|
Svensk skönlitteratur / Swedish Fiction J-Ö
uppdat 09-02-18
-
Janson,
Gustaf De första människorna Ljus
1906, 200 s. inb privat ljusbrunt
halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och
marmorerat snitt (G Hedbergs bokbinderi), medb främre omsl, 2:a uppl 80:-
Janson,
Gustaf Hemlösa - Fem berättelser om
brännvin Å&Å 1910, 174 s. ou,
inb privat ljusbrunt halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam
ryggförgyllning och marmorerat snitt (G Hedbergs bokbinderi), främre omsl
medb 100:-
Janson,
Gustaf I mörkret -
Berättelse Ljus 1914, 236 s. inb
privat ljusbrunt halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam
ryggförgyllning och sprängt snitt (G Hedbergs bokbinderi), medb främre
omsl, 2:a uppl
såld
Janson, Gustaf Lögnerna
- Berättelser om kriget Ljus 1912, 329 + vi s. ou, inb priv brunt halvklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m titelfönster i
läder m guldskrift, sparsam ryggförgyllning, medb omsl 80:-
Jersild,
P C Babels hus Bonniers 1978, 330
s. ou, inb förlbd m ngt naggat
skomsl, ngt sned, stor 8:o 40:-
Jersild, P C Den femtionde frälsaren. Bonniers 1984, 248 + i s.
Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med lätt naggat
skyddsomslag. 50:-
Jersild, P C En lysande marknad. Bonniers 1992, 293 s. Inbunden
förlagets helklotband med skyddsomslag. 75:-
Jersild,
P C Geniernas återkomst Bonniers 1987, 399 s. inb förlbd m
skomsl ngt slitet skomsl, stor 8vo, svag fläck på främre snitt 70:-
Johansson, Erik Och allt skall vara förgånget
Zindermans 1985, 157 s. ou, inb förl
dek pappbd 20:-
Johansson, Erik Pojken på landsvägen
Zindermans 1979, 138 s. ou, ospr
40:-
Johansson, Gustaf Det röda
skenet. PAN&s 1920, 234 + i s. Häftad, ngt solfärgad rygg. 100:-
Johansson, Johan-Olov Krutgubbar
FiB 1938, 208 s. ngt nött rygg, 16-25 tus 50:-
Johansson, Kjell
Gogols ansikte. Norstedts 1989, 308 s. Originalupplaga,
inbunden förlagsband med helt skyddsomslag, stor 8:o. 50:-
Johansson, Kjell Vinna hela världen. Litteraturfrämjandet 1983, 192
s. Inbunden förlagets kartonnageband, liten lapp och sifferstämpel på
försättsblad. 50:-
Johansson, Peter Gustav Katedralens
öga Bokförlaget Stoff 1994, 205 s. skomsl 75:-
Johnson, Eyvind Dagbok från Schweiz Bonniers 1949, 293 + i s. ou,
litet jack vid rygg/främre omsl 150:-
Johnson, Eyvind
Drömmar om rosor och eld. Bonniers 1949, 393 + i s. Inbunden
förlagets klotryggband, färgat övre snitt. 7-14 tus. 80:-
Johnson, Eyvind Kommentar till ett
stjärnfall Bonniers 1936, 315 s. inb förl halvklotbd 50:-
Johnson, Eyvind Lägg undan solen Bonniers 1951, 313 s. ou 90:-
Johnson, Eyvind Några steg mot
tystnaden Bonniers 1973, 462 s. ou, inb förl helklotbd m skomsl,
namnt 80:-
Johnson, Eyvind Slutspel i ungdomen. Bonniers 1957, 268 s.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, ej skyddsomslag, exlibris. Bonniers
Folkbibliotek. 40:-
Jönsson, Gabriel Skånska somrar. Bonniers 1950, 222 + iv s.
Inbunden förlagets klotryggband med naggat och vikt skyddsomslag, färgat
övre snitt, främre oslag medbundet. 3:e uppl. 70:-
Jönsson, Reidar Emilia, Emilia! Carlssons / Litteraturfrämjadet 1984,
130 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, exlibris och
intejpat visitkort på frampärms insida, lätt solblekta pärmar. 60:-
Kalin, Mona Livet är härligt. Alba 1978, 224 s. Häftad, svagt
sned. 50:-
Kallenberg, Lena I krig
och kärlek. R&S 2001, 303 s. Inbunden förlagets kartonnageband.
100:-
Kallifatides, Theodor De sju timmarna
i paradiset Bonniers 1999, 269+i s. inb förl helklotbd m skomsl, stor
8vo, 22-24 tus 60:-
Kallifatides, Theodor Den
sista rosen. Bonniers 1996, 62 + ii s. Häftad i illustrerat omslag,
stor 8vo. Gåva till medlemmarna i Bokiabiblioteket 1996-97. 75:-
Kanter, Lennart David Kahans sista ord. Norstedts 1981, 248 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, märken av prislappar på
omslaget. 75:-
Karl-Oskarsson, Otto Berättelser för
blåsten Bonniers 1954, 156 + i s. ou, mkt liten nötning på främre omsl,
svag rec.-stämpel på bakre omsl 100:-
Karl-Oskarsson, Otto Hel och
ren. FiB 1956, 240 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat
skyddsomslag. 60:-
Karsten, Minna Panterns språng. Schildts 1991, 137 s. Häftad,
recensions- och gallringsstämpel på smutstitelsida. 100:-
Kassius, Torsten Den gamla fabeln om Tälje
tokar I-II Bonniers 1948-50, 362 + 343 s. ou, lätt naggade omsl; tryckåret på del 1 är 1949 (felaktigt) på
bokens omsl I-II 150:-
Key-Åberg,
Sandro Sagolik – tre kortromaner Bonniers
1964, 204 s. ou, ded, fläckad 60:-
Kihlman, Krister Dyre prins W&W
1975, 256 s. inb förlbd m skomsl, 2:a
uppl, stor 8:o 50:-
Kilpi, Eeva Sånger om kärlek. Bra Lyerik 107 s. 107 s. Inbunden
förlagets fotoillustrerade pappband. 75:-
Kjellgren, Josef Kedjan N&K
1940, 215 s. ou 75:-
Knorring, Sophie von Illusionerna. Utgiven med inledning och kommentarer
av Theres Kessler Agdler. Svenska Vitterhetsakademinen 2000, xviii + vi
+ 200 + i s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo.
100:-
Koch,
Martin Februaridagarna – ögonblicksbilder
från kristiden Tidens 1914, 80s. ou,
namnt, slitet omsl, fläckig 130:-
Koch, Martin Fromma
människor. Skisser och studier från den kristna föreställningsvärlden i
Sverige. Bonniers 1941, 291 + i s. Inbunden förlages halvlinneband
med lätt naggat skyddsomslag, marmorerat övre snitt. Valda verk 6,
redigerade av Thorsten Jonsson. 100:-
Koch, Martin Mauritz - Självbiografisk journalistik Bonniers 1941,
323 s. skomsl 60:-
Koch,
Martin Mauritz Bonniers 1939, 263
s. 3:e tus, namnt i blyerts 50:-
Koch,
Martin Valda verk
Ellen-Vattendroppen-Litterära storverk i västficksformat Bonniers
1940, 251 s. inb förl klotryggbd såld
Kock, Paul de
En äktenskaps-historia. Hörbergska Boktryckeriet, Stockholm 1838,
iv+108+iv+120+ii+130 s. Inbunden i ett samtida nött halvfranskt band med
guldornerad rygg och sandgrängat snitt, inlaga ngt fläckad i början,
namnteckning på främre försätts, bakre yttre fals delvis söndernött, ngt lös
i bindning. 300:-
Krohn, Lena Bipaviljongen. En berättelse om svärmar. Kabusa 2008, 175
s. Häftad med flikar, som ny. 100:-
Küchen, Maria De heliga. Bonniers 2006, 263 s. Inbunden förlagets
pappband med skyddsoslag, stor 8vo. 80:-
Kumm,
Evert Verka ty natten kommer Motala
1955, 241 s. ou, inb förl klotryggbd 40:-
Källberg, Sture
Agnarna i vinden. Vandringen till städerna, del I. Norstedts 1978,
263 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 60:-
Labba, Andreas Anta och Mari. Bonniers 1971, 208 s.
Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo,
samisk roman. 75:-
Labba, Andreas Anta. Bonniers 1969m 230 s. Häftad, stor 8vo,
osnyggt osprättad i slutet, samisk roman. 7-9 tus. 60:-
Lack,
Dekius Backspegeln Bakhåll 1994,
133 s. liten nötning på rygghuvud 60:-
Lack, Dekius Bogsera mig till refugen. Bakhåll 2000, 157 + iii s.
Häftad med flikar, som ny. 100:-
Lack, Dekius
Glidarchiefens son Bakhåll 1996, 154 + v s. 70:-
Lagerkvist, Pär
Ahasverus död. Bonniers 1965, 159 s. Inbunden förlagets pappband,
ej skyddsomslag, illustrerad av Lars Wellton. 40:-
Lagerkvist,
Pär Bödeln Bonniers 1933, 155 s.
ou 250:-
Lagerkvist,
Pär Den befriade människan Bonniers
1939, 73 s. ou, ett mindre streck på
främre omsl 90:-
Lagerkvist,
Pär Det heliga landet Bonniers
1964, 99 s. ou, skomsl 100:-
Lagerkvist, Pär
Gäst hos verkligheten. Bonniers 1957, 152 + iv s. Inbunden
förlagets helklotband, band svagt solkigt, främre omslag medbundet,
illustrerad med trägravyrer av Sven Ljungberg. 150:-
Lagerkvist, Pär Pilgrim på
havet. Bonniers 1962, 150 s. Originalupplaga, inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag med främre omslag medbundet. 90:-
Lagerkvist, Pär Sibyllan.
Bonniers 1956, 222 s. Originalupplagan, liten falsriss i främre omslag,
namnteckning i blyerts. 90:-
Lagerkvist,
Pär Valda sidor Bonniers 1925,
199 s. ou, nagg på rygghuvud och
–fot, namnt 170:-
Lagerlöf,
Selma Charlotte Löwensköld Bonniers/Svalan
1956, 253 s. inb förl klotryggbd m
naggat skomsl, ngt fläckig inlaga
40:-
Lagerlöf,
Selma Gösta Berlings saga Bonniers
1910, 578 s. inb priv halvlinnebd,
13:e uppl 50:-
Lagerlöf, Selma Herr Arnes penningar. Körkarlen. En Herrgårdssägen och
andra berättelser. Bonniers 1975, 367 s. Inbunden förlagets
dekorerade pappband, ej skyddsomslag, namnteckning,. Svalans svenska
klassiker. 39-41:a tus.
såld
Lagerlöf,
Selma Ingmarssönerna Bonniers
1919, 82 s. inb förl klotryggbd m dek
pärmar, rikt ill m helsides fotoplanscher från filmatiseringen, liten 4to,
solkig m ngt fuktfläckade pärmar och rygg, lätt nött 100:-
Lagerlöf,
Selma Jerusalem I-II Bonniers
1946, 229 + 261 s. 2 delar inb i ett
priv halvlinnebd 50:-
Lagerlöf,
Selma Kejsarn av Portugallien - En Värmlandsberättelse
Bonniers 1914, 298 s. inb priv helklotbd (Hedberg) m medb omsl, 23-24 tus 100:-
Lagerlöf,
Selma Mårbacka Bonniers/Svalan
1944, 327 s. inb förl klotryggbd
40:-
Lagerlöf,
Selma Stenen i sjön Rottnen Uppsala
1992, 48 s. klammerhäftad, ill,
faksimil av Lagerlöfs julhälsning 1914, ill av Olle Hjortzberg
40:-
Larsmo,
Ola Engelska parken Bonniers 1989,
336 s. inb förlbd m naggat skomsl, 3-4 tus. 60:-
Larsson,
Hans Hemmabyarna - Världsbetraktelser
i femton kapitel Bonniers 1916, 314 s. ou
inb priv helklotbd (Isacsons bokb., Hälsingborg), samtida tillsk i bläck 60:-
Larsson, i By, Carl Vår i Folkare. Noveller. Vårt Hems Förlag 1930,
222 + i s. Inbunden förlagets guld- och blindstämplade helklotband, lätt
nött ryggfot och -huvud, namnetikett och namnteckning på serietitelsidan.
