Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

        
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Utländsk skönlitteratur på svenska A-H/ 
Foreign Fiction in Swedish A-H

uppdat 09-02-18

  1. Adams, Richard Flickan i gungan. Bonniers 1981, 345 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. 60:-

  2. Addington, Richard Kvinnor måste arbeta Bonniers 1936, 313 s. ospr 40:-

  3. Agualusa, José Eduardo Dansa igen - Berättelser och krönikor från den portugisisktalande världen Almaviva 2001, 170 + vi s. förlagsny, urval, introduktion och översättning av Marianne Sandels 125:-

  4. Agualusa, José Eduardo Kreolska riket Almaviva 2003, 174 + ii s. förlagsny, introduktion och översättning av Marianne Sandels 160:-

  5. Allende, Isabel Ödets dotter. Bonnierförlagen 2000, 394 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 60:-

  6. Alvaro, Corrado Orons år N&K 1965, 242 s. inb förlbd 40:-

  7. Amado, Jorge Hungerns vägar Arbetarkultur 1952, 376 s. ngt bucklig 60:-  

  8. Ambai Flod. Noveller. Tranan 2008, 157 + i s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, som ny. 125:-

  9. Amiel, Henri-Frédéric En drömmares dagbok. W&W 1925, 294 s. Inbunden privat halvfranskt band, ngt fläckig och lätt nött rygg, märke efter borttagen nanlapp på frampärms insida. 6:e uppl. såld

  10. Andersen Nexö, Martin Ditte människobarn I-II. Hamarström & Åberg 1982, 314  + 304 s. Fem delar inbundna itvå volymer, förlagets helklotband med skyddsomslag, skyddsomslaget på del I tejplagat. 100:-

  11. Andkjær Olsen, Ursula Lulus sånger och tal. Rámus 2006, 75 s. Häftad. 100:-

  12. Andrade, Eugénio de Ett solens ackord Almaviva 2003, 91 + v s. förlagsny, urval, introduktion och översättning av Marianne Sandels 150:-

  13. Andrić, Ivo De fördömdas stad Universitas 1959, 164 s. ovanlig, övers. Sven Stolpe 70:-

  14. Angelou, Maya En kvinnas hjärta. BB 1986, 227 s. Inbunden förlagets pappband med lätt naggat skyddsomslag. såld

  15. Angelou, Maya Jag vet varför burfågeln sjunger. BB 1976, 311 s. Inbunden förlagets konstläderband med skyddsomslag. 70:-

  16. Archer, Jack Flossie och kungen. Termac 1966, 120 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 125:-

  17. Archer, Jeffrey Vägen till stjärnorna. Bonniers 1983, 400 s. Inbunden förlagets helklotband ed skyddsoslag, stor 8vo. 50:-

  18. Atwood, Margaret Oraklet. Prisma 1992, 330 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo, ett par småfläckar på främre snitt. 100:-

  19. Auel, Jean M Stäppvandringen. Tiden 1991, 734 s. + 2 s. kartor. Inbunden förlagets pappband med ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 50:-

  20. Aveline, Claude Fången Bonniers 1947, 248 s. 20:-

  21. Aymé, Marcel Det gröna stoet W&W 1948, 317 s. Kokardserien 80:-

  22. Aymé, Marcel Syndapengar W&W 1949, 266 s. kokardserien, 2:a uppl 75:-

  23. Balzac, Honoré de César Birotteau Bonniers 1928, 378 s. ospr, lätt naggat omsl 50:-

  24. Balzac, Honoré de Kusin Pons Bonniers 1928, 400 s. ngt nött rygg, snedläst 50:-

  25. Balzac, Honoré de Louis Lambert Bibliofila Klubben 1950, 131 s. inb helklot, ill; denna upplaga var på totalt 500 ex, varav 475 numrerades och 25 var HC (Hors Commerce: författarex). Denna bok är en av dessa 25., ded av illustratören, fläck på s. 9 200:-

  26. Balzac, Honoré de Testamentet FiB 1949, 307 s. inb förl halvklot 40:-

  27. Bang, Herman Tine. Litteraturfrämjandet 1968, 185 + i s. Häftad i illustrerat omslag, stor 8vo, osprättad, liten nagg i främre omslag. 75:-

  28. Bank, Melissa Flickornas handbok i jakt och fiske – Episoder Bonniers 2001, 265 s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, ngt vattenskadad 40:-

  29. Barnard, Christiaan & Siegfried Stander Men du svarar icke. BB 1981, 286 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 40:-

  30. Bartana, Ortision Det dolda ljuset. Accent 2001, 191 s. Häftad i illustrerat omslag. 90:-

  31. Bates, H E Gården och kvinnorna FiB 1951, 308 s. inb förl halvklot m svagt färgade kanter 40:-

  32. Bauditz, Sophus Spårsnö Bonniers 1898, 119 s. ill
    SAMMANBUNDEN MED:

    Larsen, Karl Bland kälkborgare i det gamla Köpenhamn Bonniers 1899, 185 s. ill, inbundna i priv halvklot 50:-

