Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

        
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Vikingatid & Nordisk Arkeologi /
Vikings & Nordic Archaeology

uppdat 08-08-16

  1. Almgren, Bertil o a Vikingen BB 1973, 288 s. inb förl dek helklotbd, kvadratisk 4to, rikt ill, ngt solkig, ngt sned, ej skomsl 90:-

  2. Almgren, Bertil Vikingatåg och vikingaskepp - Vikingatågens början och slut. Skepp, hästar och befästningar Uppsala 1972, pp 185-198, s. 215-248 klammerhäftad, ill; särtryck ur TOR 1962 och 1963 40:-

  3. Arheoloogilised välitööd Eestis/ Archaeological Field Works in Estonia 2000 Muinsuskaitseinspektsioon 2001, 133 s. large 8vo, ill, main text in English w summaries in Estonian 70:-

  4. Bacon, Edward Den nya arkeologin - En översikt över arkeologiska fynd från hela världen under åren 1945-1959 Tiden 1964, 336 s. + 58 helsidesplanscher inb förl helklotbd, rygg ngt blekt, liten 4to 80:-

  5. Bæksted, Anders Nordiska gudar och hjältar. Forum 1990, 429 + i s. Inbunden förlagets laminatband, illustrerad. Närvarhur-serien, 2:a tryckn. 80:-

  6. Bagge, Axel & Lili Kaelas Die Funde aus Dolmen und Ganggräbern in Schonen, Schweden I-II. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1950 & 52, 168 pp. (text) + 82 pp. (plates) + 106 pp. (text) + 44 pp. (plates). Sewn as issued, folios, also illustrated in text, uncut, a couple of small nicks in covers, also illustrations in text. I: Das Härad Villand, II: Die HäradeGärds, Albo, Järrestad, Ingelstad, Herrestad, Ljunits. 450:-

  7. Björkö-Birka. Läromedelsförlagen/Riksantikvarieämbetet 1981, 28 s. Klammerhäftad, illustrerad, biblioteksstämpel och etikett på första bladet. 3:e uppl. 40:-

  8. Blomberg, Mary; Madeleine von Heland; Charlotte Thune Malmgren & Charlotte Wikander / Carole Gillis, Berit Wells, Gullög Nordquist, Marianne Frisell & Maria Eliott Corpus vasorum antiquorum. Sweden. Medelhavsmuseet and Nationalmuseum 1-2. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1983 & 1995, 102 pp (text) + 40 loose plates in pocket. + 88 pp. (text) + 35 loose plates in pocket. Hardbound publisher’s boards, folios, richly illustrated also in text. Sweden, Fascicule 2 & 4, Stockholm fascicule 1-2. The complete Stockholm volumes. 350:-

  9. Bråthen, Alf Dendrokronologisk serie från västra Sverige 831-1975 Rikantikvarieämbetet/Statens Historiska Museer 1982, 123 s. + 2 utviksplanscher 4to, ill; Rapport RAÄ 1982:1, med bidrag av Kristina Carlsson och Rune Ekre, upplaga 1.000 ex 250:-

  10. Bugge, Alexander Vikingerne - Billeder fra vore forfædres liv Gyldendalske/Nordisk Forlag, København-Kristiania 1904, viii + 319 s. inb priv halvklotbd m titeletikett (Frändbergs och Bengtssons Bokbinderi, Västerås, rygg och ca 1 cm av pärmarna vid övre snitt ngt blekt, ngt nött pärmpapper vid fot, marmorerade snitt 80:-

  11. Burenhult, Göran Speglingar av det förflutna BB 1986, 351 s. inb förl blindpressade helklotbd m skomsl, 4to, mkt rikt ill 100:-

  12. Chami, Felix The Tanzanian Coast in the First Millennium AD - an archaeology of the iron-working, farming communities Uppsala 1994, 107 pp diss, 4to, ill, w microscopic analyses by Anders Lindahl; Studies in African Archaeology 7 (Societas Archaelogica Upsaliensis) 90:-

