Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
    Måndagar: 16-18
    Onsdagar: 16-18
     Lördagar: 12-15

        
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Topografi, övrig och allmän
uppdat 08-08-22

 

  1. Alenius, Hans Brytningstid. Resa i Järnbäraland inför 20-hundra. Carlssons 1998, 172 s. Inbunden förlagets illustrerade laminatband, 4to, rikt illustrerad, som ny. 160:-

  2. Alfvegren, Lars Gotland i blickpunkten. En kritisk överblick över nyare litteratur om gotländska ortnamn. Uppsala 1961, 86 s. Häftad, förlagsny, stor 8vo, osprättad. Studia Philologiae Scandinavicae Upsaliensia 1. 90:-

  3. Alm, Albert Dräktalmanacka för Floda socken i Dalarna under artonhundratalets senare hälft ingår i Fataburen - Kulturhistorisk tidskrift häfte 2-3 1930 Stockholm 1930, s. 51-140 + frontispisplansch stor 8vo, ill, liten riss i bakre omsl; innehåller för övrigt bl a: Albert Eisen Några möbler i rokoko, signerade av Johan Jacob Eisenbletter, och Isak Gustaf Clason in memoriam 75:-

  4. Andersson, Ingvar Skånes historia I - Till Saxo och skånelagen PAN&s 1947, 497 s. inb förl helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo, 2:a uppl; en andra del utkom 100:-

  5. (Andersson, Thorsten) Peterson, Lena (red) Studia Onomastica. Festskrift till Thorsten Andersson den 23 februari 1989. A&W 1089, xxiv + 454 s. Häftad, stor 8vo. 70:-

  6. Axel-Nilsson, Göran Gunnebo. Vägledning. Göteborg 1966, 76 + iv s. + löst informationsblad. Häftad med ryggfast skyddsomskag med titeletikett på främre omslag, illustrerad, titelsidan ngt småfläckig. 50:-

  7. (Bengtsson, Sixten) Binneberg år 1710 - en tidsbild. Västgöta-Bengtsson berättar. Mariestad 1958, 31 s. Klammerhäftad, illustrerad, dedicerad. Särtryck ur: På strövtåg i Västgötabygd. 50:-

  8. Björck ,Ingemar Tradition och förnyelse - Pastorat och präster i Visby stift 1800-1920. En strukturstudie ingen plats inget år (1967), 142 s. prästmötesavhandling för Visby stift, stor 8vo, dedicerad, halvt osprättad, ngt solkig 100:-

  9. Björklund, Stig (text & red) Bonäs bygdegård. Tillkomst och användning. Gäster och händelser åren 1965-1976. Uppsala 1977, 68 s. Häftad, liten 4to, rikt illustrerad, förord av Anders Diös. Hembygdsskildringar utg. av Kungl. Gustav Adolfs Akademien XIII. 70:-

  10. Boëthius, Gerda o. a. Bonäsgården. Uppsala 1961, 139 s. Häftad, med löst kort med hälsning får gården från Diös & fru (signerat “A“), liten 4to, mkt rikt illustrerad, , illustrerade främre och bakre försätts, liten nötskada vid ryggfot. Utarbetad med anledning av Diös 70-årsdag 1961. 100:-

  11. Bringmark, Gösta Från dagaträl till medborgare. Malmö Stadsfullmäktige 100 år - En krönika i ord och bild om stadens utveckling 1863-1962 Malmö 1962, 168 s. 4to, ill, rygg svagt solfärgad 100:-

  12. Carlberg, Gösta Svensk landsbygd som kulturmiljö. LT 1949, 263 s. Inbunden i hårda kartongpärmar, recensionsstäpel på titelsida, en hel del blyertsmarkeringar i marginalerna, ngt sned. Vårt Forum 2. SLU:s Studentförbunds skriftserie. 80:-

  13. Cnattingius, Bengt (red) Östergötlands och Linköpings Stads Museum. Meddelanden 1951-1953. Motala 1952, 172 + ii + 10 (annonser) s. Hftad ed ngt blekt och ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo, illustrerad. 80:-

  14. Curman, Sigurd & Roosval, Johnny (utg) Sveriges kyrkor - Konsthistoriskt inventarium: Gotland Band II: Rute Setting Stockholm 1935, x + 238 s.+ rättelselapp liten 4to, osprättad, rikt ill, omsl ngt naggat 100:-

  15. Curman, Sigurd & Roosval, Johnny (utg) Sveriges kyrkor - Konsthistoriskt inventarium: Gotland Band I häfte 2: Tingstäde kyrka i Lummelunda ting Stockholm 1925, s.121-180 (79 s.) liten 4to, rikt ill, osprättad, volymen ifråga skriven av Efraim Lundmark 60:-

  16. Dandanell, Birgitta (red) Hembygdsgårdar Dalarna. Dalarnas Museum 1978, 206 s. Häftad, kvadratisk 8vo, mkt rikt illustrerad. 90:-

  17. De hundra kyrkornas ö 1961 Visby Stiftsråd bl a om Lummelunda kyrkas restaurering, ill 50:-

  18. De hundra kyrkornas ö 1962 Visby Stiftsråd bl a Författarregister till Visby stifts julbok 1923-1962 (Årg 1-40, ill) 40:-

  19. De hundra kyrkornas ö 1963 Visby Stiftsråd bl a Systematiskt register till årg 1-40, ngt fläckig baksida, ill 40:-

  20. De hundra kyrkornas ö 1964 Visby Stiftsråd bl a Curman, Sigurd Cistercienserordern och dess betydelse i Norden, Swartling, Ingrid Roma kloster, ill 40:-