  33. Bauditz, Sophus Spårsnö Bonniers 1898, 119 s. inb priv halvklot, ill, namnt 50:-

  34. Baum, Vicki Marion lever. Svalan/Bonniers 1947, 422 s. Inbunden förlagets klotryggband, ett par hörn lätt stötta, en liten nagg i frampärm. 50:-

  35. Beach, Rex Alaskaflickan. Wahlströms 1957, 255 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, rygg blekt, liten fläck på främre snitt, försättspappren ngt färgade av lädret. 80:-

  36. Beach, Rex Silverstimmet i Alaska. Wahlströms 1957, 256 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, rygg blekt, försättspappren ngt färgade av lädret. 80:-

  37. Beach, Rex Vid nordlandets gräns. Wahlströms 1957, 256 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, rygg blekt, försättspappren ngt färgade av lädret. 80:-

  38. Beauchemin, Yves Djävulen har nio liv Forum 1988, 437 s. inb förlbd m naggat skomsl 40:-

  39. Beecher Stowe, Harriet Onkel Toms stuga Lindqvists 1960, 234 s. inb förl helklotbd m medb omsl 60:-

  40. Begbie, Harold Krossade lerkärl. Lindblads 1942, 204 + ii s. Inbunden förlagets klotryggband, rygg blekt. 75:-

  41. Behan, Brendan Gisslan Cavefors 1959, 96 s. sv ou, ngt nött rygg,  överstruken namnt 50:-  

  42. Bellow, Saul Augie Marchs äventyr Bonniers 1955, 508 s. sv ou, stor 8vo, lätt nött rygg 75:-

  43. Bellow, Saul Fler dör av krossat hjärta. BB 1988, 346 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo. 50:-

  44. Bellow, Saul Han med foten i klaveret BB 1985, 315 s. inb förlbd m skomsl, liten riss i 2 blad i början 40:-  

  45. Bellow, Saul Humboldts gåva Bonniers 1976, 432 s. + erratalapp inb förlbd m lätt naggat skomsl, namnt i blyerts 40:-

  46. Bellow, Saul Professorns december BB 1982, 358 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  47. Benoît, Pierre Atlantis. Två franska officerares upplevelser i Sahara. Åhlén & Söner 1933, 306 + ii s. Inbunden förlagets helklotband, pärmar svagt solkiga. 60:-

  48. Beranos, Georges Den våldtagna Norlin Förlag 1948, 143 s. ou, översatt av Gunnel Vallquist 125:-

  49. Bergerac, Savinien Cyrano de Resa till månen N&K 1965, 144 s. inb förlbd, N&Ks klassikerserie 40:-

  50. Bernstein, Hilda Döden kan inte hindra oss Förl Hjulet 1987, 307 s. politisk thriller från Sydafrika av en medlem av ANC. 75:-  

  51. Billetdoux, Raphaële Mina nätter är vackrare än era dagar Atlantis 1986, 124 s. inb förl dek pappbd 60:-

  52. Binchy, Maeve Circle of Friends. När ödets stjärnor faller. Rabén Prisma 1995, 367 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade kartonnageband, stor 8vo. 70:-

  53. Björnson, Björnstjerne Synnöve Solbacken PAN&s 1909, 127 s. inb dek klot 40:-

  54. Blake, William En ö på månen. Brombergs 1979, 160 s. Inbunden förlagets helklotband, illustrerad, ej skyddsomslag, pärmarna svagt solkiga. 70:-

  55. Blasco Ibanez, Vincente Blod och sand S&L 1958, 365 s. inb förl gedigna halvfrbd, liten stämpel på sista blankblad 60:-

  56. Blicher, Steen S Valda noveller Baltiska förl AB 1927, 319 s. inb slitet halvfrbd, sista blanka sidan solkig 40:-

  57. Bodoin, Jacques Philibert. BB 1976, 216 + i s. Inbunden förlagets helkonstläderband med lätt naggat, lite fuktvågigt skyddsomslag, illustrerad av Des Asmussen. 50:-

  58. Boileau-Narcejac Den levande och den döda. Strömbergs 1957, 180 s. Häftad. ??:-60

  59. Boo, Sigrid Även i tider som dessa -. Gebers 1932, 195 s. Inbunden förlagets klotryggband med medbundet främre omslag, helt marmorerat snitt, rygg fläckad, samtida namnteckning på frsättsblad, liten fläck mot rygg på bakre försättsblad. 60:-

  60. Borgen, Johan Lillelord. Bra klassiker 1984, 353 s. Inbunden förlagets guldornerade imiterade skinnband med skyddsomslag. 60:-

