Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

        
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Konst, utländsk / Foreign art

uppdat 08-02-09

  1. Axel-Nilsson, Christian o. a. (red) Den blå draken. En utställning av kinesiskt konsthantverk från Shanghai Museum. Ancient Chinese Art from the Shanghai Museum. Röhsska Museet, Göteborg  1995, 128 s. Häftad i illustrerat omslag, stor 8vo, mkt rikt illustrerad i färg,  bikmärke på främre omslag. Särtryck ur: Röhsska Konstslöjdmuseets Årsbok 1989-1993. 80:-

  2. Axel-Nilsson, Göran Kinesiska gravfigurer i Röhsska konstslöjdmuseet. Göteborg 1956, 31 s. (text) + 31 planscher med textförklaring på motstående sida. Häftad i illustrerat omslag, omslag ngt solkigt. 80:-

  3. Berk, Nouroullah La peinture Turque Ankara 1950, 30 + 48 pp large 8vo, lavishly ill in colour and b/w, hardbound publ cloth backed boards, printed in 5.000 copies; with a preface by Tahsin Ös 100:-

  4. Beshkov, Ilya) Ilya Beshkov. Drawings and Cartoons. Bulgarski Houdozhnik Publishing House, Sofia 1958, 22 (text) + ii + 158 pp (cartoons) + ii + 54 pp (drawings) + vi (index) pp. Hardbound publisher’s cloth, folio, foreword by Atanas Bojkov, 2 pages folded at lower front corner due to wrongful cutting of paper in the binding process. Only printed in 1.000 copies. 600:-

  5. (Bosch, Hieronymus) Reuterswärd, Patrik Hieronymus Bosch Stockholm 1970, 296 pp Acta Universitatis Upsaliensis – Figura Nova Series vii; hardbound publ dec cloth w dj, 4to, richly ill 200:-

  6. (Bruegel) Hökby, Nils-Göran (red) Bruegels tid - Nederländsk konst 1540-1620 Nationalmuseum 1984, 120 s. inb förl ill pappbd, kvadratisk stor 8vo, rikt ill; Nationalmusei utställningskatalog nr 480 60:-

  7. Busse, Fritz (artwork) & Dirk Paulun (text) Hamburger Skizzen Südwest Verlag, München 1968, 128 pp hardbound publ dec cloth, lavishly ill in colour and b/w, square large 8vo 75:-

  8. (Chardin) Goldschmidt, Ernst Jean-Baptiste-Siméon Chardin Norstedts 1945, 127 s. inb förl dek klotryggbd m skomsl och medb omsl, exl, namnt, naggat omsl, liten 4to, ill - vissa i färg 70:-

  9. (Chirico, Giorgio de) Rubin, William, Wieland Schmied & Jean Clair Giorgio de Chirico. Centre Georges Pompidou, Paris 1983, 304 pp. Sewn in illustrated cover large 4to, lavishly illustrated,  couple of almost unnoticable nicks in cover, marks on last blank page. Text in French. 300:-

  10. (Corot) Roberts, Keith Corot Spring Books, London 1965, 44 pp (text) + plates w 51 paintings in full colour and 8 b/w plates square 4to, hardbound publ cloth w artist’s name in gold in front, chafed dj 50:-

  11. (Cranach) Hökby, Nils-Göran & Cavalli-Björkman, Görel (katalog) Cranach och den tyska renässansen Nationalmuseum 1988, 145 s. inb förl dek kartonnagebd, kvadratisk 8vo, mkt rikt ill i färg och s/v; NM’s utställningskatalog nr 510 100:-

  12. De David a Toulouse-Lautrec - Chefs d’Œuvre des Collections Américaines Musée de l’Orangerie, Paris 1955, unpaged ( ca 80 pp text + 94 plates in b/w + viii) spine a little bit worn 60:-

  13. Dimand, Maurice S Persian Miniatures The Hyperion Press, Milan n d, 30 pp large 4to, worn dj, with 12 mounted reproductions in colour (10 whole page); Gallery of Art Series 50:-

  14. (Ensor, James) En liten bok om Ensor Nationalmuseum 1970, 130 + iv s. häftad i illustrerat omsl, rikt illustrerad, liten prick på rygg; Nationalmusei utställningskatalog nr 345 100:-

  15. (Gauguin) Cogniat, Raymond Gauguin R&S 1958, 96 s. inbunden förlagets pappband med skomsl, rikt illustrerad; i serien Ars Mundi 70:-