  21. De hundra kyrkornas ö 1965 Visby Stiftsråd bl a Ur Sproge kyrkas historia av Svahnström, Sproge kyrkas återinvigning av Amér, ill 40:-

  22. De hundra kyrkornas ö 1967 Visby Stiftsråd bl a Prästmötet i Visby 1967, Ganthems kyrkas restaurering, ill 40:-

  23. De hundra kyrkornas ö 1969 Visby Stiftsråd bl a Ur den gotländska kyrkforskningens historia av Erland Lagerlöf, fuktskada, ill 25:-

  24. De hundra kyrkornas ö 1979 Visby Stiftsråd bl a Gotlandskyrkornas altaren av Bengt Stolt, 1329 års förordning för Gotland av Pernler och Piltz, ill 40:-

  25. (Diös, Anders) Björklund, Stig Från utfärden till Västerdalarna. Uppsala 1977, s. 109-120. Klammerhäftad i illustrerat omslag, liten 4to, illustrerad, dedicerad till Direktör B Hjelmér (på Diös) av frfattaren Stig Björklund. .Särtryck ur: Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den 28-30 juni 1976 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien. 50:-

  26. (Diös, Anders) De första tio åren på Bonäs Bygdegård 1965-1975. Uppsala 1975, 15 s. Klammerhäftad, stor 8vo, illustrerad. med utvikskarta i mitten. 40:-

  27. (Diös, Anders) Eriksson, K Gösta, Hugo Sjörs o. a. Från utfärden till gamla slåtter- och fäbodmarker i Norra Orsa. Uppsala 1979, s. 33-48. Klammerhäftad i illustrerat omslag, liten 4to, illustrerad, dedicerad till VV Direktör B Hjelmér (på Diös) av redaktören Stig Björklund. .Särtryck ur: Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den 26-27  juni 1978 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien. 50:-

  28. (Diös, Anders) Från fyra kulturdagar i Bonäs Bygdegård den 26-29 juni 1967 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien. Uppsala 1967, 82 s. Häftad i illustrerade omslag, stor 8vo, rikt illustrerad. 75:-

  29. (Diös, Anders) Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den 22-24  juni 1970 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien. Uppsala 1970, 71 s. Häftad i illustrerat omslag, liten 4to, illustrerad. Hembygdsskildringar utg. av Kungl. Gustav Adolfs Akademien VI. 75:-

  30. (Diös, Anders) Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den 23-24  juni 1969 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien. Uppsala 1969, 97 s. Häftad i illustrerat omslag, liten 4to, illustrerad. Hembygdsskildringar utg. av Kungl. Gustav Adolfs Akademien V. 75:-

  31. (Diös, Anders) Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den 24-25 juni 1968 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien. Uppsala 1968, 63 s. Häftad i illustrerat omslag, liten 4to, illustrerad. Hembygdsskildringar utg. av Kungl. Gustav Adolfs Akademien IV.??:-75

  32. (Diös, Anders) Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den 28-30  juni 1971 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien. Uppsala 1971, 84 s. Häftad i illustrerat omslag, liten 4to, illustrerad. Hembygdsskildringar utg. av Kungl. Gustav Adolfs Akademien VII. 75:-

  33. (Diös, Anders) Kulturdagar i Bonäs Bygdegård 1967-1971. 1968-72, 82; 64 ;97+iii; 71+i; 84 s. Inbunden privat helklotband med Gustav Adolfs Akademiens sigill i guld på frampärm (Levins Bokbinderi, Uppsala), alla omslag medbundna, liten 4to, samtliga verk illustrerade. Troligtvis Diös eget exemplar, hans namteckning med datum finns på försättsbladet.. Innehåller: Kulturdagar under fem år¨i Bonäs Bygdegård 1967-1971 med Kungl. Gustav Adolfs Akademien; Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den 24-25 juni 1968 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien; Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den 23-24 juni 1969 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien; Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den 22-24 juni 1970 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien; Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den 28-30  juni 1971 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien. 5 verk sammanbundna. 350:-

  34. Ek, Sven B Stadens födelse Eslöv 1967, 76 s. namnt, kartill, blekt rygg, Eslövs Museums Skriftserie 3 40:-

  35. Ekström, Gunnar Kristine kyrka. Historisk översikt samt vägledning. Reviderad efter 1965-1966 års restaurering av Erik Lundgren. Falun 1969, 71 s. Häftad, liten 8vo, rikt illustrerad. 70:-

  36. Ekström, Gunnar Kyrksilvret i Västerås Stift genom tiderna I-V. Västerås 1977-1983, 928 s. Häftade, 4to’s, rikt illustrerade, bakre omslag på vol. I litet nött. Fem volymer, komplett. 500:-

  37. Ekström, Gunnar Västerås domkyrka. Vägledning för besökare. Västerås 1961, 44 s. 1:a uppl., klammerhäftad, ett par småprickar på främre omslag. 50:-

  38. Elg, Margareta (red) Östergötland. STF 1983, 310 + i s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, rikt illustrerad. STF’s årsskrift 1983. 75:-

  39. Enbågen, Ulf Göteborgs hamn Göteborg 1958, s. 130-146 Särtryck ur Gothia 8, 1958 20:-

  40. Engelbertsson, Bob Industriarbete i förindustriell arbetsmiljö - Sala gruva och silververk under 1800-talet Uppsala Universitet 1986, viii + 329 s. dedicerad, diss, 4to, ill 100:-