  61. Bourdouxhe, Madeleine Gilles kvinna Elisabeth Grate Bokförlag 2004, 120 s. Häftad. 90:-

  62. Bowles, Jane Två allvarligt sinnade damer AWE/Gebers 1989, 278 s. inb förlbd m skomsl 50:-  

  63. Brantenberg, Gerd Ja, vi slutar! Prisma 1979, 172 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 80:-

  64. Brecht, Bert Caesar och hans legionär och andra berättelser. Tidens 1956, 132 + ii s. Häftad med lätt naggat skyddsomslag. 75:-

  65. Brink, André En kedja av röster Forum 1990, 539 s. inb förl kartonnagebd, stor 8vo, minimalt jack i rygg 50:-

  66. Brink, André En torr vit årstid. Forum 1980, 360 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo, lös i innerfalsarna. 40:-

  67. Brink, André Ett ögonblick i vinden. Forum 1978, 314 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. 80:-

  68. Brontë, Charlotte Jane Eyre I-II N&K 1963, 260+290 s. inb förlbd m skomsl, N&Ks klassikerserie, 2:a uppl I-II 50:-

  69. Brown, Dan Änglar och demoner. Bonnierförlagen 2005, 558 s. Inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag, stor 8vo. 50:-

  70. Brown, Sandra Gäckande skuggor. Richters 1994, 360 s. Inbunden förlagets helklotband med småtrasigt skyddsomslag, liten 8vo. 40:-

  71. Brøgger, Suzanne Ja. W&W 1984, 367 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, signatur på försättsbladet. På svenska. 60:-

  72. Brøgger, Suzanne Torkväder.W&W 1980, 83 s. Häftad, svensk originalutgåva, lätt nött rygg. 80:-

  73. Buck, Pearl Barnet som inte växte. Bonniers 1955, 83 s. ou, lätt solfärgade kanter och rygg 70:-

  74. Buck, Pearl S Brevet från Peking. Bonniers 1962, 219 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 40:-

  75. Buck, Pearl S Guds män Bonniers 1951, 429 s. inb förl halvklot m naggat skomsl 50:-

  76. Buck, Pearl S Modern S&L 1939, 255 s. inb helklot, namnt 40:-

  77. Burgess, Anthony Doktorn är sjuk. W&W 1977, 216 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, skyddsomslages med bit borta pga. avriven prislapp, namnteckning i blyerts på försättsblad. 40:-

  78. Byatt, A S Fjärilar och änglar W&W 1993, 296 s. inb förlbd m skomsl m liten riss i bak 40:-

  79. Byron, Lord Don Juan. Bonniers 1925, 547 s. Inbunden gediget lätt nött halvfranskt band, porträttplansch, marmorerade snitt. Världslitteraturen. De stora mästerverken valda av Fredrik Böök o. a. 80:-

  80. Byron, Lord Sången om Grekland – ur Childe Harolds pilgrimsfärd Stockholm 1885, 84 s. Inb priv halvklot m ngt blekt rygg; s 37-84 är översättaren Fredrik Sanders kommentar till texten, ill 200:-  

  81. Böll, Heinrich Biljard klockan halv tio Bonniers 1961, 229 s. författarnamn skrivet med tusch på ryggen, ngt naggat omsl 100:-

  82. Böll, Heinrich Grupporträtt med dam. Bonniers, Stockholm 1972, 305 s. Inbunden helklotband, ej skyddsomslag, liten namninskrift i blyerts på försätts. 34-39 tus. 40:-

  83. Böll, Heinrich Hus utan väktare Norstedts 1975, 252 s. inb förl dek pappbd m naggat skomsl, namnt 60:-

  84. Böll, Heinrich Inte ett enda ord Pan 1973, 151 s. tidigare utg under titeln: Lidande Eros 50:-

  85. Böll, Heinrich Katarina Blums förlorade heder – eller: Hur våld kan uppstå och vart det kan leda Bonniers 1975, 157 s. första sv. upplagan, inb förlbd m lätt nött skomsl, 41-45 tus. 60:-

  86. Böll, Heinrich Skyddande belägring Bonniers 1980, 299 s. inb förlbd, stor 8vo 40:-

  87. Böll, Heinrich Tåget var punktligt Aldus/Bonniers 1972, 134 s. slitet omsl, delfinpocket 40:-

  88. Caine, Hall Den eviga staden (The Eternal City) 1-2. Wilhelm Billes 1901, 767 s. Två delar inbundna i i två privata halvklotband, sprängda snitt, 1:a svenska uppl. 140:-

  89. Caine, Hall En kristen I-III. Baltiska Förlaget 1928, 301 + 286 + 301 s. Inbundna i förlagets lätt nötta halvskinnband med marmorerade pärmpapper och färgat övre snitt. 200:-

  90. Caine, Hall Skuggan av ett brott I-II. Bokförlaget Norden 1942, 310 + 301 s. Inbundna förlagets halvklotband med medbundna främre omslag, helt röda snitt. 2 volymer. 150:-