  13. Christensen jr., Arne Emil Fører for vikingskipene/Guide for the Viking Ships Bygdøy Oslo, Norway Mittet & Co, Oslo n d (1982), 22 pp staplebound, richly ill 40:-

  14. Clason, Edward & Anders Fransén Wasa - Fynd och bärgning Bonniers & Norstedts 1959, 64 s. inb förl pappbd m trasigt skomsl, mkt rikt ill, 4to 100:-

  15. Duczko, Wladyslaw (red) Arkeologi och miljögeologi i Gamla Uppsala. Studier och rapporter Uppsala 1993, 127 s. stor 8vo, ill, Societas Archaelogica Upsaliensis, Occasional Papers in  Archaeology 7 80:-

  16. Ekholm, Gunnar Als orientalish angenommene Gläser Skandinaviens aus dem ersten bis aus em sechsten Jahrhundert N. Chr. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1965,  27 pp. + errata note. Staple bound, large 8vo, illustrated, new from publisher. Antikvariskt arkiv 26. 50:-

  17. Elmevik, Lennart & Peterson, Lena (Red.) Projektet de vikingatida runinskrifternas kronologi. En presentation och några forskningsresultat Uppsala 1989, 50 s. ill, stor 8vo, klammerhäftad; Runrön 1. Runologiska bidrag utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 70:-

  18. Flodin, Lena & Agneta Modig Möten med forntiden. Arkeologiska fynd år 2000. Riksantikvarieämbetet 2001, 62 s. Häftad, tvär 8vo, illustrerad, förlagsny. 50:-

  19. Fornvännen 1950 Häfte 1. Stockholm 1950, 73 s. Häftad, osprättad, förlagsny. Red: Mårten Stenberger. 50:-

  20. Fornvännen - Tidskrift för Svensk Antikvarisk Forskning 1984/2 Helsingborg 1984, s. 73-144 4to, liten nagg i främre omsl, osprättad, ill; innehåller bl a: J Myrdal Elisenhof och järnålderns boskapsskötsel i Nordvästeuropa; C Löfving Förändringar i maktstrukturen kring östra Skagerrak vid kristendomens införande; J Raneke Till frågan om Ängsömålningarnas datering och A Andersson Ängsöbägaren beställd för Erland Pedersson Bååt? Huvudred. Torgny Säve-Söderbergh liten fläck på bakre omsl 40:-

  21. Fälting, Per Edvin Med Vasa på Strömmens botten Gebers 1961, 116 s. stor 8vo, ill 75:-

  22. Gannholm, Tore (sammanställn.) Gutarnas historia från förhistorisk tid till den slutliga svenska annekteringen 1679. Eget Förlag 1990, 224 s. Inbunden förlagets laminatband, illustrerad, några hundöron, understrykningar, ett par sidor ngt solkade. 90:-

  23. Gotländskt arkiv 1976. Nyköping 1976, 164 s. Häftad, stor 8vo, rygg ngt blekt, omslag ngt nött, illustrerad. Meddelanden från Föreningen Gotlands Fornvänner XLVIII. Svanström, Gunnar (red). 80:-

  24. Hammar, Thomas The Prehistoric Environment of Fornsigtuna. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1999, 47 s. Klamerhäftad, stor 8vo, illustrerad, förlagsny. Antikvariskt arkiv 80. 75:-

  25. Herrmann, Bernd & Susanne Hummel (Eds) Ancient DNA. Recovery and Analysis of Genetic Material from Paleolotological Archaeological, Museum, Medical, and Forensic Specimens. Springer-Verlag  1994, xii+263 pp. Softcover, large 8vo, illustrated. With 50 illustrations. 200:-

