Varia
uppdat 07-05-01
-
40-tal litterär tidskr. komplett, inb i två snygga priv halvklotbd, 1944-45 och 1946-47
ca 450+580 s. såld
-
(Adelskalender)
Lewenhaupt, Claës C:son (Utg) Sveriges Ridderskaps och Adels kalender
1930 (53 årg) Bonniers 1929, viii + 1395 + i s. inb förl rikt
guldpressade helklotbd, liten 8vo, sprängt snitt, ett par småfläckar på
nedre snitt 120:-
-
(Adelskalender)
Lewenhaupt, Claës C:son (Utg) Sveriges Ridderskaps och Adels kalender 1936
(59 årg) Bonniers 1925, viii + 1409 + ii s. inb förl rikt guldpressade
helklotbd, liten 8vo, sprängt snitt, lös i falsarna, fläck på rygg
såld
-
(Adelskalender)
Stenbock,, Carl Magnus (Utg) Ny svensk Adelskalender för år 1910
Stockholm 1909, 4 planscher + viii + 799 + ii s. inb förl rikt dek
helklotbd, sprängt snitt, mkt liten fläck på frampärm 200:-
-
Adrup, Karl Anders (text) & Benno
Movin-Hermes (bild) 129 svenskar. BB 1978, 271 s. Inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag, 4to, mkt rikt illustrerad med fotoporträtt i
färg av i princip alla som var ngt vid tiden. 75:-
-
Allén,
Sture (Ed.) Nusvensk
frekvensordbok – baserad på tidningstext/Frequency Dictionary of
Present-Day Swedish – based on newspaper material I-IV
Stockholm 1970-1980, xlviii+1066; xlvi+1102; lii+994; lii+1031 pp band
I-III dedicerade av Sture Allén till Professor Carl Ivar Ståhle (ordförande
i Svenska språknämnden 1967-78), som han senare efterträdde på stol nr 3
i Svenska Akademien, inb förl röda helklotbd, stora 8vo, en del av rygg lätt
blekt på bd IV, komplett verk. 1.400:-
-
Anonym
[Roos,
Carl Oscar]
Skolgång och djeknegång – Hågkomster från skolåren af en f. d. Skolgosse
Gefle 1868, 74 s. Bra skick 100:-
-
Anonym Freds seger Stockholm
1899, 32 s. stora riss i rygg, vikmärken på bakre omsl, ej i Bygdén
40:-
-
Antonowitsch Leer, Henrik Positiv strategi – eller kritisk-historisk analys af krigskonstens lagar Militärlitteratur-föreningens Förl 1873, xxiv + 422 s. inb samtida ngt slitet, ngt blekt halvfrbd 300:-
-
Barr, Knut Arbetets söner - Ett illustrationsverk öfver den svenska
arbetarklassen Siléns 1906, vi + 696 s. inb mkt trevligt förl dek
helklotbd, rikt fotoill, tvär 4to, marmorerat snitt 500:- -
Bergstrand, P W Grunderna för den
christna tiderkningen i allmänhet, och den svenska i synnerhet , jämte
bihang om tideräkningen före Christi födelse, julianska periodens användning,
de viktigaste epocher och aeror, romarnes, judarnes, muhammedanernas och
första franska republikens calender;... Örebro 1861, xxx + 258 s. inb
priv skinnryggbd m blank rygg, pärmpapper m viss nötning, inlaga ngt
fuktfläckad i början och slutet 250:- -
Brun, Jägmästaren A. Anwisning
till biafwel efter Dzierzons method J J Flodins, Stockholm 1862, iv +
231 s. + utviksplansch inbunden privat skinnryggband, pärmspeglarna och
främre smutsblad ngt fläckade, ”öfwersättning från danskan af U P Grönhagen,
med en lithographerad figurplansch och tolf i texten intryckta träsnitt”
1.100:- -
Böll, Heinrich Die schwarzen
Schafe Verlag Friedrich Middelhauve, Opladen 1951, 21 + iii pp first