  91. Caldwell, Erskine Tobaksvägen Finlandia, Helsingfors 1946, 262 s. ospr, två skomsl 40:-

  92. Calvino, Italo Om en vinternatt en resande. Bonniers 1983, 275 + ii s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsoslag, skydsomslaget med ett par revor, namnteckning på försättsblad, några litteraturvetenskapliga anteckningar på de två sista blanka sidorna, understrykningar och annotationer i svag blyerts i texten. såld

  93. Campbell, Reginald Uppror i djungeln Wahlströms 1942, 254 s. inb förl halvklot, namnt, lite rödpenna i förlagets boklista på s. 2 40:-

  94. Camus, Albert Främlingen. Aldus 1964, 150 + viii s. Pocket, ngt nött rygg, småflckar på främre snitt, märke efter borttagen prislapp i bak. 3:e uppl. 50:-

  95. Canetti, Elias Människans provins. Anteckningar Forum 1981, 77 s. inb förl pappbd, stor 8vo, inledn, urval och översättn av Johannes Edfelt, liten tillskr i blyerts 60:-

  96. Capriolo, Paola Den stora Eulalia Bonniers 1990, 150 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  97. Cardinal, Marie Orden som befriar. Trevi 1980, 253 s. Häftad, svagt snedläst. såld

  98. Cavanna, François Sången från stäppen. Norstedts 1982, 289 s. Inbunden förlagets illustrerade helklotband med skyddsomslag. 90:-

  99. Cela, Camilo José Från Miño till Bidasoa Atlantis 1993, 256 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  100. Cela, Camilo José Pascal Duarte Hökerbergs 1947, 189 s. sv ou, sv debut 150:-

  101. Cela, Camilo Jose San Camilos afton, dag och vecka år 1936 i Madrid. Atlantis 1980, 368 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband. 60:-

  102. Chrichton, Michael Det stora tågrånet Norstedts 1975, 282 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  103. Clarín, Leopoldo Alas Presidentskan Arbetarkultur 1988, 641 s. 2:a uppl 40:-

  104. Clark, Gideon Rätten till kärlek. Hökerbergs 1932, 336 s. Inbunden privat klotryggband med främre omslag medbundet, främre omslag med vikmärke, bokbindarens exlibris. 100:-

  105. Clark, Walter van Tillburg Möte vid oxoket. Bonniers 1950, 313 s. Inbunden förlagets klotryggband, pärmpapper ngt nött längs kanterna, ej skyddsomslag. 50:-

  106. Claus, Hugo En stilla förintelse. Bonniers 1990, 152 + i s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. Panache-serien. 110:-

  107. Clavell, James Gai-Jin. En roman om Japan. Norstedts 1994, 1150 s. Inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag. 50:-

  108. Cloete, Stuart Elfenben och kärlek Bonniers 1954, 269 s. 2 rec stämplar i bak, naggat skomsl 40:-

  109. Collins, Jackie Rockstar. Bonniers 1990, 426 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsoslag. 100:-

  110. Collins, Larry & Lapierre, Dominique Den femte ryttaren A&K 1981, 507 s. inb förlbd m slitet skomsl 40:-

  111. Collins, Wilkie Månstenen I-II BB 1977, 216+296 s. inb förlbd m skomsl I-II 50:-

  112. Conrad, Joseph En fredlös på öarna FiB 1950, 298 s. inb förl klotryggbd, framsidan a skomsl inklistrat på första smutsblad (som blivit ngt buckligt), text på baksida av skomsl inklistrat på inre frampärm 60:-

  113. Conrad, Joseph Fredlösa historier. W&W 1983, 219 s. Inbunden förlagets helkltoband med skyddsomslag. Autoriserad öfversättning af Karin Hirn - med några notiser om författaren af Yrjö Hirn. Faksimil av 1:a svenska upplagan från 1924. 80:-

  114. Conrad, Joseph Lord Jim Forum 1955, 325 s. Forumbiblioteket # 71, ngt naggat omsl 50:-

  115. Conrad, Joseph Negern på Narcissos / Tyfon Forum 1948, 273 s. Forumbiblioteket # 32, solfärgad, lätt skavd rygg 75:-

  116. Cordelier, Jeanne Blod och fjädrar Interculture 1987, 206 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  117. Coulter, Stephen Djävulen inom mig. En roman om Dostojevskijs liv. Skoglunds 1962, 389 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag,namnteckning på försättsblad. 50:-

  118. Cox, Josephine Vagga av törnen. Bonnierförlagen 2000, 327 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. såld

  119. Cronin, A J Citadellet. Tidens 1949, 411 s. Inbunden förlagets klotryggband med dekorerade pärmpapper, färgat övre snitt, ej skyddsomslag. 70:-

  120. Cronin, A J Stjärnorna blicka ned. Tidens 1956, 534 s. Inbunden förlagets klotryggband med dekorerade pärmpapper, färgat övre snitt, ej skyddsomslag. 80:-

  121. Crowley, Elaine Mot främmande stränder. Forum 1992, 394 s. Inbunden förlagets illustrerade kartonnageband, stor 8vo. 70:-

