Utländsk skönlitteratur på svenska A-H/
Foreign Fiction in
Swedish A-H
uppdat 08-03-31
-
Acker,
Kathy Don Quijote AWE/Gebers 1987, 257 s. 40:-
-
Adams, Richard Flickan i gungan. Bonniers 1981, 345 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. 60:-
-
Addington, Richard Kvinnor måste arbeta Bonniers
1936, 313 s. ospr 40:-
-
Agualusa,
José Eduardo Dansa igen - Berättelser och krönikor från den
portugisisktalande världen Almaviva 2001, 170 + vi s. förlagsny,
urval, introduktion och översättning av Marianne Sandels 125:-
-
Agualusa,
José Eduardo Kreolska riket Almaviva 2003, 174 + ii s. förlagsny,
introduktion och översättning av Marianne Sandels 160:-
-
Allende, Isabel Ödets dotter. Bonnierförlagen 2000, 394
s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 60:-
-
Alvaro, Corrado Orons år N&K 1965, 242 s. inb
förlbd 40:-
-
Amado, Jorge Hungerns vägar Arbetarkultur 1952, 376
s. ngt bucklig 60:-
-
Amiel, Henri-Frédéric En drömmares dagbok. W&W 1925,
294 s. Inbunden privat halvfranskt band, ngt fläckig och lätt nött rygg,
märke efter borttagen nanlapp på frampärms insida. 6:e uppl. 100:--
Andersen
Nexö, Martin Ditte Människobarn I-V Framtidens
Bokförlag 1924-25, 158 + i; 137 + i; 181 + i; 153 + i; 220 + i s. 2:a
tus., osprättade, övers. av Hinke Bergegren, liten riss i titelsida på
del 5 120:-
-
Andkjær Olsen, Ursula Lulus sånger och tal. Rámus
2006, 75 s. Häftad. 100:-
-
Andrade, Eugénio de
Ett solens ackord Almaviva 2003, 91 + v s. förlagsny, urval,
introduktion och översättning av Marianne Sandels 150:- -
Andrić, Ivo De fördömdas stad Universitas 1959,
164 s. ovanlig, övers. Sven Stolpe 70:-
-
Angelou, Maya En kvinnas
hjärta. BB 1986, 227 s. Inbunden förlagets pappband med lätt naggat
skyddsomslag. 60:-
-
Angelou, Maya Jag vet varför
burfågeln sjunger. BB 1976, 311 s. Inbunden förlagets konstläderband
med skyddsomslag. 70:-
-
Archer, Jack Flossie och kungen. Termac 1966, 120 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 125:-
-
Archer, Jeffrey Vägen till stjärnorna. Bonniers 1983,
400 s. Inbunden förlagets helklotband ed skyddsoslag, stor 8vo. 50:-
-
Auel, Jean M
Stäppvandringen. Tiden 1991, 734 s. + 2 s. kartor. Inbunden förlagets
pappband med ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 50:-
-
Aveline,
Claude Fången Bonniers 1947, 248 s. 20:-
-
Aymé, Marcel Det gröna stoet W&W 1948, 317 s. Kokardserien
80:-
-
Aymé, Marcel Syndapengar W&W 1949, 266 s.
kokardserien, 2:a uppl 75:-
-
Balzac, Honoré de César Birotteau Bonniers 1928, 378
s. ospr, lätt naggat omsl 50:-
-
Balzac, Honoré de Kusin Pons Bonniers 1928, 400 s. ngt
nött rygg, snedläst 50:-
-
Balzac, Honoré de Louis Lambert Bibliofila Klubben
1950, 131 s. inb helklot, ill; denna upplaga var på totalt 500 ex, varav
475 numrerades och 25 var HC (Hors Commerce: författarex). Denna bok är en
av dessa 25., ded av illustratören, fläck på s. 9 200:-
-
Balzac, Honoré de Testamentet FiB 1949, 307 s. inb
förl halvklot 40:-
-
Bang, Herman Tine. Litteraturfrämjandet 1968, 185 + i
s. Häftad i illustrerat omslag, stor 8vo, osprättad, liten nagg i främre
omslag. 75:-
-
Bank, Melissa
Flickornas handbok i jakt och fiske – Episoder Bonniers 2001, 265 s.
inb förl klotryggbd m dek pärmar, ngt vattenskadad 40:-
-
Bartana, Ortision
Det
dolda ljuset. Accent 2001, 191 s. Häftad i illustrerat omslag. 90:-
-
Bates, H E Gården och kvinnorna FiB 1951, 308 s. inb
förl halvklot m svagt färgade kanter 40:-
-
Bauditz,
Sophus Spårsnö Bonniers 1898, 119 s. ill
SAMMANBUNDEN MED:
Larsen, Karl Bland kälkborgare i det gamla Köpenhamn Bonniers
1899, 185 s. ill, inbundna i priv halvklot 50:-
-
Bauditz,
Sophus Spårsnö Bonniers 1898, 119 s. inb priv halvklot, ill,
namnt 50:-
-
Baum, Vicki Marion lever.