ed (no thousand), in printed wrappers, staplebound, ill 400:- -
Das Buch der Erfindungen, Gewerbe und Industrien I-VI ( Herausg. Professor Dr C Birnbaum; Professor Böttiger u. a.) Leipzig und Berlin 1872-1874, x+502, xii+510, vi+446, x+520, x+448, x+540 pp 6:e
Pracht-Auflage, contemporary half-calf binding, lavishly ill, some foxing, 4:o 3.250:-
-
Delmé Radcliffe, F P The Noble Science: A Few General Ideas on Fox-Hunting for the Use of
Sportsmen, and more Specifically those of the Hertfordshire Hunt Club Rudolph
Ackerman, London 1839, xii+327+8 pp 1st ed, hardbound original dec blue cloth w a gilt fox head on front, spine
mended, gilt edges, cloth w some stains, 3 steel plates+ 7 engravings on
wood, some spots on first steel plate and first wood-engraving preceding title page
1.600:-
-
Eneroth,
Bo Hur mäter man ”vackert”? -
Grundbok i kvalitativ metod Akademilitteratur 1984, 184 s. namnt i blyerts 75:-
-
Envallson, Johan Messalina - Tragedi Samfundet för Utgivande av Äldre
Svensk Litteratur u å, 31 + i s. klammerhäftad, ospättad, tämligen grov
pornografi, rar (upplaga 250 numrerade ex, detta dock onumrerat) 150:-
-
Ericson, Eric Brev till samhället/Der Kern Kartago 2003, opag (ca 110
s.) 40:-
-
Fylkeson,
Eric (red) Janus bästa 1978-1984 Janus 1984, 191 + xvii s. lätt
nött rygg, Ett urval ur den avsomnade kulturtidskriftens artiklar. De sista
17 s. är en katalog över alla artiklar som publicerades 50:-
-
Gachard,
M Relations des Ambassadeurs Vénetiens sur Charles-Quint et Philippe II Bruxselles
1856, 330 pp hardbound mildly worn contemporary private half-calf, leaf w
pp 319-20 between main text and table of contents missing, it was probably
blank 250:-
-
Guide
Book of Ethiopia The
Chamber of Commerce, Addis Ababa 1954, 443 pp hardb
publ cloth, whole page plates of the imperial family (7 plates), other
ill’s in text, large 8vo; a
unique and collectable book for those who are interested in African history
and particularly Ethiopian history in the 20th Century. The publishers state
in the Preface that the book "is intended to be an authentic catalogue
of the activities of an ancient nation and its people which successfully
overcame the destructive effects of an aggressive war and occupation".
600:-
-
Gullstrand, Allvar Einführung in die Methoden der Dioptrik des Auges des
Menschen Verlag S Hirzel, Leipzig 1911, viii + 180 pp dedicated by
the Nobel Prize winner to the library of the Swedish Medical Association,
hardbound half calf w title and autor in bright gilt on front board, large
8vo, small sticker on inner front board stating that it was a withdrawn
duplicate of the Swedish Medical Society, Karolinska Institutet; outer
hinges a little bit worn, otherwise in excellent condition, w 20 fig’s in
text; in the series Handbuch der physiologischen Methodik edited by
Robert Tigerstedt, Gullstrand was awarded the Nobel Prize in Medicine the
same year this work was published sold -
Haglund, Ejnar (red) Allsvensk
frågesport. W&W 1945, 108 s. Häftad, omslag ngt solkat, med
kaffefläck på bakre omslag, några sidor dåligt sprättade. Deltagare bl. a.