  122. Crowther, Yasmin Saffransköket. Prisma 2006, 227 + i s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo, ett hörn ngt stött. 70:-

  123. Curwood, James Oliver Den gyllene snaran – vildmarksroman Wahlströms 1936, 254 s. inb förl halvklot 50:-

  124. Curwood, James Oliver Kazan. Wahlströms 1957, 224 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, rygg blekt, försättspappren ngt färgade av lädret. 80:-

  125. Curwood, James Oliver Under nordlandets lag. Wahlströms 1957, 221 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, rygg blekt, försättspappren ngt färgade av lädret. 80:-

  126. Curwood, James Oliver Viddernas vandrare. Wahlströms 1957, 255 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, rygg blekt. 80:-

  127. Curwood, James Oliver Vildmarkens dotter. Wahlströms 1957, 224 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, rygg blekt, försättspappren ngt färgade av lädret. 80:-

  128. Daudet, Alphonse Fromont Junior och Risler Senior – parisisk sedeskildring Baltiska förl AB 1929, 318 s. inb halvfrbd  40:-

  129. DBC Pierre Ludmilas brytning. Alfabeta 2006, 304 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, som ny. 125:-

  130. Desbordes, Michèle En begäran Elisabeth Grate Bokförlag 2004, 101 s. Häftad. 90:-

  131. Dickens, Charles David Copperfield I-II Bonniers 1961, 459+439 s. inb förl helklot m originalets ill, bd 2 har några vita fläckar och en svag rödfärgning av en liten del av snittet I-II såld

  132. Dickens, Charles David Copperfield I-III Björck & Börjesson 1908-10, 1090 s. inb priv halvklot m medbundna främre omsl, namnt.  I-III 80:-  

  133. Dickens, Charles Pickwickklubben I-IV Malmö 1925, 192 + 224; 208 + 222 s. inb 2 förl dek helklotbd, m ill från originalets gamla engelska teckningar I-II 90:-

  134. Dickens, Charles Två städer Ljus 1900, 313 s. inb priv halvklot, ill 40:-

  135. Dittlevsen, Tove Man har gjort ett barn illa. FiB 1949, 240 s. Inbunden förlagets klotryggband med trasigt skyddsomslag, färgat övre snitt, namnteckning på försättsblad, titelsida ngt solfärgad. 60:-

  136. Doctorow, E L Billy Bathgate – gangsterns lärling Norstedts 1989, 383 s. inb förlbd m skomsl 40:-  

  137. Doctorow, E L Daniels bok. Norstedts 1978, 329 + i s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, namnteckning på smutstitelsida. 70:-

  138. Doctorow, E L Ragtime Norstedts 1976, 249 s. inb förlbd m skomsl 50:-

  139. Donato, Pietro di Vi bygga Babylon N&K 1940, 302 s. 50:-

  140. Drabble, Margaret Istid. Trevi 1979, 292 s. Häftad. 50:-

  141. Dumas d y, Alexandre Kameliadamen S&L 1936, 287 s. inb förl halvfrbd, porträtt av förf, laveringar av Bertil Lybeck 50:-

  142. Dunant, Sarah I kurtisaners sällskap. Prisma 2007, 358 + ii s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, som ny. 130:-

  143. Durrell, Gerald Rosy. BB 1973, 274 s. Inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag. 40:-

  144. Duun, Olaf Stormen PAN&s 1926, 250 s. inb förl halvklot m medb omsl såld

  145. Eje, Anders Kungskobran Å&Å 1922, 191 s. inb priv halvklot 40:-

  146. Eliot, T S Släktmötet Bonniers 1948, 134 s. panacheserien, 2 mindre riss i främre omsl, liten namnt i blyerts 50:-

  147. Eliseo, Diego Ditt livs dagar Förlaget Storken 1982, 93 s. ospr 50:-

  148. Elkjær, Sigurd Flickan från Lystrup. LT 1947, 227 s. Inbunden fölagets klotryggband med främre omslag medbundet, färgat övre snitt, namnteckning på försättsblad, hundöra på smutstitelblad, ej skyddsomslag. 70:-

  149. Ellis, A E Sträckbänken. Bonniers 1961, 371 s. Inbunden förlagets helklotband, stor 8vo, färgat vre nitt, ej skyddsomslag, ett par så prickar på klotet. 60:-

  150. Elytis, Odysseas Axion esti. Lovad vare. Bonniers 1979, 102 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag och gördel (Nobelpriset 1979), stor 8vo, förord av Ingemar Rhedin. 90:-

  151. Engelmann, Bernt Stora förtjänstkorset. Faktaroman. Tidens 1979, 234 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, översättning och efterord av Per Holmer. Om arvet från nazismen i Västtyskland. 90:-

  152. Epstein, Seymour På spaning efter Fred Schmidt. A&K 1975, 328 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. 80:-

