Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

        
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Utländsk skönlitteratur på svenska I-Z /
Foreign Fiction in Swedish I-Z

uppdat 09-02-18

 

  1. Ingemann, B S Erik Menveds barndom I-II Axel Hellstens Förl 1858, 155 + 161 s. två delar inb i ett samtida trevligt, ngt nött halvfrbd 75:-

  2. Ingemann, B S Konung Erik och de Fredlöse P A Huldbergs Bokförl-AB 1882, 243 s. inb priv helklot, 4:e sv uppl 40:-

  3. Ingemann, B S Valdemar Sejr Baltiska Förl 1928, 320+315 s. inb halvfrbd I-II 50:-

  4. Insight, James En mycket ung präst. SKDB 1956, 269 s. Inbunden förlagets halvklotband med medbundet främre omslag och ngt naggat skyddsomslag, signatur på smutstitelsidan, exlibris. 2:a uppl. 75:-

  5. Irving, John Garp och hans värld W&W 1979, 474 s. inb förlbd m naggat skomsl 75:-

  6. Irving, John Garp och hans värld. W&W 1979, 474 s. Inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag. 60:-

  7. Irwing, John Änka i ett år W&W 1998, 536 s. inb förlbd m skomsl 50:-

  8. Irving, Washington Ur Diedrich Knickerbockers papper. Tidens 1958, 166 + i s. Häftad med flikar, exlibris, namnteckning på titelsida, anteckning på sista sidan. Tidens amerikanska klassiker 1. 70:-

  9. Isherwood, Christopher Violen från Pratern. Bonniers 1946, 215 s. Häftad, liten skada och falsriss vid ryggfot, nanteckning på smutstitelsidan. Panasche-serien. 70:-

  10. Jackson, Felix Maestro. W&W 1958, 197 s. Häftad, stor 8vo, rejält vikmärke på bakre omslag. 100:-

  11. James, Henry Två berättelser. Forum 1951, 261 s. Inbunden förlagets klotryggband med skyddsomslag, rygg på skyddsomsla litet spräckligt, namnteckning på smutstitelsida, exlibris. 90:-

  12. Jedde, Georg Jag en mänska. Efter anteckningar av Sverre Holm Jag en man I. o .II. Termac 1966, 240 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. 70:- 

  13. Jensen, Johannes V Den långa resan I-II Bonniers 1944, 382+413 s. skomsl m ngt slitna ryggar, ospr 70:-

  14. Jiménez, Juan Ramón Silver och jag. W&W 1956, 125 s. Häftad med skyddsomslag, illustrerad, minimal fläck på s. 17-18. 3:e uppl. 70:-

  15. Johnson, Paul Samhällets fiender Ratio 1980, 294 s. inb förlbd m skomsl m liten riss, två svaga kulspetsstreck på omsl, förord av Stig Strömholm 60:-

  16. Jong, Erica Serenissima - En Venedig-roman BB 1987, 243 s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo 40:-

  17. Joyce, James Porträtt av konstnären som ung. Atlantis 1995, 277 + iii s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, förord och översättning av Tommy Olofsson. 2:a tryckn., 6:e tus. 70:-

  18. Kawabata, Yasunari Huset med de sovande skönheterna. Bonniers 1969, 157 s. Häftad med flikar. 60:-

  19. Kawabata, Yasumari Kyoto – eller De unga älskande i den gamla kejsarstaden. Aldus 1969, 215 + vii s. Pocket. Delfinserien 334. 50:-

  20. Kawabata, Yasunari Tusen tranor. Bonniers 1968, 166 + iii s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 4-7 tusendet. 60:-

  21. Keating, Barbara & Stephanie En evig eld. W&W 2008, 575 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo, förutom liten recensionstämpel på övre snitt som ny. Fortsttningen på: Igår, idag, imorgon. 100:-

  22. Kemal, Yaşar Gräset som aldrig dör Gidlunds 1975, 343 s. inb förlbd m skomsl 50:-

  23. Kemal, Yaşar Jord av järn, himmel av koppar Gidlunds 1977, 242 s. inb förl klot, två små repor på bakpärm, 6:e uppl 50:-

  24. Kemal, Yasar Och de brände tistlarna, Gidlunds 1973, 503 s. Inbunden förlagets ngt nötta pappband. 100:-

  25. Kemal, Yaşar Vredgat hav Gidlunds 1985, 325 s. inb förl pappbd 50:-

  26. Kessel, J Furstenätter Tidens 1941, 323 s. inb förl dek helklotbd m färgat övre snitt 50:-

  27. Keyes, Marian När Lucy Sullivan skulle gifta sig Norstedts 2000, 528 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl, ngt snedläst, stor 8vo 50:-

  28. Kilpi, Eva Döden och den unge älskaren Fripress 1988, 160 s. inb förl dek pappbd såld

  29. Kingsley, Johanna Ljuva dofter. Forum 1996, 461 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade kartonnageband, stor 8vo. 70:-

  30. Kipling, Rudyard Då ljuset försvann Malmö 1928, 316 s. inb förl helskinnbd 60:-

  31. Kipling, Rudyard Havets hjältar Forum 1956, 175 s. Forumbibl nr 81, osnyggt sprättad 40:-

  32. Kipling, Rudyard Mörker - En lifsbild Beijers 1908, 194 s. inb priv helklotbd (Hedberg) m marmorerat snitt, svagt blekt överst på främre pärm 100:-

  33. Kirk, Hans Daglönarna Arbetarkultur 1955, 314 s. inb förl halvfrbd  40:-

  34. Klima, Ivan En kärleks sommar. Coeckelberghs 1976, 223 s. 1:a uppl., inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 100:-

  35. Klipphardt, Heinar März Alba 1980, 264 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  36. Koestler, Arthur Janus – en sammanfattning Korpen 1981, 332 s. slitet omsl 40:-

  37. Kohout, Pavel Bödelsflickan Coeckelberghs 1979, 386 s. sv ou, inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo 50:-

  38. Konwicki, Tadeusz Vargmonstret BB 1980, 206 s. inb förlbd m skomsl 30:-

  39. Koplowitz, Jan ”Bohemia” – mitt öde I-II Fram 1983, 362+312 s. I-II 40:-

  40. Korneliussen, Ole Saltstoden Boviggen 2000, 141 s. 50:-

  41. Krantz, Judith Mistrals dotter. Bonniers 1989, 543 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade kartonnageband, stor 8vo. 50:-

  42. Kujala, Kalervo Myggans död. Tidens 1986, 204 s. Inbunden förlagets guld- och blindstämplade helklonstläderband med skyddsomslag, medbunden främre illustration. 40:-

  43. Langewiesche, Marianne Havets drottning. Roman från Venedig. Nordisk Rotogravyr 1941, 307 s. Häftad, stor 8vo. 70:-

  44. Larbaud, Valery Fermina Márques W&W 1951, 179 s. Kokardserien, samtida namnt 80:-

  45. Larsen, Gunnar Två misstänkta FiB 1957, 239 s. inb förlbd m ngt naggat skomsl; roman med sin förebild i det s.k. länsmansmordet i Sverige mot norska gränsen 1926 60:-

