Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
    Måndagar: 16-18
    Onsdagar: 16-18
     Lördagar: 12-15

        
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
s  
Uppland

uppdat 08-08-21

  1. 90-talets konstnärer i Uppland Upsala Nya Tidning 1991, 192 s. liten kvadratisk 4to, mkt rikt ill i färg och s/v, fotopoträtt av konstnärerna 125:-

  2. Bennett, Robert Ösmo kyrka. A&W 1973, viii + s. 131-257. Häftad, osprättad, förlagsny, rikt illustrerad, 4to. Sveriges kyrkor Konsthistoriskt inventarium Band III: 2, volym 152. Utg. av Sten Karling, Armin Tuulse & Per-Olof Westlund. 100:-

  3. Bohrn, Erik Veckholms kyrka. Strängnäs 1975, 20 s. Klammerhäftad, rikt illustrerad. Upplands kyrkor -94. 3:e uppl. 40:-

  4. Ferm, Olle & Mats Johansson Det medeltida Sverige Band 1. Uppland: 6 Tiundaland: Hagunda. Riksantikvarieämbetet 1988, 206 s. Häftad, förlagsny, illustrerad. 100:-

  5. Grip, Elias Några bidrag till känedom om uppländsk folkmytologi enligt sägner från Bälinge och Norunda härader. [Uppsala] 1897, 17 + i s. Häftad, liten 4to, stämpel på främre omslag, ryggfot nött, små vimärken i främre nedre hörn. 50:-

  6. Hellberg, Lars Vallensjö. Ett uppländskt kultcentrum. Uppsala 1976, s. 5-14. Klammerhäftad, dedicerad, stor 8vo, 2 kartor. Särtryck ur: Ortnamnssällskapets i Uppsala Årsskrift 1976. 50:-

  7. Hjorth, Harriet & Bibbe Lindström Gamla Sigtuna i går-i dag Proprius Förlag 1972, 90 s. + utvikskarta rikt ill 60:-

  8. Holmström, Sven Västlands kyrka. Liten kyrkokrönika. Tierp 1962, 16 s. Klammerhäftad, illustrerad. 40:-

  9. Johansson, Curt Lantarbetarna i Uppland 1918-1930 - En studie i facklig taktik och organisation Uppsala 1970, 400 s. diss, stor 8vo, m spikblad; Studia Historica Upsaliensia 32 70:-

  10. Johansson, Harry (red) Sigtunastiftelsen tjugofem år Sveriges Kristliga Studentrörelsers Bokförlag  1942, 290 s. stor 8vo, ill m opaginerade planscher, 24 planscher med porträtt - denna del delvis fläckad, osprättad 100:-

  11. Järbe, Bengt Sällsamheter i Uppland.Del 1. R&S 1978, 297 s. Inbunden förlagets illustrerade kartonnageband, kvadratisk 8vo, rikt illustrerad. 100:-

  12. Kilström, B I & B Samuelsson Övergrans kyrka. Strängnäs 1973, 32 s. Klammerhäftad, illustrerad. Upplands kyrkor 158. 50:-

  13. Kilström, Bengt Ingmar Bro kyrka. Katrineholm 1985, 24 s. Klammerhäftad, illustrerad. Upplands kyrkor -90 A. 50:-

  14. Körsången i Sverige - Svealand Nybloms Förlag, Uppsala 1946, 893 + iii inb förl halvfrbd, 4to, numrerad uppl, nr 1829, bd ngt nött, fr a bakre rygg, inlaga lagerfläckad de första och sista 3 bladen, bakre pärm och tre bakersta bladen lätt maskstungna 400:-

  15. Lundberg, Oskar & Hans Sperber Härnevi. Uppsala 1911, 49 s. Häftad i tryckta omslag, omslag naggat, rygg nött, stor 8vo, enstaka illustration, Lundberg: Härnevi och därmed sammanhängande ortnamn. Om nordisk fruktbarhetskult. Sperber: Härnevi. Vermutungen über die Etymologie von aschw. Hærn, aisl. Hørn. Meddelanden från Nordiska Seminariet 4. Uppsala Universitets Årsskrift 1911, 3. 60:-