  26. Hildebrand, Hans Lifvet på Island under sagotiden Seligman & Co 1883, 318 s. 2:a omarb uppl, inb priv halvklotbd, blekt rygg, senare namnt, mindre fuktfläckar 20 sista sidorna 150:-

  27. Hines, John Clasps. Hektespenner. Agraffen. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1993, 126 pp. Hardbound publisher’s boards, 4to, illustrated, new from publisher. 160:-

  28. Holmberg, Axel Em. Nordbon under hednatiden. Populär framställning af våra förfäders äldsta kultur I-II. Stockholm 1852-54, viii + 302 + ii + 303-652 s. Inbunden i samtida skinnryggband, hörn ordentligt stötta, rygg med sprickor, marmorerade snitt, ALLA omslag medbundna, litet bläckanteckningar på inre frampärm, liten namnstämpel på försättsblad, liten namnteckning på första främre omslag, omslagen litet småfläckiga, några sidor i inlagan ngt missfärgade av gamla ilagda papperslappar, s. 475-6 med nagg mot främre snitt (utanför textytan). 750:-

  29. Holmqvist, Wilhelm Vår tidiga konst LT/Statens Historiska Museum 1977, 159 s. inb förl guldstämplade helklotbd, ej skomsl, liten 4to, mkt rikt ill i färg och s/v, efterskrift av Olof Isaksson; om svensk konst före år 1000 80:-

  30. (Hyenstrand , Åke) Mänsklighet genom millennier - En vänbok till Åke Hyenstrand Stockholm 1989, 250 s. 4to, ill; div artiklar om svensk arkeologi bl a Ambrosiani, Björn Kontinuitet och förändring i Mälarområdet under slutet av 900-talet, Burström, Mats Kronologi och kontext. Om samtidighetens relevans för den arkeologiska tolkningen, Zachrisson, Torun  ...tog Knuts gäld i England... - förekomst och frånvaro av vikingatida ädelmetalldepåer i Uppland och Södermanland, Kyhlberg, Ola Gotland hos Adam av Bremen; 32 artiklar + Hyenstrands bibliografi 150:-

  31. Jansson, Sven B F (utg.) Tor, Hravnkel och andra. Några gamla isländska berättelser. Föreningen Nordens Gåvobok 1966, 106 + i s. Häftad. 50:-

  32. Jansson, Sven B F Två runstenar i Hälsingland: Malsta och Sunnå. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1985, 43 s. Häftad, stor 8vo, illustrerad, förlagsny. Filologiskt arkiv 33. 40:-

  33. Karlsson, Lennart Medieval Ironwork in Sweden. Volume 1. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1988, 437 pp. Hardbound publisher’s decorated boards, small 4to, lavishly illustrated. Vol. 1 only. 200:-

  34. Kulturarvet och miljön. Redovisning av Riksantikvarieämbetets regeringsuppdrag Ku98/1908/Ka med anledning av propositionen Svenska miljömål (1997/98:145). Riksantikvarieämbetet 1999, 123 s. Häftad, 4to, ny. 75:-

  35. Lagerqvist, Lars O & Maj Odelberg Kungen gräver - En bok om arkeologer och arkeologi A&K/Statens Historiska Museum 1972, 160 s. inb förl pappbd, stor 8vo, ill 60:-

  36. Larsson, Lars & Berta Stjernquist ((Ed) The World-View of Prehistoric Man. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1998, 274 pp. Softcover with dust jacket, new from publisher. KVHAA Konferenser 40. 150:-

  37. Larsson, Patrik Yrrunan - Användning och ljudvärde i nordiska runinskrifter (The ýr-rune. Use and phonetic value  in Scandinavian runic inscriptions) Uppsala 2002, 245 pp diss, stor 8vo, skomsl; Runrön-Runologiska bidrag utg av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala Universitet 17, Summary in English 180:-