Vårt hems gyllene bibliotek. Svenskt liv och leverne. I staden och på
landet, i nuet och historien, bland herrar, borgare & bönder, skildrat av de
förnämsta samtida berättarna. 50:-
Larsson, Inga Lena Vattenpass. W&W 1950, 228 s. Häftad, till
största delen osprättad. naggat omslag. 80:-
Larsson, Zenia Vägen hem R&S
1975, 211 s. ou, stor 8:o, fläckar
efter 2 små prislappar på främre omsl 20:-
Larsson,
Zenia Åter till Babel BB 1970,
287 s. inb förlbd m skomsl, blått övre
snitt, små fläckar på främre snitt 50:-
Leijonhufvud, Åke Felix
uppenbarelser. W&W 1984, 370 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag, stor 8vo. 75:-
Lejonhufvud, Åke Anna och Christian. W&W 1978, 283 s. Inbunden
förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, svagt sned. 50:-
Levertin, Oscar Resebref Bonniers 1908, 234 + iv s. inb förl
guldpräglade helklotbd, svag fläck på frampärm, Samlade skrifter bd 23
50:-
Lewin, Holger Den kloka. En berättelse från förr. Axplock 2003, 110
s. Häftad med flikar, exlibris, lätt nött runt kanterna, gåvoinskrift på
titelsidan, en liten fläck mot främre snitt de 2 första bladen. 75:-
Lidman,
Sara Bära mistel Bonniers 1960,
265 s. ou, inb förl dek helklotbd m
främre omsl medb, namnt 60:-
Lidman, Sara Din tjänare hör Bonniers
1977, 257 s. ou, inb förlbd m skomsl
m liten riss i bak 50:-
Lidman, Sara Hjortronlandet. Bonniers 1955, 275 s.
Inbunden förlagets
klotryggband, medbundet främre omslag. 22-31 tus. såld
Lidman, Sara Jag och min
son. Bonniers 1961, 223 s. Originalupplaga, häftad, stor 8vo, ettt
par småfläckar på omslag. 70:-
Lidman, Sara Med fem diamanter Bonniers
1964, 283 s. inb förl helklotbd m
skomsl och medb omsl, 19-26 tus 40:-
Lidman, Sara Samtal i
Hanoi. Bonniers 1966, 175 s. Häftad, namnteckning på smutstitelsida,
vikmärke på bakre omslag. 9-10 tus. 60:-
Liffner, Eva-Marie Drömmaren och sorgen. N&K 2006, 259 s. Inbunden
förlagets pappband med skyddsomslag. 80:-
Liljeblad, Sven (berättare) Efter Mickel i Långhults uppteckningar.
PAN&s 1940, 196 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre
guldsnitt, stor 8vo. främre omslag medbundet, exlibris, litet jack i
frampärm. Svenska folksagor III. Illustrerade av Einar Norelius. 150:-
Liljeblad, Sven (berättare) Sagor från romantikens dagar efter
upptecknarnas original. PAN&s 1939, 235 s. Inbunden förlagets
halvfranska band med övre guldsnitt, stor 8vo. främre omslag medbundet,
exlibris, flammig rygg. Svenska folksagor II. Illustrerade av Einar Norelius.
2:a uppl. 125:-
Lilliestierna, Christina
Över en bro. Stenströms 1984, 217 s. Inbunden förlagets helklotband
med skyddsomslag, tillskrift och stämpel på försättsblad. 60:-
Lind, Albin Upptäcktsfärd.
R&S 1961, 177 s. Originalupplaga, häftad, ngt solfärgad rygg.
100:-
Lind,
Ove Brassa för fyllning - Historisk
roman från ett äventyrsmättat tidsskede Ljus 1950, 340 s. stor 8vo, ngt naggat skomsl, svag fläck på rygg på skomsl; om åren
runt 1807 60:-
Lindbergh, Sonja ”Jag behöver en vän”. / Och havet drog sig bort från
land. BB 1983, 69 + 58 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag. 80:-
Lindblom, Paul Ofarlig kollision. Norstedts 1950, 243 s. Inbunden
förlagets klotryggband med bägge omslagen medbundna, ej skyddsomslag, ett
par småprickar på rygg. 90:-
Lindemalm, Cecilia Drömfångar. Bonniers 2008, 368 s. Inbunden
förlagets pappband med skyddsomslag, förutom recensionsstämpel på övre snitt
som ny. 90:-
Linderholm, Helmer Skeppet Järnskägg. Tidens 1976, 302 s. Inbunden
förlagets helklotband med skyddsomslag. 80:-
Lindgren, Torgny
Bat Seba Norstedts 1984, 250 s. Originalupplaga, inbunden
förlagets helklotband med skyddsomslag, namnteckning. 60:-
Lindgren, Torgny I Brokiga Blads vatten. Figurer. Norstedts 1999, 235
s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 70:-
Lindgren, Torgny Ljuset Norstedts
1987, 337 s. ou, inb förlbd m skomsl 40:-
Lindhé,
Vilma Motvind - Två noveller (Genom
bränningar/Dämpad glöd) Frithiof Hellbergs Förlag 1891, 276 s. inb
priv helklotbd m röda snitt, ngt fläckig inlaga, samtida namnt 25:-
Lindholm, Ernst
Blodsten R&S 1978, 229 s. ou, stor 8:o, ospr 40:-
Lindqvist, Herman Krokodilen. En äventyrsroman. Norstedts 2003, 304 +
iii s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 60:-
Lindroth, Malin Flickorna. Norstedts 1997, 138 s. Inbunden
förlagets illustrerade pappband. 100:-
Lindström,
Axel Kanuk Vingförlaget 1953, 207
s. inb förlbd m skomsl
40:-
Lindström,
Sigfrid Sagor på vers och prosa Gebers
1952, 368 s. ngt solfärgad rygg m 2
små svarta prickar, ospr, 2:a uppl 30:-
Ljungquist,
Walter Azalea Bonniers 1948, 351
s. ou, lätt naggad rygg 125:-
Ljungquist, Walter Dam i svart. En berättelse. Janus 1983, 78 + i s.
Häftad. 70:-
Ljungquist, Walter Kammarorgel
Bonniers 1954, 288 s. ou, inb förl klotryggbd m lätt naggat skomsl
140:-
Ljungquist, Walter Nycklar i okänt rum. Bonniers 1957, 238 s.
Inbunden förlagets dekorerade pappband med ngt trasigt skyddsomslag.
75:-
Ljungquist,
Walter Ossian Bonniers 1958, 325
s. ou, tillskr av Alf Ahlberg, naggat
omsl 150:-
Lo-Johansson, Ivar Asfalt – memoarer
Bonniers 1979, 464 s. inb förl
helklotbd m lätt naggat skomsl, stor 8:o 40:-
Lo-Johansson, Ivar Bara en
mor (Rya-rya) I-II. Bonniers 1940, 615 s. Originalupplaga, två delar
inbundna i två privata halvklotband, samtida namnteckning på
titelsidorna. 200:-
Lo-Johansson, Ivar Elektra – kvinna
år 2070 Bonniers 1967, 316 s. 7-8
tus 60:-
Lo-Johansson,
Ivar Författaren - Självbiografisk
berättelse Bonniers 1959, 255 s. inb
förlbd m skomsl, 13-54 tus 40:-
Lo-Johansson, Ivar Geniet – en roman
om pubertet Bonniers 1985, 668 s. inb
förlbd m skomsl, stor 8:o, ca 10 blad i början naggade
40:-
Lo-Johansson, Ivar Girigbukarna Bonniers
1981, 297 s. inb förlbd m skomsl 40:-
Lo-Johansson, Ivar Kungsgatan BB
1978, 423 s. inb förl helklotbd m
ngt naggat skomsl, stor 8:o 50:-
Lo-Johansson,
Ivar Lyckan.
En roman om kärlek på jorden. Bonniers 1962, 386 s.
Häftad med trasigt
skyddsomslag. 21-27 tus. 50:-
Lo-Johansson, Ivar Lyckan. En roman om kärlek på jorden. Bonniers
1962, 386 + i s. Häftad med småtrasigt skyddsomslag. 28-31 tus. 60:-
Lo-Johansson, Ivar Lyckan. Statarnoveller. Självbiografiska berättelser.
Passionsnoveller. Resor. Debatt. Bonniers 1977, 400 s. Inbunden
förlagets dekorerade pappband, ej skyddsomslag, namnteckning. Svalans
svenska klassiker. 80:-
Lo-Johansson, Ivar Martyrerna -
passionerna Bonniers 1981, 299 s. inb
förlbd m skomsl m riss 40:-
Lo-Johansson, Ivar Passioner i urval BB
1976, 383 s. inb förl helklotbd, stor
8:o, inledn av Bengt Sjönander 50:-
Lo-Johansson, Ivar Pubertet Bonniers
1978, 450 s. inb förl helklotbd m lätt
naggat skomsl 40:-
Lo-Johansson, Ivar Romanen om Måna. En bok om kärleken och döden. BB
1976, 503 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag.
Innefattar: Måna är död, och Astronomens hus. 50:-
Lo-Johansson, Ivar Statarnoveller. Jordproletärerna. Forum 1975, 340
+ i s. Inbundan förlagets helklotband med skyddsomslag. 60:-
Lo-Johansson, Ivar Statarnoveller. Statarna I-II. Forum 1975, 286+ii;
281+ii s. Inbundna förlagets helklotband med skyddsomslag. Två volymer.