  46. Larsen, Karl Bland kälkborgare i det gamla Köpenhamn Bonniers 1899, 185 s. ill SAMMANBUNDEN MED:
    Bauditz, Sophus Spårsnö Bonniers 1898, 119 s. ill, inbundna i priv halvklot 50:-

  47. Lawrence, D H Mannen som dog. Termac 1965, 100 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, omslag litet ”rödskavt”, har tagit litet färg av annan bok i bokhyllan. såld

  48. Laxness, Halldór Kiljan Himlens skönhet Kooperativa Förbundets Bokförl, Stockholm 1951, 253 s. ospr, naggat omsl, 4:o 50:-

  49. Laxness, Halldór Kiljan Salka Valka. E&S/Vi 1953, 427 s. Inbunden förlagets klotryggband, namnteckning på försättsblad, lätt nött rygg och hörn, innerpärmarna fläckade. 50:-

  50. Laxness, Halldór Kiljan Världens ljus Kooperativa Förbundets Bokförl, Stockholm 1950, 285 s. ospr 60:-

  51. Le Roy, J T Hjärtat är bedrägligast av allt. Modernista 2003, 212 + iv s. Häftad i illustrerat omslag, i bearbetning av Eva Johansson. 60:-

  52. Ledig, Gert Nävrätt. Tiden 1959, 204 s. Häftad i illustrerat omslag, stor 8vo. 60:-

  53. Lehmann, Rosamond Ett farligt möte (A Note in Music). Bonniers 1932, 246 s. Häftad, samtida namnteckning på färmre omslags insida, inledning av Marika Stiernstedt, liten fläck på bakre omslag och ryggfot. 80:-

  54. Lenotre, G Flykten till Varennes PAN&s 1923, 375 s. 40:-

  55. Lenz, Siegfried Förlusten Norstedts 1985, 265 s. inb förlbd m skomsl, namnt i blyerts, 2:a tryckn 50:-  

  56. Lewis, Sinclair Babbitt I-II PAN&s 1928, 250+244 s. inb förl halvfrbd I-II såld

  57. Lewis, Sinclair Babbitt . Historien om en man, hans familj och hans enda stora vänskap PAN&s 1928, 250+244 s. Inbunden förlagets halvklotband med guldpressad dekoration på frampärm, samtida namnteckning på försttsblad i båda volymerna.  80:-

  58. Lie, Jonas Gå på! PAN&s 1910, 147 s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband, liten lapp och sifferstämpel på försättsblad. 60:-

  59. Lind, Jakov En själ av trä Bonniers 1963, 225 s. Panacheserien 60:-

  60. Lindemann, Kelvin Den frihet väl kan bära. Tidens 1943, 324 s. Inbunden förlagets halvklotband med marmorerat pärmpapper, färgat övre snitt, ej skyddsomslag. 90:-

  61. Linklater, Eric Juan i Amerika. Bra Klassiker 1984, 414 s. Inbunden förlagets guldornerade imiterade skinnband med skyddsomslag, översatt av Frans G Bengtsson, förord av Teddy Brunius. 60:-

  62. Linklater, Erik När klokheten kom till byn Bokklubben Vår Bok 1960, 283 s. inb förlbd 20:-

  63. Linnankoski, Johannes Jeftas dotter Bonniers, Helsingfors 1919, 75 s. 40:-

  64. Linnankoski, Johannes Simson och Delila Bonniers, Helsingfors 1919, 118 s. 40:-

  65. Linnankoski, Johannes Sången om den eldröda blomman FiB 1947, 240 s. fläckig s. 45 40:-

  66. Llewellyn, Richard Jag minns min gröna dal. Bonniers 1953, 421 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, ljusblått övre snitt, ej skydsomslag. Oavkortad. 75:-

  67. Llosa, Mario Vargas Samtal i Katedralen Norstedts 1994, 609 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo 60:-

  68. Lobo Antunes, António Betraktelser över själens passioner Bonniers 1995, 338 s. inb förlbd m skomsl, rispa på skomsl 40:-

  69. Locke, William J Marcus Ordeynes moral/ Det märkvärdiga året Skoglunds 1923-24, 299+378 s. två verk sammanbundna i ett priv halvfrbd m främre omsl medbundna, lös i falsar 100:-

  70. Locke, William J Septimus Skoglunds, Stockholm 1910, 323 s. inb priv helklotbd (Hedberg), ngt stötta hörn 100:-

  71. Locke, William J Vagabonden Skoglunds, Stockholm 1912, 295 s. inb priv helklotbd (Hedberg) m medb omsl 100:-  

  72. London, Jack För mycket guld och andra berättelser från Klondyke. Bohlin & Co. 1910, 234 + i s.. Inbunden förlagets rikt guldornerade läderryggband med pergamentförstärkta hörn, marmorerade snitt, utsuddad namntecknig på försättsblad och titelsida, skada på rygghuvud. 70:-

  73. London, Jack Hans fäders gud  - Och andra berättelser från Klondyke Bohlin & Co 1911, 280 s. inb priv blått helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld, omsl medb, svensk ou 75:-

  74. London, Jack Hans fäders gud och andra berättelser från Klondyke. Bohlin & Co. 1911, 280 s.. Inbunden förlagets rikt guldornerade läderryggband med pergamentförstärkta hörn, marmorerade snitt, utsuddad namnteckning på försättsblad, svart ej störande fläck på rygg, svensk originalupplaga. 90:-

  75. London, Jack Skriet från vildmarken. Bohlin & Co. 1910, 195 s. + färgplanscher. Inbunden förlagets rikt guldornerade läderryggband med pergamentförstärkta hörn, marmorerade snitt, utsuddad namntecknig på försättsblad, svart ej störande fläck på rygg. 3:e uppl.100:-

  76. London, Jack Vargens son. Skildringar från Polartrakterna. Bohlin & Co. 1909, 255 s.. Inbunden förlagets rikt guldornerade läderryggband med pergamentförstärkta hörn, marmorerade snitt, utsuddad namntecknig på försättsblad. 2:a uppl. 80:-

  77. London, Jack Varg-Larsen. Bohlin & Co. 1910, 400 s.. Inbunden förlagets rikt guldornerade läderryggband med pergamentförstärkta hörn, marmorerade snitt, utsuddad namntecknig på försättsblad. 3:e uppl.120:-

  78. London, Jack Varg-Larsen. Bra Klassiker 1982, 319 s. Inbunden förlagets guldornerade imiterade skinnband med skyddsomslag, förord av Teddy Brunius. 60:-

  79. Loon, Karel Glastra van Lisas andetag. Norstedts 2003, 281 + i s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 100:-

  80. Lord, Bette Bao Vårmåne - En berättelse från Kina R&S 1982, 460 s. inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo 75:-

  81. Lynn, Margaret De stulna åren. Bonniers 1964, 240 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med ngt naggat skyddsomslag. 60:-

  82. MacDonald, Ann-Marie På dina bara knän. N&K 2000,544 + iv s. Inbunden förlagets pappband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 50:-

  83. Madden, Deidre Dolda symtom. Författarförlaget 1988, 152 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 90:-

  84. Maeterlinck, Maurice Visheten och ödet Norstedts 1921, 159 s. inb förl klotryggbd, 4:e uppl, åldersfärgad innanför pärmarna 40:-