  38. Lindahl, Anders & Ole Stilborg The Aim of Laboratory Analyses of Ceramics in Archaeology. April 7-9 1995 in Lund Sweden. In Honour of Birgitta Hulthén ass . prof. emer. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1995, 169 + vii pp. Softcover with dust jacket, illustrated, new from publisher. Konferenser 34. 90:-

  39. Lindberg, Gunilla (red) Forntidsminnen - Om arkeologin och hembygdsrörelsen Riksförbundet för Hembygdsvård 1984, 133 s. rikt ill, 13 artiklar 60:- 

  40. Malmer, Brita Den senmedeltida penningen i Sverige. Svenska brakteater med krönt huvud och krönta bokstäver. Late medieval pennies in Sweden. Bracteates with crowned head and crowned letters. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1980, 280 pp. Softcover with dust jacket, large 8vo, uncut, illustrated with plates, new fro publisher. KVHAAH Antikvariska serien 31. 140:-

  41. Malmö Arkeologi/Malmö & Archaeology Explorers Handbook 2000, 52 s. mkt rikt ill 40:-

  42. Malmö Fornminnesförening Årsskrift 1934 Malm 1934, 155 + v (annonser) s. + planscher dedicerad från red, stor 8vo, ill; innehåller bl a: Einar Bager Tiggarmunkarnas kloster i Malmö; Leif Ljungberg Stadsarkivet i Malmö; Erik Persson Några anteckningar om Malmösläkten Dringenberg red. Leif Ljungberg 100:-

  43. Malmö Fornminnesförening Årsskrift 1942 Malmö 1942, 146 + xii (annonser) + vikt blad (4 s.) m systematiskt- och författarregister över årg 1938-1942 + planscher stor 8vo, ill; innehåller bl a: Bo Alander Stadsmusiken i Malmö under 1600- och 1700 talen; Ebbe Kock En borgerlig skånsk släktkrets med anknytning till Malmö; Leif Ljungberg Utdrag av Abraham Ekerholms dagboksanteckningar för år 1792 red. Leif Ljungberg 100:-

  44. Martinsson-Wallin, Helene Ahu - The Ceremonial Stone Structures of Easter Island. Analyses of Variation and Interpretation of Meanings Uppsala 1994, 188 pp diss, 4to, ill, Aun 19 (Societas Archaelogica Upsaliensis) 100:-

  45. Montelius, Oscar Dating the Bronze Age. With special reference to Scandinavia. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1986, 148 pp. Softcover, 6 plates, new. 125:-

  46. (Montelius, Oscar) Åström, Paul (Ed) Oscar Montelius 150 Years. Proceedings of a Colloquium held in the Royal Academy of Letters History and Antiquities, Stockholm, 13 May 1993. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1995, 112 pp. Softcover with dust jacket, illustrated, new fro publisher. Konferenser 32. 90:-

  47. Nilsson, Owe (red) Riksgropen Akt II Statens Historiska Museum 1983, 94 s. ill 60:-

  48. Nylén, Erik & Björn Ambrosiani A Turret for Vertical Photography. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1964, 80 pp. Softcover, large 8vo, richly illustrated, new from publisher. Deals with archaeological photography. Antikvariskt arkiv 24. 60:-

  49. Ohlmarks, Åke (urval) Vikingahistorier FiB 1975, 336 s. inb förl dek pappbd, litet jack i bakpärm; Omnibusböckerna 80:-

  50. Ohrelius, Bengt Vasa, kungens skepp Stockholm 1959, 95 s. 1:a uppl, inb förl klotryggbd m skepp i guld på främre pärm, ill 80:-

  51. Pendlesonn, K R G Vikingarna Fyrisbiblioteket 1981, 93 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade kartonnageband, 4to, mycket rikt illustrerad i färg. 80:-

  52. Rasmusson, Nils Ludvig Mynt- och medaljsamlare inom det svenska kungahuset. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1962, iv + färgplansch + 32 s. Häftad, stor 8vo, illustrerad, osprättad, förlagsny. Antikvariskt arkiv 20. 60:-