Svalan/Bonniers 1947, 422 s. Inbunden förlagets klotryggband, ett par
hörn lätt stötta, en liten nagg i frampärm. 50:-
-
Beauchemin, Yves Djävulen har nio liv Forum 1988, 437
s. inb förlbd m naggat skomsl 40:- -
Beecher Stowe, Harriet
Onkel Toms stuga Lindqvists 1960, 234 s. inb förl helklotbd m medb
omsl 60:-
-
Begbie, Harold Krossade
lerkärl. Lindblads 1942, 204 + ii s. Inbunden förlagets klotryggband,
rygg blekt. 75:-
-
Behan,
Brendan Gisslan Cavefors 1959, 96 s. sv ou, ngt nött rygg,
överstruken namnt 50:-
-
Bellow,
Saul Augie Marchs äventyr Bonniers
1955, 508 s. sv ou, stor 8vo, lätt nött
rygg 75:-
-
Bellow, Saul Fler dör av
krossat hjärta. BB 1988, 346 s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsomslag, stor 8vo. 50:-
-
Bellow, Saul Han med foten i klaveret BB 1985, 315 s.
inb förlbd m skomsl, liten riss i 2 blad i början 40:-
-
Bellow,
Saul Humboldts gåva Bonniers
1976, 432 s. + erratalapp inb förlbd
m lätt naggat skomsl, namnt i blyerts 40:-
-
Bellow, Saul Professorns december BB 1982, 358 s.
inb förlbd m skomsl 40:-
-
Benoît, Pierre Atlantis.
Två franska officerares upplevelser i Sahara. Åhlén & Söner 1933, 306 +
ii s. Inbunden förlagets helklotband, pärmar svagt solkiga. 60:-
-
Beranos, Georges Den
våldtagna Norlin Förlag 1948, 143 s. ou, översatt av Gunnel Vallquist
125:-
-
Berger, John Syren och Flagg. En gammal kvinnas berättelse
om en stad. Brombergs 192, 204 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag. 100:-
-
Bergerac,
Savinien Cyrano de Resa till månen N&K 1965, 144 s. inb förlbd,
N&Ks klassikerserie 40:-
-
Bernstein, Hilda Döden kan inte hindra oss Förl
Hjulet 1987, 307 s. politisk thriller från Sydafrika av en medlem av ANC
30:-
-
Billetdoux,
Raphaële Mina nätter är vackrare än
era dagar Atlantis 1986, 124 s. inb
förl dek pappbd 60:-
-
Binchy, Maeve Circle of Friends. När ödets stjärnor
faller. Rabén Prisma 1995, 367 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade
kartonnageband, stor 8vo. 70:-
-
Björnson,
Björnstjerne Synnöve Solbacken PAN&s 1909, 127 s. inb dek
klot 40:-
-
Blake, William En ö på månen. Brombergs 1979, 160 s.
Inbunden förlagets helklotband, illustrerad, ej skyddsomslag, pärmarna
svagt solkiga. 70:-
-
Blasco Ibanez, Vincente Blod och sand S&L 1958, 365 s.
inb förl gedigna halvfrbd, liten stämpel på sista blankblad 60:-
-
Blicher, Steen S Valda noveller Baltiska förl AB
1927, 319 s. inb slitet halvfrbd, sista blanka sidan solkig 40:-
-
Boileau-Narcejac Den
levande och den döda. Strömbergs 1957, 180 s. Häftad. ??:-60
-
Boo, Sigrid Även i tider som
dessa -. Gebers 1932, 195 s. Inbunden förlagets klotryggband med
medbundet främre omslag, helt marmorerat snitt, rygg fläckad, samtida
namnteckning på frsättsblad, liten fläck mot rygg på bakre försättsblad.
60:-
-
Borgen, Johan Lillelord. Bra klassiker 1984, 353 s.
Inbunden förlagets guldornerade imiterade skinnband med skyddsomslag. 60:-
-
Bourdouxhe,
Madeleine Gilles kvinna Elisabeth Grate Bokförlag 2004, 120 s.
Häftad. 90:-
-
Bowles, Jane Två allvarligt sinnade damer AWE/Gebers
1989, 278 s. inb förlbd m skomsl 50:-
-
Bradbury,
Ray Fahrenheit 451 PAN/Norstedts
1967, 143 s. pocket 40:- -
Brantenberg, Gerd Ja, vi
slutar! Prisma 1979, 172 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag. 80:-
-
Brecht, Bert Caesar och hans
legionär och andra berättelser. Tidens 1956, 132 + ii s. Häftad med
lätt naggat skyddsomslag. 75:-
-
Brink, André
En kedja av röster Forum 1990, 539 s. inb förl kartonnagebd, stor
8vo, minimalt jack i rygg 50:-
-
Brink, André En torr vit
årstid. Forum 1980, 360 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt
naggat skyddsomslag, stor 8vo, lös i innerfalsarna. 40:-
-
Brink, André Ett ögonblick i vinden. Forum 1978, 314 s.
Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. 80:-
-
Brontë,
Charlotte Jane Eyre I-II N&K 1963, 260+290 s. inb förlbd m
skomsl, N&Ks klassikerserie, 2:a uppl I-II 50:-
-
Brown, Sandra Gäckande skuggor. Richters 1994, 360 s.
Inbunden förlagets helklotband med småtrasigt skyddsomslag, liten 8vo.
40:-
-
Brøgger, Suzanne
Torkväder.W&W 1980, 83 s. Häftad, svensk originalutgåva, lätt nött
rygg. 80:-
-
Buck, Pearl Barnet som inte växte Bonniers 1955, 83 s.
ou, lätt solfärgade kanter och rygg 70:-
-
Buck, Pearl S Brevet från Peking. Bonniers 1962, 219
s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 40:-
-
Buck,
Pearl S Guds män Bonniers 1951, 429 s. inb förl halvklot m
naggat skomsl 50:-
-
Buck,
Pearl S Modern S&L 1939, 255 s. inb helklot, namnt
40:-
-
Burgess, Anthony Doktorn
är sjuk. W&W 1977, 216 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag, skyddsomslages med bit borta pga. avriven prislapp,
namnteckning i blyerts på försättsblad. 40:-
-
Byatt, A S Fjärilar och änglar W&W 1993, 296 s.
inb förlbd m skomsl m liten riss i bak 40:-
-
Byron,
Lord Sången om Grekland – ur Childe
Harolds pilgrimsfärd Stockholm 1885, 84 s. Inb
priv halvklot m ngt blekt rygg; s 37-84 är översättaren Fredrik Sanders
kommentar till texten, ill 200:-
-
Böll, Heinrich Biljard klockan halv tio Bonniers
1961, 229 s. författarnamn skrivet med tusch på ryggen, ngt naggat omsl
100:-
-
Böll, Heinrich
Grupporträtt med dam. Bonniers, Stockholm 1972, 305 s. Inbunden
helklotband, ej skyddsomslag, liten
namninskrift i blyerts på försätts.
34-39 tus.
40:--
Böll,
Heinrich Hus utan väktare Norstedts
1975, 252 s. inb förl dek pappbd m
naggat skomsl, namnt 60:-
-
Böll, Heinrich Inte ett enda ord Pan 1973, 151 s.
tidigare utg under titeln: Lidande Eros 50:--
Böll,
Heinrich Katarina Blums förlorade
heder – eller: Hur våld kan uppstå och vart det kan leda Bonniers 1975, 157 s. första
sv. upplagan, inb förlbd m lätt nött skomsl, 41-45 tus. 60:-
-
Böll,
Heinrich Skyddande belägring Bonniers
1980, 299 s. inb förlbd, stor 8vo 40:-
-
Böll, Heinrich Tåget var punktligt Aldus/Bonniers
1972, 134 s. slitet omsl, delfinpocket 40:-
-
Caine, Hall Den eviga staden (The Eternal City) 1-2.
Wilhelm Billes 1901, 767 s. Två delar inbundna i i två privata
halvklotband, sprängda snitt, 1:a svenska uppl. 140:-
-
Caldwell, Erskine Tobaksvägen Finlandia, Helsingfors
1946, 262 s. ospr, två skomsl 40:-
-
Campbell, Reginald Uppror i djungeln Wahlströms 1942,
254 s. inb förl halvklot, namnt, lite rödpenna i förlagets boklista på
s. 2 40:-
-
Camus, Albert Främlingen. Aldus 1960, 150 + ii s.
Pocket, ngt nött rygg, namnteckning på smutstitelsida.
såld-
Camus, Albert Främlingen. Aldus 1964, 150 + viii s.
Pocket, ngt nött rygg, småflckar på främre snitt, märke efter borttagen
prislapp i bak. 3:e uppl. 50:--
Canetti, Elias Människans provins. Anteckningar Forum
1981, 77 s. inb förl pappbd, stor 8vo, inledn, urval och översättn av
Johannes Edfelt, liten tillskr i blyerts 60:-
-
Capriolo, Paola Den stora Eulalia Bonniers 1990, 150
s. inb förlbd m skomsl 40:-
-
Cela, Camilo José Från Miño till Bidasoa Atlantis
1993, 256 s. inb förlbd m skomsl 40:-
-
Cela, Camilo José Pascal Duarte Hökerbergs 1947, 189
s. sv ou, sv debut 150:-
-
Cela, Camilo Jose
San Camilos afton, dag och vecka år 1936 i
Madrid.