  85. Mailer, Norman De nakna och de döda Bonniers 1955, 657 + i s. stor 8vo, mkt slitet omsl, namnt 40:-

  86. Mailer, Norman Fjärran nätter BB 1984, 667 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  87. Mailer, Norman Hjortparken. Bonniers 1976, 327 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 50:-

  88. Malamud, Bernhard Dubins många liv Atlantis 1980, 463 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  89. Mann, Heinrich Undersåten Aldus/Bonniers 1973, 404 s. pocket 40:-

  90. Mann, Thomas Den helige syndaren Bonniers 1956, 249 s. inb förl pappbd 40:-

  91. Mann, Thomas Den unge Josef. Bonniers 1935, 298 s. Inbunden privat skinnryggband med pergamentförstärkta hörn och marmorerat pärmpapper, rygg ngt nött, samtida snygg tillskrift på titelsidan. 100:-

  92. Mann, Thomas Huset Buddenbrook. En familjs förfall. S&L 1957, 430 s. Inbunden förlagets gedigna halvfranska band, färgat övre snitt. 120:-

  93. Mann, Thomas Jaakobs upplevelser. Bonniers 1935, 314 s. Inbunden privat halvfranskt band med marmorerade pärmpapper och pergamentförstärkta hörn, marmorerade snitt, rygg nött. Inledning av Anders Österling, översättning av Bertil Malmberg. 100:-

  94. Márquez, Gabriel García Den onda timmen W&W 1982, 157 s. inb förl helklotbd m skomsl 60:-

  95. Marsé, Juan Sista kvällarna med Teresa. BB 1981, 329 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 40:-

  96. Masters, John Fandango Rock. Bonniers 1962, 340 s. Inbunden förlagets dekorerade ngt nötta pappband, ej skyddsomslag. På svenska. 40:-

  97. Maugham, Somerset Månen och silverslanten Bonniers 1950, 262 s. inb förlbd m naggat skomsl 40:-

  98. Maupassant, Guy de Allouma och andra noveller. Forum 1963, 233 s. Inbudnden förlagets pappband, ej skyddsomslag, färgade snitt, exlibris, understrykningar på de två introduktionssidorna och innehållssidan, avbockningar vid titlarna på novellerna. Forumbiblioteket 41. 60:-

  99. Maupassant, Guy de Ett liv. Prisma 1968, 192 s. Häftad, novellsamling. 2:a uppl. såld

  100. Maupassant, Guy de Familjeliv och andra noveller. Forum 1948, 268 s. Inbunden förlagets halvklotband, lätt nött pärmpapper, exlibris, signatur på smutstitelsida och sista sidan. Forumbiblioteket 33. 60:-

  101. Maupassant, Guy de Fettpärlan och andra noveller. Stureförlaget AB 1972, 319 s. Inbunden förlagets gulddekorerade konstläderband, stor 8vo, 48 illustrationer, övre guldsnitt, nr 421 av den numrerade uppl. 125:-

  102. Maurois, André Rosor i September. Bonniers 1957, 233 s. Häftad i illustrerat omslag. 80:-

  103. McCullogh, Colleen Tim BB 1980, 216 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  104. McCullough, Colleen Törnfåglarna. Legenda 1984, 507 s. Inbunden förlagets kartonnageband. 7:e bundna uppl. såld

  105. McIntosh, Matthew Well. Forum 2006, 286 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, recensionsstämpel på övre snitt. På svenska. 100:-

  106. McMillan, Terry Hålla andan. Forum 1993, b383 s. Inbunden förlagets helklotband, stor 8vo, ej skyddsomslag. 60:-

  107. Meacham, Ellis K För kung och kompani. BB 1978, 359 s. Inbunden förlagets konstläderband med skyddsomslag. 70:-

  108. Melinescu, Gabriela Fågelmannen. Berättelser. Eva Bonnier AB 1991, 208 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, förutom gallringsstämpel på försättsblad och recensionsstämpel på bakre försättblad som ny. 125:-

  109. Mercer, Charles Månens berg. W&W 1958, 395 s. Inbunden förlagets konstläderryggband med främre omslag medbundet, stor 8vo, nött lngs kanterna, ngt stötta hörn, ej skyddsoslag. 2:a uppl. 75:-

  110. Merimée, Prosper Bartolomeinatten Niloe 1980, 224 s. inb förlbd m naggat skomsl, ill 40:-

  111. Milne, A A Vems kvinna? Ljus 1947, 344 s. Häftad ed lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo, ett par sidor dåligt sprättade, 2/3 osprättad. Av författaren till Nalle Puh. 100:-

  112. Milosz, Czeslaw Issadalen. Brombergs 1980, 431 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 60:-

  113. Milton, John Milton’s poetiska verk. Det förlorade Paradiset och Det återvunna Paradiset. Öfversatta af Victor Emanuel Öman. Esaias Edquist, Upsala 1862, 4 + xxvi + 2 + 450 s. Inbunden i senare tråkigt privat helklotband, rygg och delar av pärmar ngt solblekta, några småfläckar på rygg, liten biblioteksstämpel på försättsblad. 300:-

  114. Molina, Antonio Muñoz Den polske ryttaren. Atlantis 1998, 642 s. Inbunden förlagets guldpressade pappband med skyddsomslag, litet solk på övre snitt annars som ny. 80:-

  115. Morand, Paul Den levande Buddha. Bonniers 1928, 226 s. Häftad, ngt nött rygg, osprättad. Inledning  av Anders Österling. 80:-

  116. Moravia, Alberto En sak är en sak - Noveller Bonniers 1969, 259 s. inb förl helklotbd m skomsl 50:-

  117. Moravia, Alberto Förvecklingar. Bonniers 1956, 275 s. Inbunden förlagets helklotband i två färger, stor 8vo 70:-

  118. Moravia, Alberto Olydnaden Bonniers 1951, 216 + ii s. panacheserien, liten repa på främre omsl, ospr 100:-

  119. Morrison, Toni Salomons sång BB 1978, 295 s. inb förlbd m skomsl 60:-

  120. Motley, Willard Nattens spindlar W&W 1958, 309 s. inb förl halvklot m medb omsl 40:-

  121. Mowery, William B Den förbjudna dalen. Wahlströms 1957, 256 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, rygg blekt, försättspappren ngt färgade av lädret. 80:-

  122. Mowery, William B En nordlandets son. Wahlströms 1957, 256 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, rygg blekt. 80:-

  123. Mowery, William B Silverhöken. Wahlströms 1957, 255 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, rygg blekt, försättspappren ngt färgade av lädret. 80:-

  124. Mowery, William B Spåret över bergen. Wahlströms 1957, 224 s. Inbunden förlagets halvskinnband med marmorerade pärpapper och övre guldsnitt, ngt solblekt rygg. 80:-

  125. Mowery, William B Vildmarkens rop. Wahlströms 1957, 256 s. Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, rygg blekt, försättspappren ngt färgade av lädret. 80:-

  126. Murdoch, Iris Den italienska flickan. PAN&s 1965, 192 + ii s. Häftad, omslag ngt nött och ngt solkigt. 70:-

  127. Murray, D L Stråtrövaren W&W, Helsingfors 1946, 347 s. . inb priv hellinnebd m lädertitelfält i grönt och brunt med författarnamn och titel i guld signerat Edith Welinder, grönt övre snitt, främre omsl medb, stor 8vo, sista bladet vikt 200:-