100:-
Lo-Johansson, Ivar Stockholmaren - Självbiografisk berättelse
Bonniers 1954, 326 + i s. 13-16 tus 80:-
Lo-Johansson, Ivar Traktorn Bonniers
1985, 575 s. inb förlbd m skomsl,
stor 8:o 50:-
Lo-Johansson, Ivar Traktorn. BB 1973, 364 s. Inbunden förlagets
helklotband, ej skyddsomslag, ryggtitel ngt nött. 40:-
Lo-Johansson, Ivar Tröskeln –
memoarer från 30-talet Bonniers 1982, 440 s. inb förl helklotbd m skomsl, stor 8:o 40:-
Lo-Johansson, Ivar Under de gröna
ekarna i Sörmland – berättelser från ett landskap Forum 1976, 210
s. inb förl dek pappbd, trägravyrer
av Sven Ljungberg, stor 8:o 50:-
Looft, Helena Ett namn i
mörkret Bakhåll 1995, 92 s. 60.-
Looft, Helena Vinter är allt
jag vet Bakhåll 1998, 141 + iii s. 60:-
Lorentz, Anna
Innan snön faller. LT 1955, 326 s. Inbunden förlagets klotryggband med
skyddsomslag. skyddsomslagets rygg solfärgad med en bit avriven vid
rygghuvudet. Där har ryggen på klotet blekts ngt. 80:-
Lundberg, Erik Minnas och komma ihåg är inte samma. H:ström 2007, 123 +
v s. Häftad, som ny. 140:-
Lundberg, Lotta Allt jag vill ha
Bonniers 2003, 360 + ii s. inb förl pappbd m skomsl, stor 8vo 75:-
Lundberg, Madeleine Förspel
- En oskuldsfull flickas minnen Bonniers 1971, 224 s. 3:e tus, rygg ngt
nött 50:-
Lundberg, Willy Maria Älska
skogen jugoslav. R&S 1957, 141 s. Originalupplaga, dedicerad till
Kajax, häftad med flikar, illustrerad av Margareta Sylwan,
omslag ngt missfärgat. 150:-
Lundegård,
Axel Elsa Finne I-II Bonniers
1903, 156 + 216 s. 2 delar inb i ett
priv halvklotbd m titelfönster i läder, samma bindning som ”Fru Hedvigs
dagbok”, 2:a uppl 50:-
Lundegård,
Axel Fru Hedvigs dagbok Bonniers
1895, 181 s. ou, inb priv halvklotbd m
titelfönster i läder, samma bindning som ”Elsa Finne” 50:-
Lundegård,
Axel Sturz Bonniers 1900, 181 s. ou,
inb priv halvklotbd, porträttfrontispis, ill 50:-
Lundgren, Åke
Gudaberget.
BB 1982, 268 s. Inbunden förlagsband med skyddsomslag,
stor 8vo. 60:-
Lundin, Gunnar Grön och grå. H:ström 2007, 88 + iv s. Häftad,
liten 8vo, mkt svag färgskavning på främre omslag. 80:-
Lundius, Jan Förförelsen
Bakhåll 1999, 256 s. förlagsny 120:-
Lundkvist, Artur Brottställen Bonniers 1968, 127 s. ou, ospr efter
s. 16 60:-
Lundkvist, Artur Drömmar i ovädrens tid. Bonniers 1963, 275 + i s.
Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, främre
omslag medbundet, stor 8vo, som ny. 75:-
Lundkvist, Artur Floderna flyter mot havet. FiB 1952, 255 s.
Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag. 60:-
Lundkvist,
Artur Himmelsfärd Bonniers 1935,
287 s. ou, ospr 100:-
Lundkvist, Artur Historia mellan åsarna. Bonniers 1969, 249 s.
Originalupplaga, inbunden förlagets illustrerade pappband, liten etikett och
sifferstämpel på försättsblad. 90:-
Lundkvist,
Artur Långt borta, mycket nära Författarförlaget
1970, 227 s. ou, lätt solkigt omsl 50:-
Lundkvist,
Artur Malinga Bonniers 1952, 278 +
i s. ou, ngt bucklig av fukt 50:-
Lundkvist, Artur Negerland Bonniers 1949, 269 + i s. inb förl
klotryggbd, Svalan, resor till Sahara,
Nigeria, Kongo, Sydafrika, Zululand och andra platser i Afrika. 50:-
Lundkvist,
Artur Spegel för dag och natt Bonniers
1953, 254 s. ou, ospr 60:-
Lundkvist,
Artur Vandrarens träd Bonniers
1941, 274 s. ou, ospr 100:-
Lundkvist,
Artur Vindingevals Tidens 1957,
312 s. inb förl helklotbd m naggat
skomsl, 3:e uppl (8-9 tus) 40:-
Lyttkens, Alice Den venetianska spegeln. Bonniers 1971, 239 + i s.
Inbunden förlagets helklotband ed lätt naggat skyddsomslag. 50:-
Lyttkens, Alice Hasard med guldmynt. Bonniers 1970, 256 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 50:-
Lyttkens, Alice Kärleksbesvär Bonniers 1962, 256 s. inb förl
pappbd, ej skomsl 40:-
Lyttkens, Alice På villostig. Bonniers 1969, 227 s. Inbunden
förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. Svalan. 50:-
Lyttkens, Alice Slumplycka. Bonniers 1964, 248 s. Inbunden
förlagets pappband med småtrasigt skyddsomslag, samtida namnteckning på
försättsblad. 50:-
Lyttkens, Alice Vårens tid är inne. Bonniers 1972, 256 s. Inbunden
förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. Svalan. 50:-
Lyttkens, Yngve
Yngsjömordet Bonniers 1966, 205 s. inb förlbd m skomsl 60:-
Länsberg, Olle Den hårda leken BB 1968, 413 s. inb förl
konstläderryggbd, fläckat främre snitt 50:-
Länsberg, Olle Skilsmässa FiB 1961, 428 s. ou, inb förl dek pappbd
m skomsl, stor 8vo 70:-
Magnusson, Josef Panama pride. Bokörlaget Axplock 2008, 211 s.
Häftad, recensionsetikett på bakre omslag, på svenska. 70:-
Malling, Mathilda Madeleine
Stjerne Bonniers 1915, 272 s. inb
priv blått helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m
sparsam ryggdekor i guld, omsl medb 80:-
Malmberg, Bertil Dikter. Åke och hans värld. Ur: Ett stycke väg. Ur: Ett
författarliv. Ur: Förklädda memoarer. Bonniers 1967, 366 s. Inbunden
förlagets dekorerade pappband, ej skyddsomslag, namnteckning. Svalans
svenska klassiker. 80:-
Malmberg,
Bertil Åke och hans värld Bonniers
1960, 157 + ii s. blekt rygg 40:-
Márky, Ildikó Orter långt från varandra. Norstedts 2007, 144 s.
Inbunden förlagets
pappband med skyddsomslag, som ny. 90:-
Martin Invandrares Obehagliga sanningar. Aforismer och Engelska ordspråk. Institutet för samhällsforskning,
Mullsjö 1980, 48 s. Klammerhäftad, markeringar i marginalen med blyerts
och rödpenna. 60:-
Martinson,
Harry Den förlorade jaguaren Norstedts
1941, 266 s. ou, minimal fläck på främre
omsl 250:-
Martinson, Harry Den
nödvändige Vekerum Förlag u å , 16 s. 12:o, urval av Gun Ursing,
klammerhäftad 25:-
Martinson, Harry Dikter. Ur Kap Farväl! Naturstycken. Kalender. Vägen
till Klockrike. Bonniers 1974, 387 s. Inbunden förlagets dekorerade
pappband, ej skyddsomslag, namnteckning. Svalans svenska klassiker. 80:-
Martinson,
Harry Svärmare och harkrank
Bonniers 1937, 129 s. ou, inb förl
helklot m medb omsl 300.-
Martinson,
Harry Tre knivar från Wei Bonniers
1964, 128 s. ou, stor 8vo 90:-
Martinson,
Harry Vägen till Klockrike. Bonniers
1949, 363 + ii s. Häftad, lätt solkigt
bakre omslag.
34:e tus. 75:-
Martinsson, Harry Vägen till Klockrike. Bonniers 1949, 163 + ii s.
Inbunden förlagets dekorerade helklotband, rygg och liten del av pärmar
solblekt, sifferstämpel och märke efter borttagen namnlapp på försättsblad.
36:e tus. 100:-
Martinson, Harry Vägen till Klockrike. Bonniers 1951, 362 + iv s.
Häfttad med naggat skyddsomslag. 65-67 tus. 75:-
Martinson, Harry Vägen ut. Bonniers 1936, 317 + iii s.
Originalupplaga, inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och
främre omslag medbundet, guldsnittet ngt fläckigt och en fuktrand vid främre
snitt på omslag och ett halvdussin blad in. 200:-
Martinson,
Moa Brandliljor Tidens 1953, 464
s. inb förl klotryggbd, 26-35 tus
(1:a uppl kom 1941), namnt 50:-
Martinson,
Moa Den osynlige älskaren Tidens
1947, 310 s. inb förl klotryggbd m
gulddekoration på frampärm 60:-
Martinson,
Moa Drottning Grågyllen FiB 1945,
240 s. inb förl klotryggbd m
gulddekoration på frampärm, 1-55 tus 40:-
Martinson,
Moa Kärlek mellan krigen - Noveller
och skisser Tidens 1947, 305 s. 2:a
uppl (3-4 tus) 80:-
Martinson,
Moa Mor gifter sig A&K 1973,
284 s. inb förl helklotbd m naggat
och ngt solkigt skomsl 40:-
Matthis, Henry Peter Älven
kommer. Bonniers 1947, 249 + i s. Inbunden förlages klotryggband, ej
skyddsomslag. Tidigare utg. som: Människornas son. 75:-
Mattsson,
Gunnar Prinsessan BB 1978, 180 s. inb
förl konstläderband m skomsl; om förf’s cancersjuka hustru 40:-
Mazetti, Katarina Det är slut mellan Rödluvan och vargen. Alfabeta
1998, 150 s. Inbunden förlagets kartonnageband, namneikett på frampärms
insida. 60:-
Mazetti, Katarina Grabben i graven
bredvid Alfabeta 2001, 192 s. inb förl kartonnagebd 50:-
Melander,
E Efter avväpningen Lindblads uå
(1929), 149 s. ded 50:-
Melander, Richard Kaparen
- Berättelser från striderna om Västindien PAN&s 1905, 233 s. ou,
inb priv brunt halvklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m titelfönster i läder m
guldskrift, ryggförgyllning, medb omsl, marmorerat snitt 75:-
Melander,
Richard Skonertern Sjöfogeln Fritzes
1912, 211 s. inb privat ljusbrunt
halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och
marmorerat snitt (G Hedbergs bokbinderi), medb främre omsl, 2:a uppl 90:-
Mellin,
Dan Spåttlajt Carlssons 1992, 222 s. inb förl dek pappbd, bilder
av Peter Dahl 75:-
Melsted,
Henning von Fantomen Bonniers
1906, 332 s. ou, inb privat halvklotbd
m titeletikett i läder och guld (Bokbindare Thure Andersson, Uppsala), exl 80:-
Melsted,
Henning von Kvinnoöden Bonniers
1905, 409 s. ou, inb privat halvklotbd
m titeletikett i läder och guld (Bokbindare Thure Andersson, Uppsala), exl 80:-
Melsted,
Henning von Passionsnoveller Bonniers
1908, 270 s. ou, inb privat halvklotbd
m titeletikett i läder och guld (Bokbindare Thure Andersson, Uppsala), exl 75:-
Melsted,
Henning von Starkare än lifvet/Ett
samvetsäktenskap Fröléen & Co 1910, 144 s. ou, inb privat halvklotbd (Bokbindare Thure Andersson, Uppsala), exl; Fröléens
bokskatt 37 75:-
Melsted,
Henning von Under molnen Fröléen
& Co 1911, 153 s. ou, inb privat
halvklotbd utan ryggtitel, främre omsl medb 50:-
Moberg,
Vilhelm De knutna händerna - Skådespel
i fem akter Bonniers 1939, 168 s. ou,
ospr 100:-
Moberg,
Vilhelm Förrädarland Bonniers
1967, 300 + ii s. ou, namnt 75:-
Moberg, Vilhelm Giv oss jorden! Bonniers 1939, 330 + i s. ou, inb
förl hellinnebd m bägge omsl medb,
sista delen i romantrilogin Knut Toring 150:-
Moberg, Vilhelm Invandrarna. Bonniers 1954, 544 s. Inbunden
förlagets dekorerade pappband, färgat övre snitt, ej skyddsomslag, liten
fläck på främre snitt. 50:-
Moberg, Vilhelm Långt från landsvägen. FiB 1953, 448 s. Inbunden
förlagets klotryggband, ej skyddsomslag. 60:-
Moberg, Vilhelm Mans kvinna. Bonniers 1974, 197 + i s. Inbunden
förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. 60:-
Moberg, Vilhelm Raskens. En soldatfamiljs historia. FiB 1951, 473 +
ii s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag, pärmpapper lätt
nött på ett par ställen. 70:-
Moberg, Wilhelm Rid i natt! - Roman
från Värend 1650 Bonniers 1941, 358 + i s. ou (14-18 tus), inb förl
hellinnebd m förf’s signatur på frampärm, mörkrött övre snitt, ett par
småfläckar på främre snitt 175:-
Moberg,
Vilhelm Rid i natt! FiB 1958, 480
s. inb förl pappbd m skomsl, namnt 50:-
Moberg, Vilhelm Soldat med brutet gevär. Romanen om Valter Sträng I-III.