  16. Lundberg, Oskar (red) Uppland Lindblads 1935, 415 s. inb förl helklotbd m länsvapnet i guld på frampärm (ngt bleknat), utvikskarta och faksimil på Upplandssång av Olof Thunström i början, rikt ill , utg av Upplands Nation 60:-

  17. Lundgren, Bo Bro kyrka. Stiftsrådet i Uppsala 1957, 15 + i s. Dedicerad, klammerhäftad, illustrerad. Upplands kyrkor XC. 50:-

  18. Lundquist, Margareta. Mödrar och döttrar på Leufsta bruk. Föreningen Leufsta och Cahmanorgelns Vänner. Skärplinge 2006, 127 s. Trådhäftad, rikligt fotoillustrerad, delvis i färg. 110:-

  19. Molin, Harry Karlholms Bruks Bok - En krönika kring ett Upplandsbruk Karlholms Aktiebolag 1950, 336 s. liten 4to, inb förl klotförstärkta dek pappbd, ill m opaginerade planscher, vissa utvikbara, vissa i färg. Även andra ill i text 250:-

  20. Ortsnamnsällskapets i Uppsala årsskrift 1984. Lund 1984, 72 s. Häftad, stor 8vo, illustrerad, delvis osprättad, namnetikett på titelsidan. 70:-

  21. (Paykull, Gustaf Herman von) Netterberg, Lena Wallox-Säby. En gård genom tiden. Gustaf Herman von Paykulls berättelser. Arlandatryck uttan årtal (1982?), opaginerad (52 s.) Klammerhäftad, illustrerad, liten fläck på främre omslag. såld

  22. Sundquist, Nils Enköpings stad och dess historiska bakgrund. Uppsala 1973, 24 s. Klammerhäftad i lätt nött silvrigt omslag, stor 8vo, illustrerad. Till 50-årsjubiléet av Diös i Enköping. 60:-

  23. Svanberg, Jan Kalmar kyrka. Strängnäs 1970, 15 + i s. Klammerhäftad, illustrerad. Upplands kyrkor 141. 40:-

  24. Thunberg, Göran Upplandsbanken 1865-1965. Uppsala 1965, 96 + ii s. + planscher. Inbunden förlagets guld- och rödpressade helklotband med skyddsomslag, rikt illustrerad, stor 8vo, med deltagarlista och meny från jubileumsmiddagen på Uppsala slott. 75:-

  25. Tynderfeldt, Bo (red) Uppland. Utbildningsförlaget Brevskolan 1995, 156 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade laminatband, kvadratisk 8vo, rikt illustrerad, som ny. 125:-

  26. UPPLAND. Upplands Fornminnesförenings Årsbok 1942. Uppsala 1942, 193 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl a Om Flustret och dess namn, samt Två silverskedar från Uppsala. 75:-

  27. UPPLAND. Upplands Fornminnesförenings Årsbok 1944. Uppsala 1944, 216 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl a: Den ryska inkvarteringen i Roslagen 1743-44, samt Klockargården i Alunda. 75:-

  28. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1945. Uppsala 1945, 228 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl a: Silversmeder i Uppsala. 60:-

  29. UPPLAND. Upplands Fornminnesförenings Årsbok 1946. Uppsala 1946, 248 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl a: Upsala simsällskap 150 år, och Ångbåtarna på Uppsala. 60:-

  30. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1947. Uppsala 1947. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  31. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1948. Uppsala 1948. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  32. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1949. Uppsala 1949, 246 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl a På uppländska jaktstigar av Ragnar Lübeck samt Drag ur uppländskt fiskarliv (Gårdskär) av Aron Hallenberg. 60:-

  33. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1951. Uppsala 1951. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  34. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1952. Uppsala 1952, 207 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl a Historier på gammalt rialamål och om ståthållare och landshövdingar i Uppsala län under 350 år. 60:-

  35. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1953. Uppsala 1953, 228 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl a Register till årsboken Uppland 1940 – 1952 och De uppländska bergssoldaterna på Karl XII:s tid" samt "Olandsböndernas köptasvaror". 60:-

  36. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1954. Uppsala 1954, 218 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad. Bl a om Studentöverliggare i Uppsala. 60:-

