 s. ou 60:-

  383. Stenbock, Louise f. Mörner Jungfru Lotta och Mamsell Jeanette, Grefvinnans betrodda Gebers 1916, 98 s. lätt naggat omsl förutom rygg som är i mkt dåligt skick 100:-

  384. Stenlund, Fritz Gränderna  KF:s Bokförl 1949, 150 s. ou, ill nästan ospr, rec-stämpel 60:-

  385. Stiernhielm, Georg Herkules och Bröllopsbesvärs ihugkommelse. Fabel u å [1990], 68 s. Pocket, lite extra trycksvärta i kanten på s. 17. Med två företal av Olof Lagercrantz. Fabel pocket 2. 40:-

  386. Stiernstedt, Marika Attentat i Paris S&L 1952, 287 s. inb förl klotryggbd m rött övre snitt, stämpel 20:-

  387. Stiernstedt, Marika Daniela Herz Lindqvists 1952, 208 s. inb förl klotryggbd m skomsl 30:-

  388. Stiernstedt, Marika Det första hjärtat (April) Å&Å 1927, 253 s. inb förl dek helklotbd, ngt blekt rygg 20:-

  389. Stiernstedt, Marika Fröken Livin Svalan 1947, 261 s. inb förl klotryggbd 20:-

  390. Stiernstedt, Marika Resning i målet Bonniers 1939, 285 s. inb trevligt halvfrbd m övre guldsnitt 50:-

  391. Stiernstedt, Marika Tio noveller Bonniers 1929, 229 s. ou, mkt blekt rygg 40:-

  392. [Stiernstedt] Cederström, Marika Den halte Eros Ljus 1906, 130 + i s. inb förl klotryggbd m dek pärmar 75:-

  393. Stjernstedt, Marika (Mark Stern) Slätten. En uppsalanovell. / Elise. W&W 1909, 178 s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband, rygghuvud skadat och övre hörnen litet stötta, samtida tillskrift. 80:-

  394. Stolpe, Sven Fru Birgitta ler Bonniers 1955, 298 s. ou, namnt i blyerts, lätt naggat omsl 40:-

  395. Stolpe, Sven I dödens väntrum BB 1975, 270 s. inb förl helklotbd m skomsl såld

  396. Stolpe, Sven Mina mästare A&K 1980, 204 s. uppl 1000 ex, stor 8vo 50:-

  397. Stolpe, Sven Sakrament  - En roman om kärlek Bonniers 1948, 292 s. 4:e tus, lätt naggat omsl 50:-

  398. Ström, Fredrik Den röda himmelen I-II Ljungbergs 1936, 272 + 240 s. 2:a uppl, småskada på rygg på del 1, ospr I-II 50:-

  399. Strömberg, Leonard Dramat vid gruvan - Berättelse från Vilda Västern kring sekelskiftet Lindblads 1953, 279 s. inb förl klotryggbd, rött övre snitt 40:-

  400. Strömberg, Leonard En martyr. Lindblads 1947, 164 s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag, 2 små etiketter och en sifferstämpel på försättsblad. 5:e uppl. 100:-

  401. Strömberg, Leonard Herren till Lövsjö. Lindblads 1950, 276 s. Inbunden förlagets klotryggband, rött övre snitt, blekt rygg, märke efter borttagen liten lapp och sifferstämpel på försättsblad, ej skyddsomslag. 75

  402. Strömberg, Leonard Storm över vidderna. Lindblads 1962, 253 s. Inbunden förlagets skinnimitationsband med skyddsomslag, liten lapp och sifferstämpel på försättsblad. såld

  403. Strömberg, Sigge Göteborgsflickor och andra historier Å&Å 1921, 160 s. inb förl