Bonniers 1961, 255 + 239 + 255 s. Inbundna förlagets helklotband med
svartpressad gullviva som dekor på frampärmarna, ej skyddsomslag,
namnteckningar på försättsblad i alla 3 volymerna, titelfälten på ryggarna
lätt nötta på vol. I-II. 100:-
Moberg, Vilhelm Sänkt sedebetyg. Författarförlaget 1970, 390 s.
Häftad, ngt nött rygg, tillskrift och liten fläck på första sidan, exlibris.
40:-
Moberg, Vilhelm Utvandrarna. Bonniers 1954, 530 s. Inbunden
förlagets dekorerade pappband, färgat övre snitt, ej skyddsomslag, liten
fläck på främre snitt. såld
Molander,
Harald En lyckoriddare - Berättelse
från 1600-talet W&W 1907, 443 s. inb
priv halvklotbd m titelfönster i läder och guldskrift, 3:e uppl 50:-
Molin, Lars Vild-Hussen Bonniers 1975, 212 s. inb förl helklotbd m
skomsl 50:-
Molin, Pelle Ådalens
poesi. Efterlämnade skrifter. W&W 1912, 214 + i s. Inbunden privat
halvklotband med främre omslag medbundet, rygg blekt. 90:-
Molin, Pelle Ådalens poesi. Skisser och berättelser. Vårt Hems Förlag
1929, 236 + i s. Inbunden förlagets guld- och blindstämplade helklotband,
lätt nött ryggfot och -huvud, namnetikett och namnteckning på försättsblad.
Vårt hems gyllene bibliotek. Svenskt liv och leverne. I staden och på
landet, i nuet och historien, bland herrar, borgare & bönder, skildrat av de
förnämsta samtida berättarna. 60:-
Myrdal, Jan Garderingar. Norstedts 1969, 200 s. Originalupplaga,
häftad, illustrerad av Gun Kessle, understrykningar på 3 sidor i företalet.
60:-
Mårtenson, Jan Långt till i morgon. Norstedts 1977, 227 s.
Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med lätt naggat
skyddsomslag. 70:-
Mårtensson, Sigvard
Sommarvaka. Bonniers 1952, 175 s. Häftad i illustrerat omslag, ngt
nött ryggfot. 50:-
Nesser, Håkan
Kära Agnes! Bonniers 2002, 160 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag. 50:-
Nilsson, Bengt En bil åt Mister Singh. Bonniers 1990, 294 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. såld
Nilsson, Bengt En främling knackade på dörren. Bonniers 1994, 328 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. 100:-
Nilsson Piraten, Fritiof Bombi Bitt och jag. Bonniers 1967, 230 s.
Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband. 60:-
Nilsson Piraten,
Fritiof Flickan med bibelspråken och andra noveller. Bonniers 1964,
220 + iv s. Inbunden förlagsband med ngt naggat skyddsomslag,
skyddsomslag fläckat i bak. 60:-
Nilsson
Piraten, Fritiof Historier från Österlen
Bonniers 1972, 212 s. inb förl
helklotbd m ngt naggat skomsl, 36-40 tus, namnt 60:-
Nilsson Piraten, Fritiof Millionären och andra historier. Bonniers
1967, 210 + i s. Inbunden förlagets pappband med ngt skavt omslag,
namnteckning på försättsblad. 70:-
Nilsson Piraten, Fritiof Vänner emellan Atlantis 1991, 223 + i s.
inb förl helklotbd m skomsl,
Ingår i förlagets trevliga
utgåva av "Fritiof Nilsson Piratens Samlade Skrifter."
100:-
Nilsson Piraten, Fritiof Vänner emellan. Bonniers 1957, 282 + i s.
Inbunden förlagets dekorerade pappband med naggat skyddsomslag, ngt nött
ryggfot och -huvud, adressetikett på frampräms insida, tillskrift på
försättsblad. 50:-
Nilsson, Henrik Nätterna, Verónica. Forum 2006, 160 s. Inbunden
förlagets pappband med skyddsomslag, förutom recensionsstämpeln på övre
snitt som ny. 90:-
Nilsson, Karl Johan Korsakovs syndrom Bonniers 2002, 143 s. inb
förl helklotbd m skomsl, vikmärke på bakre smutsblad 75:-
Nio
signaturer Sånger och berättelser Örebro 1863, iv + 279 s. de
”nio signaturerna” bestod av sällskapet ”De namnlösa” ibland vilka
t. ex. Pontus Wikner, af Wirsen och Snoilsky är representerade här; inb
privat dek helklotbd m titelfönster i grönt och rött läder med titel och
”författare” i guld (G Hedbergs bokbinderi), marmorerat snitt, ett par
småfläckar på sista blanka bladet, stort monogram i guld på frampärm;
ytterligare en samling gavs ut några år senare 350:-
Nisser, Peter Den röda mården. Bonniers 1957, 325 s. Inbunden
förlagets dekorerade pappband med lätt naggat skyddsomslag, inklistrad bild
på de svenska 1700-talstrupperna på försättsblad. 60:-
Nisser, Peter Slaget. Bonniers 1959, 290 s. Inbunden förlagets
dekorerade pappband med skyddsomslag. 50:-
Nisser, Peter Vredens födelse. Bonniers 1958, 278 s. Inbunden
förlagets dekorerade pappband ed skyddsomslag. 50:-
Nordangård,
Folke Den blå fyrkanten Gummessons
1952, 108 s. ou, ett X med penna på
bakre omsl 60:-
Nordenberg, Reidar Du Joakim W&W
1966, 99 s. ou 50:-
Nordh, Bernhard Leker
farligt. FiB 1960, 275 s. Inbunden förlagets konstäderband, stor 8vo,
illustrerad, namnteckning på försättsblad, ej skyddsomslag. 80:-
Nordin, Harriet Mors. Bonniers 1987, 146 s. Inbunden förlagets
helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 75:-
Nordkvist,
Karl Rune De oerhört dömda Vi/KF
1951, 176 s. ou, enstaka streckningar,
rygg blekt, liten nagg i bakre skomsl 75:-
Nordkvist, Karl-Rune Att vänta någon hem Stockholm 1950, 161 s.
ou, naggat omsl, ospr 50:-
Nordling,
Johan Quasi una fantasia Fritzes
1921, 196 s. inb helklotbd m titelfönster
i läder och guld, främre omsl medb, 8:e uppl 50:-
Nordström,
Ludvig Bonde-Nöden KF 1933, 338 +
i s. naggat omsl, namnt, 3:e uppl;
omsl och vinjetter av förf 50:-
Nordström,
Ludvig Bottenhavsfiskare Bonniers
1914, 259 s. ou, ett par småfläckar
på rygg 100:-
Nordström, Ludvig
Bottenhavsfiskare. Bonniers 1934, 273 + i s. Originalupplaga,
inbunden förlagets dekorerade helklotband, karta, samtida namnteckning
100:-
Nordström,
Ludvig De tolf Söndagarna Bonniers
1910, 292 s. ou, ngt trasig och mkt
blekt rygg 90:-
Nordström,
Ludvig Firman Nordhammare gifter sig
(Petter Svensks Historia IV) Bonniers 1927, 306 + i s. ou, inb priv helklotbd m titelfönster i läder och guld, rygg m sparsam
ryggförgyllning, fläck på s. 5 80:-
Nordström, Ludvig Fiskare
Ljus 1907, 181 s. ou, inb priv blått
helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor
i guld, medb omsl m samtida namnt, frampärm ngt blekgnuggad på mitten,
rispor på titelfönster, Carl Kempes exl 100:-
Nordström,
Ludvig Landsorts-bohème Bonniers
1911, 422 + iii s. 2:a uppl, mkt blekt
och ngt nött rygg 90:-
Nordström, Ludvig Planeten Markattan. Tomas Lack och hans familj.
Noveller. Bonniers 1970, 403 s. Inbunden förlagets dekorerade
pappband, ej skyddsomslag, namnteckning,. Svalans svenska klassiker.
70:-
Nordström, Ludvig Tomas
Lack Bonniers 1912, 164 s. ou, inb
priv blått helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m
sparsam ryggdekor i guld, medb omsl, ett par repor på titelfönster 200:-
Norén, Lars Tre skådespel (Modet
att döda/ Akt utan nåd/ Orestes) Bonniers 1980, 258 s. ngt nött rygg
såld
Norin, Ingrid Lämna mig,
skugga. Lindblads 1951, 188 + ii s. Inbunden förlagets klotryggband,
grönt övre snitt, exlibris, ej skyddsomslag. 75:-
Norrlid, Carl-Anders Knivkastarens
pojke R&S 1976, 232 s. ou, stor 8vo, ospr 60:-
Numers, Lorenz von Basturesan
W&W 1953, 153 s. ou, ospr från s. 11, solfärgad rygg, ovanlig 100:-
Numers, Lorenz von Drottningens handelsmän N&K 1964, 179 + ii s.
ou, ospr, fult jack i rygg, ill; historisk roman förlagd till Moskva på
1650-talet 40:-
Nyblom, Elsa Kvinna u.p.a. Ljus 1948, 377 s. Inbunden privat
halvlinneband med marmorerade pärmpapper och lädertiteletikett, exlibris.
