Topografi, övrig och allmän
uppdat 08-04-12
-
Alfvegren, Lars Gotland i blickpunkten. En kritisk
överblick över nyare litteratur om gotländska ortnamn. Uppsala 1961, 86
s. Häftad, förlagsny, stor 8vo, osprättad. Studia Philologiae
Scandinavicae Upsaliensia 1. 90:-
-
Alm, Albert
Dräktalmanacka för Floda socken i Dalarna under artonhundratalets senare
hälft ingår i Fataburen - Kulturhistorisk tidskrift häfte 2-3 1930
Stockholm 1930, s. 51-140 + frontispisplansch stor 8vo, ill, liten
riss i bakre omsl; innehåller för övrigt bl a: Albert Eisen Några
möbler i rokoko, signerade av Johan Jacob Eisenbletter, och Isak
Gustaf Clason in memoriam 75:-
-
Andersson,
Ingvar Skånes historia I - Till Saxo
och skånelagen PAN&s 1947, 497 s. inb
förl helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo, 2:a uppl; en andra del utkom 100:-
-
(Andersson, Thorsten) Peterson, Lena (red) Studia
Onomastica. Festskrift till Thorsten Andersson den 23 februari 1989. A&W
1089, xxiv + 454 s. Häftad, stor 8vo. 70:-
-
Axel-Nilsson, Göran Gunnebo. Vägledning. Göteborg
1966, 76 + iv s. + löst informationsblad. Häftad med ryggfast
skyddsomskag med titeletikett på främre omslag, illustrerad, titelsidan ngt
småfläckig. 50:-
-
(Bengtsson, Sixten) Binneberg år 1710 - en tidsbild.
Västgöta-Bengtsson berättar. Mariestad 1958, 31 s. Klammerhäftad,
illustrerad, dedicerad. Särtryck ur: På strövtåg i Västgötabygd. 50:-
-
Björck
,Ingemar Tradition och förnyelse -
Pastorat och präster i Visby stift 1800-1920. En strukturstudie ingen
plats inget år (1967), 142 s. prästmötesavhandling
för Visby stift, stor 8vo, dedicerad, halvt osprättad, ngt solkig 100:-
-
Björklund, Stig (text & red) Bonäs bygdegård. Tillkomst
och användning. Gäster och händelser åren 1965-1976. Uppsala 1977, 68 s.
Häftad, liten 4to, rikt illustrerad, förord av Anders Diös.
Hembygdsskildringar utg. av Kungl. Gustav Adolfs Akademien XIII. 70:-
-
Boëthius, Gerda o. a. Bonäsgården. Uppsala 1961, 139 s.
Häftad, med löst kort med hälsning får gården från Diös & fru (signerat
“A“), liten 4to, mkt rikt illustrerad, , illustrerade främre och bakre
försätts, liten nötskada vid ryggfot. Utarbetad med anledning av Diös
70-årsdag 1961. 100:-
-
Bringmark, Gösta Från dagaträl till medborgare. Malmö
Stadsfullmäktige 100 år - En krönika i ord och bild om stadens utveckling
1863-1962 Malmö 1962, 168 s. 4to, ill, rygg svagt solfärgad 100:-
-
Carlberg, Gösta Svensk landsbygd som kulturmiljö. LT
1949, 263 s. Inbunden i hårda kartongpärmar, recensionsstäpel på
titelsida, en hel del blyertsmarkeringar i marginalerna, ngt sned. Vårt
Forum 2. SLU:s Studentförbunds skriftserie. 80:-
-
Cnattingius, Bengt (red) Östergötlands och Linköpings
Stads Museum. Meddelanden 1951-1953. Motala 1952, 172 + ii + 10
(annonser) s. Hftad ed ngt blekt och ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo,
illustrerad. 80:-
-
Curman,
Sigurd & Roosval, Johnny (utg) Sveriges
kyrkor - Konsthistoriskt inventarium: Gotland Band II: Rute Setting Stockholm
1935, x + 238 s.+ rättelselapp liten
4to, osprättad, rikt ill, omsl ngt naggat 100:-
-
Curman,
Sigurd & Roosval, Johnny (utg) Sveriges
kyrkor - Konsthistoriskt inventarium: Gotland Band I Häfte 3: Bro ting Stockholm
1929, s. 179-356 (177 s.) liten 4to,
rikt ill, osprättad, volymen ifråga skriven av Efraim Lundmark
såld
-
Curman,
Sigurd & Roosval, Johnny (utg) Sveriges
kyrkor - Konsthistoriskt inventarium: Gotland Band I häfte 2: Tingstäde
kyrka i Lummelunda ting Stockholm 1925, s.121-180 (79 s.) liten 4to, rikt ill, osprättad, volymen ifråga skriven av Efraim
Lundmark 60:-
-
Dandanell, Birgitta (red) Hembygdsgårdar Dalarna.