  41. Engström, Rune & Gunilla Lindberg (red) Stadsborna. Tankar kring stadsstudier. Riksförbundet för Hembygdsvård 1981, 103 s. Häftad, rikt illustrerad, lätt nött rygg, liten fläck på främre omslag. Bygd och Natur årsbok 1980. 60:-

  42. Ericson, Alan & Eric Englund Avesta-Folkare - Bygden vid Dalälven. Bok och Bild 1966, 110 s. Häftad, rikt illustrerad. 70:-

  43. Erlandsson, Anna (text) Bungemuseet. Visby 1969, 24 s. Klammerhäftad i illustrerat omslag, fotoillustrerad. 40:-

  44. Falck, A E Nyköpings Sparbank 1832-1932 Nyköping 1932, 191 + 16 + 11 + 12 s. + planscher inb förl gedigna halvklotbd m medb omsl (bindning av Ernst Hjertzell), sprängda snitt, 4to 300.-

  45. Fischer, Ernst (red) Skånska målningar i skånska museer efter 1800 Malmö 1948, 62 s. (text) + 82 helsidesplanscher  + i s. stor 8vo, Skånes Konstförenings Publikation N.r 13 50:-

  46. Floderus, Erik Sigtuna. Sveriges äldsta medeltidsstad. Gebers 1941, 159 + i s.  namnstämpel och dedikation (?) på smutstitelsida, främre omslag medbundet, illustrerad, liten fräck på främre omslaget. sammanbunden med: Lundblad, Joh (preses) & Petrus Fredr. Wistrand (respondent) Dissertatio historica de Birca et Sigtuna una eademque civitate,... Lundæ 1802, 18 pp. interfolierad fotostatkopia med svensk översättning av den latinska texten i prydlig handstil på de blanka sidorna. Bägge verken inbundna i ett privat helklotband med titel och författare i guld på rygg, stor 8vo. 150:-

  47. Fogelmarck, Stig (red) Bilder från Gripsholm Stockholm 1960, 32 s. fotoill av Lennart af Petersens 50:-

  48. Forsslund, Karl Erik Lima (Med Dalälven från källorna till havet. Del II. Västerdalälven. Bok II. Lima). Å&Å 1924, 183 + iii s. Häftad, 4to, med 176 bilder i texten 1 plansch i färg och 32 uppteckningar av låtar, omslag naggat och med enstaka fuktfläckar, rygghuvud och -fot nötta, helsidesplanschen naggad i främre snitt. 150:-

  49. Forsslund, Karl-Erik Med Dalälven från källorna till havet I-X. Å&Å 1919-1930. Inbundna förlagets halvfranska band med guldstämplad titel och illustration på frampärm, 4to’s, alla omslag medbundna, rikt illustrerade, rygghuvud skadat på vol. 1, 3, 5, 9 och 10, annars i mkt bra skick. Mer utkom (vol. 11, de två sista häftena).
    Vol. 1: del 1, bok I-III, vol. 2: del 1, bok IV-VI; Vol 3: del 1, bok VII-IX; vol. 4: del 1, bok X-XI; vol 5: del 2, bok I-III; vol. 6: del 2, bok IV-VI; vol 7: del 2, bok VII-VIII; vol. 8: del 2, bok IX-X; vol. 9: del 3, bok I-II; vol. 10: del 3, bok 3-4.
    5.000:-

  50. Frinnman, Nils-Eric (red) Blekinge i litteraturen - Blekingeförfattare från 1800-talet till 1950 Sober 1976, 344 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill, stor 8vo 75:-

  51. Gamby, Erik Numismatiska bidrag till Göteborgs och Bohusläns historia. Göteborg 1942, 43 + i (blank) s. Häftad i tryckt omslag, stor 8vo, dedicerad, illustrerad. Göteborgs och Bohusläns Fornminnesförenings tidskrift 1941. 200:-

  52. Gierow, Karl Ragnar; Stig H:son-Ericson; Carl-Fredrik Palstierna & Sven Green Boken om Sofiero. Ett kungligt residens vid Sundets strand skildrat i ord och bild till hundraårsjubileet av slottets tillblivelse. Allhem 1965, 242 s. 1:a uppl. ,inbunden förrlagets guldstämplade helklotband med trasigt skyddsomslag, 4to, mkt rikt illustrerad, namnteckning i blyerts på framprms insida, liten prick på 3 första sidorna. 100:-

  53. Gripsholms slott - en vägledning för besökande Stockholm 1912, 23 s. m planer och illustrationer 60:-

  54. Gripsholms slott - officiell vägledning för besökande utgiven genom Nationalmuseum Stockholm 1924, 24 s. m planer och illustrationer, klammerhäftad 60:-

  55. Gripsholms slott - officiell vägledning för besökare med planer och illustrationer utgiven genom Nationalmuseum Stockholm 1969, 52 s. 40:-

  56. Gustafsson, Lennart; Göran Palm; Julius Rolander & Märta Wilhelmsson (red) Vår egen historia. Tekoarbetare i Vstergötland berättar. Författarförlaget/Föreningen Liv i Sverige 1982, 195 + i s. Häftad, illustrerad, tillskrift på titelsidan av projektledaren Julius Rolander med fru. 60:-

  57. Guth, Lars (teckningar) Mitt i Linköping. Linköping 1969, opaginerad (4 s.). Häftad, tvär 4to, stor tillskrift på första sidan, 4 s. inledning, resten teckningar, bakre omslag fläckat. 75:-