  16. (Gaugain) Estienne Gaugain Skira, Génève 1953, 115 pp hardbound publ linen w torn dj, 51 pasted plates in colour; in French 60:-

  17. (Gaugain) Gaugain, Pola Paul Gaugain Bonniers 1937, 224 s. + 48 svartvita och 4 färgplanscher 4to 100:-

  18. (Gaugain) Reuterswärd, Patrik (red.) Gaugain i söderhavet Etnografiska Museet/Nationalmuseum, Stockholm 1970, 114 s. stor 8vo, rikt ill i färg och s/v, två minimala fläckar på främre omsl 40:-

  19. Gaugain, Paul Noa noa Bakhåll 1998, 105 s. + 7 s (förlagskatalog) fotoill och andra ill, vissa i färg, stor 8vo 90:-

  20. (Giotto) Tea, Eva Giotto La Scuola Editrice, Brescia 1962, 13 pp text + 24  mounted reproductions (in colour) on every alternate page with description of it on the other square 4to, hardbound publ linen w dj, 2nd ed 100:-

  21. Goethe, Johann Wolfgang Thüringer Zeichnungen – Aus den Beständen des Goethe-Natinalmuseums Nationale Forschungs- und Gedänkstätten der klassischen deutschen Literatur in Weimar 1982, 90 pp + 5 pp (catalogue) large 8vo, richly ill 50:-

  22. (Gogh, Vincent van) Denvir, Bernard Van Gogh. Compagnie International du Livre, Paris 1981, 64 pp. Hardbound publisher’s cloth with dust jacket, 4to, lavishly illustrated, illustrated endpapers. In French. 70:-

  23. (Gogh, Vincent van) Perruchot, Henri Van Goghs liv. Bonniers 1957, 305 + i s. + planscher. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag, 2 biblioteksstämplar. 60:-

  24. (Gogh, Vincent van) Walther, Ingo F Vincent van Gogh 1953-1890 - Vision och verklighet Taschen 2001, 95 s. stor 8vo, mkt rikt ill 70:-

  25. (Goya) Nordström, Folke Goya, Saturn and Melancholy – Studies in the art of Goya Uppsala 1962, 239 pp Acta Universitatis Upsaliensis – Figura (Uppsala Studies in the History of Art) New Series 3; hardbound publ dec cloth w dj, 4to, ill 200:-

  26. (Grandma Moses) Kallir, Otto Grandma Moses Harry N Abrams, New York 1975, 159 pp 4to, richly ill in colour and b/w, abridgement of the ed from 1973 90:-

  27. Grate, Pontus (red) Konstens Venedig - Utställning anordnad med anledning av Konung Gustaf VI Adolfs åttioårsdag Nationalmuseum 1963, 248 s. + 32 planscher ngt nött rygg, utställn-katalog nr 269. 90:-

  28. (Greco, El) Cassou, Jean El Greco xxii + ii + 64 (planscher) s. inbunden förlagets pappbans med laminerat skomsl, i serien Ars Mundi. 70:-

  29. (Greco, El) Guinard, Paul Greco Skira, Génève 1956, 143 pp hardbound publ linen w dj, 54 pasted plates in colour; in French 60:-

  30. Gyllensvärd, Bo Kinesisk konst under 5.000 år. Gustav VI Adolfs gåva till svenska folket. Stockholm 1977, 112 s. Häftad, mkt rikt illustrerad. Östasiatiska Muséets utställningskatalog N:r 27. såld

  31. (Hammershøi, Valdemar) Boëthius, Lena Cavalli-Björkman, Görel (red) Valdemar Hammersshøi Nationalmuseum 2000, 156 s. inb förl dek pappbd, kvaratisk 4to, mkt rikt ill fr allt i färg; Nationalmuseums utställn katalog 616 såld

  32. (Hogarth) Omberg, Hildegard William Hogarth’s Portrait of Captain Coram – Studies on Hogarth’s Outlook around 1740 Uppsala 1974, 173 pp text + 41 plates some pen notations, slightly soiled, large 8vo 40:-

  33. Holmér, Folke & Karl Örbo Nutida italiensk konst - utställning anordnad av Biennalen i Venedig Liljevalchs Konsthall 1953, 64 s. (text) + ii + 40 planscher + s. 65-106 + 20 s. (annonser) ett par fläckar på främre omsl, vikmärken på främre och bakre omsl, liten riss vid ryggfot, katalog nr 203 80:-

  34. Hoppe, Ragnar Från Chardin till Utrillo Gebers 1949, 264 s. inb förl klotryggbd m främre omsl medb, stor 8vo, ill 100:-