Dalarnas Museum 1978, 206 s. Häftad, kvadratisk 8vo, mkt rikt
illustrerad. 90:-
-
De
hundra kyrkornas ö 1961 Visby
Stiftsråd bl a om Lummelunda kyrkas restaurering, ill 50:-
-
De
hundra kyrkornas ö 1962 Visby
Stiftsråd bl a Författarregister till Visby stifts julbok 1923-1962 (Årg
1-40, ill)
40:-
-
De
hundra kyrkornas ö 1963
Visby Stiftsråd bl a Systematiskt
register till årg 1-40, ngt fläckig baksida, ill 40:-
-
De
hundra kyrkornas ö 1964
Visby Stiftsråd bl a Curman,
Sigurd Cistercienserordern och dess
betydelse i Norden, Swartling, Ingrid Roma
kloster, ill 40:-
-
De
hundra kyrkornas ö 1965
Visby Stiftsråd bl a Ur Sproge
kyrkas historia av Svahnström, Sproge
kyrkas återinvigning av Amér,
ill 40:-
-
De
hundra kyrkornas ö 1967
Visby Stiftsråd bl a Prästmötet
i Visby 1967, Ganthems kyrkas restaurering, ill 40:-
-
De
hundra kyrkornas ö 1969
Visby Stiftsråd bl a Ur den gotländska
kyrkforskningens historia av Erland Lagerlöf, fuktskada, ill 25:-
-
De
hundra kyrkornas ö 1973
Visby Stiftsråd bl a Kräklingbo
kyrka restaurerad, Arkeologiska vittnesbörd i Kräklingbo kyrka + tioårsregister,
ill såld
-
De
hundra kyrkornas ö 1979
Visby Stiftsråd bl a
Gotlandskyrkornas altaren av Bengt Stolt, 1329 års förordning för Gotland
av Pernler och Piltz, ill 40:-
-
(Diös, Anders) Björklund, Stig Från utfärden till
Västerdalarna. Uppsala 1977, s. 109-120. Klammerhäftad i illustrerat
omslag, liten 4to, illustrerad, dedicerad till Direktör B Hjelmér (på Diös)
av frfattaren Stig Björklund. .Särtryck ur: Från kulturdagarna i Bonäs
Bygdegård den 28-30 juni 1976 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs
Akademien. 50:-
-
(Diös, Anders) De första tio åren på Bonäs Bygdegård
1965-1975. Uppsala 1975, 15 s. Klammerhäftad, stor 8vo, illustrerad.
med utvikskarta i mitten. 40:-
-
(Diös, Anders) Eriksson, K Gösta, Hugo Sjörs o. a. Från
utfärden till gamla slåtter- och fäbodmarker i Norra Orsa. Uppsala 1979,
s. 33-48. Klammerhäftad i illustrerat omslag, liten 4to, illustrerad,
dedicerad till VV Direktör B Hjelmér (på Diös) av redaktören Stig Björklund.
.Särtryck ur: Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den 26-27 juni 1978 under
medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien. 50:-
-
(Diös, Anders) Från fyra kulturdagar i Bonäs Bygdegård den
26-29 juni 1967 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien. Uppsala
1967, 82 s. Häftad i illustrerade omslag, stor 8vo, rikt illustrerad.
75:-
-
(Diös, Anders) Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den
22-24 juni 1970 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien.
Uppsala 1970, 71 s. Häftad i illustrerat omslag, liten 4to, illustrerad.
Hembygdsskildringar utg. av Kungl. Gustav Adolfs Akademien VI. 75:-
-
(Diös, Anders) Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den
23-24 juni 1969 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien.
Uppsala 1969, 97 s. Häftad i illustrerat omslag, liten 4to, illustrerad.
Hembygdsskildringar utg. av Kungl. Gustav Adolfs Akademien V. 75:-
-
(Diös, Anders) Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den
24-25 juni 1968 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien. Uppsala
1968, 63 s. Häftad i illustrerat omslag, liten 4to, illustrerad.
Hembygdsskildringar utg. av Kungl. Gustav Adolfs Akademien IV.??:-75
-
(Diös, Anders) Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den
28-30 juni 1971 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien.
Uppsala 1971, 84 s. Häftad i illustrerat omslag, liten 4to, illustrerad.
Hembygdsskildringar utg. av Kungl. Gustav Adolfs Akademien VII. 75:-
-
(Diös, Anders) Kulturdagar i Bonäs Bygdegård 1967-1971.
1968-72, 82; 64 ;97+iii; 71+i; 84 s. Inbunden privat helklotband med Gustav
Adolfs Akademiens sigill i guld på frampärm (Levins Bokbinderi, Uppsala), alla
omslag medbundna, liten 4to, samtliga verk illustrerade. Troligtvis Diös eget
exemplar, hans namteckning med datum finns på försättsbladet.. Innehåller:
Kulturdagar under fem år¨i Bonäs Bygdegård 1967-1971 med Kungl. Gustav Adolfs
Akademien; Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den 24-25 juni 1968 under
medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien; Från kulturdagarna i Bonäs
Bygdegård den 23-24 juni 1969 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs
Akademien; Från kulturdagarna i Bonäs Bygdegård den 22-24 juni 1970 under
medverkan av Kungl. Gustav Adolfs Akademien; Från kulturdagarna i Bonäs
Bygdegård den 28-30 juni 1971 under medverkan av Kungl. Gustav Adolfs
Akademien. 5 verk sammanbundna. 350:-
-
Ek, Sven B Stadens födelse Eslöv 1967, 76 s. namnt,
kartill, blekt rygg, Eslövs Museums Skriftserie 3 40:-
-
Ekström, Gunnar Kristine kyrka. Historisk översikt samt
vägledning. Reviderad efter 1965-1966 års restaurering av Erik Lundgren.