Atlantis 1980, 368 s. Inbunden
förlagets illustrerade pappband. 60:- -
Cervantes Don Quijote av
La Mancha. Forum 1968, 438 s. Pocket, förkortad, ett par småfläckar
på främre omslag. 40:- -
Chrichton, Michael Det stora tågrånet Norstedts
1975, 282 s. inb förlbd m skomsl 40:-
-
Clarín, Leopoldo Alas Presidentskan Arbetarkultur
1988, 641 s. 2:a uppl 40:-
-
Clark, Gideon Rätten till kärlek. Hökerbergs 1932, 336
s. Inbunden privat klotryggband med främre omslag medbundet, främre
omslag med vikmärke, bokbindarens exlibris. 100:-
-
Cloete, Stuart Elfenben och kärlek Bonniers 1954, 269
s. 2 rec stämplar i bak, naggat skomsl 40:-
-
Collins, Jackie Rockstar. Bonniers 1990, 426 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsoslag. 100:--
Collins, Larry & Lapierre, Dominique Den femte
ryttaren A&K 1981, 507 s. inb förlbd m slitet skomsl 40:-
-
Collins, Wilkie Månstenen I-II BB 1977, 216+296 s. inb
förlbd m skomsl I-II 50:-
-
Conrad, Joseph En fredlös på öarna FiB 1950, 298 s.
inb förl klotryggbd, framsidan a skomsl inklistrat på första smutsblad (som
blivit ngt buckligt), text på baksida av skomsl inklistrat på inre frampärm
60:-
-
Conrad, Joseph Fredlösa historier.
W&W 1983, 219 s.
Inbunden förlagets helkltoband med skyddsomslag. Autoriserad öfversättning
af Karin Hirn - med några notiser om författaren af Yrjö Hirn.
Faksimil av 1:a svenska upplagan från 1924. 80:--
Conrad, Joseph Lord Jim Forum 1955, 325 s.
Forumbiblioteket # 71, ngt naggat omsl 50:-
-
Conrad, Joseph Negern på Narcissos / Tyfon Forum 1948,
273 s. Forumbiblioteket # 32, solfärgad, lätt skavd rygg 75:-
-
Cordelier, Jeanne Blod och fjädrar Interculture 1987,
206 s. inb förlbd m skomsl 40:-
-
Coulter, Stephen Djävulen inom mig. En roman om
Dostojevskijs liv. Skoglunds 1962, 389 s. Inbunden förlagets
helklotband med lätt naggat skyddsomslag,namnteckning på försättsblad.
50:-
-
Cox, Josephine Vagga av törnen. Bonnierförlagen 2000,
327 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 50:- -
Crowley, Elaine Mot främmande stränder. Forum 1992,
394 s. Inbunden förlagets illustrerade kartonnageband, stor 8vo. 70:--
Curwood, James Oliver Den gyllene snaran –
vildmarksroman Wahlströms 1936, 254 s. inb förl halvklot 30:-
-
Dahl, Roald ”Min farbror
Oswald”. Ur en Don Juans memoarer. Trevi 1981, 245 s. Inbunden
förlagets pappband med lätt nött skyddsomslag, namnteckning och tillskrift
och 2 små lappar, och en sifferstämpel på titelbladet. 60:-
-
Daudet, Alphonse Fromont Junior och Risler Senior –
parisisk sedeskildring Baltiska förl AB 1929, 318 s. inb halvfrbd 40:-
-
Davies, Robertson Femte rollen. W&W 1984, 263 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 75:-
-
Desbordes,
Michèle En begäran Elisabeth Grate Bokförlag 2004, 101 s. Häftad.