  53. Rooth, Erik Das Runenhorn von Gallehus. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1984, 22 pp. Staple bound, large 8vo, new from publisher, illustrated. Filologiskt arkiv 31. 50:-

  54. Runor och runinskrifter. Föredrag vid Riksantikvarieämbetets och Vitterhetsakademiens symposium 8-11 september 1985. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1987, 330 s. Häftad med skyddsomslag, illustrerad, frlagsny. Konferenser 15. 180:-

  55. Sandwall, Ann (red) Vendeltid. Statens Historiska Museum 1980, 368 s. Häftad, illustrerad, ngt sned, rugg ngt blekt och ngt nött, en del understrykningar. 60:-

  56. Simonsen, P Bibliografi over Nord-Norges arkeologi Tomsø/Oslo 1964, 122 s. + utvikskarta ngt solfärgad rygg, Acta Borealia B. Humaniora. no. 8 140:-

  57. Snædal, Thorgunn Medan världen vaknar. Studier i de gotländska runinskrifternas språk och kronologi. Uppsala 2002, 279 s. Häftad med skyddsomslag, dissertation, stor 8vo, spikblad.Runologiska bidrag utg. av Inst. för nordiska språk vid Uppsala Universitet 16. 200:-

  58. Soop, Hans The Power and the Glory. The Sculptures of the Warship Wasa. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1992, viii + 271 pp. + fold out plan. Hardbound publisher’s bluestamped cloth with dust jacket and front cover bound in, folio, lavishly illustrated, new from publisher. Second edition. 200:-

  59. Stenberger, Mårten; Hans Christiansson & Brita Malmer Konsten i Sverige - Forntiden och den första kristna tiden A&W 1974, 102 s. stor 8vo, rikt ill 100:-

  60. Sturlasson, Snorre Norges konungasagor I-III. Gleerups 1919-1926, xl + 403 + iii; iv+492; iv+549+ tvåsidig karta+ i s. + planscher. Inbundna privata halvfranska band ed marmorerat pärmpapper och marmorerade snitt, stora 8vo’s, ryggar nötta med småskador, likaså hörnen, pärmpappret ngt nött, inlagorna utmärkta, titeletiketterna i svart läder med guldtext (2 per band). Översatta av Emil Olson. 700:-

  61. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XL (10:e bandets första häfte) Upplands Fornminnesförenings Förlag 1925-26, 96 + xl + utviksplansch + 104 + utviksplansch + x (annonser) 4to, ill, innehåller bl a: Nils Edling På häradsting i Vendel för 300 år sedan; August Hahr Gimo slottsanläggning; Oscar Lindberg Från Hagby socken; Gunnar Gihl Sigtuna och Norrsunda. Tvenne antikvariskt-topografiska manuskript af Martinus Aschaneus, utgifna och kommenterade (Akademisk afhandling, xl + 104 s + 2 utviksplanscher), utg. Oskar Lundberg 140:-

  62. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLI (10:e bandets andra häfte) Upplands Fornminnesförenings Förlag 1927, 216 + 13 + 52 + viii (annonser) 4to, ill, ngt sned, naggad ryggfot; innehåller bl a: ett flertal artiklar om Lagman Birger; Henrik Cornell Studier över uppländska kyrkmålningar; Rolf Nordenstreng Upplänningarna ur rassynpunkt enligt nyaste forskningsrön; Nils Ålenius En uppländsk åkerbruksfest; Pehr Johnsson Uppländska folksägner; Gunnar Ekholm Gödåker; Olof Thunman Trefaldighetskällan vid Björsta i Harg och Två uppländska offerträd; Gunnar Gihl Arkeologiska undersökningar i Sigtuna 1927 (Bilaga 2); Josef Sandström Markland och bördsrätt - Till frågan om marklandsuppskattningens uppkomst i Svea-landskapen (Bilaga 3), bladen m annonserna ngt naggade, utg. Oskar Lundberg 90:-