Falun 1969, 71 s. Häftad, liten 8vo, rikt illustrerad. 70:-
-
Elg, Margareta (red) Östergötland. STF 1983, 310 + i
s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, rikt illustrerad. STF’s
årsskrift 1983. 75:-
-
Enbågen,
Ulf Göteborgs hamn Göteborg 1958, s. 130-146 Särtryck ur Gothia
8, 1958 20:-
-
Engelbertsson,
Bob Industriarbete i förindustriell
arbetsmiljö - Sala gruva och silververk under 1800-talet Uppsala
Universitet 1986, viii + 329 s. dedicerad,
diss, 4to, ill 100:-
-
Engström, Rune & Gunilla Lindberg (red) Stadsborna. Tankar
kring stadsstudier. Riksförbundet för Hembygdsvård 1981, 103 s.
Häftad, rikt illustrerad, lätt nött rygg, liten fläck på främre omslag. Bygd
och Natur årsbok 1980. 60:-
-
Ericson, Alan & Eric Englund Avesta-Folkare - Bygden vid
Dalälven. Bok och Bild 1966, 110 s. Häftad, rikt illustrerad.
70:-
-
Erlandsson, Anna (text) Bungemuseet. Visby 1969, 24 s.
Klammerhäftad i illustrerat omslag, fotoillustrerad. 40:-
-
Falck, A E Nyköpings Sparbank 1832-1932 Nyköping 1932,
191 + 16 + 11 + 12 s. + planscher inb förl gedigna halvklotbd m medb omsl
(bindning av Ernst Hjertzell), sprängda snitt, 4to 300.-
-
Fischer, Ernst (red) Skånska målningar i skånska museer
efter 1800 Malmö 1948, 62 s. (text) + 82 helsidesplanscher + i s.
stor 8vo, Skånes Konstförenings Publikation N.r 13 50:-
-
Floderus, Erik Sigtuna. Sveriges äldsta medeltidsstad.
Gebers 1941, 159 + i s. namnstämpel och dedikation (?) på
smutstitelsida, främre omslag medbundet, illustrerad, liten fräck på främre
omslaget. sammanbunden med: Lundblad, Joh (preses) & Petrus Fredr.
Wistrand (respondent) Dissertatio historica de Birca et Sigtuna una
eademque civitate,... Lundæ 1802, 18 pp. interfolierad fotostatkopia
med svensk översättning av den latinska texten i prydlig handstil på de
blanka sidorna. Bägge verken inbundna i ett privat helklotband med titel och
författare i guld på rygg, stor 8vo. 150:-
-
Fogelmarck, Stig (red) Bilder från Gripsholm Stockholm
1960, 32 s. fotoill av Lennart af Petersens 50:-
-
Forsslund, Karl Erik Lima (Med Dalälven från källorna till
havet. Del II. Västerdalälven. Bok II. Lima). Å&Å 1924, 183 + iii s.
Häftad, 4to, med 176 bilder i texten 1 plansch i färg och 32 uppteckningar
av låtar, omslag naggat och med enstaka fuktfläckar, rygghuvud och -fot
nötta, helsidesplanschen naggad i främre snitt. 150:-
-
Forsslund, Karl-Erik Med Dalälven från källorna till havet
I-X. Å&Å 1919-1930. Inbundna förlagets halvfranska band med
guldstämplad titel och illustration på frampärm, 4to’s, alla omslag
medbundna, rikt illustrerade, rygghuvud skadat på vol. 1, 3, 5, 9 och 10,
annars i mkt bra skick. Mer utkom (vol. 11, de två sista häftena).
Vol. 1: del 1, bok I-III, vol. 2: del 1, bok IV-VI; Vol 3: del 1, bok
VII-IX; vol. 4: del 1, bok X-XI; vol 5: del 2, bok I-III; vol. 6: del 2, bok
IV-VI; vol 7: del 2, bok VII-VIII; vol. 8: del 2, bok IX-X; vol. 9: del 3,
bok I-II; vol. 10: del 3, bok 3-4. 5.000:-
-
Frinnman, Nils-Eric (red) Blekinge i litteraturen -
Blekingeförfattare från 1800-talet till 1950 Sober 1976, 344 s. inb
förl helklotbd m skomsl, ill, stor 8vo 75:-
-
Gabrielsson,
Samuel Lustvända op te’ Dalom
- mä bondkärra å’ vinghäst Dala-Förlaget, Malung 1959, 125
s. ou, omslagsteckning av förf
såld
-
Gamby, Erik Numismatiska bidrag till Göteborgs och
Bohusläns historia. Göteborg 1942, 43 + i (blank) s. Häftad i tryckt
omslag, stor 8vo, dedicerad, illustrerad. Göteborgs och Bohusläns
Fornminnesförenings tidskrift 1941. 200:-
-
Gierow, Karl Ragnar; Stig H:son-Ericson; Carl-Fredrik
Palstierna & Sven Green Boken om Sofiero. Ett kungligt residens vid
Sundets strand skildrat i ord och bild till hundraårsjubileet av slottets
tillblivelse. Allhem 1965, 242 s. 1:a uppl. ,inbunden förrlagets
guldstämplade helklotband med trasigt skyddsomslag, 4to, mkt rikt
illustrerad, namnteckning i blyerts på framprms insida, liten prick på 3
första sidorna. 100:-
-
Gripsholms slott - en vägledning för besökande
Stockholm 1912, 23 s. m
planer och illustrationer 60:-
-
Gripsholms slott - officiell vägledning för besökande utgiven
genom Nationalmuseum
Stockholm 1924, 24 s. m planer och illustrationer,
klammerhäftad 60:-
-
Gripsholms slott - officiell vägledning för besökare med planer
och illustrationer utgiven genom Nationalmuseum
Stockholm 1969, 52 s. 40:-
-
Guth, Lars (teckningar) Mitt i Linköping. Linköping
1969, opaginerad (4 s.). Häftad, tvär 4to, stor tillskrift på första sidan,
4 s. inledning, resten teckningar, bakre omslag fläckat. 75:-
-
Hagerf, Lennart (red) Skånska tecknare Malmö 1951,
xxii + 73 + i s. stor 8vo, mkt rikt ill; Skånes Konstförenings
Publikation Nr. 16 50:-
-
Hedwall, Anders Bohuslän i konsten - Från Allaert van
Everdingen till Carl Wilhelmson Stockholm 1956, 248 s. + 8 färgplanscher
4to, rikt ill, svagt solkigt främre omsl; Sveriges Allmänna
Konstförenings Publikation 64 80:-
-
Hofrén, Manne & Gustaf Lindehoff Gatunamn i Kalmar.