  128. Myers, John Myers Haren och svärdet Tidens 1943, 378 s inb priv hellinnebd m lädertitelfält i rött och svart med författarnamn och titel i guld signerat Edith Welinder, rött övre snitt, främre omsl medb 200:-

  129. Mykle, Agnar Lasso kring fru Luna Bonniers 1958, 421 s. inb förl pappbd 30:-

  130. Mykle, Agnar Sången om den röda rubinen. Bonniers 1958, 347 + ii s. Inbunden förlagets hellinneband, stor 8vo, ej skyddsomslag. 16:e uppl. såld

  131. Naipaul, V S Bland de rättrogna – En islamisk resa BB 1982,532 s. inb förl helklotbd m ngt naggat skomsl 60:-

  132. Neruda, Pablo Banditen Murietas bravader och död Fib:s Lyrikklubb 1971, 96 s. översatt av Artur Lundkvist och Martina Torres 60:-

  133. Nexö, Martin Andersen Lotterisvensken Arbetarkultur 1950, 48 s. inb förl pappbd, stor 8vo, ill av Nils Hahne 50:-

  134. Niven, David Gå sakta – kom tillbaka fort BB 1983, 419 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  135. O’Brien, Edna Mina minnens hus Trevi 1974, 169 s. inb förlbd m naggat skomsl 40:-  

  136. Ómarsdóttir, Kristín Här. Kabusa 2007, 186 s. Häftad, förutom svag gallringsstämpel på övre snitt som ny. 80:-

  137. O’Neill, Eugene Tre dramer - Emperor Jones/ Ludna gorillan/ Tran Bonniers 1924, vii + 51 + 86 + 34 s. inledning av Anders Österling, översatta av Elsa af Trolle; nött rygg, trasigt rygghuvud och -fot, ngt solkig, enst hundöron, liten riss i främre omsl; Ludna Gorillan och Tran har inte givits ut på svenska sedan den 2:a uppl av denna bok 1929 75:-

  138. Parker, Dorothy En enda ros. Poesi och prosa i urval. BB 1978, 252 s. + rättelselapp. Inbunden förlagets helklotband ed ltt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 60:-

  139. Parsons, Tony Mannen och pojken Prisma 2002, 312 s. inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo 60:-

  140. Paul, Elliot Den trånga gatan. Historien om ett Paris-kvarter. W&W 1943, 371 s. Inbunnden privat halvlinneband (Isbergs bokbinderi, Norrköping) med lätt nötta dekorerade pärmpapper, främre omslag medbundet, stor 8vo, exlibris. 120:-

  141. Pausewang, Gudrun Klostret. BB 1982, 181 s. Inbunden förlgets helklotband med skydsomslag, namnteckning på försättsblad, stor 8vo. 40:-

  142. Pavel, Ota De vackra rådjurens död BB 1975, 143 s. inb förl helklotbd m skomsl, skomsl och ill av Martin Lamm 40:-

  143. Paz, Octavio Varje dags eld - och andra dikter Brombergs 1990, 142 s. inb förl pappbd m skomsl, stor 8vo, noter och efterskrift av Lasse Söderberg 50:-

  144. Paz, Octavio Till klarhet. FiBs Lyrikklubb 1990, 45 s. Häftad i illustrerat omslag, tillskrift på titelsida. 40:-

  145. Paz, Octavio Vid världens strand Bonniers 1990, 92 s. inb förl pappbd m skomsl, efterord av Artur Lundkvist, översatt av Artur Lundkvist och Marina Torres 40:-

  146. Pemberton, Max I kamp mot anarkister Chelins & Co 1910, 219 s. inb priv halvklot, exl 50:-

  147. Perrault Gåsmors sagor – på svenska och med en saga om sagoberättaren Hjalmar Gullberg Norstedts 1955, 129 s. inb förl pappbd m skomsl m medb omsl, 2:a uppl 60:-

  148. Phillips, Caryl Frihetens tillstånd. Gedins 1987, 157 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag, skyddsomslags framsida med litet märke efter prislapp. 80:-

  149. Pilcher, Rosamunde September. Forum 1994, 479 s. Inbunden förlagets kartonnageband, stor 8vo, signatur på försättsblad. 70:-

  150. Pilcher, Rosamunde Snäcksamlarna. Forum 1989, 541 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomsla, stor 8vo, illustrerade försättspapper. 80:-

  151. Pilgrim, David Kejsaren Bonniers 1939, 485 s. inb förl dek hellinnebd, stor 8vo, bägge omsl medb, om Napoleon Bonaparte och Marie Walewska, färgat övre snitt, namnt 80:-

  152. Post, Laurens van der Ansiktet vid elden. PAN&s 1953, 279 s. Inbunden förlagets klotryggband med medbundet främre omslag, stor 8vo. 90:-

  153. Puzo, Mario Pilgrimen Norstedts 1974, 247 s. sv ou, inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo 75:-

  154. Quasimodo, Salvatore Poesie/Dikter Italica, Stockholm-Roma 1959, 67 + iv pp/s. hardbound publ linen w chafed dj, parallell italian/swedish text, i svensk tolkning av Anders Österling 60:-

  155. Rabelais, François Den store Gargantuas förskräckliga leverne. Bra Klassiker 1983, 291 s. Inbunden förlagets guldornerade imiterade skinnband med skyddsomslag,, illustrerad av Doré. 75:-

  156. Raymond, Ernest Floden Hökerbergs 1941, 432 s. . inb priv hellinnebd m två läderfält i blått med författarnamn och titel i guld signerat Edith Welinder, blått övre snitt, främre omsl (ngt åtgånget) medb, stor 8vo 150:-

  157. Redonnet, Marie Rose Mélie Rose. Bonniers 1990, 97 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. 80:-

  158. Remarque, Erich Maria Den svarta obelisken. Historien om en försenad ungdom. Bonniers 1959, 395 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, ej skyddsomslag, lätt nött ryggfot och -huvud. såld

  159. Remarque, Erich Maria Himlen har inga favoriter. Bonniers 1964, 275 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med naggat skyddsomslag, namnteckning på försättsblad. 60:-

  160. Remarque, Erich Maria Natt i Lissabon. Bonniers 1968, 248 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 60:-

  161. Rifbjerg, Klaus Dilettanterna. Bonniers 1974, 204 s. Inbunden förlagets helklotband med småtrasigt skyddsomslag, signatur på försättsblad. 70:-

  162. Rinser, Luise En främling går förbi N&K 1953, 84 s. 40:-

  163. Robbins, Harold Carpetbaggers. R&S 1980, 585 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo. På svenska. 75:-

  164. Roberts, Kenneth Arundel Bonniers 1939, 494 s. inb förl dek hellinnebd, stor 8vo, bägge omsl medb, färgat övre snitt, namnt 90:-

  165. Rock, Phillip Den långa sommaren. W&W 1981, 296 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 60:-

  166. Romero, Luis Stöten Tidens 1962, 252 s. 40:-

  167. Rushdie, Salman Midnattsbarnen. Bonniers 1983, 496 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, första svenska utgåvan. 125:-

  168. Rushdie, Salman Ursinne. Bonniers 2002, 282 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. 100:-

  169. Rye, Stellan Lögnens ansikten Ljus 1911, 150 s. inb priv blått helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld 75:-