3:e uppl. (10-16 tus.). 70:-
Nyblom, Elsa När hjärtat
var ungt. Ljus 1946, 356 + iv s. Häfrad med ngt naggat skyddsomslag,
stor 8vo. 60:-
Nycander, Fredrik Ranrikes
runor - Bohuslänska berättelser från urtid till nutid I Bonniers
1917, 342 s. inb priv blått helklotbd
(G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld,
omsl medb 100:-
Nyström, Ruben Helga på
Högstena I-II. Harriers 1963, 286 + 223 s. Inbundna i 2
gulddekorerade pappband, stora 8vo’s. 100:-
Nässil,
Bo Gitarren Bo Cavefors Bokförlag
1963, 153 s. ospr, svagt solkigt omsl 40:-
Ohlsson, Arne Du skall Bonniers 1950, 214 s. ou, debut, ospr,
recensionsstämpel i bak 75:-
Ohrlander, Gunnar Katten spelar silverflöjt BB 1985, 286 s. ou,
debut, inb förlbd m lätt naggat skomsl, två små fläckar på sista
blankbladet; om Lars Wivallius 50:-
Ohrlander, Gunnar Åsas journal BB 1986, 205 s. ou, inb förlbd m
skomsl 50:-
Oléhn, Märta Askeholm Hökerbergs, Helsingfors 1953, 256 s. ou, inb
förl klotryggbd m bägge omsl medb 50:-
Oljelund, Ivan Det hände på Kungsholmen. FiB 1957, 270 s. Inbunden
förlagets dekorerade pappband, ej skyddsomslag, lätt nött ryghuvud och -fot.
såld
Oljelund,
Ivan Färla och fantom Axel
Holmströms Förlag 1917, 121 + i s. ou,
2:a boken, ngt naggat omsl, samtida namnt 70:-
Oljelund,
Ivan Saltstänk och strömoln J A
Lindblads Förlag 1923, 131 + iii s. ou,
ngt sned, namnt i blyerts 60:-
Oljelund,
Ivan Skärseld Axel Holmströms Förlag
1915, 88 s. ou, debut 125:-
Oljelund,
Ivan Utanför min gärdsgård - Mest fågelhistorier
LT 1948, 201 s. inb förl
klotryggbd m skomsl, omsl även medb, ill av Eric Palmquist, 2:a uppl (5-7
tus) 60:-
Olofsdotter, Susanne
Skanjaga Bakhåll 1995, 153 s. 80.-
Olofsson, Rune Pär En kung i varje tum - Roman om Oscar II BB 1987,
212 s. inb förlbd m skomsl, namnt 50:-
Olofsson, Rune Pär Min hjärtans aller käraste fränka - Roman om Ebba Brahe
och Gustaf II Adolf BB 1981, 288 s. inb förlbd m skomsl 50:-
Olofsson, Rune Pär Min lysande konung. En romanberättelse om Måns Nilsson
på Aspeboda död 1534. BB 1978, 227 s. Inbunden förlagets helklotband
med ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 70:-
Olsson, Henry Fågelburen. LiberFörlag1981, 164 s. Häftad. 70:-
Olsson, Jan Olof (Jolo) De tre från Haparanda. Romantiserad skildring från
det första världskriget. Bonniers 1969, 237 s. Inbunden förlagets
hellinneband med lätt naggat skyddsomslag, främre övre hörn av skyddsomslag
ngt missfärgat. 50:-
Olsson, Jan Olof
(Jolo)
Mittåt Bonniers 1963, 248
+ ii s. ou (6-7 tus), namnt i blyerts 125:-
Olsson, Jan Olof (Jolo) Någonstans i Sverige Bonniers 1974, 256 s.
inb förl helklotbd m skomsl (m två rissar), rikt fotoill; om Sverige under 2:a
världskriget 50:-
Ossian-Nilsson,
K G Asketer - Noveller Bonniers
1911, 198 s. ou, inb priv rött
helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m medb omsl och marmorerat snitt 80:-
Ossian-Nilsson,
K G Barbarskogen - En berättelse i
klasskampens tecken Bonniers 1908, 390 s. ou, inb priv ngt nött halvfrbd, exl och samtida namnt, sprängt snitt 120:-
Ossian-Nilsson,
K G Brokiga bilder - Skisser och äventyr
Bonniers 1910, 140 s. ou, inb priv
rött helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m medb omsl och marmorerat snitt,
ett par småfläckar på omsl, namnt i blyerts 100:-
Ossiannilsson,
K G De tre systrarna Å&Å
1917, 319 s. inb priv helklotbd
(Hedberg) m marmorerat snitt och medb omsl 100:-
Ossian-Nilsson,
K G Flygskeppet - På färd mällan
tider och hjärtan Bonniers 1910, 293 s. ou,
inb priv rött halvklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m medb omsl och marmorerat
snitt 100:-
Ossian-Nilsson,
K G Hedningar - en diktsamling Bonniers
1901, 132 s. ou, inb priv rött
helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m medb omsl och marmorerat snitt,
vignetter av Ernst Norlind 100:-
Ossian-Nilsson,
K G Marx Meyer på Varberg - och andra
berättelser Bonniers 1905, 231 s. ou,
inb priv rött helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m medb omsl och marmorerat
snitt 75:-
Ossian-Nilsson,
K G Marx Meyer på Varberg och andra
berättelser Bonniers 1905, 231 s. inb
priv helklotbd m titeletikett i läder med guldskrift 60:-
Ossian-Nilsson,
K G Prästgården - En julhistoria Bonniers
1911, 319 s. inb priv rött helklotbd
(G Hedbergs bokbinderi) m medb omsl och marmorerat snitt, 3:e uppl 80:-
Ossian-Nilsson,
K G Svart och hvitt (med dramat Jörgen
Kock) - Dikter Bonniers 1904, 241 s. ou,
inb priv rött helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m marmorerat snitt 100:-
Oterdahl, Jeanna Lyckofåglarna J A Lindblads Förlag 1959, 203 s.
inb förl helklotbd m 2 fåglar i guld på frampärm; valda noveller som gavs ut
vid förf’s 80-årsdag 50:-
Ottow,
Katharina Vägen vid sidan om - En
verklighetsskildring från de hemlösas värld Stockholm 1956, 164 s. dedicerad,
ou, naggad ryggfot, inb förl klotryggbd 80:-
Palm, Jan-Eric En kärleksrysare
Författarförlaget 1975, 133 s. 1:a uppl, rec.-stämpel på främre omsl
60:-
Palmær, Margit Mot en ny kärlek Tidens 1933, 253 + i s. ou, svagt
spår av bortsuddad namnt på frampärm 40:-
Persson, John Tomma fotsteg. Debutantförlaget 2007, 137 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 90:-
Persson, Per Fritjof Bonden Norstedts 1965, 200 s. inb förl dek
helklotbd, ngt solkig, namnt, namnlapp 40:-
Peterson,
Hans Den uppdämda ravinen Bonniers
1949, 215 + i s. ou, 3:e boken, omsl
av Brusewitz 80:-
Peterzén, Elisabet Ljusnatten Författares Bokmaskin 1981, 132 s.
dedicerad, ou, liten fläck på bakre omsl 75:-
Peterzén, Elisabet Mamsell Caroline BB 1986, 239 s. inb förl
helklotbd m skomsl 40:-
Pettersson,
Waltraut Vid porten Författarförlaget
1982, 160 s. ou 60:-
Pihlgren, Ann Hösten
kommer alltid. Trevi 1978, 269 s. Inbunden förlagets
helklotband med ngt skavt skyddsomslag. 100:-
Pleijel, Agneta En vinter i Stockholm. Norstedts 1997, 206 s.
Originalupplagan, inbunden förlagets helklotband med helt skyddomslag.
70:-
Popović, Zvonimir Mörkriket. N&K 1998, 176 s. Inbunden förlagets
pappband med ltt naggat skyddsomslag. 70:-
Qvarnström,
Niklas Memento Malmö No Fun 2001,
98 s. tvär 8vo 50:-
Ragnerstam, Bunny En svensk tragedi: Uppkomlingen. Gidlunds 1980, 284
s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. 50:-
Ramel, Povel Min okynniga penna - Allsköns alster från Nu och Fjärran
BB 1987, 225 + ii s. inb förl helklotbd m skomsl, ill av förf 50:-
Rask, Peo Son av rayon. En poesiroman. Black Island Books 2007, 117 +
11 (mest färgillustrationer) s. Inbunden förlagets fotoillustrerade
pappband, illustrerade försättspapper, som ny. 120:-
Richert, Ebba God afton fröken Madeleine Medéns 1942, 379 s. inb
priv klotryggbd (Thure Andersson, Uppsala) m båda omsl medb 50:-
Roos, Matilda Bli. Modernista 2007, 86 + ii s. Häftad, med
förlagets utskick, som ny. 75:-
Rosander, Lars Sommarskymnings svalka. En oscarisk episod ur kapten Gustaf
Malcolms efterlämnade handlingar. BB 1980, 273 s. Inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag. 50:-
Rosander, Lars Vargarna från Elba, eller Handledning i konsten att förföra
en kejsarinna. BB 1978, 321 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt
naggat skyddsomslag, stor 8vo. 60:-
Rosander, Lars Vargarna
och påfågelkungen eller Invitation till furstligt biläger. BB 1979, 341
s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 50:-
Rosen, Björn von Byta hand. Noveller. Bonniers 1975, 172 s.
Originalupplagan, inbunden privat halvklotband med marmorerade pärmpapper
och främre omslag medbundet, exlibris, titel ngt amatörmssigt guldtryckt på
rygg. 100:-
Rosen, Björn von Minnen från vidden. Bonniers 1973, 195 s.
Originalupplagan, inbunden privat halvklotband med marmorerade pärmpapper
och bägge omslagen medbundna, exlibris, titel ngt amatörmssigt guldtryckt på
rygg. 80:-
Rosén, Bo Dagar ute. R&S 1960, 115 s. Inbunden förlagets pappband
med skyddsomslag, illustrerad, exlibris. 60:-
Rosendahl, Sven Jättarna leker Tidens 1953, 371 s. ou, stötte
delen ospr 60:-
Rosendahl, Sven Korpar. Naturroman. Settern 1978, 196 s. Inbunden
förlagets helklotband med skyddsomslag. 60:-
Rundberg, Arvid Barnsonaten Arbetarkultur
1978, 130 s. inb förl pappbd m skomsl
20:-
Rundberg, Arvid Hajgraven Norstedts 1967, 213 s. ou, stor 8vo
50:-
Rundberg, Arvid Luna PAN&s
1969, 274 s. inb förl dek pappbd m
skavt skomsl 20:-
Rundberg, Arvid Resan till Jorden Fram 1984, 232 s. ou, stor 8vo
50:-
Rundquist,
Per E Farväl till sommaren Gebers
1945, 340 s. ou, ospr 70:-
Rundquist, Per E Utsatt till vargarna KF:s
Bokförl 1950, 217 s. 50:-
Rutberg, Marianne Café Electric. Trevi 1995, 271 s. Inbunden
förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, bokaffärsetikett på
försättsblad. 70:-
Ruuth, Marianne Nanna BB 1982, 318
s. inb förl helklotbd m skomsl
40:-
Rydberg, Viktor Den siste athenaren I-II. Bonniers 1932, 318+i
s.379+i s. Inbundna gedigna halvfranska band, marmorerade snitt,
premiumetiletter i båda volymerna. 20:e (jubileums) uppl, Samlade skrifter.
80:-
Rydberg, Viktor Singoalla. Vapensmeden. Ur: Romerska kejsare i marmor.
Dikter. Bonniers 1969, 369 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband,
ej skyddsomslag, namnteckning,. Svalans svenska klassiker. 41-43:e tus.
70:-
Rydberg, Viktor Vapensmeden (Hägringar
från reformationstiden.) Bonniers 1891, 384 s. inb
förl dek helklotbd m helt guldsnitt, namnt, fläckar på innerpärmar och
smutsblad, annars ren, 6:e tus 70:-
Rydsjö, Elsie Kristallen den fina. Bonniers 1980, 263 s. Inbunden
förlagets helklotband med skyddsomslag, ngt snedläst. 60:-
Rydsjö, Elsi Röd är ryttarens häst Bonniers 1983, 278 s. ou, inb
förl helklotbd m skomsl, exl 60:-
Rydström, Gunnar Inferno. Ekologisk road-movie.