Redogörelse fr gatunamnen i Kalmar och deras tillkomsthistoria m. m.
Kalmar stads drätselkammare 1962, 86 s. Häftad. 100:-
-
Hofrén, Manne Kalmar. En kort historik över staden och
slottet. Kalmar 1938, 76 s. Häftad i illustrerat omslag, illustrerad,
rygg nött, ett par fläckar på främre omslag, namnteckning på titelsida..
70:-
-
Holmström, Richard & S. Artur Svensson (red) Dalarna
Allhem 1971, 128+ 234 + 276 s. Inb förl dek helklotband med naggat
skyddsomslag, rött övre snit, 4to, mkt rikt fotoill. 400:-
-
Hultenberg, Hjalmar Öland (med 59 illustrationer).
Kalmar 1935, 88 s. 1:a uppl., häftad, nött rygg, ett par småfläckar på
omslag, namnteckning på titelsida. 75:-
-
Isling. Åke (Huvudred) Jämtland i litteraturen.
Jämtlandsförfattare från de sista 150 åren. Sober Förlag 1979, 348 + i
s. Inbunden förlagets hellinneband med skyddsomslag, märke efter
borrttagen klisterlapp på skyddsomslag, ett par biblioteksstämplar på
titelsida etc. 75:-
-
(Jansson,
Valter) Orter och namn - Festskrift
till Valter Jansson 22 maj 1967 Lund 1967, viii + 228 s. stor 8vo, fotoporträtt, enstaka ill, namnstämpel 75:-
-
Jensen, Jens S Ljuva drömmar. Hammarkullen åtta år senare.
Korpen 1982, 134 + ii s. Inbunden förlagets kartonnageband, stor
kvadratisk 8vo, mkt rikt fotoillustrerad. 80:-
-
Johan III) Sundquist, Nils Johan III och hans kyrkslott i
Gävle. Utan ort, utan årtal [1969], s. 5-30. Häftad, illustrerad,
litet jack i främre omslags ovansida. Särtryck ur: Från Gästrikland.
50:-
-
Johansson,
Gust. Ortsnamnens relativa ålder i Kind och Redväg Göteborg 1960,
200 s. inb helklotbd, stor 8vo 90:-
-
Johansson, Simon Bjärka-Säby. Områdets geologi.
Uppsala 1924, 37 s. + utvikskarta i ficka. Häftad, 4to, illustrerad,
ryggfot trasig, stämplar och en etikett från Seminariet för Nordisk
Folklivsforskning, ovanlig. 150:-
-
Johansson, Ulf (red) Bohuskust. STF 1991, 216 s.
Inbunden förlagets illustrerade laminatband, stor 8vo, illustrerad.
Svenska Turistföreningens årsbok 1992. 60:-
-
Johansson, Ulf (red) De stora sjöarna. STF 1990. 215 s.
Inbunden förlagets illustrerade laminatband, stor 8vo, illustrerad.
Svenska Turistföreningens årsbok 1991. 60:-
-
Johansson, Ulf (red) Kanaler. STF 1994, 216 s.
Inbunden förlagets illustrerade laminatband, stor 8vo, illustrerad.
Svenska Turistföreningens årsbok 1995. 60:-
-
Julita Hembygdsförening årsskrift 1984
Vingåker u å (1984), 63 s.
dedicerad av en av författarna till Majt Banck, klammerhäftad, ill 50:-
-
Karlsson , Hugo Känn Sjuhäradsbygden. Del 6 Ortnamn.