  35. Jisl, S; V Sís & J Vaniš Tibetansk konst N&K 1958, 34 s. (text) + 112 helsidesplanscher (en utvik) inb förl dek helklotbd m mkt nött skomsl, kvadratisk 4to 90:-

  36. (Kokei, Kobayashi) Kawakita, Michiaki (text) & Roy Andrew Miller (English adaptation) Kobayashi Kokei (1883-1957) Charles E Tuttle Company 1957, unpaged (80 pp) 1st English edition, sewn as issued, richly illustrated (4 foldouts), Kodansha Library of Japanese Art No. 11, 47 plates of which 29 in full color 125:-

  37. Konst från Kartago - Tunisisk konst från Romersk tid Nationalmuseum 1965, 52 s. (ext) + iv + 44 s. planscher stor 8vo, skomsl, baksida av skomsl ngt solkat, ett par småriss i skomsl; Nationalmusei utställningskatalog nr 294 60:-

  38. Mahlow, Dietrich (red) Schrift und Bild/Schrift en beeld/Art and writing/L’art et l’ecriture Typos Verlag, Frankfurt am Main 1963, 176 + lxxxiv pp hardb publ boards, lavishly ill in colour and b/w, Katalogbuch zur Ausstellung ”Schrift und Bild” in Amsterdam and Baden-Baden 1963. text in French and German, incl P Klee, Rauschenberg, Picasso, Braque etc. Välillustrerad utställningskatalog i färg och svartvitt. Tysk och fransk text. Visar främst 1900-talskonst med bild och ord/text/bokstäver. 200:-  

  39. (Matisse, Henri) Essers, Volkmar Henri Matisse 1896-1954 - Färgens mästare Taschen 2001, 95 s. stor 8vo, mkt rikt ill 70:-

  40. (Matisse, Henri) Swane, Leo Henri Matisse. Norstedts 1944, 164 + iv s.  + 54 fig. på planscher. Häftad, liten 4to, opaginerade färgplanscher och andra illustrationer i texten, några småprickar på främre omslag, omslag ngt naggat, 2 cm falsriss vid rygghuvud. Med bidrag av Tor Bjurström, Edward Hald, Jean Heiberg, Einar Jolin, Per Krogh, Arthur C:son Percy, Axel Revold, Henrik Sörensen och Sigfrid Ullman. 100:-

  41. (Michelangelo) Romdahl, Axel L Michelangelo. PAN&s 1943, 124 s. (text) + 46 s. s/v planscher. + färgplanscher i texten. Inbunden förlagets halvklotband med lätt nött pärmpapper, liten 4to, bägge omslagen medbundna, liten namnetikett på frapärms insida och namnteckning på smutstitelsida. 60:-

  42. (Monet) Daulte, François (Ed.) Monet et ses amis Musée Marmottan, Paris 1971, 92 pp large 8vo, lavishly ill in colour and b/w 40:-

  43. (Munch, Edvard) Benesch, Otto Edvard Munch Phaidon, Köln 1960, 147 pp hardbound publ cloth w lightly chafed dj, 4to, 89 ill’s of which 23 in colour, in German 100:-

  44. (Munch, Edvard) Stenersen, Rolf Edvard Munch - Närbild av ett geni W&W 1946, 302 + i s. inb förl klotryggbd m medb omsl, tillskrift, ny, omarboch tillökad uppl 80:-

  45. (Munch, Edvard) Särnstedt, Bo (red) Edward Munch 1863-1944 Stockholm 1977, 240 s. Liljevalchs & Kulturhusets Katalog (nr 331) från utställningen 25/3-15/5 1977, rikt ill, mycket i färg, ngt naggat omsl 60:-

  46. (Namatjira, Albert) Mountford, C P The Art of Albert Namatjira. Bread and Cheese Club, Melbourne 1953, 79 pp. Hardbound publisher’s boards with staple bound inlay, large 8vo, richly illustrated, boards partly faded, upper spine damaged, inscription on fly leaf, inlay a bit loose, 7th eition. 150:-

  47. Petersen, Carl V Samtida konst i Danmark - Ett urval bilder med inledande text Malmö 1929, 200 + iv s. inb läderryggbd; biblioteksband:låneficka stämplar etc., ill 75:-

  48. (Picasso) Cassou, Jean Picasso Les Éditions Braun & Cie n d (1948-9?), unpaged (60 pp) richly ill, spine a bit worn 50:-