Print-on-demand/Podium 2004, 220 + ii s. Häftad i illustrerat omslag.
100:-
Rådström, Karl Johan Vinterbadaren Bonniers
1949, 167 s. ospr 30:-
Rådström,
Pär Att komma hem Janus 1982, 77
s. 50:-
Rådström, Pär Ballong till
månen. Pan 1968, 159 s. Häftad. 40:-
Rådström, Pär Den korta
resan. Pan 1968, 143 + i s. Häftad. 50:-
Rådström,
Pär Mordet – En sörmländsk herrgårdsroman
Norstedts 1962, 210 s. ou, omsl
inlastat m bokhandelslapp, bakre omsl vikt 40:-
Rådström, Pär Sommargästerna –
provisoriska memoarer /Ro utan åror – noveller Stockolm 1962, 239 s. inb
förl pappbd m naggat omsl 50:-
Rådström, Pär Översten Norstedts
1961, 195 s. bokhandelslapp på omsl,
2:a uppl 40:-
Sahlgren, Gudrun & Jöran (berättare) Efter prosten C. F. Cavallius’
uppteckningar. PAN&s 1941, 179 s. Inbunden förlagets halvfranska band
med övre guldsnitt, stor 8vo. främre omslag medbundet, exlibris. Svenska
folksagor IV. Illustrerade av Einar Norelius. 120:-
Sahlgren, Gudrun & Jöran (berättare) Efter Sven Sederströms uppteckningar.
PAN&s 1939, 197 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre
guldsnitt, stor 8vo. främre omslag medbundet, exlibris, pärmpapper lätt nött,
flammig rygg. Svenska folksagor I. Illustrerade av Einar Norelius. 3:e uppl.
100:-
Sahlgren, Gudrun & Jöran (berättare) Sagor från skilda landskap ur G. O.
Hyltén-Cavallius’ och G. Stephens’ samlingar. PAN&s 1942, 198 s.
Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, stor 8vo. främre
omslag medbundet, exlibris. Svenska folksagor V. Illustrerade av Bertil Bull
Hedlund. 175:-
Sahlgren, Jörel & Jöran (berättare) Sagor samlade från skillingtryck.
PAN&s 1947, 188 + i s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre
guldsnitt, stor 8vo. främre omslag medbundet, litet jack i frampärm. Svenska
folksagor VIII. Illustrerade av Einar Norelius. 125:-
Salje,
Sven Edvin Vingslag i natten Vingförl
1957, 294 s. inb förl klotryggbd m
skomsl 40:-
Salomonson,
Kurt Grottorna Norstedts 1956, 165
s. ou, ngt blekt rygg 40:-
Sand,
Arne Erövraren Bonniers 1951, 368
s. ou, fuktfläckig rygg, rec stämpel,
stor 8:o 100:-
Sand,
Arne Förföljaren Bonniers 1949,
317 s. debut, 6-8 tus 100:-
Sandberg, Svea Biskopens son. Historisk roman 1710-1772.
Litteraturförlaget 1978, 281 s. Dedicerad och med löst brev från
författaren, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 150:-
Sandgren, Gustav Johannnes och huldran och andra noveller. Bra
Klassiker 1983, 187 s. Inbunden förlagets guldornerade imiterade
skinnband med skyddsomslag. 50:-
Sandgren, Gustav Samuel
Bonniers 1934, 220 s. ou, exl 75:-
Sandgren,
Gustav Tre dagar i solen Bonniers
1953, 155 s. ou, rec-stämpel 50:-
Sandgren, Gustav Vårregnens tid Tiden 1956,
248 s. ou, förhandsexemlars-omsl, lätt
naggat rygghuvud 60:-
Schildt,
Göran Ön som förtärdes av havet W&W
1970, 224 s. ou, inb förlhelklotbd m
ngt naggat och solkigt skomsl, blått övre snitt 60:-
Schmidt, Lisa Kärrmunsblomma. eller Berättelsen om hur fadern försvinner
i en symbolisk trädgård. Bladstaden 2007, 69 s. Häftad med flikar,
som ny. 80:-
(Scholander, F W) Böttiger,
John (utg) F. W. Scholanders skrifter I-III. PAN&s 1881, frontispis +
xii + 256; x + plansch + ii + 306; x + 343 s. Inbundna i förlagets rikt
dekorerade helklotband, ngt hötta rygghuvuden annars mycket välhållna band,
illustrerade, svagt fläckiga ryggar, skyddspappret vid planschen i vol. 2
borta. 3 volymer. 250:-
Schoultz, Solveig von
Ingenting ovanligt. Schildts 1948, 180 s. Häftad i illustrerat
omslag, ngt naggad ryggfot, liten fläck på rygg, ett par smånaggar i
omslaget. 3:e uppl. 50:-
Schütt,
Bertil Förbjudet att beträda
Bonniers 1944, 272 s. ou, debut, liten
fläck på främre omsl, naggad rygg 50:-
Selander,
Sten Mark och människor Bonniers
1937, 215 s. ou, liten nagg på övre
högra hörn på främre omsl, liten riss i bakre omsl, hundöra på
smutstitelblad, svagt solkig 40:-
Sidenbladh,
Cecilia Apotekare Brandts sista år BB
1976, 139 s. inb förlbd m ngt naggat
skomsl 40:-
Simonsson, Per Karaoke -
Före och efter vetenskapen Bakhåll 1995, 221 s. 80:-
Simonsson, Per Skeppsbrutnas
tid Bakhåll 1996, 159 s. 70:-
Siwertz,
Sigfrid Eldens återsken Bonniers
1916, 472 s. ou, ngt naggad rygg,
namnt, sned 70:-
Siwertz, Sigfrid Eldens återsken. Det stora varuhuset. Djami och
vattenandarna. Bonniers 1972, 423 s. Inbunden förlagets dekorerade
pappband, ej skyddsomslag, namnteckning,. Svalans svenska klassiker.
80:-
Siwertz,
Sigfrid Lågan Bonniers 1932, 309
s. ou, omsl + första tiotalet sidor
ngt böjda, mkt liten lagad riss i bakre omsl 50:-
Siwertz, Sigfrid Mälarpirater. Bonniers 1948, 220 + i s. Inbunden
förlagets klotryggband, illustrationer av Torsten Schonberg, hörn ngt nötta,
ej skyddsomslag. 40:-
Siwertz,
Sigfrid Pagoden Bonniers
1954, 316 s. ou, inb förl dek helklotbd m främre omsl medb 40:-
Siwertz,
Sigfrid Sex fribiljetter Bonniers
1943, 261 s. inb förl dek helklotbd m
stänkt snitt, 15 tus, svagt solkig rygg, litet stötmärke på frampärm 40:-
Siwertz,
Sigfrid Slottsfinal Bonniers 1950,
301 s. 11-20 tus, inb förl dek
helklotbd m stänkt snitt, solad rygg 40:-
Siwertz,
Sigfrid Spegeln med amorinerna Bonniers
1947, 259 + i s. inb förl dek
helklotbd, 4:e tus, sprängt snitt 60:-
Siwertz,
Sigfrid Trådar i en väv Bonniers
1957, 258 s. 11-17 tus, skomsl
40:-
Siwertz,
Sigfrid Trådar i en väv Bonniers
1957, 258 s. inb förl dek helklot m
främre omsl medb o stänkt snitt, 11-17 tus 40:-
Sjöman,
Vilgot I hennes rum - och andra
versnoveller Norstedts 1952, 130 s. ou,
stor 8vo 40:-
Sjöman,
Vilgot Lektorn Norstedts 1948, 482
s. ou, debut, stämpel bak, sned, fläckig,
stor 8:o 30:-
Sjöman,
Vilgot Linus och Blenda Norstedts
1979, 435 s. inb förlbd m skomsl 40:-
Sjöström, Henning Kvinnorna i Byn. Bonniers 1978, 220 s. Inbunden
förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, en liten klisterlapp och
en sifferstämpel på försättsblad. 60.-
Sjöström, Henning Männen från byn. Bonniers 1976, 221 s. Inbunden
förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, en liten klisterlapp och en
sifferstämpel på försättsblad. 60:-
Sjövall, Elisabet
Fyra Människor. Drama. Bonniers 1951, 112 s. Originalupplaga,
häftad, namnteckning på smutstitelsida, recensionsstämpel på bakre omslag.
60:-
Smith,
Ejnar Den äldste Grambow Å&Å
1913, 222 s. inb privat ljusbrunt
halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och
marmorerat snitt (Bernh. Anderssons bokbinderi, bd exakt lika
Hedbergsbanden) 90:-
Sparre, Birgit Th Herrgårdsromans. Norstedts 1981, 180 s. Inbunden
förlagets helklotband med skyddsomslag. 70:-
Sparre, Birgit Th. Vägen till Ekenäs. Norstedts 1979, 256 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 50:-
(Spegel, Haquin) Sjönell, Barbro Ståhle & Petra Söderlund (red) Samlade
skrifter av Haquin Spegel III:1 + III:2.
Värdsliga dikter. Text + kommentarer.
Svenska Vitterhetssamfundet 2006-2008, xxviii + 274; 281 + ii s. Inbundna
i förlagets dekorerade pappband, 4to’s, som nya. 2 volymer. Svenska
författare utg. av Svenska Vitterhetssamfundet XXV. Utgivna av Bernt Olsson,
Barbro Nilsson och Birgit Neumann. 180:-
Spjut, Stefan Fiskarens garn. Skärgårdsberättelse. Bonniers 2008, 271
s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, illustrerade
försättspapper. 100:-
Spong,
Berit Kråknatten Norstedts 1963,
277 s. ou, inb förl klotryggbd m ngt
skavt skomsl 40:-
Stannow,
Christian Kattan – En äventyrlig
berättelse Atlantis 1984, 54 + ii s. inb
förl dek pappbd 20:-
Starbäck,
C Georg Engelbrekt Engelbrektson Stockholm
1907, 204 + 296 s. 2 delar inb i ett
priv halvklotbd, namnstämpel 50:-
Starbäck, C Georg
Lifknektens berättelser. Om händelser ur Gustaf II Adolfs historia.
Beijers 1909, 356 s. 2 delar inbundna i två ngt nötta svarta halvfranska
band, ägaranteckning på inre frampärmar, röda lackrester på innerpärmarna.
90:-
Starfelt,
Viveka Blindbock Bonniers 1951,
232 s. ou, rec-stämpel, namnt, svagt
solkigt omsl 40:-
Starfelt,
Viveka Skärvan i ögat Bonniers
1946, 294 s. ou 60:-
Stenbock,
Louise f. Mörner Jungfru Lotta och
Mamsell Jeanette, Grefvinnans betrodda Gebers 1916, 98 s. lätt
naggat omsl förutom rygg som är i mkt dåligt skick
såld
Stenlund,
Fritz Gränderna KF:s Bokförl 1949, 150 s. ou,
ill nästan ospr, rec-stämpel 60:-
Stiernhielm, Georg
Herkules och Bröllopsbesvärs ihugkommelse. Fabel u å [1990], 68 s.
Pocket, lite extra trycksvärta i kanten på s. 17. Med två företal av Olof
Lagercrantz. Fabel pocket 2.