Norma Bokförlag 1991, 62 s. Häftad, stor kvadratisk 8vo, rikt
illustrerad, dedicerad av författaren. 90:-
-
Karlsson, Einar K E Folkliv i Östgötabygd. Minnesbiler
från Sjökumla med omnejd. Aska Hembygdsförening 1987, 132 s. Häftad,
illustrerad, stor tillskrift. 80:-
-
Karlsson, J A Sörmländska slott och gårdar Andra delen
Nyköping 1924, 120 + ii s. ded av utg, ill, söndrigt omsl 75:-
-
Klas Minnen från
Fristad Hed Fristads Hembygdsförening 1975, 37 + i s. klammerhäftad
faksimil av verket från 1915, ill, tillskrift i blyerts 50:-
-
Kungar i Skåneland
1500-talet
specialnr av Kulturen 1958 Lund 1959, 214 + xviii (annonser)
s. inb förl dek pappbd, mindre fläck på bakpärm, ill, red. Sven T
Kjellberg 100:-
-
(Laurentius, Olaus) Sundlöf, Eric Olaus Laurentii släktbok
I-II. Tierp 1960, 37 + 39 s. Dedikation och exlibris i del 1, häftade,
illustrerade, övre bakre hörn lätt stötta. 150:-
-
Leander, Sigfrid (red) Minnesvård. Dokumentation av hem och
bygd. Riksförbundet för Hembygdsvård 1975, 132 s. Häftad, illustrerad,
ngt nött i kanterna. Bygd och Natur årsbok 1975. 70:-
-
Lidén, Evald Västgötanamn. Strödda anteckningar till
”Ortnamnen i Älvsborgs län.” Uppsala 1916, s. 87-126. Häftad i tryckt
omslag, dedicerad på främre omslag, stämpel från Charpentier-samlingen vid
Sanskritseminariet 1936 på främre omslag. Särtryck ur: Namn och Bygd.
Tidskrift för Nordisk Ortnamnsforskning 1916. 90:-
-
Lindberg, Gunilla (red) Forntidsminnen - Om arkeologin och
hembygdsrörelsen Riksförbundet för Hembygdsvård 1984, 133 s. rikt
ill, 13 artiklar 60:-
-
Lindberg, Gunilla (red) Synvinklar. Idéer och infall till
hembygdsarbetet nu och i framtiden. Riksförbundet för Hembygdsvård 1983,
144 s. Häftad, illustrerad. Bygd och Natur årsbok 1983. 60:-
-
Lindberg, Gunilla (red) Vägen till Soltvet och den
lokalhistoriska forskningen. Riksförbundet för Hembygdsvård 1989, 188 + i
s. Häftad, illustrerad. Bygd och Natur årsbok 1989. 50:-
-
Lindqvist, Artur Staden som försvann. Grythyttans
Hembygdsförening 1972, 227 s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband,
dedicerad som vanligt, 3 stämplar på innerpärmar och bakre försättsblad.
70:-
-
Lindström, Rune (samling och teckningar) Dalahistorier
W&W 1975, 118 s. delvis borttagen prislapp på bakre omsl 50:-
-
(Linköping) Gamla Linköping
Föreningen. Mapp med: 2 x Von Lingenska gården 15/10. Klockrike
1984, 32 s. Klammerhäftade, tvära 8vo’s, illustrerade. Ett ex tryfferat
med tidningsurklipp, ett med understrykningar i rödpenna. + Pärsmässeboden
Gamla Linköping löst omslag + 16 maskinskrivna lösa sidor (original).
Ett blad naggat. + Lundquist, Ann: Örtagården. Gamla Linköping.
Klockrike 1988, 24 s. Klammerhäftad, rikt illustrerad, tvär 8vo.
+ Välkommen till Vallarundan. Utan plats, utan årtal, opaginerad (40
s.) Klammerhäftad, liten fläck på omslag, stencilerad, biblioteksstämplar
på s. 4. + Syse, Bengt Kvarteret Brevduvan. En presentation inför den
arkeologiska undersökningen. Riksantikvarieämbetet / Östergötlands
Länsmuseum 1987, 15 s. Klammerhäftad, illustrerad. + Gamla Linköping.
Folder. + stencil om (Skön)färgargården 12 s. + Elfström, Gunnar
Gatuhuset ”Klostergatan 21” och dess målningar. 1980, 2 stencilerade A4.
160:-
-
Lundberg, Allan Titta på Tynnered. Ett nutidsreportage för
framtidens skull. AB Informationstjänst 1972, 55 s. Häftad, tvär 8vo,
fotoillustrerad. 60:-
-
Lundberg, Jacob Minnen från gamla Sala. Eget Förlag
1952, 125 s. Dedicerad (”Hälsning från Sala! Jacob Lundberg”, inbunden
förlagets guldpressade helklotband med bägge omslagen medbundna, rikt
illustrerad, stor 8vo. 2:a uppl. 160:-
-
Lundberg, Jacob Salabygden. Bilder och berättelser.
Eget Förlag 1953, 142 + 23 (foton) + 2 (noter) s. Med en dedikation på
frampärms insida och ett löst dedikationskort fullskrivet på båda sidorna,
inbunden förlagets guldpressade helklotband med bägge omslagen medbundna,
rikt illustrerad även i texten, stor 8vo, rygg ngt blekt. 200:-
-
Lundegårdh, Dagmar; Per H Lundegårdh & Roland Johansson
Öländsk natur. Bergsrådet Lundegårdh AB 1994, 144 s. Häftad,
illustrerad. 75:-
-
Lundgren, Hj. Spridda bidrag till Norrköpings
kulturhistoria. Norrköping 1949, 168 s. Häftad i tryckt illustrerat
omslag, delvis svagt solfärgat omslag, liten tillskrift på titelsidan, allt
sammanbundet oskuret (liten 4to), illustrerat. Föreningen Gamla Norröping.