90:- -
Dickens, Charles David Copperfield I-II Bonniers 1961,
459+439 s. inb förl helklot m originalets ill, bd 2 har några vita fläckar
och en svag rödfärgning av en liten del av snittet I-II 60:-
-
Dickens, Charles David Copperfield I-III Björck &
Börjesson 1908-10, 1090 s. inb priv halvklot m medbundna främre omsl,
namnt, samma bindning som Pickwickklubben. I-III 80:-
-
Dickens,
Charles Den gamla antikvitetshandeln
I-III Malmö 1925, 192 + 192 + 192 s. inb
förl dek helklotbd, oavkortad översättn, med ill efter originalets gamla
engelska teckningar 60:-
-
Dickens,
Charles Hårda tider Malmö 1925,
192 + 189 s. inb förl dek helklotbd,
oavkortad översättn, med ill efter originalets gamla engelska teckningar
såld
-
Dickens, Charles Pickwickklubben Björck & Börjesson
1907, 753 s. inb priv halvklot m medbundna främre omsl, namnt,
marginellt blekt, samma bindning som David Copperfield I-III 60:-
-
Dickens,
Charles Pickwickklubben I-IV Malmö
1925, 192 + 224; 208 + 222 s. inb 2 förl
dek helklotbd, m ill från originalets gamla engelska teckningar I-II
90:-
-
Dickens, Charles Två städer Ljus 1900, 313 s. inb
priv halvklot, ill 40:-
-
Dittlevsen, Tove Man har
gjort ett barn illa. FiB 1949, 240 s. Inbunden förlagets klotryggband
med trasigt skyddsomslag, färgat övre snitt, namnteckning på försättsblad,
titelsida ngt solfärgad. 60:-
-
Doctorow, E L Billy Bathgate – gangsterns lärling Norstedts
1989, 383 s. inb förlbd m skomsl 40:-
-
Doctorow, E L Daniels bok. Norstedts 1978, 329 + i s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, namnteckning på
smutstitelsida. 70:--
Doctorow,
E L Ragtime Norstedts 1976, 249 s.
inb förlbd m skomsl 50:-
-
Donato, Pietro di Vi bygga Babylon N&K 1940, 302
s. 50:- -
Dumas
d y, Alexandre Kameliadamen S&L 1936, 287 s. inb förl
halvfrbd, porträtt av förf, laveringar av Bertil Lybeck 50:- -
Dumas, Alexandre Samlade verk 15 band. Svenska
Bokförlaget 1911-12. Inbundna privata gröna helklotband med titeletikett
i läder med titel och författare i guld, bokbindarens eget exlibris i alla
banden (Ture Andersson), några småskavanker, men i sin helhet en mkt bra
samling.
Innehåller: Cagliostro I-II (591 + ii s., löpande paginering, 2 band, del 1
med främre omslag medbundet), Joseph Balsamo I-II (622 s., löpande
paginering, 2 band, bägge med främre omslag medbundet), Drottningens
halsband I-II (338 + 332 s.), De båda Dianorna I-II (389 + 359 s.), Ange
Pitou (272 + 256 s., 2 delar i ett bd), Grefvinnan de Charny I-IV (320 + 310
+ 308 + 310 s.), och Vicomte de Bragelonne I-II (414 + 418 s., medbundna
främre omslag i bägge delarna). Färgade snitt. 750:- -
Dunant, Sarah I kurtisaners
sällskap. Prisma 2007, 358 + ii s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsomslag, som ny. 130:-
-
Durell, Lawrence
Alexandria kvartetten Norstedts 1983, 191+184+254+221 s. Inbunden
förlagets illustrerade pappband med lätt nött skyddsomslag Alla 4 delarna
för första gången sammanbundna. 140:-
-
Duun, Olaf Stormen PAN&s 1926, 250 s. inb förl
halvklot m medb omsl 20:-
-
Eje, Anders Kungskobran Å&Å 1922, 191 s. inb
priv halvklot 20:-
-
Eliot, T S Släktmötet Bonniers 1948, 134 s.
panacheserien, 2 mindre riss i främre omsl, liten namnt i blyerts 50:-
-
Eliseo, Diego Ditt livs dagar Förlaget Storken 1982,
93 s. ospr 50:-
-
Ellis, A E Sträckbänken. Bonniers 1961, 371 s.
Inbunden förlagets helklotband, stor 8vo, färgat vre nitt, ej skyddsomslag,
ett par så prickar på klotet. 60:-
-
Epstein, Seymour På spaning efter Fred Schmidt. A&K
1975, 328 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag.
80:-
-
Erdlich, Louise Spår W&W 1989, 228 s. inb förlbd
m skomsl 50:-
-
Ewald, Carl Dyveke.
Kristine Munk. Sofie Amalie Moth. Anna Sofie Reventlow. Grevinnan Danner
I-II. Bohlin & Co. 1917-18, 351 + 323 + 239 + 245 + 484 + 246 s.
Inbundna i tre gedigna halvfranska band, exlibris i alla, lätt nötta ryggar
och hörn. Danska drottningar utan krona I.-IV, V:1-2. Historiska romaner
250:-
-
Fagyas, Maria Tvillingsystern. BB 1979, 294 s.
Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 50:-
-
Fallaci, Oriana En man. Alba 1981, 483 + v s.
Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 75:-
-
Faria, Almeida Den
ensamme drömmarens vandringar - och två samtal i
Paris
Almaviva 2001,
111 + i s. förlagsny, introduktion och översättning av Marianne Sandels
och Örjan Sjögren 125:-
-
Fast, Howard Strejken i Clarkton Arbetarkultur 1949,
232 s. naggad rygg, 4:o 50:-
-
Faulkner, William Det allra heligaste Bonniers 1951,
237 s. rec-stämpel, 4:o 140:- -
Feuchtwanger, Lion Makt. Romanen om hovjuden Süss.