40:-
Stiernstedt, Marika Alma Wittfogels rykte. Bonniers 1935, 290 + i s.
Häftad, lätt nött runt kanterna. Samlade romaner i tolv band. Genomsedda
för denna utgivning av författarinnan. VI. 80:-
Stiernstedt,
Marika Attentat i Paris
S&L 1952, 287 s. inb förl
klotryggbd m rött övre snitt, stämpel
40:-
Stiernstedt,
Marika Daniela Herz Lindqvists
1952, 208 s. inb förl klotryggbd m
skomsl 40:-
Stiernstedt,
Marika Det första hjärtat (April) Å&Å
1927, 253 s. inb förl dek helklotbd,
ngt blekt rygg 40:-
Stiernstedt,
Marika Fröken Livin Svalan 1947,
261 s. inb förl klotryggbd
40:-
Stiernstedt, Marika Gena. April. Bonniers 1935, 320 s. Häftad,
lätt nött runt kanterna. Samlade romaner i tolv band. Genomsedda för denna
utgivning av författarinnan. III. 80:-
Stiernstedt, Marika Resning i målet. Bonniers 1935, 285 s. Häftad,
lätt nött runt kanterna. Samlade romaner i tolv band. Genomsedda för denna
utgivning av författarinnan. XI. 80:-
Stiernstedt, Marika Sven Vingedal. Slätten. Bonniers 1935, 235 s.
Häftad, lätt nött runt kanterna, signatur i blyerts. Samlade romaner i tolv
band. Genomsedda för denna utgivning av författarinnan. I. 70:-
Stiernstedt,
Marika Tio noveller Bonniers 1929,
229 s. ou, mkt blekt rygg 40:-
[Stiernstedt] Cederström,
Marika Den halte Eros Ljus 1906, 130 + i s. inb förl klotryggbd m
dek pärmar 75:-
Stjernstedt, Marika (Mark Stern) Slätten. En uppsalanovell. /
Elise. W&W 1909, 178 s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband,
rygghuvud skadat och övre hörnen litet stötta, samtida tillskrift. 80:-
Stolpe, Sven Excellensen. Nutidsroman efter Bertil Malmbergs skådespel
med samma namn. Bokförlaget Norden 1944, 278 s. Inbunden förlagets
klotryggband, ej skyddsomslag, porträttplansch på Malmberg, exlibris, hörn
och kanter mot främre snitt ngt nötta, märke på bakpärm av borttagen
prislapp. 50:-
Stolpe,
Sven Fru Birgitta ler Bonniers
1955, 298 s. ou, namnt i blyerts, lätt
naggat omsl 40:-
Stolpe, Sven I dödens väntrum. BB 1975, 270 s. Inbunden förlagets
helklotband med ngt naggat skyddsomslag. 50:-
Stolpe,
Sven Mina mästare A&K 1980,
204 s. uppl 1000 ex, stor 8vo 50:-
Stolpe,
Sven Sakrament - En roman om kärlek Bonniers
1948, 292 s. 4:e tus, lätt naggat
omsl 50:-
Ström, Fredrik Den röda himmelen I-II Ljungbergs 1936, 272 + 240 s.
2:a uppl, småskada på rygg på del 1, ospr I-II 50:-
Strömberg, Leonard Herren till Lövsjö. Lindblads 1950, 276 s.
Inbunden förlagets klotryggband, rött övre snitt, blekt rygg, märke efter
borttagen liten lapp och sifferstämpel på försättsblad, ej skyddsomslag.
75
Strömberg,
Sigge Göteborgsflickor och andra historier Å&Å 1921, 160 s. inb
förl helklotbd, ngt sned 40:-
Strömholm, Stig Fälten. Norstedts 1977, 329 + i s. Originalupplaga,
signerad av Strömholm, inbunden förlagets helklotband med lätt nött
skyddsomslag. 125:-
Stuge, Elmer Narrkåpan. S&L 1960, 303 s. Häftad i illustrerat
omslag, recensionsstämpel på bakre omslag. 100:-
Sundberg, Dan Vitare än snö Inferi 1979, 189 s. dedicerad, ou
75:-
Sundberg, Kjell Ja må han leva eller Häng dig om du kan. En svensk roman.
Bonniers 1970, 191 s. Originalupplagan, häftad, rygg och omslag ngt
nötta, signatur på smutstitelblad. 100:-
Sundblad, Ulf Vandring genom sekler. CEWE-Förlaget utan årtal
(1980-tal), 94 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag,
skyddsomslag med en reva och ett par smårissar, tvär8vo. 50:-
Sundman,
Per Olof Två dagar, två nätter
PAN 1969, 150 s. pocket
40:-
Sundman, Per Olof Undersökningen PAN 1970, 168 s. pocket
såld
Sundström, Lena Känns det fint att finnas en dag till? Leopard 2007,
263 + i s. Häftad med flikar, två recensionsstämplar på smutstitelsidan.
60:-
Sunesson, Birgit Nedre botten, över gården Författarförlaget 1978,
131 s. ou, debut 50:-
Swahn, Jan Henrik Kärlek och äventyr. Bonniers 1991, 217 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 60:-
Swahn, Sven Christer Mina kära döda och andra berättelser. Lindfors
1977, 125 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, reva i bak
på skyddsomslaget. 70:-
Svedberg, Annakarin Vårvinterdagbok. Bonniers 1957, 116 s.
Originalupplaga, debut, häftad, recension av Lagercrantz medföljer,
namnteckning. 75:-
Svenning, Olle Inte som vi Tiden 1980, 268 s. inb förlbd m skomsl,
3:e tryckn 50:-
Swensson, Hugo Mulle Hagman och andra berättelser N&K 1940, 223 s.
ou, inb förl klotryggbd, exl 50:-
Sylwan, Mark Farmors hemlighet. En komedi. Norstedts 1978, 270 + ii s.
Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 100:-
Säfve, Torbjörn Molza, älskaren. Prisma 1988, 472 s. Inbunden
förlagets pappband med lätt nött skyddsomslag, stor 8vo. 75:-
Söderberg,
Hjalmar Jahves eld Bonniers 1918,
224 s. ou, streckad på s. 222, sned 90:-
Söderberg,
Hjalmar Resan till Rom Bonniers
1929, 248 s. ou, ngt sliten rygg 140:-
Söderberg,
Hjalmar Ödestimmen – skådespel i
tre akter Bonniers 1922, 150 s. ou
120:-
Söderbergh, Bengt De gåtfulla barrikaderna Norstedts 1983, 310 + i
ou, inb förl helklotbd m skomsl 80:-
Söderbergh, Bengt En livslång kärlek Norstedts 1977, 263 s. ou,
inb förlbd m lätt naggat skomsl 60:-
Söderbergh, Bengt Fem famnar djupt Norstedts 1953, 227 s. ou, inb
förl klotryggbd m medb omsl 60:-
Söderbergh, Bengt Vid flodens strand Norstedts 1960, 225 s. inb
förl klotryggbd m lätt naggat skomsl och medb omsl, namnt, 3:e uppl 50:-
Söderblom, Staffan Ursinnet. Norstedts 1991, 140 s. Inbunden
förlagets helklotband med skavt skyddsomslag. 100:-
Söderholm, Margit Bärgad skörd. Wahlströms 1972, 240 s. Inbunden
förlagets grön- och guldstmplade helkonstläderband med skyddsomslag.
Förkortad. 50:-
Söderström, Ole Röda huset - En roman om Strindbergs sista äktenskap
Norstedts 1976, 288 s. inb förl helklotbd m skomsl (m en riss) 50:-
Söderström, Ole Victoria - Roman om en skådespelerskas äktenskap
Norstedts 1978, 235 + i inb förlbd m skomsl 60:-
Söderström, Ole Vägen till
Nörholm. Norstedts 1974, 242 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag. 70:-
Sörman, Py Aloë Bonniers 1931, 214 + i s. inb priv snyggt halvfrbd
m medb omsl 80:-
Sörman, Py En omoralisk historia. Bonniers 1932, 288 s. Inbunden
privat halvfranskt band med marmorerade pärmpapper och pergamentförstärkta
hörn, armorerade snitt, rygg nött. 100:-
Taube, Evert I najadernas gränd/ De
fyra vindarnas gata Bonniers 1966, 260 s. inb förl pappbd, ej skomsl,
ill av Astri Taube 50:-
Tengroth, Birgit Nattportier W&W 1949, 224 s. ou, ngt sned, liten
riss vid ryggfot 50:-
Tholwar, Jonny Elva quinnor. Termac utan årtal (1960-tal), 151 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, skyddsomslag ngt
missfärgat. 100:-
Thordeman,
Bengt Dolda skatters hemligheter Bonniers
1941, 149 s. inb priv hellinnebd m lädertitelfält
i brunt med författarnamn och titel i guld signerat Edith Welinder, brunt
övre snitt, stor 8vo, medb främre omsl m svagt veck 350:-
Thorvall, Kerstin I skuggan av oron Bonniers 1995, 302 s. ou, inb
förl pappbd m skomsl 60:-
Thoursie, Ragnar Igelkottsfrid. Bonniers 2007, 164 + iii s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, illustrerad,
recensionsstämpel på övre snitt. 125:-
Thörn, Per Mutationer av Anna-Greta Leijon. Modernista 2007, 126 + ii
s. Häftad, antingen ett svagt färgstreck på främre omslag eller så ingår
det i dekorationen. 80:-
Tikkanen, Märta Män kan inte våldtas Trevi 1976, 184 s. 4:e uppl
50:-
Tikkanen, Märta Århundradets kärlekssaga Trevi 1978, 185 s. ou, inb
förl helklotbd m skomsl 75:-
Topelius, Zacharias Vi och De värnlösa Hökerbergs 1898, 96 s. ou,
omsl ngt solkigt, En samling betraktelser på temat
människokärlek, utgivna till förmån för Sylviaföreningen,
ovanlig 75:-
Trosell, Aino Socialsvängen. Ordfront 1978, 177 + ii s.
Originalpocket, enstaka blyertsstreckningar. 90:-
Trotzig, Birgitta Bilder Bonniers 1954, 64 s. ou, ospr 200:-
Trotzig,
Birgitta De utsatta – en legend
Bonniers 1957, 209 s. ou 200:-
Trotzig,
Birgitta Ett landskap –
dagbok-fragment 54-58 Bonniers 1959, 171 s. ou
200:-
Trotzig,
Birgitta I kejsarens tid – sagor Bonniers
1975, 152 s. ou 200:-
Tunström, Göran
Prästungen. Berättelse. Bonniers 1979, 270 s. Inbunden förlagets
helklotband med ngt naggat skyddsomslag, illustrationer av Lena Cronqvist.
52-56 tus. 75:-
Tunström, Göran Skimmer Bonniers 1996, 242 s. inb förl pappbd m
skomsl, skomsl m lagad riss på baksidan, 71-78 tus 60:-
Tunström, Göran Tjuven Bonniers 1986, 357 s. ou, inb förl
helklotbd m skomsl, tillskrift 80:-
Uibopuu, Valev Ingenstans att ta vägen Invandrarförlaget 1983, 158 +
iv s. dedicerad, ou 75:-
Ullmann, Linn
Innan du vaknar. Norstedts 1999, 297 s. Inbunden förlagets pappband
med skyddsomslag. 100:-
Uzun, Mehmed I skuggan av en förlorad kärlek. Ordfront 2001, 242 s.