  58. Hagerf, Lennart (red) Skånska tecknare Malmö 1951, xxii + 73 + i s. stor 8vo, mkt rikt ill; Skånes Konstförenings Publikation Nr. 16 50:-

  59. Hedwall, Anders Bohuslän i konsten - Från Allaert van Everdingen till Carl Wilhelmson Stockholm 1956, 248 s. + 8 färgplanscher 4to, rikt ill, svagt solkigt främre omsl; Sveriges Allmänna Konstförenings Publikation 64 80:-

  60. Hofrén, Manne & Gustaf Lindehoff Gatunamn i Kalmar. Redogörelse fr gatunamnen i Kalmar och deras tillkomsthistoria m. m. Kalmar stads drätselkammare 1962, 86 s. Häftad. 100:-

  61. Hofrén, Manne Kalmar. En kort historik över staden och slottet. Kalmar 1938, 76 s. Häftad i illustrerat omslag, illustrerad, rygg nött, ett par fläckar på främre omslag, namnteckning på titelsida.. 70:-

  62. Holmström, Richard & S. Artur Svensson (red) Dalarna Allhem 1971, 128+ 234 + 276 s. Inb förl dek helklotband med naggat skyddsomslag, rött övre snit, 4to, mkt rikt fotoill. 400:-

  63. Holmström, Richard; Stig Roth & S Artur Svensson (red) Göteborg. Ett bildverk. Allhem 1952, 315 + iii s. Inbunden förlagets guldpressade helklotband, 4to, ej skyddsomslag, mkt rikt illustrerad, illustrerade försättspapper, pärmar lätt solkiga, ett par små biblioteksmärkningar på blankt försättsblad. 150:-

  64. Hultenberg, Hjalmar Öland (med 59 illustrationer). Kalmar 1935, 88 s. 1:a uppl., häftad, nött rygg, ett par småfläckar på omslag, namnteckning på titelsida. 75:-

  65. Hälsingerunor. En hembygdsbok 1962. Malung 1962, 205 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 50

  66. Hälsingerunor. En hembygdsbok 1963. Malung 1963, 206 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 50:-

  67. Hälsingerunor. En hembygdsbok 1964-1965. Malung 1964, 196 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag, främre omslag medbundet, illustrerad. 50:-

  68. Hälsingerunor. En hembygdsbok 1966. Malung 1965, 235 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med ngt naggat skyddsomslag, främre omslag medbundet, illustrerad. 50:-

  69. Hälsingerunor. En hembygdsbok 1977. Malung 1977, 196 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad, litet jack i ryggen. 50:-

  70. Isaacsson, August Norrby kyrka nu och i gången tid. Kyrkorådet i Norrby 1978, 36 s. Klammerhäftad, illustrerad, ett par småprickar på bakre omslag. 40:-

  71. Isling. Åke (Huvudred) Jämtland i litteraturen. Jämtlandsförfattare från de sista 150 åren. Sober Förlag 1979, 348 + i s. Inbunden förlagets hellinneband med skyddsomslag, märke efter borrttagen klisterlapp på skyddsomslag, ett par biblioteksstämplar på titelsida etc. 75:-

  72. (Jansson, Valter) Orter och namn - Festskrift till Valter Jansson 22 maj 1967 Lund 1967, viii + 228 s. stor 8vo, fotoporträtt, enstaka ill, namnstämpel 75:-

  73. Jensen, Jens S Ljuva drömmar. Hammarkullen åtta år senare. Korpen 1982, 134 + ii s. Inbunden förlagets kartonnageband, stor kvadratisk 8vo, mkt rikt fotoillustrerad. såld

  74. (Johan III) Sundquist, Nils Johan III och hans kyrkslott i Gävle. Utan ort, utan årtal [1969], s. 5-30. Häftad, illustrerad, litet jack i främre omslags ovansida. Särtryck ur: Från Gästrikland. 50:-

  75. Johansson, Gust. Ortsnamnens relativa ålder i Kind och Redväg Göteborg 1960, 200 s. inb helklotbd, stor 8vo 90:-

  76. Johansson, Simon Bjärka-Säby. Områdets geologi. Uppsala 1924, 37 s. + utvikskarta i ficka. Häftad, 4to, illustrerad, ryggfot trasig, stämplar och en etikett från Seminariet för Nordisk Folklivsforskning, ovanlig. 150:-

  77. Johansson, Ulf (red) Bohuskust. STF 1991, 216 s. Inbunden förlagets illustrerade laminatband, stor 8vo, illustrerad. Svenska Turistföreningens årsbok 1992. 60:-

  78. Johansson, Ulf (red) De stora sjöarna. STF 1990. 215 s. Inbunden förlagets illustrerade laminatband, stor 8vo, illustrerad. Svenska Turistföreningens årsbok 1991. 60:-

  79. Johansson, Ulf (red) Kanaler. STF 1994, 216 s. Inbunden förlagets illustrerade laminatband, stor 8vo, illustrerad. Svenska Turistföreningens årsbok 1995. 60:-

  80. Julita Hembygdsförening årsskrift 1984 Vingåker u å (1984), 63 s. dedicerad av en av författarna till Majt Banck, klammerhäftad, ill 50:-

  81. Karlsson , Hugo Känn Sjuhäradsbygden. Del 6 Ortnamn. Norma Bokförlag 1991, 62 s. Häftad, stor kvadratisk 8vo, rikt illustrerad, dedicerad av författaren. 90:-

  82. Karlsson, Einar K E Folkliv i Östgötabygd. Minnesbiler från Sjökumla med omnejd. Aska Hembygdsförening 1987, 132 s. Häftad, illustrerad, stor tillskrift. 80:-