Skoglunds 1944, 439 s. Inbunden privat helklotband med främre omslag
medbundet. 120:--
Feydeau, Ernest Fanny.
Bra Klassiker 1980, 133 s. Inbunden förlagets konstläderband med
skydsomslag. 40:-
-
Filho, Adonias Den osalige
Nordan 1987, 160 + vi s. Häftad, stor 8vo. Latinoamericana
XX-Biblioteket 16. 75:-
-
Fitzgerald, F Scott Den store Gatsby A&K 1974, 205 s.
Inbunden förlagsband med skyddsomslag. 70:- -
Fokker, Nicolas
Neapolitanskt blod och andra berättelser. BB 1986, 184 s. Inbunden
förlagets helklotband med lätt naggat omslag. 60:--
Forester,
C S Kanonen Bonniers 1948, 236 s.
50:-
-
Forster,
E M En färd till Indien Forum
1944, 327 s. Forumbiblioteket 9, osprättad
50:-
-
Frain, Irène Nabob. Norstedts 1983, 514 s. Inbunden
förlagets pappband med nagat skyddsomslag, stor 8vo, svag bakre inre fals.
60:-
-
France,
Anatole Den röda liljan Gernandts
1902, 416 s. inb priv helklotbd (Hedberg) m marmorerat snitt, svag vit repa på bakre
pärm, ngt blekt rygg, översatt av Hjalmar Söderberg 100:-
-
France, Anatole
Drottning Gåsfot. PAN&s 1950, 310 + iv s. Inbunden förlagets
klotryggband med trasigt skyddsomslag, bägge omslagen medbundna, översatt av
Hjalmar Söderberg och illustrerad av Bertil Bull Hedlund. 100:-
-
France, Anatole Gudarna törsta Vingförlaget 1958,
320 s. inb förlbd m dåligt skomsl, märken på klotet, 8:o 40:-
-
France, Anatole Min väns bok Lindquists 1968, 221 s. inb
förlbd 40:-
-
France,
Anatole Under almen PAN&s 1921, 206 s. 2:a uppl 50:-
-
Fraser, Sylvia Min fars hus Forum 1989, 277 s. inb
förlbd m skomsl 50:-
-
French, Marilyn Det
blödande hjärtat. A&K 1983, 434 s. Inbunden förlagets kartonnageband.
60:-
-
French, Marilyn Kvinnorummet. A&K 1983, 462 s.
Inbunden förlagets kartonnageband, stor 8vo, sidorna ngt mörknade av ålder,
litet märke på frampärms insida av borttagen namnlapp. 4:e uppl. 75:-
-
Freuchen, Peter Nigger-Dan - En roman från Canada
Bonniers 1952, 272 s. stor 8vo, omsl av Lars Norrman, 5:e tus 75:-
-
Freuchen, Peter Solfjället. Bonniers 1947, 320 s.
Inbunden förlagets halvklotband, stor 8vo, blått övre snitt, ej
skyddsomslag. 125:-
-
[Friswell, J Hain] Författaren av ”Menniskans sanna värde”
Genom andras fönster P G Berg, Stockholm 1869, 317 + i s. inb gediget
halvfrbd m rik ryggförgyllning, m Nathan Söderbloms exl och hans frus namnt,
sv ou, översatt av S. M. [Anna Sofia Moll, född Beskow], ett par
nästan omärkliga jack i rygg 200:-
-
Fuentes, Carlos Hydrans
huvud.BB 1979, 268 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag. 40:-
-
Gallico,
Paul Mrs Harris reser till New York BB 1965, 186 s. inb förlbd
40:-
-
Gallico,
Paul Mrs Harris reser till Paris BB 1965, 155 s. inb förlbd, namnt
40:-
-
Gaskell, Mrs Cranford – en småstadsidyll Sohlmans
1960, 230 s. inb förlbd m naggat
skomsl, Sohlmans Klassikerserie 40:-
-
Geer, Andrew Hetsjakt över haven. Rolf G Hanssons
Förlag utan år, 340 s. Inbunden förlagets konstläerryggband med
stänkmarorerat snitt, ej skyddsomslag. 60:-
-
Gide, André Den trånga porten Gebers 1947, 204 s.
50:-
-
Gide, André Jordisk föda W&W 1947, 209 s. Kokardserien,
8:o, 2:a uppl 100:-
-
Gide, André Om icke vetekornet dör W&W 1947, 348
s. 4:o, namnt 80:-
-
Gide, André Pastoralsymfonien Bonniers 1947, 150 s.