Frans G Bengtsson, Carl Fries, Isaac Grünewald, Torsten Tegnér och Hans
Åkerhielm. 50:--
Hammarlund,
Gunnar (utg) Tempelriddarordern i
Skandinavien 50 år Stockholm 1937, 95 s. stor 8vo, ngt naggat och solkigt omsl 40:-
-
Hearne, R P Luftkrieg Verlag der Hofbuchandlung Karl Siegismund, Berlin 1909, 255 pp + buchkatalog 9 pp „mit einem Geleitwort von Sir Hiram Maxim, mit 57 illustrationen nach Photographien, Plänen und alten Stichen"; hardbound beautiful dec blue cloth w a zeppelin on the cover, blue upper edge, tear in photograph between p114 and 115
sold
see picture
-
Henrikson, Alf A - En uppslagsbok
BB 1990, 196 s. ou, inb förl pappbd m skomsl 50:-
-
Hertzberg, Nils Qvinnans kallelse
och uppfostran Norstedts 1888, 156 + iv s. + löst häfte:
Ur pressens omdömen om den norska
upplagan af detta arbete
Norstedts 1888, 12 s. inb förl dek och guldpressade helklotbd 100:-
-
Hesse-Wartegg,
Ernst von Die Wunder der Welt -
Hervorragende Naturschöpfungen und staunenswerte Menschenwerke aller Zeiten
und Länder in Wort und Bild - Zum größten Teil nach eigener Anschauung
geschildert I-II Union Deutsche Verlagsgesellschaft, Stuttgart /Berlin/
Leipzig no date (1912-13) 4to,
hardbound publ cloth spine w dec boards and purple edges, Vol 1: ”mit 494
Abbildungen im Text und 14 farbigen Kunstbeilagen”, Vol 2: ”mit 462
Abbildungen im Text und 16 farbigen Kunstbeilagen”, a very good copy 500:-
-
Indrebø, Gustav Fjordung.
Granskningar i eldre norsk organisasjons-soge. Bergen 1935, 287 s.
Häftad, ngt nött rygg, ett par småprickar på omslag, litet
blyertsmarkeringar i slutet. Bergens Museums Årsbok 1935.
Historisk-antikvarisk rekke Nr. 1. 130:-
-
Jones, James From Here to Eternity Charles
Scribner's sons, New York 1951, 861 pp 1st ed, hardbound publ cloth w gilt lettering and star on
spine, without the ”A” on copyright page that marks the 1st
state of the first ed., this is the 2nd state (w colophon on
copyright page), no dj 400:-
-
Jonsson,
Axel (utg) Förteckning öfver
samtliga frimurarebröder i IX. provinsen 1922 Stockholm 1922, 456 s. inb
förl klotryggbd, svag i falsarna 80:-
-
Kalevala Stockholm 1948, 388 s. inb
förl halvfrbd, 4to, översatt av Björn Collinder, illustrerad av Axel
Gallen-Kallela, tryckt i 600 numrerade ex varav detta är nr. 270
såld
-
Kalevipoeg - Eesti rahva eepos - Kogunud ja úmber tóótanud Fr. R. Kreutzwald Eesti Riiklik Kirjastus, Tallinn 1960,
376 s. hardbound publ dec stamped calf, yellow upper edge, 4to, ill by
Evald Okas, gift inscription, in a bit soiled paper box 400:-
-
Kjellström,
Johannes Ett svensk-nordiskt släktforskningsinstitut
- Ett kulturprogram för forskning och skola Uppsala 1945, 367 s. inb
förl pappbd, ill, stor 8vo; om släktforskning och släktarkiv osv. 70:--
Lindberg,
Elisabeth Att välja döden - En
socialpsykologisk studie av livs(o)vilja Carlssons 1998, 335 s. diss, stor 8vo 140:-
-
Lucréce De la nature Tome II Paris
1920, pp 133-290 # 169 of 200 numbered
copies ”sur papier pur fil Lafuma”; double pages with the same page
number, one with the Latin original and one with the French translation: i e
this book is more than 300 pages. ”Texte établi et traduit par Alfred
Ernout”, binding a little loose, spine spotted 400:-
-
Luxemburg,
Rosa Die Akkumulation des Kapitals. Ein
Beitrag zur ökonomischen Erklärung des Imperialismus Buchhandlung
Vorwärts Paul Singer, Berlin 1913, viii + 446 pp 1st
ed, large 8vo, hardbound nice private half-calf w title in red and gold,
spine somewhat sunned, all edges marbled, 2 name stamps; very rare - one of
the favourites on the Nazi book pyres,
and only 2.000 copies of this
first ed. were printed in the first place
2.000:-
-
McGeveran jr., William A (Ed Director)
The World Almanac and Book of Facts 2004 World Almanac Books, New
York 2004, 1008 pp ill in colour 50:-
-
Miller, Arthur Death of a Salesman
The Cresset Press, London 1949, 133 s. 1st UK ed,
hardbound publ cloth w lightly chafed dj 900:-
-
Neptuni-ordern
150 år Växjö
1961, 215 s. inb förl dek pappbd, fotoill i s/v, stor 8vo 80:-
-
När Var Hur 2001 DN 2000, 312 + v s.