  83. Karlsson, J A Sörmländska slott och gårdar Andra delen Nyköping 1924, 120 + ii s. ded av utg, ill, söndrigt omsl 75:-

  84. Klas Minnen från Fristad Hed Fristads Hembygdsförening 1975, 37 + i s. klammerhäftad faksimil av verket från 1915, ill, tillskrift i blyerts 50:-

  85. Kungar i Skåneland 1500-talet specialnr av Kulturen 1958 Lund 1959, 214 + xviii (annonser) s. inb förl dek pappbd, mindre fläck på bakpärm, ill, red. Sven T Kjellberg 100:-

  86. Lannergård, Sven Möklinta kyrka. Några vsentliga data om kyrkan och dess inventarier. Avesta 1979, 35 + x s. Klammerhäftad, rikt illustrerad. 40:-

  87. (Laurentius, Olaus) Sundlöf, Eric Olaus Laurentii släktbok I-II. Tierp 1960, 37 + 39 s. Dedikation och exlibris i del 1, häftade, illustrerade, övre bakre hörn lätt stötta. 150:-

  88. Leander, Sigfrid (red) Minnesvård. Dokumentation av hem och bygd. Riksförbundet för Hembygdsvård 1975, 132 s. Häftad, illustrerad, ngt nött i kanterna. Bygd och Natur årsbok 1975. 70:-

  89. Lindberg, Gunilla (red) Forntidsminnen - Om arkeologin och hembygdsrörelsen Riksförbundet för Hembygdsvård 1984, 133 s. rikt ill, 13 artiklar 60:-

  90. Lindberg, Gunilla (red) Synvinklar. Idéer och infall till hembygdsarbetet nu och i framtiden. Riksförbundet för Hembygdsvård 1983, 144 s. Häftad, illustrerad. Bygd och Natur årsbok 1983. 60:-

  91. Lindberg, Gunilla (red) Vägen till Soltvet och den lokalhistoriska forskningen. Riksförbundet för Hembygdsvård 1989, 188 + i s. Häftad, illustrerad. Bygd och Natur årsbok 1989. 50:-

  92. Lindqvist, Artur Staden som försvann. Grythyttans Hembygdsförening 1972, 227 s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband, dedicerad som vanligt, 3 stämplar på innerpärmar och bakre försättsblad. 70:-

  93. Lindström, Rune (samling och teckningar) Dalahistorier W&W 1975, 118 s. delvis borttagen prislapp på bakre omsl 50:-

  94. (Linköping) Gamla Linköping Föreningen. Mapp med: 2 x Von Lingenska gården 15/10. Klockrike 1984, 32 s. Klammerhäftade, tvära 8vo’s, illustrerade. Ett ex tryfferat med tidningsurklipp, ett med understrykningar i rödpenna. + Pärsmässeboden Gamla Linköping löst omslag  + 16 maskinskrivna lösa sidor (original). Ett blad naggat. + Lundquist, Ann: Örtagården. Gamla Linköping. Klockrike 1988, 24 s. Klammerhäftad, rikt illustrerad, tvär 8vo.  + Välkommen till Vallarundan. Utan plats, utan årtal, opaginerad (40 s.) Klammerhäftad, liten fläck på omslag, stencilerad, biblioteksstämplar på s. 4. + Syse, Bengt Kvarteret Brevduvan. En presentation inför den arkeologiska undersökningen. Riksantikvarieämbetet / Östergötlands Länsmuseum 1987, 15 s. Klammerhäftad, illustrerad. + Gamla Linköping. Folder. + stencil om (Skön)färgargården 12 s. + Elfström, Gunnar Gatuhuset ”Klostergatan 21” och dess målningar. 1980, 2 stencilerade A4. 160:-

  95. (Lund) Inbjudning till filosofie doktorspromotion  som av Filosofiska Fakulteten i Lund anställes Torsdagen den 30 Maj 1929 af Promotor. Bifogade skrifter: Zur Deutung der reflexe ursprachlicher Aspiration im Lateinischen av Promotor. Promotionens hundraårsminne av E. Wrangel. Lund 1929, xxiv + 36 pp. Häftad i tryckta omslag, stor 8vo, enstaka illustraion. 75:-

  96. Lundberg, Allan Titta på Tynnered. Ett nutidsreportage för framtidens skull. AB Informationstjänst 1972, 55 s. Häftad, tvär 8vo, fotoillustrerad. 60:-

  97. Lundberg, Jacob Minnen från gamla Sala. Eget Förlag 1952, 125 s. Dedicerad (”Hälsning från Sala! Jacob Lundberg”, inbunden förlagets guldpressade helklotband med bägge omslagen medbundna, rikt illustrerad, stor 8vo. 2:a uppl. 160:-

  98. Lundberg, Jacob Salabygden. Bilder och berättelser. Eget Förlag 1953, 142 + 23 (foton) + 2 (noter) s. Med en dedikation på frampärms insida och ett löst dedikationskort fullskrivet på båda sidorna, inbunden förlagets guldpressade helklotband med bägge omslagen medbundna, rikt illustrerad även i texten, stor 8vo, rygg ngt blekt. 200:-

  99. Lundegårdh, Dagmar; Per H Lundegårdh & Roland Johansson Öländsk natur. Bergsrådet Lundegårdh AB 1994, 144 s. Häftad, illustrerad. 75:-