  49. (Picasso) Daix, Pierre & Marie-France Saurat (textes) Picasso au Palais des Paupes 25 ans après SPADEM, Paris 1995, 198 pp hardbound publ blindstamped cloth w dj, 4to, lavishly ill 400:-

  50. (Picasso) Eluard, Paul A Pablo Picasso Trois Collines, Genève-Paris 1944, 168 + xii pp 1st ed, large 8vo, lavishly ill, small nick to lower spine; in the collection Les Grand Peintres par leurs amis 450:-

  51. (Picasso) Giménez, Carmen (commissaire) Picasso Premier Regard - Collection Christine Ruiz-Picasso Carré d’Art - Musée d’art contemporain de Nîmes 1995, 399 pp 4to, lavishly ill 500:-

  52. (Picasso) Hedelykke, Bjørg (red) Picasso og Middelhavet København 1996, 128 s. liten 4to, mkt rikt ill, tillskr av en i katalogredaktionen; Louisiana Revy 37. årgång nr 1. 50:-

  53. (Picasso) Leclerc, André (Einleitung) Picasso Emil Vollmer Verlag, Wiesbaden/ Berlin n d, 48 pp harbound publ dec boards, w 48 ill’s-some in colour 75:-

  54. (Picasso) Musée Picasso - Catalogue des collections I - Peintures, Papiers collés, Tableaux-reliefs, Sculptures, Céramiques Ministère de la Culture, Paris 1985, 316 + iv pp 4to, lavishly ill, 521 reproductions des oeuvres de Picasso, suivi de la "Collection personnelle de Picasso", la liste des expositions individuelles, une bibliogr. sélective, une biographie 225:-

  55. (Picasso) Nittve, Lars (red) Pablo Picasso Moderna Museet 1988, 248 s. inb förl pappbd m skomsl, 4to, mkt rikt ill, MM kat. nr 168 120:-

  56. (Picasso) O’Brian, Patrick Picasso - En biografi Forum 1988, 471 s. inb förl pappbd m skomsl 100:-

  57. (Picasso) Pablo Picasso - L’Oeuvre gravé 1899-1972 Daniel Gervis Editeur, Paris 1984, unpaged (ca 150 pp) 4to, lavishly ill 150:-

  58. (Picasso) Picasso fra Musée Picasso, Paris Louisiana Revy, 21. årgang, nr 3. Marts 1981, 75 s. folio, mkt rikt ill, de 8 sidorna i slutet med katalogen rikt annoterad + årtalet på omsl-målningen 60:-

  59. (Picasso) Picasso - L’atelier de la Californe La Malmaison, Cannes 1994, 64 pp 4to, richly ill 100:-

  60. (Picasso) Picasso och Medelhavets myter Moderna Muséet 1997, 143 + iii s. inb förl dek pappbd, kvadratisk 4to, mkt rikt ill, katalog 226  såld

  61. (Picasso) Picasso, la Provence et Jacqueline Arles 1991, 159 + vii pp 4to, richly ill 200:-

  62. (Picasso) Porzio, Domenico & Valsecchi, Marco Picasso - Mannen och verket Forum 1987, 267 + i s. inb förl fotodek kartonnagebd, 4to, mkt rikt ill, m förord av Renato Guttuso 125:-

  63. (Picasso) Raynal, Maurice Picasso Skira, Génève 1953, 135 pp hardbound publ linen w lightly worn dj, 64 pasted plates in colour; in French 60:-  

  64. (Picasso) Seckel, Hélène (E) Musée Picasso Guide Ministère de la Culture 1985, 120 pp richly ill 60:-

  65. (Picasso) Stein, Gertrude Picasso Batsford, London 1946, viii + 55 + 66 ills on unpaged plates hardbound publ cloth w somewhat worn dj, 3rd English ed w additional ill’s, large 8vo 125:-

  66. (Picasso) Zennström, Per-Olov Pablo Picasso Norstedts 1948, 262 s. liten 4to, 72 fig, ospr, förl-stämpel 70:-

  67. (Rafael) Campos, D Redig de Le stanze di Raffaello Del Turcu Editore, Roma 1957, 68 pp large 8vo, richly ill in b/w + 4 whole page plates in colour, minimal spot on front cover 40:-

  68. Riga Tallinn Leningrad. Uppsatser från konstvetenskapliga institutionens resa till Sovjetunionen i april 1971. Uppsala 1972, 154 s. + 20 s. planscher. Häftad, innehåller bl a: T.Fulton: St. Petersburg. Några drsg ur stadens bebyggelsehistoria 1703-1850. och B Hedstrand: Ryska ikoner i Eremitaget och Ryska Museet. och 11 uppsatser till. 120:-