  63. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLIII:1 Upplands Fornminnesförenings Förlag, 128 + viii (annonser) s. 4to, ill, innehåller bl a: Landshövding Hammarskjölds tal vid invigningen av radiostationen i Uppsala lördagen den 27 nov. 1926; Axel Lundeberg: Draken i Alsta lund och Ett ”förfärderligt” oväsen; Gunnar Wahlberg Något om Värmdö i gamla tider; Wilhelm Nisser Per Brahe d. y:s Bogesund; Eva Österberg Lokalsägner från Bälinge; Ivar Schnell Ett runstensfynd från Vittinge socken; Gunnar Ekholm Gravhgen vid Staby, Uppsala-Näs och Boplatsfynden kring Bälinge mossar, utg. Oskar Lundberg 90:-

  64. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLIV Upplands Fornminnesförenings Förlag Hahr, August Uppsala Slott och dess rikssal - Från äldre vasatidens slut till stormaktstidens nedgång W&W 1932, 207 + xii (annonser) s. 4to, 58 ill, osprättad, namnt, utg. Oskar Lundberg 125:-

  65. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLV:1 Upplands Fornminnesförenings Förlag, 1935, plansch + 1-136 + 20 (bil. 1) +  48 (bil 2) + viii (annonser) 4to, ill, trasigt rygghuvud; innehåller bl a: Erik Andrén Geijersgården äldre bebyggelse; C R Nyblom Några Geijerminnen; Nils Sundqvist Gamla observatoriet och ”S:t Pers kyrka” och Stadshistoriska undersökningar i Uppsala 1934; R Swedlund Privatarkiv från Enköping i Uppsala landsarkiv; Carl R af Ugglas Petrus Elavis kalk i Söderby-Karl (m 4 planscher); Ragnar Jirlow Plogkroken från Svarvarbo (Bil 1); Gunnar Ekholm Romerska vinskopor och kärl av hemmoorttyp i skandinaviska fynd (Bil. 2), utg. Oskar Lundberg 75:-

  66. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLVI:1 Upplands Fornminnesförenings Förlag 1938, ii + 1-32, x + 98, xvi (annonser) 4to, ill; inneholler bl a: Nils Sundquist Ett byggnadsminne från Gustav II Adolfs tid; Lundberg, Oskar (red) Vendel i fynd och forskning - Skrift med anledning av vendelmonumentets tillkomst (98 s.), utg. Oskar Lundberg 90:-

  67. Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLVI:2 Upplands Fornminnesförenings Förlag 1939, ii + 33-128, 1-46, 16 (annonser) 4to, ill; innehåller Oskar Lundberg, Upplandsskalden Olof Thunman; Gunnar Ekholm, Till Olof Thunman den 11 februari 1939; Rutger Sernander, Jättepäronet vid Hamra i Fröslunda socken. English Summary: The Giant Pear Tree from Hamra, Fröslunda Parish; Greta Arwidsson, Bronsåldersfyndet från Domta vad i Österunda socken. Tillägg: Förteckning över bronsåldersfynd, påträffade i Uppland efter 1920. Deutsche Zusammenfassung: Der bronzezeitliche Fund von "Domta vad" im Kirchspiel Österunda; Einar Kjellén, Nyupptäckta hällristningar i sydvästra Uppland. Deutsche Zusammenfassung: Neuentdeckte Felsenzeichnungen aus dem südwestlichen Uppland; Göran Posse, När byggdes Uppsalatraktens fornborgar? English Summary: When were the Upsala Tract's Prehistoric Fortresses Built?; Nils Sundquist, En återfunnen karta över Uppsala på 1600-talet. Bilaga: Borgmästare Eric Kyhlmans berättelse om sin tjänstetid i Sigtuna. utg. Oskar Lundberg. 100:-