  100. Lundgren, Hj. Spridda bidrag till Norrköpings kulturhistoria. Norrköping 1949, 168 s. Häftad i tryckt illustrerat omslag, delvis svagt solfärgat omslag, liten tillskrift på titelsidan, allt sammanbundet oskuret (liten 4to), illustrerat. Föreningen Gamla Norröping. Publikationsserie berörande Norrköpings och Norrköpingstraktens kulturhistoria N:o 4. 200:-

  101. Långström, Erland & Gustaf Stern (saml. & utg) Göteborgs studenter II. Realgynasium i Göteborg 1856-1886 och Göteborgs Högre Realläroverk 1885-1918. Biografier. AB Pehrssons Förlag 1919, 225 s. Inbunden förlagets brunpressade helklotband, färgade snitt, trevligt försättspapper. 80:-

  102. Manker, Ernst Tjörn. Minnen och återseenden. LT 1954, 241 s. + karta. Häftad med ryggfast skyddsomslag, stor 8vo, mkt små riss i skyddsomslaget vid falsarna, rikt fotoillustrerad. 80:-

  103. Mattson, Hildon Ed socken från forntid till nutid Sollefteå 1992, 166 s. inb förl kartonnagebd, fotoill, blyertsant på första smutsblad 80:-

  104. Minnesskrift över Föreningen Folkets Hus och Park i Västerås u. p. a. 50 år 14/5 1899-1949.  Västerås 1949. 45 + iii s. Inbunden förlagets klotryggband med titeletikett på frampärm, 4to, främre omslag medbundet, illustrerad. 125:-

  105. Montelius, Olof Moje. Arbetslivet i en Gagnefby kring sekelskiftet. Gävle 1962, 103 s. Inbunden förlagets klotryggband, stor 8vo, enstaka illustrationer. 125:-

  106. Månsson, Nils Efterskörd. Hässleholm 1966, 206 + ii s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, illustrerad,f uktrand vid övre snitt och nedre främre hörn. Fortsättningen på Norra Mellby Sockenbok (1956). 100:-

  107. Netterlund, Karin Ådalen - Folktro och folksägen Härnösand 1984, 64 s. dedicerad, inb förl hellinnebd m skomsl, rikt ill, kvadratisk 8vo 70:-

  108. Nilsson, Anita (red) Turista hemma? 200 utflyktsmål i Göteborgsregionen. Wezäta 1983, 152 s. Häftad, mkt rikt illustrerad. 60:-

  109. Nilson, Siv & Key L Gotland - och öarna runt ön. LT 1989, 145 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, kvadratisk 8vo, kartor och foton på försätts, rikt illustrerad, ngt nött runt kanterna, stor tillskrift på försättsblads insida. 80:-

  110. Nilsson, Sture Sällsamheter i Närke R&S 1979, 220 s. inb förl kartonnagebd, rikt ill, 1:a uppl 2:a tryckn 8 tus 60:-

  111. Nordin-Grip, Imber När traditionen lever. Några hälsingesägner och deras lokala rötter. Göteborg 1938, s. 74-94. Häftad, dedicerad, stor 8vo. Särtryck ur: Folkminnen och Folktankar, häfte 2, 1938. 75:-

  112. Nordling, Johan Siljan. En bok om Sveriges hjärta I-II. Fritzes 1912, 200; 234 + vi (recensioner) s. Häftade i illustrerade omslag, de sällan medföljande omslagen naggade och ngt solkiga, inlagorna utmärkta, liten namnteckning i blyerts i båda delarna. 8:e uppl. (27-29 tus.). 100:-

  113. Norrköpings och Östergötlands läns taxeringskalender 1955 Stockholm 1955, 159 s. inb förl pappbd, litet rött märke på bakre smutsblad 125:-

  114. Nycander, Fredrik Ranrikes runor - Bohuslänska berättelser från urtid till nutid I Bonniers 1917, 342 s. inb priv blått helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld, omsl medb 100:-

  115. Nylander, Erik Kullen och Kullaberg med Arild i närbild. Malmö 1950, 116 s. +  1utvikskarta och 1 lös karta. Inbunden förlagets helklotband, medbundet främre omslag, blekt rygg, den lösa kartan lite naggad i kanten, stämpel på försättsblad. 80:-

  116. Näsström, Gustaf  Det gamla Medevi - Kulturhistoriska anteckningar Lund 1978, 283 + v + utvikskarta och planscher inb förl dek pappbd m titeletiketter i papper på frampärm och rygg, faksimil av 2:a uppl från 1928 200:-

  117. Olsson, Bror Doktorspromotioner i Lund. Lund 1947, ii + 103 + i s. Häftad, 4to, illustrerad, litet jack i bakre omslag, namnteckning på titelsidan. Föreningen Det Gamla Lund årsskrift XXIX. 90:-

  118. Qvarnström, A W (utg) Anteckningar om Söderala socken i Gefleborgs län, efter äldre och nyare tryckta och otryckta källor. Häfte 1-3. Söderhamn 1957, 72 + 132 + 93 + iii s. + 16 s. planscher. Inbunden helklotband med lädertiteletikett med guldtitel, rött övre snitt, stor 8vo. 180:-

  119. Rask, Lennart (Huvudred) Västmanland. Svenskt mittland. AB Svensk Litteratur 1956, 415 + i s. + utvikskarta + färgplanscher. Inbunden förlagets halvklotband, 4to, färgat övre snitt, rikt illustrerad. 200:-