Inbunden förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag, som ny.
såld
Wahlén, Ingvar Berättelser från skogen LTs 1951, 171 s. ou,
rec-stämpel, namnt i blyerts, ngt sned 40:-
Wahlén, Ingvar Morfar LTs 1950, 243 s. ou, 2:a boken, liten riss i
bakre omsl 50:-
Wahlgren,
Anna Rosengården Bonniers 1986,
258 s. inb förlbd m skomsl 50:-
Wahlgren,
Åke Som ett maskätet äpple – den
kaotiska sagan utan ansikte Bonniers 1946, 138 s. ou,
debut, ospr, litet hål i rygg 40:-
Wahlström, Gunnar Natten bådar
svedjebrand Lindblads 1952, 268 + ii s. ou, inb förl klotryggbd, exl
40:-
Wahlström, Gunnar Och vindarna blåste... Skildring från 1850-talets
väckelseår. Lindqvists 1960, 227 s. Inbunden förlagets helklotband
med medbundet främre omslag. 70:-
Waldemarssson, Eva Himlavargen W&W
1959, 174 s. stor 8vo, skomsl (ngt solkigt) 50:-
Wall, Bengt V Vännen Patrik eller Den
sällsamma resan Tidens 1948, 357 s. ospr, 3:e uppl, 5-6 tus,
rec-stämpel på bakre omsl 60:-
Wallenberg, Jacob Samlade skrifter. Del III. Predikningar. Svenska
Vitterhetssamfundet 2004, lxviii + 557 s. Inbunden förlagets helklotband
med skyddsomslag, stor 8vo, illustrerad med textprover. Svenska författare. Ny
serie. 100:-
Wallin,
Johan Olof Samlade skrifter I-IX Malmö
1930, lviii+130+i; 192; 190; 190;192;192;190;192;192 s. inb förl blindpressade helklotbd m författarnamnet i guld på frampärm
såld
Wassing, Åke Dödgrävarens pojke. Bonniers 1960, 480 s. Inbunden
förlages dekorerade pappband, ltt nött rygghuvud och -fot och hörn, ej
skyddsomslag. 40:-
Wassing, Åke Gropen i skogen. Bonniers 1967, 448 s. Inbunden
förlagets illustrerade pappband. 60:-
Weiss,
Alexander Relationer Bo Cavefors 1965, 91 s. ou, dedicerad, liten
fyrkantig 8vo 50:-
Werup, Jacques Hemstaden – Min
Malmöhistoria Alba 1981, 165 + ii s. ou, inb förl dek pappbd 60:-
Werup, Jacques Vem är Nora Prentiss?
BB 1984, 132 s. ou, inb förlbd m skomsl 40:-
Widding, Lars Då tystnar sången. En småstadskrönika. Norstedts 1983,
292 + ii s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag,,
stor namnteckning på frampärms insida, sifferstämpel på försättsblad. 50:-
Widding, Lars
Leoparderna. BB 1986, 212 s. Inbunden förlagets pappband med ngt naggat
skyddsomslag, stor 8vo. 50:-
Widding, Lars Lockfågeln. En berättelse från Bellmans tid. A&W 1971,
155 s. Inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag, illustrerad
av Gunnar Brusewitz., ngt blekt rygg på skyddsomslaget. 80:-
Widding, Lars Majorns avsked
Söderströms 1969, 425 s. inb förl helklotbd, 2:a uppl, teckningar av
Hasse Erikson 50:-
Widding, Lars På ryttmästarns tid
Gebers 1970, 476 s. inb förl helklotbd, ngt solkigt, 6:e uppl, teckningar
av Hasse Erikson 50:-
Widding, Lars Rovfågeln! - En
berättelse från tiden för mordet på Gustaf III BB 1975, 224 s. inb förl
helklotbd m skomsl, ill av Gunnar Brusewitz 50:-
Widding, Lars Småstadskrönikan 1-2. Norstedts 1994, 461 + 468 + 370 +
398 s. Inbundna i förlagets kartonnageband, 4 delar i två band. Innehåller:
Pigan och härligheten, Herrskapet och evigheten, Länge sen förbi, och Då
tystnar sången. 160:-
Widebäck, Barbro Lekkamraterna BB
1977, 220 s. inb förl konstläderbd m skomsl, om finska krigsbarn i Sverige
under Andra Världskriget 50:-
Viksten, Albert De sökte
nytt land. Vingförlaget 1953, 284 + i s. Inbunden förlagets
klotryggband med ngt naggat skyddsomslag, namnteckning på försättsblad.
50:-
Viksten, Albert Eld och
bröd. Vingförlaget 1951, 287 s. Inbunden förlagets klotryggband,
tillskrift på insidan av frampärm, ej skyddsomslag. 40:-
Viksten,
Albert Spelet under skyarna Bonniers
1936, 261 s. inb priv hellinnebd m tre
läderfält i svart, blått och blått med författarnamn och titel i guld
signerat Edith Welinder, blått övre snitt, främre omsl medb, stor 8vo,
Carl Kempes exl 100:-
Viksten, Albert Stor-Nils.
FiB utan årtal (1940), 248 + ii s. Inbunden förlagets halvklotband,
numrerad jubileumsupplaga nr 4984, namnteckning på titelsida. 100:-
Viksten, Albert Timmer. FiB 1949, 256 s. Inbunden förlages
klotryggband, ej skyddsomslag. 40:-
Vikström, Birger Den svenska människan Bonniers 1959, 92 + iv s. ou,
lätt nött ryggfot, ill av förf 75:-
Wikström, Birger
Dubbelkrut (och hans pirater) ellerDet ödesdigra djungelkriget Förlag:
Birger Wikström 1956, 94 + ii s. dedicerad, osprättad, lagad falsreva vid
främre rygghuvud; ilustrationer och omslag av författaren 250:-
Vikström, Birger Staden Bonniers 1950, 190 s. ou,
rec.-stämpel 125:-
Wilhelm & Birger Mörner Två exotiska noveller. Magegi/Tindalo Å&Å 1923,
147 + iii s. Inbunden förlagets illustrerade pappbad, vackert illustrerad
av Helmer Hedberg, 12:o 90:-
Winckelmann, Barbara Din vredes dag. BB 1979, 263 s. Inbunden
förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 50:-
Wine, Maria En bortkastad ros
Bonniers 1958, 164 s. ou 60:-
Wine, Maria Kanskes osäkra båt
Bonniers 1957, 150 + ii s. ou, ospr 80:-
Wine, Maria Man har skjutit ett lejon
Bonniers 1951, 139 s. ou 80:-
Wine, Maria Ring i ring Bonniers
1948, 99 + ii s. 2.a uppl, tidningsurklipp (om Wine) inklistrat på inre
bakre omsl 60:-
Wivallius, Lars Självbiografi. Brev och prosastycken. I urval utgivna med
kortfattad biografi av Erik Gamby. Bokgillet 1957, 157 s. Häftad,
osprättad från s. 57. 60:-
Wägner, Elin Norrtullsligan. Svalorna flyga högt. Ur: Väckarklocka.
Bonniers 1975, 384 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, ej
skyddsomslag, namnteckning,. Svalans svenska klassiker. 9-11:e tus. 70:-
Wägner, Elin Spinnerskan
Bonniers 1948, 242 + i s. 7:e tus 50:-
Wägner,
Harald Spelet om konungarnas konung -
Äventyrsroman Dahlberg & Co 1916, 176 s. ou, inb privat ljusbrunt halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m
sparsam ryggförgyllning och marmorerat snitt (G Hedbergs bokbinderi), medb
främre omsl 80:-
Värnlund, Rudolf De frias bojor
Tidens 1931, 244 s. ou, snedläst, naggat rygghuvud 70:-
Värnlund, Rudolf Rum som jag bott i
Författarförlaget 1982, 109 s. ou, postum såld
Värnlund, Rudolf Rus - Drama utan
slut Fritzes 1943, 147 s. ou,
liten bit av bakre omsl har följt med en prislapp
60:-
Wästberg, Erik Skördetid W&W
1955, 162 s. ou, samtida namnt 60:-
Wästberg, Per Bergets källa W&W
1987, 522 s. ou, inb förlhelklotbd m skomsl, namnt 75:-
Wästberg, Per Halva kungariket
Tidens 1961, 442 s. inb förl pappbd m naggat somsl 40:-
Wästberg, Per Jordmånen W&W 1973,
393 s. inb förl helklotbd, 4:e uppl 40:-
Zetterholm, Tore De främmande
djävlarna BB 1977, 304 s. inb förlbd m naggat omsl, om Boxarupproret i
Kina 50:-
Zetterholm, Tore Den röde Buddha
BB 1983, 238 s. ou, inb förlbd m skomsl; roman om
Tibet
50:-
Zetterholm, Tore Gudarnas tystnad
BB 1992, 227 s. ou, inb förlbd m skomsl; historisk roman om den siste
inkahärskaren 50:-
Zetterholm, Tore Krevad Norstedts
1948, 218 s. ou, inb förl halvklotbd m båda omsl medb 75:-
Zetterholm, Tore Oannes. BB 1980, 277 s. Inbunden förlagets
helklotband med lätt naggat skydsomslag. 40:-
Zetterholm, Tore Stora Hoparegränd och Himmelriket. Tidens 1949, 348 s.
Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag, fläck på frampärm.
75:-
Zetterholm, Tore Turisterna BB
1976, 168 s. inb förlbd m skomsl 50:-
Åberg, John Avkopplad. Lindblads 1957, 283 s. Originalupplaga,
häftad, omslag av Christian Due. 90:-
Öding, Gösta Först kom våren. Tiden 1970, 210 s. Inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag, originalupplagan, ovanlig. Här skildras bönder
och fiskare till vardags och fest i stockholmsk skärgård. 250:-
Öhlén, Ingvar Kafé 48:an. Karlskrona 1946, 112 s. Dedicerad, häftad,
stor 8vo. 120:-
Öhrn,
Gurli På djupet. B-M:s Bokförlags AB 1933, 247 s. Häftad i
illustrerat omslag, liten riss i bakre omslag. 80:-
Örnberg, Sune I sällskap med Jehu. Bokförlaget Renässans 1997, 201 s.
Häftad, liten 8vo. 90:-
Östergren, Klas Ankare. Litteraturfrämjandet 1990, 238 s. Inbunden
förlagets kartonnageband. 80:-
Östergren, Klas Fattiga riddare och stora svenskar. Bonniers 1983, 452
s. Originalupplaga, inbunden frlagets helklotband med naggat skyddsomslag,
stor 8vo 80:-
Östergren, Klas Giganternas brunn. Förlag AB Radikal 1981, 138 s.
Originalupplagan, inbunden förlagets helklotband med ngt naggat omslag och
DN-recension intejpad på försättsblad, namnteckning. 90:-
Östergren, Klas Handelsmän och partisaner. Bonniers 1992, 255 s.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, som ny. 70:-
Österling, Anders Bäckahästen -
Skånskt sagospel i fyra upptåg Bonniers 1909, 89 s. ou, diskret namnt
på främre omsl 60:-
Österling, Anders Idyllernas bok. Valda dikter. Bäckahästen. Resebrev och
essäer. Ur Minnets vägar. Bonniers 1974, 349 s. + 4 s. rättelseblad.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, ej skyddsomslag, namnteckning, ngt
stötta övre hörn. Svalans svenska klassiker. 80:-
|