inb förl fotoill pappbd, stor 8vo, mkt rikt fotoill 70:- -
Oterdahl,
Jeanna Solhult Wilhelm Billes Bokförlags AB 1901, 46 + ii (blanka)
stor 8vo, lätt solfärgad runt kanterna, teckningar av Ottilia Adelborg (Ottilia
Adelborgs debutbok) 300:- -
Parvus Proletariatets klasskamp: 1 Socialismen och den sociala
revolutionen Fram 1912, 48 s. 1:a uppl. bägge omsl medbundna, det
bakre m vissa rivskador + 2 Socialdemokratin och parlamentarismen
Fram 1912, 48 s. 1:a uppl. bägge omsl medbundna, ett par småhål i bägge
omsl + 3 Den kapitalistiska produktionen och proletariatet Fram
1913, 56 s. 1:a uppl, bägge omsl medbundna, ett par småhål i bägge omsl
+ 4 Den fackliga kampen Fram 1914, 24 s. bägge omsl medbundna,
2:a uppl, 11-15 tus + 5 Die gewerkschaften und die Sozialdemokratie -
Kritischer Bericht über die Lage und die nächsten Aufgaben der deutschen
Arbeiterbewegung Dresden 1896, 88 pp 2nd ed, front cvr and title page
mended, last 2 leaves also mended, no back cvr + 6 Die Arbeiterschaft
und das Unternehmertum - Tatsachen und Zahlen zum proletarischen
Klassenkampf Berlin 1910, 40 pp both cvrs bound in + 7 Der
Ideenkampf gegen den Sozialismus Berlin 1910, 27 + i pp both cvrs
bound in; den del som fattas i den svenska utgivningen finns här på tyska;
samtliga svenska övversättningar är av Z Höglund, och samtliga svenska
översättningar har Hjalmar Mehrs namnteckning och annotationer; inb privat
helklotbd m titel och förf i guld på rygg, mkt rara arbeten 1.000:-
Picard, Émile Traité d’Analyse I-III Gauthier-Villars, Paris 1891, 1893, 1896, xii+457, xiii+512, xiv+568 pp 1st ed, hardbound worn contemporary half-calf, some pencil markings
sold
Prismas stora uppslagsbok
Rabén/Prisma 1994, 824 s. inb förl silverpressade helklotbd, stor 8vo, ill,
12:e aktualiserade uppl
såld
Regium donum eller konungzligh förähringh, ... Jacobi, then
förste med thet nampnet, konung i Engeland,... sin äldste son och arfwinge,
hertigh Henrico hafwer tilskrifwit, nu nyligen förswänskat aff Erico
Schrodero... 1616
(egentligen 1678) xii + 76 s. marmorerat senare brunt helskinnbd m
guldpressad pärmbordure, rikt guldornerad rygg m 4 upphöjda bind,
stänkmarmorerade snitt, enstaka fläck; Exlibris bl. a. Carlander. Se Collijn
418 (3 ex). Trots årtalet är detta omtryck från 1678. 2.400:-
Riddare
Templet Concordia 50 år Stockholm
1949, 60 s. stor 8vo, fotoill 40:-
Riddare
Templet Unitas av Tempelriddareordern - Minnesskrift utg med anledning av
Templets 25-åriga tillvaro och dess upphöjelse till Riddare Tempel Trollhättan
1949, 96 s. inb förl dek hellinnebd,
liten 4to, fotoill, fläckig rygg 75:-
S H T – Tal och kväden 1983 Uppsala
1983, 217 + xi s. 50:-
Santesson, C G Kort
framställning af alkoholens verkningar och betydelse Stockholm 1905, 62 s.