  153. Erdlich, Louise Spår W&W 1989, 228 s. inb förlbd m skomsl 50:-

  154. Ewald, Carl Dyveke. Kristine Munk. Sofie Amalie Moth. Anna Sofie Reventlow. Grevinnan Danner I-II. Bohlin & Co. 1917-18, 351 + 323 + 239 + 245 + 484 + 246 s. Inbundna i tre gedigna halvfranska band, exlibris i alla, lätt nötta ryggar och hörn. Danska drottningar utan krona I.-IV, V:1-2. Historiska romaner 250:-

  155. Fagyas, Maria Djävulens löjtnant. BB 1972, 372 s. Inbunden förlages hellinneband med lätt naggat skyddsomslag, färgat övre snitt. 80:-

  156. Fagyas, Maria Tvillingsystern. BB 1979, 294 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 50:-

  157. Fallaci, Oriana En man. Alba 1981, 483 + v s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 75:-

  158. Faria, Almeida Den ensamme drömmarens vandringar - och två samtal i Paris Almaviva 2001, 111 + i s. förlagsny, introduktion och översättning av Marianne Sandels och Örjan Sjögren 125:-

  159. Fast, Howard Strejken i Clarkton Arbetarkultur 1949, 232 s. naggad rygg, 4:o 50:-

  160. Faulkner, William Det allra heligaste Bonniers 1951, 237 s. rec-stämpel, 4:o 140:-

  161. Feuchtwanger, Lion Frihetens soldater. Roman från Marie Antoinettes tid. Norstedts 1947, 456 + ii s. Inbunden förlagets halvklotband med marmorerade pärmpapper, främre och bakre omslag medbundna, stor 8vo, färgat övre snitt, ej skyddsomslag, svag namnteckning på försättsblad, märke efter prislapp på frampärm. 90:-

  162. Feuchtwanger, Lion Makt. Romanen om hovjuden Süss. Skoglunds 1944, 439 s. Inbunden privat helklotband med främre omslag medbundet. 120:-

  163. Feydeau, Ernest Fanny. Bra Klassiker 1980, 133 s. Inbunden förlagets konstläderband med skydsomslag. 40:-

  164. Filho, Adonias Den osalige Nordan 1987, 160 + vi s. Häftad, stor 8vo. Latinoamericana XX-Biblioteket 16. 75:-

  165. Fischer, Klaus Som en skugga på jakt efter sol. Heidruns 2008, 60 + i s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, övre hörnen lätt stötta. 100:-

  166. Fokker, Nicolas Där växer inga rosor i sågspånet. BB 1974, 344 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. 70:-

  167. Fokker, Nicolas Neapolitanskt blod och andra berättelser. BB 1986, 184 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat omslag. 60:-

  168. Forester, C S Kanonen Bonniers 1948, 236 s. 50:-

  169. Forester, C S Kaptenen på Atropos. Bonniers 1962, 275 s. Inbunden förlagets pappband med ngt naggat skyddsomslag. 50:-

  170. Forster, E M En färd till Indien Forum 1944, 327 s. Forumbiblioteket 9, osprättad 50:-

  171. Frain, Irène Nabob. Norstedts 1983, 514 s. Inbunden förlagets pappband med nagat skyddsomslag, stor 8vo, svag bakre inre fals. 60:-

  172. France, Anatole Den röda liljan Gernandts 1902,  416 s. inb priv helklotbd (Hedberg) m marmorerat snitt, svag vit repa på bakre pärm, ngt blekt rygg, översatt av Hjalmar Söderberg 100:-

  173. France, Anatole Drottning Gåsfot. PAN&s 1950, 310 + iv s. Inbunden förlagets klotryggband med trasigt skyddsomslag, bägge omslagen medbundna, översatt av Hjalmar Söderberg och illustrerad av Bertil Bull Hedlund. 100:-

  174. France, Anatole Gudarna törsta Vingförlaget 1958, 320 s. inb förlbd m dåligt skomsl, märken på klotet, 8:o 40:-

  175. France, Anatole Gyckelspel. Litteraturfrämjandet 1968, 224 s. Häftad, osprättad, lätt solkigt omslag med en liten fläck på bakre omslag. 60:-

  176. France, Anatole Min väns bok Lindquists 1968, 221 s. inb förlbd 40:-

  177. France, Anatole Under almen PAN&s 1921, 206 s. 2:a uppl 50:-

  178. Fraser, Sylvia Min fars hus Forum 1989, 277 s. inb förlbd m skomsl 50:-

  179. Freuchen, Peter Nigger-Dan - En roman från Canada Bonniers 1952, 272 s. stor 8vo, omsl av Lars Norrman, 5:e tus 75:-

  180. Freuchen, Peter Solfjället. Bonniers 1947, 320 s. Inbunden förlagets halvklotband, stor 8vo, blått övre snitt, ej skyddsomslag. 125:-