  69. (Roault) Venturi, Lionello Roault Skira, Génève 1959, 141 pp hardbound publ linen w lightly worn dj, 59 pasted plates in colour; in French 60:-

  70. Robinson, B W (intoduction and notes) Japanese Landscape Prints of the Nineteenth Century Faber and Faber Ltd 1957, 24 pp 1st ed, large 8vo, 10 mounted reproductions in colour, softbound w glassine dj 60:-

  71. (Rodin) Keiser, Herbert Wolfgang (Herausg.) Rodin Gustaf Weise Verlag, Berlin n d, 12 pp text + 20 whole page plates w blank backsides square 8vo, minor nick in dj in back; in the series ” Das Meisterwerk” 50:-

  72. (Rodin) Rilke, Rainer Maria Auguste Rodin Bonniers 1920, 110 + ii s. (text) + 96 helsidesplanscher (48 s.) inb förl klotryggbd, stor 8vo, blekt rygg, två fläckar på frampärm 100:-

  73. (Rousseau, Henri) Blomberg, Erik Henri Rousseau och andra naiva målare W&W 1948, 110 s. 4to, rikt ill m helsidesplanscher, ryggfot trasig 60:-

  74. (Shakespeare, William) Pecht, Friedrich (upplysande text) Shakespeare-galleri. Karakterer och scener ur Shakespeares dramer tecknade af framstående tyska konstnärer I-III. W Schultz, Uppsala 1873-75, iv+120 s.+ 12 stuckna planscher på styvt papper; iv + 124 s. + 12 stuckna planscher på styvt papper; iv + 112 s. + 12 stuckna planscher på styvt papper. Inbundna i förlagets rikt guld- och blindpressade helklotband, 4to’s, band ngt fläckiga med nötta ryggar och hörn, ett textblad skrnklat i del I, titelblad fläckat i del II. Tre volymer. 400:-

  75. (Suhr, Peter) Schroeder, Otfried & Rolf Müller Hamburgs liebe Denkmale - Hamburgensien und Panoramen Peter Suhrs und seiner Brüder. Unter Verwendung zeitgenössischer Quellen dargestellt Das Topographikon Verlag Rolf Müller, Hamburg 1967, 191 pp hardbound publ linen w a little chafed dj, richly ill, square small 4to, picture descriptions by Rüdiger Wagner; about the 19th century German artist Peter Suhr 175:-

  76. (Titian) Bensusan, S L Titian 1477 (?)-1576. T Nelson & sons/ T C & E C Jack/ Frederick A Stokes no date (before 1939), 78 + i pp. + 8 colour plates. Harbound publisher’s stamped cloth, premium note on inner front board. ”Masterpieces in colour” series. 60:-

  77. (Tolouse-Lautrec) Arnold, Matthias Henri de Tolouse-Lautrec 1864-1901 - Livets teater Benedikt Taschen 1990, 96 s. 4to, mkt rikt ill i färg. 70:-

  78. (Tolouse-Lautrec) Lassaigne, Jaques Lautrec Skira, Génève 1953, 121 pp hardbound publ linen w torn dj, 52 pasted plates in colour; in French 60:-

  79. Waetzholt, Wilhelm (Erläuterung) Deutsche Kunstwerke beschreiben von deutschen Dichtern Dietrich’sche Verlagsbuchhandlung 1948, xii+188+iv pp + unpaged plates hardbound publisher’s linen w dj, 15.-20. thousand 60:-

  80. Wallenberg, Berit Muralmålningar i Schweiz Konstforskningsinstitutet 1986, 47 s. inb förl dek pappbd, fotoill, liten 4to 50:-

  81. (Velazquez) Cavllius, Gustaf Velazquez’ Las Hilanderas. An Explication of a Picture Regarding Structure and Associations. Uppsala 1972, 206 pp. + 16 pp plates + 1 fold out plate in colour and errata note. Softcover, 4to, also illustrated in text, name inscription. Acta Universitatis Upsaliensis Figura Nova Series 11. 80:-

  82. Ådahl, Karin (red) Bosnien - Ett islamiskt kulturarv i Europa. Föremål från Zemaljski Muzej, Sarajevo Medelhavsmuset 1999, 48 s. + Mårtelius, Johan (red) Bosnien - Ett islamiskt kulturarv i Europa. En moské i Maglaj Medelhavsmuseet 1999, 48 s. kvadratisk 8vo, mkt rikt ill, båda verken i ngt trasig pappmapp 120:-