5-7 tus, Panache-serien, sned rygg 80:-
-
Gide, André Vatikanens källare W&W 1943, 254 s. 4:o,
nött rygg 80:-
-
Golding,
William Pyramiden Bonniers 1968,
213 s. sv. ou, namnt 60:-
-
Golrang, Akbar Själar i
skymundan. Berättarförlaget 2006, 328 s. Häftad i fotoillustrerat
omslag. 70:-
-
Gordimer, Nadine Burgers
dotter. Bonniers 1991, 326 s. Inbunden förlagets pappband med lätt
nött skyddsomslag, stor 8vo, liten lapp och sifferstämpel på försättsblad.
75:- -
Gordimer, Nadine Hedersgästen.
Bonniers 1991, 468 + i s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag, stor 8vo, liten tillskrift på titelsidan. 60:-
-
Gordimer, Nadine Min sons historia Bonniers 1991, 262
s. inb förlbd m skomsl 40:-
-
Goytisolo, Juan De unga mördarna Bonniers 1959, 278
s. 40:-
-
Graham, Gwethalyn Jord och himel hög. Bonniers 1948,
327 s. Inbunden förlagets klotryggband, färgat övre snitt, ej
skyddsomslag. Svalan. 50:-
-
Grass, Günter Flundran Bonniers 1979, 425 s. inb förlbd
m skomsl, namnt 50:-
-
Grau,
Shirley Ann Den svarte fursten och
andra berättelser Bonniers 1956, 262 s. Panache-serien,
litet jack i bakre omsl 75:-
-
Greene, Graham Den stillsamme amerikanen Bokklubben Vår
Bok 1960, 251 s. inb förlbd, namnt, namnlapp 30:-
-
Greene,
Graham Den tionde mannen Norstedts
1985, 204 s. inb förlb m skomsl 50:-
-
Greene, Graham Hemlig agent Norstedts 1953, 272 s.
sv ou, lätt sned, rygg och kanter av omsl ngt solblekta 40:-
-
Greene, Graham Hjärtpunkten Vingförl 1954, 280 s. små
hundöron längst bak 40:-
-
Greene, Graham Lagt kort
ligger. Bonniers 1939, 283 s. Inbunden förlagets klotryggband med
marmorerat pärmpapper, ej skyddsomslag, rött övre snitt, främre snitt ngt
fläckat, översatt av Erik Lindegren. Första svenska upplagan av ”Brighton
Rock”. 300:-
-
Greene, Graham Makten och
härligheten. Vingförlaget u å, 260 s. Inbunden förlagets
klotryggband, rygg ngt solkig, ej skyddsomslag. 50:-
-
Greene, Graham Monsignore Quijote. Norstedts 1983, 249
+ i s. Inunden förlagets helklotband med skyddsomslag, liten fläck på
framre snitt. 60:-
-
Greene, Graham Slutet på historien Vingförl 1952,
206 s. inb förlbd m skomsl 40:-
-
Grieg, Nordahl Ännu är världen ung. Bonniers 1946, 373
s. Häftad, mindre skada på rygghuvud, liten falsriss i främre omslag,
svag fuktfläck på rygg, vikmärke på främre omslag. 1:a svenska upplagan.
80:-
-
Gulbrannsen, Trygve Det blåser från Dödingfjäll.
Gebers 1935, 257 s. Inbunden förlagets halvklotband, marmorerade snitt,
stor 8vo, främre omslag medbundet. 8:e uppl. 50:-
-
Gulbrannsen, Trygve Men rakt igenom går vår väg. Gebers
1935, 262 s. Inbunden förlagets halvklotband, marmorerade snitt, stor 8vo,
främre omslag medbundet, pärmpapper ngt blekt på sina ställen. 6:e uppl.
50:-
-
Guma, Alex la I dimman då sommaren dör BB 1982, 216
s. inb förlbd m skomsl 40:-
-
Guterson, David Snön faller på cederträden Norstedts
1997, 344 s. inb förlbd m skomsl, nålhål genom främre pärm och ca 20
s. in 40:-
-
Hailey, Arthur Stark
medicin. Bonniers 1984, 464 s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsomslag, stor 8vo, 1:a svenska utgåvan. 70:-
-
Hamsun, Knut Markens gröda. BB 1978, 297 s. Häftad
med flikar. 60:-
-
Hamsun, Knut Pan. Ur löjtnant Thomas Glahns papper. Bra
Klassiker 1982, 176 s. Inbunden förlagets guldornerade imiterade
skinnband med skyddsomslag, översättning och förord av Eva Seeberg. 60:-
-
Handke, Peter Mitt år i Ingenmansbukten Bonniers 1998,
733 + i s.+ separat lapp med originaltitel på tyska inb förl helklotbd m
skomsl 80:- -
Hansen, Martin A Törnebusken. Gleerups 1955, 237 s.