  170. Sachs, Nelly Flykt och förvandlng FiB 1966, 77 s. inb förl pappbd m skomsl 50:-

  171. Sachs, Nelly Än hyllar döden livet. Bonniers 1964, 71 + ii s. Häftad, stor 8vo, tolkad av Erik Lindegren, ngt nött rygg, gamal prisarkering i penna på försättsblad. 80:-

  172. Sagan, Françoise Ett moln på min himmel. / Något av ett leende. Bonniers 1957, 239 s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband, ngt nötta hörn, ej skyddsomslag. såld

  173. Sagan, Françoise Ett moln på min himmel. 1955, 143 s. Inbunden klotryggband med marmorerade pärmpapper och medbundet främre omslag, stor 8vo, med gördeln med ett Herbert Tingsten-citat från recensionen, ett par repor på frampärm, tillskrift på försättsblad. Originaltitel: Bonjour tristesse. såld

  174. Salama, Hannu Kommer upp i tö R&S 1975, 422 s. inb förlbd m trasigt skomsl, stor 8vo, 1:a uppl, 2:a tryckn, 9:e tus 40:-

  175. Sandel, Cora Alberte och friheten. Forum 1948, 297 + iii s. Häftad i dekorerat omslag, osprättad, namnteckning på första titelsidan, minimal nagg i främre omslag. Forumbiblioteket 35. 70:-

  176. Sandel, Cora Bara Alberte. Forum 1948, 296 s. Häftad i dekorerat omslag, lätt nött rygg. Forumbiblioteket 38. 70:-

  177. Sandel, Cora Figurer på mörk botten. Forum 1950, 261 + i s. Inbunden förlagets klotryggband med medbundet främre omslag, ej skyddsomslag, rygg solblekt. 60:-

  178. Sandel, Cora Kranes konditori - Interiör med figurer Forum 1947, 208 s. inb förl halvklotbd m lätt naggat skomsl, 4-6 tus 60:-

  179. Sandemose, Aksel En palmgrön ö. Ett äventyr från Kung Rhascall den sjuttondes tid. Forum 1984, 160 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, illustrerad. 110:-

  180. Sansom, William Tre. Bonniers 1946, 251 + i s. Häftad, ngt nött rygg, osprättad från s. 153. Panache-serien. 50:-

  181. Saroyan, William Den mänskliga komedien Bonniers 1946, 289 s. ill av Don Freeman, nött, ngt trasig rygg  50:-

  182. Saroyan, William Jag heter Aram Bonniers 1944, 222 s. svensk debut, ill av Don Freeman, ngt nött rygg 50:-

  183. Saroyan, William Jag vill se min son Tidens 1961, 330 s. inb förl pappbd m naggat skomsl 40:-  

  184. Sartre, Jean-Paul Orden Bonniers 1964, 220 s. Häftad. 5-9 tus. 100:-

  185. Schiller, Friedrich von Dikter-Don Carlos-Wilhelm Tell Bonniers 1926, 378 s. porträtt, ngt nött och småprickig rygg, Majt Bancks namnt och annotationer, i serien ”Världslitteraturen - De stora mästerverken” 50:-

  186. Schneider, Joyce Anne Framtidens barn. En sjukhusthriller. Viva! 1987, 285 s. Inbunden förlagets kartonnageband. 50:-

  187. Schnëur, Salman Djneprs sång W&W 1946, 318 s. inb privat trevligt halvklotbd m sprängt snitt och medb främre omsl, fuktfläckad 3-4 första och sista bladen 40:-

  188. Schnitzler, Arthur Berta Garlans ungdomskärlek Hökerbergs 1917, 220 s. inb priv helklotbd (Hedberg) m marmorerat snitt och medb omsl, namnt på omsl 80:-

  189. Schnitzler, Arthur Spel i gryningen. Tidens 1949, 154 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband ed skyddsomslag, exlibris. Tidens tyska klassiker. 60:-

  190. Scorza, Manuel Trumvirvel för Rancas. W&W 1975, 189 s. Originalpocket, liten tillskrift i blyerts. W&W-serien 380. 50:-

  191. Scott, Paul Juvelen i kronan I-IV. Bonniers 1985-87, 512 + 510 + 434 + 636 s. 4 volymer, inbundna i förlagets helklotband med guldtitel på frampär och skyddsomslag, stora 8vo’s, enstaka små bruksspår på skyddsomslagen, namnetikett i vol. I. Juvelen i kronan. Skorpionens dag. Tystnadens torn. Det bittra slutet. såld

  192. Scott, Walter Abboten Beijers 1888, 379 s. inb förl helklotbd, ngt nött rygg 70:-

  193. Scott, Walter Abboten Gleerups 1880, 555 s. inb förl gröna  vackra dek helklotbd, ill uppl, namnt 75:-

  194. Scott, Walter Bruden av Lammermoor/ En saga om Montrose Gleerups 1880, 658 s. inb förl bruna vackra dek helklotbd, ill uppl, ngt nött ryggfot och -huvud 60:-

  195. Scott, Walter Ivanhoe Beijers 1903, 432 s. inb privat helklotbd m medb främre omsl och sprängt snitt (Isacsons bokbinderi, Hälsingborg), tillskr, ill, porträttplansch, liten fläck på baksidan av titelsida 80:-

  196. Scott, Walter Kenilworth Gleerups 1879, 562 s. inb förl gröna  vackra dek helklotbd, ill uppl, ett lägg (s 67-78) loss, nedre yttre spetsen på ett blad (s 339-340) borta, namnt 50:-

  197. Seferis, Giorgios Dikter. I svensk tolkning av Börje Knös och Johannes Edfelt. Bonniers 1963, 62 + vi s. Inbunden förlagets klotryggband med ngt naggat skydsomslag. 90:-

  198. Segal, Erich Läkarna BB 1990, 812 s. stor 8vo, inb förlhelklotbd m lätt naggat skomsl 50:-

  199. Seljestad, Lars Ove Blind. Lindelöws Bokförlag 2007, 242 + i s. Inbunden förlagets pappband ed skyddsomslag, förutom recensionsstämpel på smutstitelsida och en svag gallringsstäpel på försättsblad som ny. 100:-

  200. Shakespeare, William Julius Cæsar W&W 1964, 120 s. pocket, W&W-serien, Hagbergs översättning 40:-

  201. Shakespeare, William Shakespeares dramatiska arbeten XII. Komedier och sagospel. Kärt besvär förgäves. En midsommsarnattsdröm. Gleerups 1927, 175 s. Häftad, Hagbergs översättning reviderad av Nils Molin. 60:-

  202. Shaw, Bernard Den olösbara knuten Holmquists 1926, 288 s. jack i rygg, ngt nött ryggfot och -huvud, vikmärke på bakre omsl 40:-

  203. Shaw, Irwin De fattiga och de rika. Wahlströms 1989, 445 s. Inbunden förlagets rigtigt kitschiga 80-tals kartonnageband med fotoillustration av huvudrollsinnehavarna i TV-serien, signatur på frampärms insida. 80:-

  204. Shaw, Irwin Nattarbete Bonniers 1976, 319 s. inb förlbd m skomsl, två blad naggade 50:-

  205. Sheldon, Sidney Säg mig vad du drömt. Bonnierförlagen 1999, 352 s. Inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag, stor 8vo. 60:-

