-
90-talets konstnärer i Uppland
Upsala Nya Tidning 1991, 192 s.
liten kvadratisk 4to, mkt rikt ill i färg och s/v, fotopoträtt av konstnärerna
125:-
-
Bennett, Robert Ösmo kyrka. A&W 1973, viii + s. 131-257.
Häftad, osprättad, förlagsny, rikt illustrerad, 4to. Sveriges kyrkor
Konsthistoriskt inventarium Band III: 2, volym 152. Utg. av Sten Karling,
Armin Tuulse & Per-Olof Westlund. 100:-
-
Ferm, Olle & Mats Johansson Det medeltida Sverige Band 1.
Uppland: 6 Tiundaland: Hagunda. Riksantikvarieämbetet 1988, 206 s.
Häftad, förlagsny, illustrerad. 100:-
-
Grip, Elias Några
bidrag till känedom om uppländsk folkmytologi enligt sägner från Bälinge och
Norunda härader. [Uppsala] 1897, 17 + i s. Häftad, liten 4to, stämpel
på främre omslag, ryggfot nött, små vimärken i främre nedre hörn. 50:-
-
Hellberg, Lars
Vallensjö. Ett uppländskt kultcentrum. Uppsala 1976, s. 5-14.
Klammerhäftad, dedicerad, stor 8vo, 2 kartor. Särtryck
ur:
Ortnamnssällskapets i Uppsala Årsskrift 1976.
50:-
-
Hjorth, Harriet & Bibbe Lindström Gamla Sigtuna i går-i dag
Proprius Förlag 1972, 90 s. + utvikskarta rikt ill 60:-
-
Johansson, Curt
Lantarbetarna i Uppland 1918-1930 - En studie i facklig taktik och
organisation Uppsala 1970, 400 s. diss, stor 8vo, m spikblad; Studia
Historica Upsaliensia 32 70:-
-
Johansson, Harry
(red) Sigtunastiftelsen tjugofem år Sveriges Kristliga Studentrörelsers
Bokförlag 1942, 290 s. stor 8vo, ill m opaginerade planscher, 24 planscher
med porträtt - denna del delvis fläckad, osprättad 100:-
-
Järbe, Bengt Sällsamheter i Uppland.Del 1. R&S 1978, 297
s. Inbunden förlagets illustrerade kartonnageband, kvadratisk 8vo, rikt
illustrerad. 100:-
-
Körsången i
Sverige - Svealand Nybloms Förlag, Uppsala 1946, 893
+ iii inb förl halvfrbd, 4to, numrerad uppl, nr 1829, bd ngt nött, fr a
bakre rygg, inlaga lagerfläckad de första och sista 3 bladen, bakre pärm och
tre bakersta bladen lätt maskstungna 400:-
-
Lundberg, Oskar & Hans
Sperber Härnevi. Uppsala 1911, 49 s. Häftad i tryckta omslag, omslag
naggat, rygg nött, stor 8vo, enstaka illustration, Lundberg: Härnevi och
därmed sammanhängande ortnamn.
Om nordisk fruktbarhetskult. Sperber:
Härnevi. Vermutungen über die Etymologie von aschw. Hærn, aisl. Hørn.
Meddelanden från Nordiska Seminariet 4. Uppsala Universitets Årsskrift 1911,
3.
60:-
-
Lundberg, Oskar (red) Uppland Lindblads 1935, 415 s.
inb förl helklotbd m länsvapnet i guld på frampärm (ngt bleknat), utvikskarta
och faksimil på Upplandssång av Olof Thunström i början, rikt ill , utg av
Upplands Nation 60:-
-
Lundquist, Margareta. Mödrar och döttrar på Leufsta bruk.
Föreningen Leufsta och Cahmanorgelns Vänner. Skärplinge 2006, 127 s.
Trådhäftad, rikligt fotoillustrerad, delvis i färg. 110:-
-
Molin, Harry Karlholms
Bruks Bok - En krönika kring ett Upplandsbruk Karlholms Aktiebolag 1950,
336 s. liten 4to, inb förl klotförstärkta dek pappbd, ill m opaginerade
planscher, vissa utvikbara, vissa i färg. Även andra ill i text 250:-
-
(Paykull, Gustaf Herman von) Netterberg, Lena Wallox-Säby.
En gård genom tiden. Gustaf Herman von Paykulls berättelser. Arlandatryck
uttan årtal (1982?), opaginerad (52 s.) Klammerhäftad, illustrerad, liten
fläck på främre omslag. 60:-
-
Sundquist, Nils Enköpings stad och dess historiska bakgrund.