Publikationsserie berörande Norrköpings och Norrköpingstraktens
kulturhistoria N:o 4. 200:-
-
Långström, Erland & Gustaf Stern (saml. & utg) Göteborgs
studenter II. Realgynasium i Göteborg 1856-1886 och Göteborgs Högre
Realläroverk 1885-1918. Biografier. AB Pehrssons Förlag 1919, 225 s.
Inbunden förlagets brunpressade helklotband, färgade snitt, trevligt
försättspapper. 80:-
-
Löfvendahl,
Eberhard Post- och järnvägsstationers
namn i Götaland 1860-1940 - Namngivning i spänningsfältet mellan allmänna
och enskilda intressen Uppsala 1998, 330 s. diss,
stor 8vo; Acta Academiae Regiae Gustavi Adolphi LXVII, english summary,
spikblad såld
-
Manker, Ernst Tjörn. Minnen och återseenden. LT 1954,
241 s. + karta. Häftad med ryggfast skyddsomslag, stor 8vo, mkt små riss
i skyddsomslaget vid falsarna, rikt fotoillustrerad. 80:-
-
Mattson, Hildon Ed socken från forntid till nutid
Sollefteå 1992, 166 s. inb förl kartonnagebd, fotoill, blyertsant på
första smutsblad 80:-
-
Minnesskrift över Föreningen Folkets Hus och Park i Västerås
u. p. a. 50 år 14/5 1899-1949.
Västerås 1949. 45 + iii s. Inbunden förlagets klotryggband
med titeletikett på frampärm, 4to, främre omslag medbundet, illustrerad.
125:-
-
Montelius, Olof Moje. Arbetslivet i en Gagnefby kring
sekelskiftet. Gävle 1962, 103 s. Inbunden förlagets klotryggband,
stor 8vo, enstaka illustrationer. 125:-
-
Netterlund, Karin Ådalen - Folktro
och folksägen Härnösand 1984, 64 s. dedicerad,
inb förl hellinnebd m skomsl, rikt ill, kvadratisk 8vo 70:-
-
Nilsson, Anita (red) Turista hemma? 200 utflyktsmål i
Göteborgsregionen. Wezäta 1983, 152 s. Häftad, mkt rikt illustrerad.
60:-
-
Nilson, Siv & Key L Gotland - och öarna runt ön. LT
1989, 145 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, kvadratisk
8vo, kartor och foton på försätts, rikt illustrerad, ngt nött runt kanterna,
stor tillskrift på försättsblads insida. 80:-
-
Nilsson,
Sture Sällsamheter i Närke R&S
1979, 220 s. inb förl kartonnagebd,
rikt ill, 1:a uppl 2:a tryckn 8 tus 60:-
-
Nordin-Grip, Imber När traditionen lever. Några
hälsingesägner och deras lokala rötter. Göteborg 1938, s. 74-94.
Häftad, dedicerad, stor 8vo. Särtryck ur: Folkminnen och Folktankar, häfte
2, 1938. 75:-
-
Nordling, Johan Siljan. En bok om Sveriges hjärta I-II.
Fritzes 1912, 200; 234 + vi (recensioner) s. Häftade i illustrerade
omslag, de sällan medföljande omslagen naggade och ngt solkiga, inlagorna
utmärkta, liten namnteckning i blyerts i båda delarna. 8:e uppl. (27-29
tus.). 100:-
-
Norrköpings och
Östergötlands läns taxeringskalender 1955
Stockholm 1955, 159 s.
inb förl pappbd, litet rött märke på bakre smutsblad 125:-
-
Nycander, Fredrik Ranrikes
runor - Bohuslänska berättelser från urtid till nutid I Bonniers
1917, 342 s. inb priv blått helklotbd
(G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld,
omsl medb 100:-
-
Nylander, Erik Kullen och Kullaberg med Arild i närbild.
Malmö 1950, 116 s. + 1utvikskarta och 1 lös karta. Inbunden
förlagets helklotband, medbundet främre omslag, blekt rygg, den lösa kartan
lite naggad i kanten, stämpel på försättsblad. 80:-
-
Näsström, Gustaf Det gamla Medevi - Kulturhistoriska
anteckningar Lund 1978, 283 + v + utvikskarta och planscher inb förl
dek pappbd m titeletiketter i papper på frampärm och rygg, faksimil av 2:a
uppl från 1928 200:-
-
Ridderstedt, Lars (red) Wåmhus kyrka. En minnesskrift med
anledning av restaureringen 1953-1954. Uppsala 1957, 108 + ii s.
Inbunden förlagets linneryggband med dekorerade pärmar, liten 4to,
illustrerad, färgat övre snitt. Anders Diös var både byggmästare och stor
donator till restaureringen. Upplaga 1.500 ex. 90.-
-
Roosval, Johnny Den gotländske ciceronen. Vägvisare genom
den gotländska konsthistorien med huvudvikten lagd på medeltida kyrkokonst.