  206. Sheldon, Sidney Vid horisontens rand. Bonniers 2004, 335 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo, översatt av Sam J Lundwall, signatur i blyerts på försätts. 75:-

  207. Shellabarger, Samuel Skälmarnas furste. BB 1977, 456 s. Inbunden förlagets konstläderband med lätt naggat skyddsomslag. 50:-

  208. Shields, Carol Stendagböckerna. Tiden 1994, 313 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 80:-

  209. Sienkiewicz, Henryk Quo vadis Lindqvists 1960, 317 s. inb förl helklotbd m medb omsl, förkortad 50:-

  210. Sienkiewicz, Henryk Quo vadis? BB 1975, 300 s. Inbunden förlagets gulddekorerade konstläderband med skyddsomslag, förord av Jean Bolinder. Förkortad uppl. 50:-

  211. Sillanpää, F E Det fromma eländet - Ett avslutat finskt livsöde Holger Schildts Förlag, Helsingfors 1930, 258 s. inb förl halvklotbd m marmorerat övre snitt, 2:a uppl, översatt av Hagar Olsson 60:-

  212. Sillanpää, F E Livet och solen Holger Schildts Förlag, Helsingfors 1926, 331 s. inb förl halvklotbd m marmorerat övre snitt, översatt av Bertel Gripenberg 60:-

  213. Sillanpää, F E Livet och solen. Holger Schildts Förlag 1939, 278 s. Häftad, osprättad, några blad i början med småprickar, rygg svagt solfärgad. 3:e uppl. 50:-

  214. Sillanpää, F E Människobarn på livets stråt Holger Schildts Förlag, Helsingfors 1928, 265 s. inb förl halvklotbd m marmorerat övre snitt, översatt av Ragnar Ekelund, innehåller ett urval ur novellsamlingarna Ihmislapsia elämän saatossa (1917) och Rakas isänmaani (1919) 60:-

  215. Sillanpää, F E Änglarnas skyddslingar Holger Schildts Förlag, Helsingfors 1925, 245 + i s. inb förl halvklotbd m marmorerat övre snitt, översatt av Ragnar Ekelund såld

  216. Silva, Guliem Rodrigues da Jag söker gryningen - Dikter Bo Cavefors 1976, 100 s. sv ou, dedicerad, porträtt 50:-

  217. Singer, Brett Jake och Mandy.PAN&s 1981, 234 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 90:-

  218. Singer, Isaac Bashevis Berättelser från Gamla och Nya världen BB 1985, 403 s. inb förlbd m skoml, namnt i blyerts 50:-

  219. Singer, Isaac Bashevis Godset. BB 1982, 339 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 40:-

  220. Singer, Isaac Bashevis Jacobys hus. BB 1981, 386 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 40:-

  221. Singer, Isaac Bashevis Markernas herre Brombergs 1988, 312 s. inb förlbd m skomsl, 2:a uppl 50:-

  222. Singer, Isaac Bashevis Vilse i Amerika. Brombergs 1982, 257 s. Inbunden förlagets helklotband med lät naggat skyddsomslag, illustrerade försättspapper, illustrerad av Raphael Soyer. 60:-

  223. Siwertz, Sigfrid (red) All världens berättare Bonniers 1943, 958 s. inb vackert halvfrbd m 4 upphöjda bind (Bonniers Bokb.), stor 8vo, liten spricka i ryggen 80:-

  224. Smolinski, Jill Nästa sak på min lista. Prisma 2007, 280 + iv s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo,som ny. 100:-

  225. Sommer, Ernst Mångfrestaren från Touraine Gebers 1940, 354 s. inb priv hellinnebd m två läderfält i blått och blått/svart med författarnamn och titel i guld signerat Edith Welinder, blått övre snitt, främre omsl medb, Carl Kempes exl 200:-

  226. Soyinka, Wole Mannen dog - Anteckningar från fängelset Cavefors 1977, 318 s. sv ou, ospr 80:-

  227. Soyinka, Wole Röster ur förändringen Cavefors 1975, 288 s. sv ou, ospr, fotoporträtt 100:-

  228. Spark, Muriel Mandelbaumporten Norstedts 1973, 279 s. inb förl dek pappbd m skomsl, små stötmärken på undersidan av pärmarna 40:-  

  229. Stancu, Zaharia Så länge elden brinner. Coeckelberghs 1974, 396 s. Inbunden förlagets helklotband ed lärr naggat skyddsomslag, namnteckning på försättsblad, små prickar på första sidan frän tryckningen. 50:-

  230. Stangerup. Henrik Det är svårt att dö i Dieppe. Atlantis 1986, 307 s. Inbunden förlagets illusterade pappband, namnteckning på försättsblad. 60:-

  231. Steenstrup-Ohlmarks, Letty Lekplats för nyfikna. Termac 1965, 202 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, skyddsomslaget missfärgat pga skavning ot annan bok. 120:-

  232. Steijen, Håkan Ungdomens vår. Fram 1990, 284 s. Häftad i illustrerat omslag. 120:-

  233. Steinbeck, John Blod och guld Wahlströms 1951, 254 s. inb förl klotryggbd 40:-

  234. Steinbeck, John Missnöjets vinter. Bonniers 1963, 287 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, ej skyddsomslag. 40:-

  235. Steinbeck, John Resa med Charley för att upptäcka Amerika. Bonniers 1966, 255 s. Inbunden förlagsband med lätt naggat skyddsomslag. 70:-

  236. Steinbeck, John Riddarna kring Danny’s bord Forum 1944, 260 s. ngt nött omsl, namnt 40:-  

  237. Steinbeck, John Riddarna kring Dannys bord. Forum 1969, 190 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med lätt naggat skyddsomslag, liten 4to, helt rött snitt, exlibris, tillskrift på försättsblad, frasidan av skydsomslaget ngt missfärgat. Forumbiblioteket 6. Böcker med stor stil. 80:-

  238. Steinbeck, John Vredens druvor I-II Bonniers 1945, 522 s. stora 8vo, del 2 med skomsl, osprättade I-II 100:-

  239. Stevens, Wallace Mannen med den blå gitarren. Ellerströs 2008, 46 + ii s. Häftad, som ny. Lilla serien 38. såld

  240. Stevenson, Robert Louis & Osbourne L Vrakplundraren S&L 1944, 350 s. inb förl klotryggbd, ill av Bertil Lybeck 40:-  

  241. Stevenson, Robert Louis Catriona. S&L 1944, 351 s. Inbunden förlagets klotryggband med guldstämplad dekoration på frampärm, illustrerad av Bertil Lybeck, färgat övre snitt, ej skyddsomslag, lätt snedläst, lätt nötta hörn. 60:-

  242. Stevenson, Robert Louis David Balfours sällsama äventyr. S&L 1944, 351 s. Inbunden förlagets klotryggband med guldstämplad dekoration på frampärm, illustrerad av Bertil Lybeck, porträttplansch, färgat övre snitt, ej skyddsomslag, lätt nött runt kanterna, så bläckflckar på främre snitt. 60:-

  243. Stilgebauer, Edward Inferno Tidens 1918, 378 s. inb priv halvfrbd (Bokb Thure Andersson), exl (bokb eget  ex), medb främre omsl, helt svart snitt 80:-