  37. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1955. Uppsala 1955, 189 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad. Bl a om Häxprocess i Vendel 1687 och En resa i uppländsk bruksbygd 1816. 60:-

  38. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1956. Uppsala 1956. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad. 75:-

  39. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1957. Uppsala 1957, 196 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad. Bl a om Väsby län och Långhundra härad samt om det gamla kaptensbostället i Skuttungeby. 60:-

  40. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1958. Uppsala 1958, 193 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad. Bl a om Arbetshusen i Uppsala. 60:-

  41. UPPLAND. Årsbok för medlemmar i Upplands Fornminnesförening 1959. Uppsala 1959, 205 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad. Bl a om gästgiveri och skjutshåll och Kungl. Academiens Qvarn i Upsala och Kring en likstöld i Uppsala domkyrka av Yngve J:son Reding. 75:-

  42. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1960. Uppsala 1960, 182 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad. Bl a “Uprichtigt fålck boor här...“. En roslagsskildring från 1670-talet av S.E.Vingedal. En roslagsskildring från 1670-talet, samt om Knivsta kyrkas portal. 60:-

  43. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1961. Uppsala 1961, 200 s .+ annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad. Bl a om Släkten Svinefots historia av Magnus Collmar samt om Prins Gustafs folkskola i Uppsala 1831-1959. 60:-

  44. UPPLAND. Upplands fornminnesförenings årsbok 1963. Uppsala, 1963. 200 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad. Ur innehållet: Norrtelje Kakelfabrik av Anna-Märta Berg. 75:-

  45. UPPLAND. Årsbok för medlemmar i Upplands Fornminnesförening 1964. Uppsala 1964, 210 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad. Bl a om gotiska kyrkor längs norra Mälarstranden, skåp och kistor från 1700-talet samt om runstenen i Övergerns kyrka. 75:-

  46. UPPLAND. Årsbok för medlemmar i Upplands Fornminnesförening 1965. Uppsala 1965,. 190 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad. Mycket om slottskyrkan i Uppsala samt Olof Sigfridssons hus och gård vid Stora torget i Uppsala av Ola Ehn. 75:-

  47. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1966. Uppsala 1966. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  48. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1967/68. Uppsala 1968. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  49. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1969. Uppsala 1969. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  50. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1970. Uppsala 1970. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  51. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1971. Uppsala 1971. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  52. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1972. Uppsala 1972. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  53. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1973. Uppsala 1973. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  54. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1974. 214 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl a om det uppländska pappersbruket Lingonbacka. Om uppsalafotografen Ostis negativsamling mm. 75:-

  55. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1975. Uppsala 1975. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  56. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1976. Uppsala 1976. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  57. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1977. Uppsala 1977. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  58. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands fornminnesförening 1978. 169 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl a om "Stenåldersboplatser i Uppland" samt om "Bonaden från Skog" (Hälsingland). 60:-

  59. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands fornminnesförening 1979. 163 s + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl a om Sigtuna glasbruk. 60:-

  60. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands fornminnesförening 1980. 225 s + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl a mycket om Leufsta samt "Uppsala år 1792 - dröm och verklighet". såld

  61. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1981. Uppsala 1981. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  62. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1982. Uppsala 1982. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  63. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1983. Uppsala 1983. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  64. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1984. Uppsala 1984. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  65. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1985. Uppsala 1985. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  66. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1987. Uppsala 1987. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  67. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1988. Uppsala 1988. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  68. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1989. Uppsala 1989. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  69. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1990. Uppsala 1990. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  70. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1991. Uppsala 1991. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  71. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1992. Uppsala 1992. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  72. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1993. Uppsala 1993. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-

  73. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1994. Uppsala 1994. Inbunden förlagets dekorerade kartonnageband, illustrerad. 75:-

  74. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1995. Uppsala 1995. Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. 75:-

  75. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1996. Uppsala 1996. Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. 75:-

  76. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1997. Uppsala 1997. Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. 75:-

  77. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1998. Uppsala 1998. Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. såld

  78. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 1999. Uppsala 1999. Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. 75:-

  79. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 2000. Uppsala 2000. Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. såld

  80. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 2001. Uppsala 2001. Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. 75:-

  81. UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening 2002. Uppsala 2002. Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. 75:-