STF 1950, 193 s. + utvikskarta i mitten. Häftad, solfärgad rygg, rikt
fotoillustrerad, ej karta i ficka i bakre omslag. 2:a utökade upplagan.
60:-
-
Rosén,
Jerker Hur Skåne blev svenskt Gebers
1943, 48 s. Det levande förflutna:
Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 3 40:-
-
Rudberg, Aug. Förtecking öfver Västergötlands fanerogamer
och kärlkryptogamer - Med uppgifter om växeställen och frekvens
Mariestad 1902, xvi + 129 s. blekt rygg, ospr s. 25-112 175:-
-
Rudberg, Yngve (utg) Västgötaungdomens julbok 1935 (19:e
årg.). Vänersborg 1935, 71 + i s. Hftad i illustrerat omslag,
illustrerad, dedicerad av red. till släkting. 70:-
-
Rydberg, Sven (Text); Peter Gullers (Fotos) & Karl-Erik
Forsberg (Gestaltung) Stora Kopparberg. 1000 Jahre Industritätigkeit.
Västerås 1979, 96 pp. hardbound publisher’s photo illustrated boards,
large 8vo, map on back inner board, lavishly illustrated, corners a little
bit bumped. 130:-
-
Rydelius, Ingegerd (utarb.) Fjällturer i Jämtland,
Härjedalen, Dalarna. STF 1953, 477 s. + utvikskarta och rättelselapp.
Inbunden förlagets helklotband. 90:-
-
S:t Nicolai Gille (Utg.) Lidköpingsbygden. Jultidning
1950-1959. Lidköping 1950, 48 + 48 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 +
56 s. 10 årgångar inbundna i ett privat halvfranskt band med svart
titeletikett med guldtitel och stnkarorerade snitt, alla omslag medbundna,
illustrerade, 4to. 300:-
-
(Schröder, Johan Henrik) Åberg, Åke (översättn från latin,
anmärkningar och efterskrift) Kort historia över Kungliga Gymnasiets i
Västerås Bibliotek. Förssta delen av Johan Henrik Schröder Stifts- och
Landsbiblioteket, Västerås 1971, 72 + xxviii s. 1 faksimil; Acta
Bibliothecæ Arosiensis V 50:-
-
Schück, Adolf (red) Skänninge stads historia.
Linköping 1929, 236 s. Häftad i guldpressat omslag, 4to, illustrerad,
rygg och övre delar av omslagen lätt solblekta, rygghuvud ngt naggat.
250:-
-
Selling, Dagmar Kalmar slott och Kalmar Läns Museum. En
vägedning. utan plats 1962, 48 s. + rättelselapp. Häftad i
illustrerat omslag med flikar, illustrerad. 70:-
-
Sernander, Rutger Bjärka-Säby naturminnen. Uppsala
1925, 66 s. Häftad, 4to, illustrerad, liten bit borta i nedre hörnet av
bakre omslag, stämplar och en etikett från Seminariet för Nordisk
Folklivsforskning, ovanlig. 150:-
-
Sernander, Rutger Löfängen i Bjärka-Säbys
bebyggelsehistoria. Uppsala 1925, 89 s. Häftad, 4to, illustrerad,
ryggfot trasig, stämplar och en etikett från Seminariet för Nordisk
Folklivsforskning, ovanlig. 200:-
-
Skånes goda sidor - Ett försök till porträtt av en landsända
Arbetet 1976, 176
s. 4to, mkt rikt färgill 70:-
-
Skånsk miljö
specialnr av
Kulturen 1962 Lund 1963, 200 s. inb förl dek pappbd, ill, red.
Bengt Bengtsson 50:-
-
(Solbacka) Katalog för Solbacka Läroverk höstterminen 1943
åttiotredje terminen Flen 1943, 20 s. stor 8vo, klammerhäftad, mindre
fläck på främre omsl 40:-
-
Sollerman,
Pelle Den poetiske kommissarien Visby
1972, 99 s. ou, fläck i snittet s.
19-20, ill, fotoill, gotlandsbok 40:-
-
Spong, Berit Strängnäs W&W 1953, 124 s. 1:a uppl,
inb förl dek pappbd, ill av G Brusewitz, namnt 80:-
-
Stoltz, Elof Som liten i Ravlunda prästgård 1898-1908.
PAN&s 1949, 174 + i s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med
titeletikett på frampärm och rygg, tvär stor 8vo, med 15 teckningar av
författarens syster Karin Wedlin, ej skyddsomslag. 80:-
-
Ström,
Ernst Ture Silvret och bygden – Hellefors silververks historia Hällefors
1987, 64 s. rikt ill 40:-
-
Ståhl, Erik (chefred) Smålands Folkblad femtio år -
Historik över en arbetartidnings 50-åriga tillvaro Jönköping 1951, 120
s. + inb rättelselapp + 48 s. bildavalkad stor 8vo, inb förl pappbd, rikt
ill, rygg blekt och delvis fläckig 80:-
-
Sundquist, Nils ”Västmännens land” och Fjädrundaland, Sala
tunnvalvskyrka, Sala silvergruvas vattensystem och ”Väsby län”. Sala
1974, 70 + vii s. Inbunden förlagets laminerade pappband, dedicerad av
författaren med fru, liten 4to, rikt illustrerad, med illustrerade
försättsblad. Säretryck ur: "Silvermedalj på
utställningen i silverstaden Sala 1924...", publikation utgiven av
Byggnadsfirman Anders Diös AB till Sala stads 359-årsjubileum 1974.