  181. [Friswell, J Hain] Författaren av ”Menniskans sanna värde” Genom andras fönster P G Berg, Stockholm 1869, 317 + i s. inb gediget halvfrbd m rik ryggförgyllning, m Nathan Söderbloms exl och hans frus namnt, sv ou, översatt av S. M. [Anna Sofia Moll, född Beskow], ett par nästan omärkliga jack i rygg 200:-

  182. Fuentes, Carlos Hydrans huvud.BB 1979, 268 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 40:-

  183. Gallico, Paul Mrs Harris reser till New York BB 1965, 186 s. inb förlbd 40:-

  184. Gaskell, Mrs Cranford – en småstadsidyll Sohlmans 1960, 230 s. inb förlbd m  naggat skomsl, Sohlmans Klassikerserie 40:-

  185. Geer, Andrew Hetsjakt över haven. Rolf G Hanssons Förlag utan år, 340 s. Inbunden förlagets konstläerryggband med stänkmarorerat snitt, ej skyddsomslag. 60:-

  186. Ghandour, Zeina Honung. Alhambra 1999, 117 + xi s. Pocket, som ny. Attack-serien. 40:-

  187. Gide, André Den trånga porten Gebers 1947, 204 s. 50:-

  188. Gide, André Jordisk föda W&W 1947, 209 s. Kokardserien, 8:o, 2:a uppl 100:-

  189. Gide, André Om icke vetekornet dör W&W 1947, 348 s. 4:o, namnt 80:-

  190. Gide, André Vatikanens källare W&W 1943, 254 s. 4:o, nött rygg 80:-

  191. Golding, William Pyramiden Bonniers 1968, 213 s. sv. ou, namnt 60:-

  192. Golrang, Akbar Själar i skymundan. Berättarförlaget 2006, 328 s. Häftad i fotoillustrerat omslag. 70:-

  193. Goodwin, Gail Drama i familjen. Trevi 1988, 413 s. Inbunden förlagets helklotband med småtrasigt skyddsomslag, stor 8vo. 50:-

  194. Gordimer, Nadine Burgers dotter. Bonniers 1991, 326 s. Inbunden förlagets pappband med lätt nött skyddsomslag, stor 8vo, liten lapp och sifferstämpel på försättsblad. 75:-

  195. Gordimer, Nadine Hedersgästen. Bonniers 1991, 468 + i s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, liten tillskrift på titelsidan. 60:-

  196. Gordimer, Nadine Min sons historia Bonniers 1991, 262 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  197. Goytisolo, Juan De unga mördarna Bonniers 1959, 278 s. 40:-

  198. Graham, Gwethalyn Jord och himel hög. Bonniers 1948, 327 s. Inbunden förlagets klotryggband, färgat övre snitt, ej skyddsomslag. Svalan. 50:-

  199. Grass, Günter Flundran Bonniers 1979, 425 s. inb förlbd m skomsl, namnt 50:-

  200. Grau, Shirley Ann Den svarte fursten och andra berättelser Bonniers 1956, 262 s. Panache-serien, litet jack i bakre omsl 75:-

  201. Greene, Graham Den stillsamme amerikanen Bokklubben Vår Bok 1960, 251 s. inb förlbd, namnt, namnlapp 30:-

  202. Greene, Graham Den tionde mannen Norstedts 1985, 204 s. inb förlb m skomsl 50:-

  203. Greene, Graham Hemlig agent Norstedts 1953, 272 s. sv ou, lätt sned, rygg och kanter av omsl ngt solblekta 40:-

  204. Greene, Graham Hjärtpunkten Vingförl 1954, 280 s. små hundöron längst bak 40:-

  205. Greene, Graham Lagt kort ligger. Bonniers 1939, 283 s. Inbunden förlagets klotryggband med marmorerat pärmpapper, ej skyddsomslag, rött övre snitt, främre snitt ngt fläckat, översatt av Erik Lindegren. Första svenska upplagan av ”Brighton Rock”. 300:-

  206. Greene, Graham Makten och härligheten. Vingförlaget u å, 260 s. Inbunden förlagets klotryggband, rygg ngt solkig, ej skyddsomslag. 50:-

  207. Greene, Graham Slutet på historien Vingförl 1952, 206 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  208. Grieg, Nordahl Ännu är världen ung. Bonniers 1946, 373 s. Häftad, mindre skada på rygghuvud, liten falsriss i främre omslag, svag fuktfläck på rygg, vikmärke på främre omslag. 1:a svenska upplagan. 80:-

  209. Gulbrannsen, Trygve Det blåser från Dödingfjäll. Gebers 1935, 257 s. Inbunden förlagets halvklotband, marmorerade snitt, stor 8vo, främre omslag medbundet. 8:e uppl. 50:-

  210. Guma, Alex la I dimman då sommaren dör BB 1982, 216 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  211. Guterson, David Snön faller på cederträden Norstedts 1997, 344 s. inb förlbd m skomsl, nålhål genom främre pärm och ca 20 s. in 40:-