  82. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XL (10:e bandets första häfte) Upplands Fornminnesförenings Förlag 1925-26, 96 + xl + utviksplansch + 104 + utviksplansch + x (annonser) 4to, ill, innehåller bl a: Nils Edling På häradsting i Vendel för 300 år sedan; August Hahr Gimo slottsanläggning; Oscar Lindberg Från Hagby socken; Gunnar Gihl Sigtuna och Norrsunda. Tvenne antikvariskt-topografiska manuskript af Martinus Aschaneus, utgifna och kommenterade (Akademisk afhandling, xl + 104 s + 2 utviksplanscher), utg. Oskar Lundberg 140:-

  83. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLI (10:e bandets andra häfte) Upplands Fornminnesförenings Förlag 1927, 216 + 13 + 52 + viii (annonser) 4to, ill, ngt sned, naggad ryggfot; innehåller bl a: ett flertal artiklar om Lagman Birger; Henrik Cornell Studier över uppländska kyrkmålningar; Rolf Nordenstreng Upplänningarna ur rassynpunkt enligt nyaste forskningsrön; Nils Ålenius En uppländsk åkerbruksfest; Pehr Johnsson Uppländska folksägner; Gunnar Ekholm Gödåker; Olof Thunman Trefaldighetskällan vid Björsta i Harg och Två uppländska offerträd; Gunnar Gihl Arkeologiska undersökningar i Sigtuna 1927 (Bilaga 2); Josef Sandström Markland och bördsrätt - Till frågan om marklandsuppskattningens uppkomst i Svea-landskapen (Bilaga 3), bladen m annonserna ngt naggade, utg. Oskar Lundberg 90:-

  84. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLIII:1 Upplands Fornminnesförenings Förlag, 128 + viii (annonser) s. 4to, ill, innehåller bl a: Landshövding Hammarskjölds tal vid invigningen av radiostationen i Uppsala lördagen den 27 nov. 1926; Axel Lundeberg: Draken i Alsta lund och Ett ”förfärderligt” oväsen; Gunnar Wahlberg Något om Värmdö i gamla tider; Wilhelm Nisser Per Brahe d. y:s Bogesund; Eva Österberg Lokalsägner från Bälinge; Ivar Schnell Ett runstensfynd från Vittinge socken; Gunnar Ekholm Gravhgen vid Staby, Uppsala-Näs och Boplatsfynden kring Bälinge mossar, utg. Oskar Lundberg 90:-

  85. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLIII:2 Upplands Fornminnesförenings Förlag 1929-33 , viii + s. 129-351 + viii (annonser) 4to, ill, svagt rödflammig på bakre omsl, innehåller bl a: Nils G Wollin Vem ritade Linneanum i Uppsala? (1 plansch); Reinhold Odencrants Båtgraven nr. 4 vid Valsgärde; Ivar Schnell Förteckning över fornborgarna i västra Uppland; Ingrid Dahlin Om kvinnodräkten särskilt i sydvästra Uppland  vid 1800-talets mitt; Rudolf Cederström Greve Brahe och Skoklosters samlingar, utg. Oskar Lundberg såld

  86. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLIV Upplands Fornminnesförenings Förlag Hahr, August Uppsala Slott och dess rikssal - Från äldre vasatidens slut till stormaktstidens nedgång W&W 1932, 207 + xii (annonser) s. 4to, 58 ill, osprättad, namnt, utg. Oskar Lundberg 125:-

  87. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLV:1 Upplands Fornminnesförenings Förlag, 1935, plansch + 1-136 + 20 (bil. 1) +  48 (bil 2) + viii (annonser) 4to, ill, trasigt rygghuvud; innehåller bl a: Erik Andrén Geijersgården äldre bebyggelse; C R Nyblom Några Geijerminnen; Nils Sundqvist Gamla observatoriet och ”S:t Pers kyrka” och Stadshistoriska undersökningar i Uppsala 1934; R Swedlund Privatarkiv från Enköping i Uppsala landsarkiv; Carl R af Ugglas Petrus Elavis kalk i Söderby-Karl (m 4 planscher); Ragnar Jirlow Plogkroken från Svarvarbo (Bil 1); Gunnar Ekholm Romerska vinskopor och kärl av hemmoorttyp i skandinaviska fynd (Bil. 2), utg. Oskar Lundberg 75:-