Uppsala 1973, 24 s. Klammerhäftad i lätt nött silvrigt omslag, stor
8vo, illustrerad. Till 50-årsjubiléet av Diös i Enköping. 60:-
-
Thunberg, Göran Upplandsbanken 1865-1965. Uppsala 1965,
96 + ii s. + planscher. Inbunden förlagets guld- och rödpressade
helklotband med skyddsomslag, rikt illustrerad, stor 8vo, med deltagarlista
och meny från jubileumsmiddagen på Uppsala slott. 75:-
-
UPPLAND. Upplands Fornminnesförenings Årsbok 1942.
Uppsala 1942, 193 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband,
illustrerad. Bl a Om Flustret och dess namn, samt Två silverskedar från
Uppsala. 75:-
-
UPPLAND. Upplands Fornminnesförenings Årsbok 1944.
Uppsala 1944, 216 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband,
illustrerad. Bl a: Den ryska inkvarteringen i Roslagen 1743-44, samt
Klockargården i Alunda. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1945. Uppsala 1945,
228 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl
a: Silversmeder i Uppsala. 60:-
-
UPPLAND. Upplands Fornminnesförenings Årsbok 1946.
Uppsala 1946, 248 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband,
illustrerad. Bl a: Upsala simsällskap 150 år, och Ångbåtarna på Uppsala.
60:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1947. Uppsala 1947.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1948. Uppsala 1948.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1949. Uppsala 1949,
246 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl
a På uppländska jaktstigar av Ragnar Lübeck samt Drag ur uppländskt fiskarliv
(Gårdskär) av Aron Hallenberg. 60:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1951. Uppsala 1951.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1952. Uppsala 1952,
207 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl
a Historier på gammalt rialamål och om ståthållare och landshövdingar i
Uppsala län under 350 år. 60:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1953. Uppsala 1953,
228 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl
a Register till årsboken Uppland 1940 – 1952 och De uppländska bergssoldaterna
på Karl XII:s tid" samt "Olandsböndernas köptasvaror". 60:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1954. Uppsala 1954,
218 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad.
Bl a om Studentöverliggare i Uppsala. 60:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1955. Uppsala 1955,
189 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad.
Bl a om Häxprocess i Vendel 1687 och En resa i uppländsk bruksbygd 1816.
60:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1956. Uppsala 1956.
Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1957. Uppsala 1957,
196 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad.
Bl a om Väsby län och Långhundra härad samt om det gamla kaptensbostället i
Skuttungeby. 60:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1958. Uppsala 1958,
193 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad.
Bl a om Arbetshusen i Uppsala. 60:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmar i Upplands Fornminnesförening
1959. Uppsala 1959,
205 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad.
Bl a om gästgiveri och skjutshåll och Kungl. Academiens Qvarn i Upsala och
Kring en likstöld i Uppsala domkyrka av Yngve J:son Reding. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1960. Uppsala 1960,
182 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad.
Bl a “Uprichtigt fålck boor här...“. En roslagsskildring från 1670-talet av
S.E.Vingedal. En roslagsskildring från 1670-talet, samt om Knivsta kyrkas
portal. 60:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1961. Uppsala 1961,
200 s .+ annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad.
Bl a om Släkten Svinefots historia av Magnus Collmar samt om Prins Gustafs
folkskola i Uppsala 1831-1959. 60:-
-
UPPLAND. Upplands fornminnesförenings årsbok 1963.
Uppsala, 1963. 200 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade
klotryggband, illustrerad. Ur innehållet: Norrtelje Kakelfabrik av Anna-Märta
Berg. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmar i Upplands Fornminnesförening
1964. Uppsala 1964,
210 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, illustrerad.
Bl a om gotiska kyrkor längs norra Mälarstranden, skåp och kistor från
1700-talet samt om runstenen i Övergerns kyrka. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmar i Upplands Fornminnesförening
1965. Uppsala
1965,. 190 s. + annonser. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband,
illustrerad. Mycket om slottskyrkan i Uppsala samt Olof Sigfridssons hus och
gård vid Stora torget i Uppsala av Ola Ehn. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1966. Uppsala 1966.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1967/68. Uppsala
1968. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1969. Uppsala 1969.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1970. Uppsala 1970.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1971. Uppsala 1971.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1972. Uppsala 1972.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1973. Uppsala 1973.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1974. 214 s. +
annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl a om det
uppländska pappersbruket Lingonbacka. Om uppsalafotografen Ostis
negativsamling mm. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1975. Uppsala 1975.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1976. Uppsala 1976.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1977. Uppsala 1977.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands fornminnesförening
1978. 169 s. +
annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl a om
"Stenåldersboplatser i Uppland" samt om "Bonaden från Skog" (Hälsingland).
60:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands fornminnesförening
1979. 163 s +
annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl a om
Sigtuna glasbruk. 60:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands fornminnesförening
1980. 225 s +
annonser. Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. Bl a mycket
om Leufsta samt "Uppsala år 1792 - dröm och verklighet".
såld
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1981. Uppsala 1981.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1982. Uppsala 1982.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1983. Uppsala 1983.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1984. Uppsala 1984.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1985. Uppsala 1985.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1987. Uppsala 1987.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1988. Uppsala 1988.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1989. Uppsala 1989.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1990. Uppsala 1990.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1991. Uppsala 1991.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1992. Uppsala 1992.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1993. Uppsala 1993.
Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1994. Uppsala 1994.
Inbunden förlagets dekorerade kartonnageband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1995. Uppsala 1995.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1996. Uppsala 1996.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1997. Uppsala 1997.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1998. Uppsala 1998.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad.
såld
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
1999. Uppsala 1999.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
2000. Uppsala 2000.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad.
såld
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
2001. Uppsala 2001.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. 75:-
-
UPPLAND. Årsbok för medlemmarna i Upplands Fornminnesförening
2002. Uppsala 2002.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. 75:-
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XL (10:e bandets första
häfte) Upplands
Fornminnesförenings Förlag 1925-26, 96 + xl + utviksplansch + 104 +
utviksplansch + x (annonser) 4to, ill, innehåller bl a: Nils Edling
På häradsting i Vendel för 300 år sedan; August Hahr Gimo
slottsanläggning; Oscar Lindberg Från Hagby socken; Gunnar Gihl
Sigtuna och Norrsunda. Tvenne antikvariskt-topografiska manuskript af Martinus
Aschaneus, utgifna och kommenterade (Akademisk afhandling, xl + 104 s + 2
utviksplanscher), utg. Oskar Lundberg 140:-
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLI (10:e bandets andra
häfte) Upplands
Fornminnesförenings Förlag 1927, 216 + 13 + 52 + viii (annonser) 4to, ill,
ngt sned, naggad ryggfot; innehåller bl a: ett flertal artiklar om Lagman
Birger; Henrik Cornell Studier över uppländska kyrkmålningar; Rolf
Nordenstreng Upplänningarna ur rassynpunkt enligt nyaste forskningsrön;
Nils Ålenius En uppländsk åkerbruksfest; Pehr Johnsson Uppländska
folksägner; Gunnar Ekholm Gödåker; Olof Thunman
Trefaldighetskällan vid Björsta i Harg och Två uppländska offerträd;
Gunnar Gihl Arkeologiska undersökningar i Sigtuna 1927 (Bilaga 2);
Josef Sandström Markland och bördsrätt - Till frågan om
marklandsuppskattningens uppkomst i Svea-landskapen (Bilaga 3), bladen m
annonserna ngt naggade, utg. Oskar Lundberg 90:-
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLIII:1
Upplands Fornminnesförenings
Förlag, 128 + viii (annonser) s. 4to, ill, innehåller bl a: Landshövding
Hammarskjölds tal vid invigningen av radiostationen i Uppsala lördagen den 27
nov. 1926; Axel Lundeberg: Draken i Alsta lund och Ett
”förfärderligt” oväsen; Gunnar Wahlberg Något om Värmdö i gamla tider;
Wilhelm Nisser Per Brahe d. y:s Bogesund; Eva Österberg
Lokalsägner från Bälinge; Ivar Schnell Ett runstensfynd från Vittinge
socken; Gunnar Ekholm Gravhgen vid Staby, Uppsala-Näs och
Boplatsfynden kring Bälinge mossar, utg. Oskar Lundberg 90:-
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLIII:2
Upplands Fornminnesförenings
Förlag 1929-33 , viii + s. 129-351 + viii (annonser) 4to, ill, svagt
rödflammig på bakre omsl, innehåller bl a: Nils G Wollin Vem ritade
Linneanum i Uppsala? (1 plansch); Reinhold Odencrants Båtgraven nr. 4
vid Valsgärde; Ivar Schnell Förteckning över fornborgarna i västra
Uppland; Ingrid Dahlin Om kvinnodräkten särskilt i sydvästra Uppland
vid 1800-talets mitt; Rudolf Cederström Greve Brahe och Skoklosters
samlingar, utg. Oskar Lundberg såld
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLIV
Upplands Fornminnesförenings Förlag
Hahr, August Uppsala Slott och dess rikssal - Från äldre vasatidens slut
till stormaktstidens nedgång W&W 1932, 207 + xii (annonser) s.