  120. Redelius, Gunnar Fläckebo kyrka. Västerås 1976, 16 s. Klamerhäftad, illustrerad. 40:-

  121. Ridderstedt, Lars (red) Wåmhus kyrka. En minnesskrift med anledning av restaureringen 1953-1954. Uppsala 1957, 108 + ii s. Inbunden förlagets linneryggband med dekorerade pärmar, liten 4to, illustrerad, färgat övre snitt. Anders Diös var både byggmästare och stor donator till restaureringen. Upplaga 1.500 ex. 90.-

  122. Roosval, Johnny Den gotländske ciceronen. Vägvisare genom den gotländska konsthistorien med huvudvikten lagd på medeltida kyrkokonst. STF 1950, 193 s. + utvikskarta i mitten. Häftad, solfärgad rygg, rikt fotoillustrerad, ej karta i ficka i bakre omslag. 2:a utökade upplagan. 60:-

  123. Rosén, Jerker Hur Skåne blev svenskt Gebers 1943, 48 s. Det levande förflutna: Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 3 40:-

  124. Rudberg, Aug. Förtecking öfver Västergötlands fanerogamer och kärlkryptogamer - Med uppgifter om växeställen och frekvens Mariestad 1902, xvi + 129 s. blekt rygg, ospr s. 25-112 175:-

  125. Rudberg, Yngve (utg) Västgötaungdomens julbok 1935 (19:e årg.). Vänersborg 1935, 71 + i s. Hftad i illustrerat omslag, illustrerad, dedicerad av red. till släkting. 70:-

  126. Rydberg, Sven (Text); Peter Gullers (Fotos) & Karl-Erik Forsberg (Gestaltung) Stora Kopparberg. 1000 Jahre Industritätigkeit. Västerås 1979, 96 pp. hardbound publisher’s photo illustrated boards, large 8vo,  map on back inner board, lavishly illustrated, corners a little bit bumped. 130:-

  127. Rydelius, Ingegerd (utarb.) Fjällturer i Jämtland, Härjedalen, Dalarna. STF 1953, 477 s. + utvikskarta och rättelselapp. Inbunden förlagets helklotband. 90:-

  128. S:t Nicolai Gille (Utg.) Lidköpingsbygden. Jultidning 1950-1959. Lidköping 1950, 48 + 48 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 s. 10 årgångar inbundna i ett privat halvfranskt band med svart titeletikett med guldtitel och stnkarorerade snitt, alla omslag medbundna, illustrerade, 4to. 300:-

  129. (Schröder, Johan Henrik) Åberg, Åke (översättn från latin, anmärkningar och efterskrift) Kort historia över Kungliga Gymnasiets i Västerås Bibliotek. Förssta delen av Johan Henrik Schröder Stifts- och Landsbiblioteket, Västerås 1971, 72 + xxviii s. 1 faksimil; Acta Bibliothecæ Arosiensis V 50:-

  130. Schück, Adolf (red) Skänninge stads historia. Linköping 1929, 236 s. Häftad i guldpressat omslag, 4to, illustrerad, rygg och övre delar av omslagen lätt solblekta, rygghuvud ngt naggat. 250:-

  131. Selling, Dagmar Kalmar slott och Kalmar Läns Museum. En vägedning. utan plats 1962, 48 s. + rättelselapp. Häftad i illustrerat omslag med flikar, illustrerad. 70:-

  132. Sernander, Rutger Bjärka-Säby naturminnen. Uppsala 1925, 66 s. Häftad, 4to, illustrerad, liten bit borta i nedre hörnet av bakre omslag, stämplar och en etikett från Seminariet för Nordisk Folklivsforskning, ovanlig. 150:-

  133. Sernander, Rutger Löfängen i Bjärka-Säbys bebyggelsehistoria. Uppsala 1925, 89 s. Häftad, 4to, illustrerad, ryggfot trasig, stämplar och en etikett från Seminariet för Nordisk Folklivsforskning, ovanlig. 200:-

  134. Skånes goda sidor - Ett försök till porträtt av en landsända Arbetet 1976, 176 s. 4to, mkt rikt färgill 70:-

  135. Skånsk miljö specialnr av Kulturen 1962 Lund 1963, 200 s. inb förl dek pappbd, ill, red. Bengt Bengtsson 50:-

  136. (Solbacka) Katalog för Solbacka Läroverk höstterminen 1943 åttiotredje terminen Flen 1943, 20 s. stor 8vo, klammerhäftad, mindre fläck på främre omsl 40:-

  137. Sollerman, Pelle Den poetiske kommissarien Visby 1972, 99 s. ou, fläck i snittet s. 19-20, ill, fotoill, gotlandsbok 40:-

  138. Spong, Berit Strängnäs W&W 1953, 124 s. 1:a uppl, inb förl dek pappbd, ill av G Brusewitz, namnt 80:-

  139. Stoltz, Elof Som liten i Ravlunda prästgård 1898-1908. PAN&s 1949, 174 + i s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med titeletikett på frampärm och rygg, tvär stor 8vo, med 15 teckningar av författarens syster Karin Wedlin, ej skyddsomslag. 80:-

  140. Ström, Ernst Ture Silvret och bygden – Hellefors silververks historia Hällefors 1987, 64 s. rikt ill 40:-

  141. Ståhl, Erik (chefred) Smålands Folkblad femtio år - Historik över en arbetartidnings 50-åriga tillvaro Jönköping 1951, 120 s. + inb rättelselapp + 48 s. bildavalkad stor 8vo, inb förl pappbd, rikt ill, rygg blekt och delvis  fläckig 80:-