100:-
-
Swartz, J G) Kvarnaktiebolaget J.G.S. J. G. Swartz
Aktiebokag hundra år 1844-1944. En storindustri under ett sekel. Esselte
1944, 42 + 24 s. + löst gåvokort. Häftad i blindpressat tryckt omslag,
mkt rikt illustrerad, 4to. 100:-
-
Svensson, Britt Visbyguiden Länsmuseet Gotlands
Fornsal 1998, 184 s. rikt ill: foto av Thore Nilsson och ill av Maria
Domeij 60:-
-
Söderberg, Bengt (Huvudred) Göteborgs Högre Realläroverk
1900-1940. Sveriges Studenters Förlag 1953, 373 + i s. Inbunden
förlagets halvfranska band, 4to, rikt illustrerad, rygg och del av skinnet
på frampärm blekt, liten bit av pärmpappret på bakpärm borta, annars utan
anmärkning, nr. 127 av den subskriberade uppl.. Del V ur samlingsverket
Sveriges studenter. 350:-
-
Sörmark, Sven (samlare) Sörmlandshistorier W&W 1948,
156 s. 1:a uppl, stor 8vo, förord av Ivar Lo, teckningar av Uno
Stallarholm såld
-
Sörmlandsbygden 1959
Nyköping 1959, 190 + i s. inb förl
klotryggbd, ill, red. landsantikvarie Ivar Schnell 75:-
-
Sörmlandsbygden 1960
Nyköping 1960, 186 + i s. inb förl
klotryggbd, ill, red. landsantikvarie Ivar Schnell 75:-
-
Sörmlandsbygden 1961
Nyköping 1961, 203 + i s. inb förl
klotryggbd, ill, red. landsantikvarie Ivar Schnell 75:-
-
Sörmlandsbygden 1963
Nyköping 1963, 181 + i s. inb förl
klotryggbd, ill, red. landsantikvarie Ivar Schnell, liten skada på pärmpappret
på bakpärm 75:-
-
Thordeman, Bengt Korsbetningen och Solberga kloster utanför
Visby. Stockholm 1930, 58 s. + utvikskarta. Häftad, illustrerad.
80:-
-
Thun, Egon (red) Bevara - Förnya. En bok inför det
europeiska byggnadsvårdsåret. Riksförbundet för Hembygdsvård 1974, 182 s.
Häftad, illustrerad, vikmärken på främre och bakre omslag. Bygd och Natur
årsbok 1974. 60:-
-
Thure S. [Thure Sällberg] På kyrkobacke och i gillestuga.
Skizzer från bygden. Gernandts 1896, 144 s. Häftad, solkig, naggat
omslag och rygg, rar. Ej i Bygdén. 200:-
-
Waller, EvertEn dalbos memoarer. 50 åt i Roslagsby.
Utgiven av Elfsborgs Läns Annonsblad, Vänersborg, 1977. 8:o, (6), 7 – 234, (6)
s. Häftad, illustrerad med teckningar (Bibbe Lindström-Wallert) och
fotografier. Nyskick.Den kände skärgårdsskildrarens memoarer, ej en av hans
vanligare böcker. 150:-
-
Vikstrand, Per Gudarnas platser. Förkristna sakrala ortnamn
i Mälarlandskapen. Uppsala 2001, 482 s. Häftad, stor 8vo, dissertation,
spikblad. Studier till en svensk Ortnamnsatlas utg. av Thorsten Andersson 17.
såld
-
Willén, Torbjörn Vänern, Vättern, Mälaren, Hjälmaren - En
översikt. Statens Naturvårdsverk 1975, 131 + i s. Häftad, stor 8vo,
illustrerad, mindre del av främre omslag svagt solfärgat. Naturvårdsverkets
limnologiska undersökning 10 år. Statens Naturvårdsverk Publikationer 1976:1.
100:-
-
Visby och dess minnesmärken jämte en kortare översikt av
Gotlands och Visbys historia samt kartor över Visby och omgivningarna.
Gotlands Turistförening
1937, 48 s. + 2 utvikskartor.
Klammerhäftad i illustrerat omslag, rikt fotoillustrerad, liten 8vo. 60:-
-
Visby
och dess minnesmärken jämte en kortare översikt av Gotlands och Visbys
historia samt en karta över Visby
Gotlands Turistförening,Visby 1955, 48 s. + utvikskarta ill 50:-
-
Välkommen till Nyköping - En bok till den nyblivne
nyköpingsbon Finn
Thofte Förags AB 1972, 136 s. inb förl pappbd, rikt ill 40:-
-
Åberg, Åke Västerås domkyrkas bibliotek år 1640 efter
Petrus Olai Dalekarlus’ katalog Stifts- och Landsbiblioteket, Västerås
1973, 151 s. 2 ill; Acta Bibliothecæ Arosiensis VI 60:-
-
Åtvids gamla kyrka - Medeltidskyrkan som återuppstod
Åtvidaberg 1957, 35 s. +
planscher liten 8vo 40:-
|