  244. Stockley, Cynthia I glansen av pärlor och diamanter - En societetsroman Charmes Förlag 1929, 232 s. ngt nött rygg, vikmärke påframpärm, baksida ngt solkig 60:-

  245. Storm, Theodor Valda noveller. Baltiska Förlaget 1929, 304 s. Inbunden förlagets halvfranska band med armorerade pärmpapper, färgat övre snitt, ngt nött runt kanterna. I serien: Berömd Litteratur. Världslitteraturens mest bekanta verk. 80:-

  246. Suyin, Han Skimrande dagar Norstedts 1953, 294 s. inb förl ryggklotbd m skomsl och medb omsl, 4:e uppl 50:-

  247. Swindells, Madge Revansch. Richters 1997, 336 s. Inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag, namnteckning. 60:-

  248. Swinnerton, Frank Nocturne. Stockholm 1921, 230 s. Inbunen privat gediget ngt nött skinnryggband med marmorerade pärmpapper och snitt, pergamentförstärkta hörn, övre guldsnitt, företal av H G Wells. 120:-

  249. Syke, Helen van Hos dig vill jag vara. BB 1979, 346 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo. 90:-

  250. Sønderby, Knud Mitt i en jazztid. Bonniers 1932, 251 s. Inbunden privat halvklotband med titeletikett i läder, ngt solkiga snitt. 120:-

  251. Taiyi, Lin Guldmyntet Ljus 1946, 434 s. inb förl gedigna klotryggbd m lätt naggat skomsl, båda omsl medb 60:-

  252. Tavaststjerna, Karl A För morgonbris - dikter Helsingfors 1919, 225 s. inb förl dek helklotbd, solfärgad rygg, 3:e uppl, lätt nött rygghuvud och -fot, ett par småfläckar på rygg 60:-

  253. Teasdale, Sara Dikter Bonniers 1938, 57 s. naggat omsl, nött rygg, porträtt, tolkade av Magnus Tigerschiöld 25:-  

  254. Thackeray, William M Fåfängans marknad. Bonniers 1968, 477 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, rygg mkt lätt nött. Förkortad uppl. 70:-

  255. Thomas, D M Vita hotellet AWE/Gebers 1982,  280 s. inb förl pappbd m skomsl 50:-

  256. Thorne, Guy Socialisten Fahlcrantz & C:o 1910, 303 s. inb priv helklotbd m medb omsl (Hedberg), marmorerat snitt 100:-  

  257. Tournier, Michel Den röda dvärgen och andra berättelser. Bonniers 1980, 235 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 70:-

  258. Tournier, Michel Kärleksmåltiden Bonniers 1991, 215 s. inb förl helklotbd m lätt skavt skomsl 40:-

  259. Traven, B Bomullsplockarna. Axel Holmströms Förlag 1930, 241 s. Inbunden förlagets lätt nötta halvskinnband med marmorerade pärmpapper och marmorerade snitt, bägge omslagen medbundna, exlibris. 90:-

  260. Traven, B De hängdas revolution. Axel Holmströms Förlag 1938, 376 s. Inbunden förlagets ngt nötta halvskinnband med marmorerade pärmpapper och marmorerade snitt, främre omslaget medbundet, exlibris. 90:-

  261. Traven, B Djungelgeneralen. Axel Holmströms Förlag 1939, 265 + ii s. Inbunden förlagets lätt nötta halvskinnband med marmorerade pärmpapper och marmorerade snitt, bägge omslagen medbundna, exlibris. 90:-

  262. Traven, B Marschen till Caobans rike. En krigsmarsch. Axel Holmströms Förlag 1936, 336 s. Inbunden förlagets nötta halvskinnband med marmorerade pärmpapper och marmorerade snitt, bägge omslagen medbundna, 2 exlibris. 125:-

  263. Tremain, Rose Det oförlovade landet. Bonniers 1995, 339 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. 100:-

  264. Trevor, Elleston Motorväg. BB 1976, 335 s. Inbunden förlagets helkonstläderband med skyddsomslag. 50:-

  265. Trott, Susan Syner Viva! 1988, 239 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  266. Tryon, Thomas Lady. BB 1976, 336 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, skyddsomslaget skadat vid rygghuvud. 40:-

  267. Tryzna, Tomek Gå, älska! Bonniers 2004, 301 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, som ny. 80:-

  268. Twain, Mark Huckleberry Finns äventyr Wahlströms 1928, 288 s. inb förl halvfrbd m nötta titelfält på rygg såld

  269. Twain, Mark Valda arbeten I-IV. Wahlströms 1928-9, 288+288+286+140,133 s. inb förl halvfrbd, exl i alla; innehåller: Tom Sawyers äventyr, Huckleberry Finn, Prinsen och tiggaren och Tom Sawyer som detektiv (i vilken ingår Också en detektivhitoria) I-IV 250:-

  270. Tyler, Anne Arvet efter Danny Trevi 1992, 314 s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo 40:-

  271. Uibopuu, Valev Att vilja leva Lts Förlag 1960, 347 s. ou, dedicerad, inb förl klotryggbd m skomsl 50:-  

  272. Uibopuu, Valev Markus hjälparen Lts Förlag 1963, 383 s. inb förlklotryggbd m skomsl, dedicerad 50:-

  273. Undset, Sigrid Elva år. PAN&s 1935, 358 + i s. Inbunden förlagets halvklotband med medbundet främre omslag, ej skyddsomslag. 100:-

  274. Unnerstad, Edith Bara Sara. Kompis Förlag utan årtal, 160 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade kartonnageband, enstaka fotoillustrationer, ett hörn stött. 130:-

  275. Updike, John Haren är rik Forum 1982, 502 s. inb förl helklotbd m skomsl 50:-  

  276. Vaché, Jaques Krigsbrev. och novellen ”Den blodiga symbolen” samt teckningar och en dikt. Janus 1983, 69 + ix s. Häftad i illustrerat omslag. 125:-

  277. Vaite, Célestine Tiare. Bonniers 2007, 266 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, förutom recensionsstämpeln på nedre snitt som ny. 120:-

  278. Valéry, Paul Aforismer Gebers 1954, 145 + i s. inb förl klotförstärkta pappbd, rött övre snitt, urval och inledn av Pierre Volboult, fotofaksimil på helsidesplansch 75:-

  279. Walker, Alice Följeslagaren Trevi 1990, 366 s. inb förlbd m ngt naggat skomsl, stor 8vo 50:-

  280. Wallace, Lewis Ben Hur - En berättelse från Kristi tid Lindqvists 1939, 216 s. inb förl halvklotbd 40:-  

  281. Wallace, Lewis Ben Hur - En berättelse från Kristi tid Malmö 1928, 319 s. inb förl gedigna halvfrbd, ill m opaginerade fotoplanscher från filmen 60:-

  282. Waltari, Mika Karin Månsdotter Lindqvists 1952, 240 s. inb förl klotryggbd m lätt naggat skomsl 60:-

  283. Vásquez Días, René Förrädarens sista vinter Bonniers 1989, 165 s. inb förlbd m skomsl 50:-

  284. Vassilikos, Vassilis Bladet brunnen ängeln Bonniers u å (1967), 255 s. sv ou av debuten 60:-

  285. Waugh, Evelyn Män i vapen. Norstedts 1953, 250 s. Häftad i illustrerat omslag, stor 8vo, snedläst, ngt nött rygg. 70:-