2:a uppl sammanbunden med:
Kjellberg, N G & Selldén, H Tobaksbrukets
faror Hälsovännens Förlag, Stockholm 1905, 28 s. 2:a uppl
sammanbunden med:
Wretlind, E W Hvad skola vi dricka? Hälsovännens
förlag, Stockholm 1904, 27 + iv s. 2:a tillökade uppl
sammanbunden med:
Föredrag. Sterner, Mauritz Dryckessed, vetande och frihet;
Bergman, Johan En social väckelse.; Ett ord till den bildade och
bildningssökande ungdomen; Agnér, Ernst Nutida korståg AB Svenska
Nykterhetsförlaget, Stockholm 1908, 32 s. inb i ett samtida halvklotbd
350:-
Schultz [senare von
Schultzenheim], David Tal, om den rätta ålderdomens ärnående, hållit för
den Svenska Vetenskaps Academien vid præsidii nedläggande, den 4 maji år 1763
Lars Salvius, Stockholm 1764, ii + 45 + i s. 1:a uppl, tagen ur band
1.100:-
Starcke, Ivar Konsten att älska - En handbok i kärlekens
konst Svenska Litteraturcentralen 1962, 96 s. enstaka ill, 12:e uppl
75:-
Stierlin, R Das Bier seine
Verfälschungen und die Mittel, solche nachzuweisen. Verlag von E. Magron,
Bern 1878, 130 pp. + 4 plates on cardboard paper. Hardbound contemporary
half calf, large 8vo, spine worn, head of spine damaged, a small chip gone of
title leaf, Farmacevtiska Föreningens Biblioteks stamp on fly leaf, also their
ex-libris on inner front board. 450:-
Supreme Grand
Recorder (red) 1953 års matrikel över
medlemmarna av Tempel Riddare Ordern i Sverige, Danmark, Norge, Färöarna,
Finland och Island Supreme Council 1953, 432 s. inb priv halvfrbd m 4 upphöjda bind, namnt 80:-
Svahn, Nils (teckningar) & Bernh. Bengtsson (rim) En
midsommarnattsdröm - eller Den nya ministären Förlagsaktiebolaget Svea,
Stockholm 1917, 24 s. med gördeln, liten riss i gördel, främre omsl och
första blad, mkt rar 250:-
Wahlgren, Fr. Öfversigt af Matsmältningsorganernas byggnad
hos Irreguljärdjur och Coelentarter - jemte en kort redogörelse för dessa
djurs anordning i naturliga grupper Lund 1857, ii + 82 + vi s. utan
planscherna sammanbunden med:
Tengberg, Niklas Bidrag till historien om Sveriges krig med Ryssland åren
1741-1743. Första häftet Lund 1857, ii + 80 s.
sammanbunden
med:
Ewert, Axel Wilhelm Om några Svenska Zeolith-artade Mineralier Lund
1857, ii + 54 s. sammanbunden med:
Nilsson, L G Några fornengelska
andeliga qväden på grundspråket i svensk öfversättning med åtföljande
glossarium Lund 1857, ii + 46 + ii s.
sammanbunden med:
Braune,
Fredr. Em. Satirae D Junii Juvenalis cum commentario et interpretatione
suecana Lundae 1857, ii + 63 s. samtliga inb i ett samtida halvfrbd m
titeln ”Dissertationes Lundensis” på ryggen, genomgående liten fläck invid
ryggsvans sista 50 s., ngt fläckade försätts-och eftersättssidor, 2 stämplar
och en samtida namnt, troligtvis samtliga dissar som utkom i Lund 1857
500:-
Valerius, Johan
David Samlade vitterhets-arbeten I-II PAN&s
1855, (vi +) lx + 247 + viii + 288 s. 2 delar inb i ett senare halvfrbd m pergamentförstärkta hörn, rygg
ngt nött, främre omsl på del 1 medb (ngt fläckigt), stucket frontispisporträtt
400:-
Årsbok 67
BB 1967, opaginerad. (ca. 110 s.) Inbunden förlagets
konstäderryggband med fotoillustrerade pärmar med mkt trasigt skyddsomslag
(Jarl Kulle), 4to, mkt rikt fotoillustrerad. Redaktör Bo Holmqvist. 60:-
Årsbok 77
BB 1977, opaginerad. (ca. 100 s.) Inbunden förlagets
fotoillustrerade kartonnageband (Kungen och drottningen med den nyfödda
Viktoria), 4to, mkt rikt fotoillustrerad. 60:-
Årsbok 78
BB 1978, 96 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade
kartonnageband (Björn Borg), 4to, mkt rikt fotoillustrerad. 60:-
|