  212. Haanpää, Pentti Nio mans stövlar. Forum 1976, 128 s. Häftad. 60:-

  213. Haavikko, Paavo Fleurs hösttermin. Atlantis 1994, 128 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 100:-

  214. Hailey, Arthur Stark medicin. Bonniers 1984, 464 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo, 1:a svenska utgåvan. 70:-

  215. Handke, Peter Mitt år i Ingenmansbukten Bonniers 1998, 733 + i s.+ separat lapp med originaltitel på tyska inb förl helklotbd m skomsl 80:-

  216. Hansen, Martin A Törnebusken. Gleerups 1955, 237 s. Inbunden förlagets klotryggband med lätt naggat skyddsomslag och främre omslag medbundet. 80:-

  217. Hardy, Thomas Fjärran från vimlets yra Kometförlaget 1968, 224 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill m opaginerade fotoplanscher från filmen, i serien ”Filmbiblioteket”, översatt av Elsie Rydsjö 60:-

  218. Harris, Frank Flossie – En femtonårig Venus Termac 1965, 112 s. inb förl pappbd, ej skomsl 75:-

  219. Harte, Bret Guldgrävarhistorier Lindqvists 1955, 190 s. inb förl konstläderryggbd m trasigt skomsl 50:-

  220. Hawkes, John Människoätaren Tidens 1962, 206 s. 30:-  

  221. Heaney, Seamus På väg - Dikter N&K 1995, 207 s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo 60:-  

  222. Hebbel, Friedrich Barberar Zitterlein och andra berättelser Tidens 1951, 144 s. inb förk dek pappbd m skomsl, inledn av Alf Ahlberg; Tidens tyska klassiker 11 50:-

  223. Heller, Joseph Gud vet. W&W 1984, 401 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddssomslag, övre snitt svagt solkigt, litet märke efter borttagen prislapp på baksidan av skyddsomslag. 50:-

  224. Hemingway, Ernest Att ha och inte ha Bonniers 1958, 252 s. inb förlbd 50:-

  225. Hemingway, Ernest Farväl till vapnen Forum 1963, 281 s. trasigt skomsl, vattenskada 40:-

  226. Hemingway, Ernest Öar i strömmen Aldus/Bonniers 1972, 409 s. delfinpocket 40:-

  227. Herbart, Pierre Kungsfiskaren W&W 1947, 117 s. Kokardserien, samtida namnt, förord av Eyvind Johnson 70:-

  228. Hesse, Hermann Dikter Bonniers 1946, 83 s. stor tillskrift, inledning av Johannes Edfelt, tolkade av:Erik Blomberg, Bo Bergman, Hans Dhejne, Johannes Edfelt, Olof Lagercrantz, Bertil Malmberg, Arvid Mörne, Irma Nordvang, Gunnar Mascoll Silfverstolpe, Anders Österling 75:-

  229. Hesse, Hermann Siddhartha Bonniers 1953, 180 + iv s. panacheserien, lätt nött rygg, 7-8 tus 140:-

  230. Heyse, Paul Valda noveller Baltiska Förlaget, u å (1920-tal), 383 s. inb förl halvfrbd, porträtt 50:-

  231. Hilton, James Adjö, mr Chips. BB 1973, 136 s. Inbunden förlagets linneband, ej skyddsomslag. 40:-

  232. Ho Chi Minh Dagbok från fängelset. FIBs Lyrikklubb 1970, 144 s. Häftad, svensk originalupplaga, omslag och illustrationer av Svenolov Ehren. Tokning: Jan Kunicki 80:-

  233. Hocking, Joseph Munken från Mar-Saba Svenska Journalens Förlag 1960, 191 s. pyttelitet hål genom 4 sista bladen; ökenromantik/spänning 40:-  

  234. Holm, Siv Jag, en kvinna I-II Termac 1965, 280 + 192 s. inb förl pappbd (ej skomsl) I-II 100:-

  235. Holm, Sverre Jag- en man I Termac 1965, 195 s. inb förl pappbd (ej skomsl) 60:-

  236. Holt, Kåre Kapplöpningen - Amundsen och Scott mot Sydpolen BB 1977, 243 s. inb förlbd m skomsl såld 

  237. Holt, Victoria Den indiska solfjädern. Bonniers Svalan 1990, 343 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 90:-

  238. Hove, Chenjerai Ben. Legenda 1990, 155 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, en liten reva i bak på skyddsomslaget, exlibris, bokvinstlapp intejpad på frampärms insida. 60:-

  239. Hugo, Victor Ringaren i Notre Dame. Lindqvists 1970, 224 s. Inbunden förlagets helkonstläderband med ngt naggat och nött skyddsomslag, tillskrift på titelsidan. Sohlmans klassiker. 60:-

  240. Hugo, Victor Ringaren i Notre Dame Lindqvists 1970, 224 s. inb förlbd 40:-

  241. Hugo, Victor Samhällets olycksbarn I-II Lindqvists 1960, 271 + 224 s. inb förl helklotbd m medb omsl I-II 80:-