  88. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLV:2 Upplands Fornminnesförenings Förlag 1936, 137-256 + viii (annonser) 4to, ill, innehåller bl a: Oscar Lundberg Om Olof Rudbeck d. y:s uppländska fägnesång; Märta Tamm-Götlind Österbybruk på Gammel-Tammens tid; Ellen Nordenstreng Från ”Syskrinet” till ärkebiskopsgården; Edvin Gustavsson Från folksägner till folktro i gamla tiders Väddö; K A Karlinder Kvarnen vid Flosta källa; Karl Åmark Om Upplands marknader; Ingeborg Wilcke-Lindqvist Krigsbyten från Gustaf Adolfs polska krig bevarade i en Roslagskyrka (m 4 planscher); G Posse Fornborgarna som försvarsanläggningar, utg. Oskar Lundberg såld

  89. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLV:3 Upplands Fornminnesförenings Förlag 1935-37, viii + 257-340, 1-39, vi +  1-59 + viii (annonser) 4to, ill, ngt sned; innehåller Holger Arbman: Vikingatidsgravar vid Ulunda vad, Jan, Arvid Hj. Uggla: Fyra Uppsala-bilder från 1700-talet, Ingeborg Wilcke-Lindqvist: Kring Uppsala domkyrkas byggnadshistoria, G. Olsson Norberg: En Rialaspelman, Jan Erik Anderbjörk Sigtunagrävningar sommaren 1935; Holger Arbman En båtgrav vid Årby i Rasbokils socken (1 plansch); Edvin Gustavsson Folksägner och folktro i gamla tiders Väddö; Nyblom C R Några Geijersminnen med tecknad plansch av Carl Palme; Gustaf Holmgren Gamla Uppsala och Mora äng i medeltidslagarnas valföreskrifter; Oskar Lundberg Fornstig, väg och bygd,. Gustaf Dahlberg Några drag av vägväsendets allmänna utveckling, utg. Oskar Lundberg såld

  90. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLVI:1 Upplands Fornminnesförenings Förlag 1938, ii + 1-32, x + 98, xvi (annonser) 4to, ill; inneholler bl a: Nils Sundquist Ett byggnadsminne från Gustav II Adolfs tid; Lundberg, Oskar (red) Vendel i fynd och forskning - Skrift med anledning av vendelmonumentets tillkomst (98 s.), utg. Oskar Lundberg 90:-

  91. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLVI:2 Upplands Fornminnesförenings Förlag 1939, ii + 33-128, 1-46, 16 (annonser) 4to, ill; innehåller Oskar Lundberg, Upplandsskalden Olof Thunman; Gunnar Ekholm, Till Olof Thunman den 11 februari 1939; Rutger Sernander, Jättepäronet vid Hamra i Fröslunda socken. English Summary: The Giant Pear Tree from Hamra, Fröslunda Parish; Greta Arwidsson, Bronsåldersfyndet från Domta vad i Österunda socken. Tillägg: Förteckning över bronsåldersfynd, påträffade i Uppland efter 1920. Deutsche Zusammenfassung: Der bronzezeitliche Fund von "Domta vad" im Kirchspiel Österunda; Einar Kjellén, Nyupptäckta hällristningar i sydvästra Uppland. Deutsche Zusammenfassung: Neuentdeckte Felsenzeichnungen aus dem südwestlichen Uppland; Göran Posse, När byggdes Uppsalatraktens fornborgar? English Summary: When were the Upsala Tract's Prehistoric Fortresses Built?; Nils Sundquist, En återfunnen karta över Uppsala på 1600-talet. Bilaga: Borgmästare Eric Kyhlmans berättelse om sin tjänstetid i Sigtuna. utg. Oskar Lundberg 100:-

  92. Wallin, Georgio (preses) Sigtvna stans et cadens, cuius Aetatis Qvartae partem vltimam, ... Literis Wernerianis, Upsaliæ 1732, viii + pp 425-448 (incomplete). diss, hardbound private cloth, large 8vo, 3 library stamps (2 on inlay), large margins, rare; resp. Fors, Andreas F. 600:-