4to, 58 ill, osprättad, namnt, utg. Oskar Lundberg 125:-
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLV:1
Upplands Fornminnesförenings Förlag,
1935, plansch + 1-136 + 20 (bil. 1) + 48 (bil 2) + viii (annonser) 4to,
ill, trasigt rygghuvud; innehåller bl a: Erik Andrén Geijersgården
äldre bebyggelse; C R Nyblom Några Geijerminnen; Nils Sundqvist
Gamla observatoriet och ”S:t Pers kyrka” och Stadshistoriska
undersökningar i Uppsala 1934; R Swedlund Privatarkiv från Enköping i
Uppsala landsarkiv; Carl R af Ugglas Petrus Elavis kalk i Söderby-Karl
(m 4 planscher); Ragnar Jirlow Plogkroken från Svarvarbo (Bil 1);
Gunnar Ekholm Romerska vinskopor och kärl av hemmoorttyp i skandinaviska
fynd (Bil. 2), utg. Oskar Lundberg 75:-
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLV:2
Upplands Fornminnesförenings Förlag
1936, 137-256 + viii (annonser) 4to, ill, innehåller bl a: Oscar
Lundberg Om Olof Rudbeck d. y:s uppländska fägnesång; Märta
Tamm-Götlind Österbybruk på Gammel-Tammens tid; Ellen Nordenstreng
Från ”Syskrinet” till ärkebiskopsgården; Edvin Gustavsson Från
folksägner till folktro i gamla tiders Väddö; K A Karlinder Kvarnen vid
Flosta källa; Karl Åmark Om Upplands marknader; Ingeborg
Wilcke-Lindqvist Krigsbyten från Gustaf Adolfs polska krig bevarade i en
Roslagskyrka (m 4 planscher); G Posse Fornborgarna som
försvarsanläggningar, utg. Oskar Lundberg såld
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLV:3
Upplands Fornminnesförenings Förlag
1935-37, viii + 257-340, 1-39, vi + 1-59 + viii (annonser) 4to, ill, ngt
sned; innehåller Holger Arbman: Vikingatidsgravar vid Ulunda vad,
Jan, Arvid Hj. Uggla: Fyra Uppsala-bilder från 1700-talet, Ingeborg
Wilcke-Lindqvist: Kring Uppsala domkyrkas byggnadshistoria, G. Olsson
Norberg: En Rialaspelman, Jan Erik Anderbjörk Sigtunagrävningar
sommaren 1935; Holger Arbman En båtgrav vid Årby i Rasbokils socken (1
plansch); Edvin Gustavsson Folksägner och folktro i gamla tiders Väddö;
Nyblom C R Några Geijersminnen med tecknad plansch av Carl Palme;
Gustaf Holmgren Gamla Uppsala och Mora äng i medeltidslagarnas
valföreskrifter; Oskar Lundberg Fornstig, väg och bygd,. Gustaf
Dahlberg Några drag av vägväsendets allmänna utveckling, utg. Oskar
Lundberg såld
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLVI:1
Upplands Fornminnesförenings
Förlag 1938, ii + 1-32, x + 98, xvi (annonser) 4to, ill; inneholler bl a:
Nils Sundquist Ett byggnadsminne från Gustav II Adolfs tid;
Lundberg, Oskar (red) Vendel i fynd och forskning - Skrift med anledning av
vendelmonumentets tillkomst (98 s.), utg. Oskar Lundberg 90:-
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLVI:2
Upplands Fornminnesförenings
Förlag 1939, ii + 33-128, 1-46, 16 (annonser) 4to, ill; innehåller
Oskar Lundberg, Upplandsskalden Olof Thunman; Gunnar Ekholm, Till
Olof Thunman den 11 februari 1939; Rutger Sernander, Jättepäronet vid
Hamra i Fröslunda socken. English Summary: The Giant Pear Tree from Hamra,
Fröslunda Parish; Greta Arwidsson, Bronsåldersfyndet från Domta vad i
Österunda socken. Tillägg: Förteckning över bronsåldersfynd, påträffade i
Uppland efter 1920. Deutsche Zusammenfassung: Der bronzezeitliche Fund von
"Domta vad" im Kirchspiel Österunda; Einar Kjellén, Nyupptäckta
hällristningar i sydvästra Uppland. Deutsche Zusammenfassung: Neuentdeckte
Felsenzeichnungen aus dem südwestlichen Uppland; Göran Posse, När
byggdes Uppsalatraktens fornborgar? English Summary: When were the Upsala
Tract's Prehistoric Fortresses Built?; Nils Sundquist, En återfunnen
karta över Uppsala på 1600-talet. Bilaga: Borgmästare Eric Kyhlmans
berättelse om sin tjänstetid i Sigtuna. utg. Oskar Lundberg 100:-
-
Wallin, Georgio (preses)
Sigtvna stans et cadens, cuius Aetatis Qvartae partem vltimam, ...
Literis Wernerianis, Upsaliæ 1732, viii + pp 425-448 (incomplete). diss,
hardbound private cloth, large 8vo, 3 library stamps (2 on inlay), large
margins, rare; resp. Fors, Andreas F. 600:-