  286. Weiss, Peter Landskapen i drömmarna - ur en ung författares arbetsböcker Gidlunds 1991, 355 s. inb förl pappbd m skomsl, ill, inledande essay av Sverker R Ek; Fyra prosatexter som skrevs 1935 och 1939 utges här för första gången. En ung författare i vardande mot en fond av ett Centraleuropa mellan två krig 75:-

  287. Wellershof, Dieter Återkomst Tiden 1975, 141 s. namnt i blyerts, skavt omsl 30:-

  288. Verne, Jules Kapten Grants barn I-II Malmö 1929, 156 + 154 s. inb förl klotryggbd, text på rygg ngt svårläst I-II 75:-

  289. West, Morris Harlekin. Bonniers 1975, 287 s. Inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag, liten fläck på sista blanka sidan. 50:-

  290. Weyman, Stanley J En fransk ädling - Historisk roman I-II Fahlcrantz 1910, 216 + 212 s. två delar inb i ett privat ljusbrunt halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och marmorerat snitt (G Hedbergs bokbinderi), medb främre omsl 80:-

  291. White, Patrick Fallet Twyborn. Forum 1981, 487 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. 70:-

  292. Whitney, Phyllis A Mirandas skepp. Tidens 1968, 253 s. Inbunden förlagets helklottband med naggat skyddsomslag. såld

  293. Wiesel, Elie Skymning i fjärran. Atlantis 1989, 224 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 120:-

  294. Viirland, Arved Gravar utan kors. Andromeda Förlag 1962, 487 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med naggat skyddsomslag, stänkmarmorerade snitt, exlibris. 80:-

  295. Wilde, Oscar Dorian Grays porträtt. Lindqvists 1975, 206 s. Inbunden förlagets helkonstläderband med naggat och nött skyddsomslag, ett hundöra. Sohlmans klassiker. såld

  296. Wilde, Oscar En idealisk äkta man. Bonniers 1919, 205 s. Inbunden privat helklotband, rygghuvud och -fot ngt nötta, titel guldpräglad på rygg, biblioteksstämplar och annoteringar, småfläckar på snitt, litet blyertsmarkeringar. I serien: Skrifter av Oscar Wilde. 50:-

  297. Wilde, Oscar Spöket på Canterville och ett par andra noveller. Bonniers 1921, 153 + iii s. Inbunden privat skinnryggband med pergamentförstärkta hörn, nött rygg, 2 blad ngn millimeter felinbundna (ngt högre än de andra), ngt nött runt kanterna. De andra novellerna är: Mr W. H:s porträtt, och Lord Arthur Saviles brott. såld

  298. (Wilde, Oscar) Lack, Dekius (urval) Oscar Wildes bästa aforismer. Bakhåll 2001, 53 + xi s. Häftad i illustrerat omslag. 2:a uppl. 90:-

  299. Wildenvey, Gisken Andrine och lyckan Gebers 1940, 246 s. ngt snedläst 40:-

  300. Wildenvey, Herman Dikter i urval Bonniers 1960, 36 s. inb förl dek pappbd m skomsl (mindre riss i skomsl), urval av Philip Houm 40:-

  301. Williams, Eric Trähästen. Lindqvists 1950, 316 s. Inbunden förlagets linneryggband med naggat skyddsomslag, namnteckning på försättsblad. 6:e uppl. 60:-

  302. Williams, H Noel Madame Récamier och hennes vänner. Beijers 1903, 317 s. + planscher. Inbunden i trevligt helklotband med titeletikett i läder och ryggförgyllning ( G Hedbergs bokbinderi, Stockholm). marmorerade snitt, främre omslag medbundet. 90:-

  303. Wilson, Sloan Bättre folk I-II. Trevi 1973, 253 + 260 s. Inbundna i två hellinneband med skyddsomslag. 120:-

  304. Wilson, Sloan Mannen i den grå kostymen. BB 1977, 310 s. Häftad, stor 8vo. 75:-

  305. Winter, Irma Svar till ”Röda Nejlikan”. R&S 1956, 321 s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag. 100:-

  306. Winterson, Jeanette Det finns annan frukt än apelsiner Gedins 1990, 249 s. inb förl helklotbd m skomsl 60:-

  307. Wittig, Monique Opoponax Bonniers 1966, 193 s. 3:e tus 60:-

  308. Wolf, Christa Hotets dag Norstedts 1987, 121 s. 50:-

  309. Vonnegut, Kurt Burfågel. PAN&s 1980, 246 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 60:-

  310. Vonnegut, Kurt Dead Eye Dick. Norstedts 1993, 204 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 60:-

  311. Wood, Barbara Kvinnor i vitt. W&W 1996, 436 s. Inbunden förlagets illustrerade kartonnageband. 70:-

  312. Wood, Barbara Marimis gåva W&W 2002, 343 s. inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo 60:-

  313. Wood, Patricia Lyckligt lottad. Prisma 2008, 336 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, som ny. 80:-

  314. Wolff, Maritta Nattskift Forum 1945, 535 s. inb förl halvlinnebd m medb omsl, stor 8vo, färgat övre snitt 70:-

  315. Zahn, Ernst Den urtida sången Lindblads u å, 254 + ii s. inb förl rikt dek helklotbd m medb omsl, färgat övre snitt 75:-

  316. Zigman, Laura Trogen tjur sökes Forum 1999, 288 s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo 50:-

  317. Zola, Émile Dagbräckning. Fröléen & Co 1911, iv + 325 s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband, sto 8vo, ngt nött rygg, samtida namnteckning på titelsida. 75:-

  318. Zola, Émile Drömmen Fröléen & Co 1910, 213 s. inb förl dek helklotbd, stor 8vo 60:-

  319. Zola, Émile Nana Wahlströms 1959, 254 s. inb förl nötta halvfrbd såld

  320. Zola, Émile På lif och död - Historisk roman från fransk-tyska kriget Wilh. Siléns Förlag 1899, 475 s. inb förl ståtliga dekorerade helklotbd, stor 8vo, et par småfläckar på omsl, ill av Garibaldi Lindberg 75:-

  321. Zola, Émile Rougonernas uppkomst. Fröléen & Comp., 1927, 402 s. + planscher. Häftad, osprättad, liten 4to, omslag missfärgat på rygg och främre omslag, bakre omslag trasigt mot övre snitt. Akvarereller av Kurt Jungstedt. 60:-

  322. Zola. Émile Hans excellens. Fröléen & Comp., 1927, 445 s. +  planscher. Häftad, osprättad, liten 4to, omslag med smånagg, lätt missfärgat främre övre omslag. Akvarereller av Kurt Jungstedt. 60:-

  323. Zsufa, Joseph Babels avgrund. BB 1982, 190 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 40:-

  324. Zweig, Stefan Den outgrundliga hemligheten – Romantiska och andra berättelser Skoglunds 1936, 367 s. inb priv hellinnebd m lädertitelfält i rött, svart och brunt med författarnamn och titel i guld signerat Edith Welinder, rött övre snitt, främre omsl medb, stor 8vo, Carl Kempes exl 250:-