  142. Sundquist, Nils ”Västmännens land” och Fjädrundaland, Sala tunnvalvskyrka, Sala silvergruvas vattensystem och ”Väsby län”. Sala 1974, 70 + vii s. Inbunden förlagets laminerade pappband, dedicerad av författaren med fru, liten 4to, rikt illustrerad, med illustrerade försättsblad. Säretryck ur: "Silvermedalj på utställningen i silverstaden Sala 1924...", publikation utgiven av Byggnadsfirman Anders Diös AB till Sala stads 359-årsjubileum 1974. 100:-

  143. (Swartz, J G) Kvarnaktiebolaget J.G.S. J. G. Swartz Aktiebokag hundra år 1844-1944. En storindustri under ett sekel. Esselte 1944, 42 + 24 s. + löst gåvokort. Häftad i blindpressat tryckt omslag, mkt rikt illustrerad, 4to. 100:-

  144. Svensson, Britt Visbyguiden Länsmuseet Gotlands Fornsal 1998, 184 s. rikt ill: foto av Thore Nilsson och ill av Maria Domeij 60:-

  145. Söderberg, Bengt (Huvudred) Göteborgs Högre Realläroverk 1900-1940. Sveriges Studenters Förlag 1953, 373 + i s. Inbunden förlagets halvfranska band, 4to, rikt illustrerad, rygg och del av skinnet på frampärm blekt, liten bit av pärmpappret på bakpärm borta, annars utan anmärkning, nr. 127 av den subskriberade uppl.. Del V ur samlingsverket Sveriges studenter. 350:-

  146. Sörmlandsbygden 1959 Nyköping 1959, 190 + i s. inb förl klotryggbd, ill, red. landsantikvarie Ivar Schnell 75:-

  147. Sörmlandsbygden 1960 Nyköping 1960, 186 + i s. inb förl klotryggbd, ill, red. landsantikvarie Ivar Schnell 75:-

  148. Sörmlandsbygden 1961 Nyköping 1961, 203 + i s. inb förl klotryggbd, ill, red. landsantikvarie Ivar Schnell 75:-

  149. Sörmlandsbygden 1963 Nyköping 1963, 181 + i s. inb förl klotryggbd, ill, red. landsantikvarie Ivar Schnell, liten skada på pärmpappret på bakpärm 75:-

  150. Thaning, Olof (red) Halland. STF 1976, 320 s. Inbunden förlagets illustrerade helklotband med skyddsomslag, kt rikt illustrerad. STF’s årsskrift 1976. 50:-

  151. Thordeman, Bengt Korsbetningen och Solberga kloster utanför Visby. Stockholm 1930, 58 s. + utvikskarta. Häftad, illustrerad. 80:-

  152. Thun, Egon (red) Bevara - Förnya. En bok inför det europeiska byggnadsvårdsåret. Riksförbundet för Hembygdsvård 1974, 182 s. Häftad, illustrerad, vikmärken på främre och bakre omslag. Bygd och Natur årsbok 1974. 60:-

  153. Thure S. [Thure Sällberg] På kyrkobacke och i gillestuga. Skizzer från bygden. Gernandts 1896, 144 s. Häftad, solkig, naggat omslag och rygg, små namnteckningar på främre omslag, 19 illustrationer, enstaka småfläckar i inlagan. Parodier på lokalsamhällen i Värmland. Rar, ej i Bygdén. 200:-

  154. Waller, EvertEn dalbos memoarer. 50 åt i Roslagsby. Utgiven av Elfsborgs Läns Annonsblad, Vänersborg, 1977. 8:o, (6), 7 – 234, (6) s. Häftad, illustrerad med teckningar (Bibbe Lindström-Wallert) och fotografier. Nyskick.Den kände skärgårdsskildrarens memoarer, ej en av hans vanligare böcker. 150:-

  155. Westberg, Ingemar ”Det var då det”. Minnen från Hälsingebyar. Del II. Gvle 1985, 107 s. Inbunden förlagets helkonstläderband med småtrasigt skyddsomslag, minial fläck s. 80-81. 60:-

  156. Willén, Torbjörn Vänern, Vättern, Mälaren, Hjälmaren - En översikt. Statens Naturvårdsverk 1975, 131 + i s. Häftad, stor 8vo, illustrerad, mindre del av främre omslag svagt solfärgat. Naturvårdsverkets limnologiska undersökning 10 år. Statens Naturvårdsverk Publikationer 1976:1. 100:-

  157. Visby och dess minnesmärken jämte en kortare översikt av Gotlands och Visbys historia samt kartor över Visby och omgivningarna. Gotlands Turistförening 1937, 48 s. + 2 utvikskartor. Klammerhäftad i illustrerat omslag, rikt fotoillustrerad, liten 8vo. 60:-

  158. Visby och dess minnesmärken jämte en kortare översikt av Gotlands och Visbys historia samt en karta över Visby Gotlands Turistförening,Visby 1955, 48 s. + utvikskarta ill 50:-

  159. Wåhlin, Hans Lund. PAN&s 1924, 63 + i s. Dedicerad, häftad, illustrerad. Svenska kulturorter 2. 80:-

  160. Välkommen till Nyköping - En bok till den nyblivne nyköpingsbon Finn Thofte Förags AB 1972, 136 s. inb förl pappbd, rikt ill 40:-

  161. Åberg, Åke Västerås domkyrkas bibliotek år 1640 efter Petrus Olai Dalekarlus’ katalog Stifts- och Landsbiblioteket, Västerås 1973, 151 s. 2 ill; Acta Bibliothecæ Arosiensis VI 60:-

  162. Åtvids gamla kyrka - Medeltidskyrkan som återuppstod Åtvidaberg 1957, 35 s. + planscher liten 8vo 40:-