Inbunden förlagets klotryggband med lätt naggat skyddsomslag och främre
omslag medbundet. 80:- -
Hardy, Thomas Fjärran från vimlets yra Kometförlaget
1968, 224 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill m opaginerade fotoplanscher
från filmen, i serien ”Filmbiblioteket”, översatt av Elsie Rydsjö 60:- -
Harris, Frank Flossie – En femtonårig Venus Termac
1965, 112 s. inb förl pappbd, ej skomsl 75:--
Harte,
Bret Guldgrävarhistorier Lindqvists
1955, 190 s. inb förl konstläderryggbd m trasigt skomsl
50:-
-
Hawkes, John Människoätaren Tidens 1962, 206 s. 30:-
-
Heaney,
Seamus På väg - Dikter N&K
1995, 207 s. inb förlbd m skomsl,
stor 8vo 60:-
-
Hebbel,
Friedrich Barberar Zitterlein och
andra berättelser Tidens 1951, 144 s. inb
förk dek pappbd m skomsl, inledn av Alf Ahlberg; Tidens tyska klassiker 11 50:-
-
Heine, Heinrich Lyrik och prosa Forum 1958, 218 + ii
s. i urval av Johannes Edfelt, Forumbiblioteket 100, namnt 60:-
-
Heller, Joseph Gud vet.
W&W 1984, 401 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddssomslag,
övre snitt svagt solkigt, litet märke efter borttagen prislapp på baksidan
av skyddsomslag. 50:-
-
Hemingway, Ernest Att ha och inte ha Bonniers 1958, 252
s. inb förlbd 50:-
-
Hemingway, Ernest Farväl till vapnen Forum 1963, 281
s. trasigt skomsl, vattenskada 40:-
-
Hemingway, Ernest Femte kolonnen – och fyra noveller från
spanska inbördeskriget Bonniers 1970, 214 s. 80:-
-
Hemingway, Ernest Klockan
klämtar för dig. Bonniers 1941, 486 s. Inbunden privat halvklotband
(Sven Olssons Bokbinderi, Söderköping) med titeletikett i läder och guld,
rygg nött, pärmpapper skavt, 1:a svenska uppl. (9:e tus.). 100:-
-
Hemingway, Ernest Öar i strömmen Aldus/Bonniers 1972,
409 s. delfinpocket 30:-
-
Herbart, Pierre Kungsfiskaren W&W 1947, 117 s.
Kokardserien, samtida namnt, förord av Eyvind Johnson 70:-
-
Hesse, Hermann Dikter Bonniers 1946, 83 s. stor
tillskrift, inledning av Johannes Edfelt, tolkade av:Erik Blomberg, Bo
Bergman, Hans Dhejne, Johannes Edfelt, Olof Lagercrantz, Bertil Malmberg,
Arvid Mörne, Irma Nordvang, Gunnar Mascoll Silfverstolpe, Anders Österling 75:-
-
Hesse, Hermann Siddhartha Bonniers 1953, 180 + iv s.
panacheserien, lätt nött rygg, 7-8 tus 140:-
-
Heyse,
Paul Valda noveller Baltiska Förlaget,
u å (1920-tal), 383 s. inb förl
halvfrbd, porträtt 50:-
-
Hilton, James Adjö, mr Chips. BB 1973, 136 s.
Inbunden förlagets linneband, ej skyddsomslag. 40:-
-
Hilton, James Riddare utan
rustning. BB utan år, 302 s. Inbunden förlagets dekorerade
konstläderband med skyddsomslag. 50:-
-
Ho Chi Minh Dagbok från
fängelset. FIBs Lyrikklubb 1970, 144 s. Häftad, svensk
originalupplaga, omslag och illustrationer av Svenolov Ehren. Tokning: Jan
Kunicki 80:-
-
Hocking,
Joseph Munken från Mar-Saba Svenska Journalens Förlag 1960, 191 s. pyttelitet
hål genom 4 sista bladen; ökenromantik/spänning 40:-
-
Holm, Siv Jag, en kvinna I-II
Termac 1965, 280 + 192 s. inb förl pappbd (ej skomsl) I-II 100:-
-
Holm, Sverre Jag- en man I
Termac 1965, 195 s. inb förl pappbd (ej skomsl) 60:-
-
Holt,
Kåre Kapplöpningen - Amundsen och
Scott mot Sydpolen BB 1977, 243 s. inb
förlbd m skomsl 80:-
-
Hornby, Nick High
Fidelity / Fever Pitch - En i laget Forum 2003, 250 + 292 s. stor
pocket 50:-
-
Hugo,
Victor Ringaren i Notre Dame Lindqvists 1970, 224 s. inb förlbd
40:-
-
Hugo, Victor
Samhällets olycksbarn I-II Lindqvists 1960, 271 + 224 s. inb förl
helklotbd m medb omsl I-II 80:-
-
Huovinen,
Veikko Konsta. Bonniers 1954, 194 s. Häftad.
såld
|