Vikingatid & Nordisk Arkeologi /
Vikings & Nordic Archaeologyuppdat 08-08-16
-
Almgren, Bertil o a Vikingen BB 1973, 288 s. inb förl dek
helklotbd, kvadratisk 4to, rikt ill, ngt solkig, ngt sned, ej skomsl
90:-
-
Almgren, Bertil Vikingatåg
och vikingaskepp - Vikingatågens början och slut. Skepp, hästar och
befästningar Uppsala 1972, pp 185-198, s. 215-248 klammerhäftad, ill;
särtryck ur TOR 1962 och 1963 40:-
-
Arheoloogilised välitööd Eestis/
Archaeological Field Works in Estonia 2000
Muinsuskaitseinspektsioon 2001, 133 s.
large 8vo, ill, main text in English w summaries in Estonian 70:-
-
Bacon, Edward Den nya arkeologin - En översikt över arkeologiska fynd
från hela världen under åren 1945-1959 Tiden 1964, 336 s. + 58
helsidesplanscher inb förl helklotbd, rygg ngt blekt, liten 4to 80:-
-
Bæksted, Anders Nordiska gudar och
hjältar. Forum 1990, 429 + i s. Inbunden förlagets laminatband,
illustrerad. Närvarhur-serien, 2:a tryckn. 80:-
-
Bagge, Axel & Lili Kaelas Die Funde aus Dolmen und Ganggräbern in
Schonen, Schweden I-II. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets
Akademien 1950 & 52, 168 pp. (text) + 82 pp. (plates) + 106 pp. (text) + 44
pp. (plates). Sewn as issued, folios, also illustrated in text, uncut, a
couple of small nicks in covers, also illustrations in text. I: Das Härad
Villand, II: Die HäradeGärds, Albo, Järrestad, Ingelstad, Herrestad,
Ljunits. 450:-
-
Björkö-Birka. Läromedelsförlagen/Riksantikvarieämbetet 1981, 28 s. Klammerhäftad,
illustrerad, biblioteksstämpel och etikett på första bladet. 3:e uppl.
40:-
-
Blomberg, Mary; Madeleine von Heland; Charlotte Thune Malmgren & Charlotte
Wikander / Carole Gillis, Berit Wells, Gullög Nordquist, Marianne Frisell &
Maria Eliott Corpus vasorum antiquorum. Sweden. Medelhavsmuseet and
Nationalmuseum 1-2. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien
1983 & 1995, 102 pp (text) + 40 loose plates in pocket. + 88 pp. (text) + 35
loose plates in pocket. Hardbound publisher’s boards, folios, richly
illustrated also in text. Sweden, Fascicule 2 & 4, Stockholm fascicule 1-2.
The complete Stockholm volumes. 350:-
-
Bråthen, Alf
Dendrokronologisk serie från västra Sverige 831-1975
Rikantikvarieämbetet/Statens Historiska Museer 1982, 123 s. + 2
utviksplanscher 4to, ill; Rapport RAÄ 1982:1, med bidrag av Kristina
Carlsson och Rune Ekre, upplaga 1.000 ex 250:-
-
Bugge, Alexander
Vikingerne - Billeder fra vore forfædres liv Gyldendalske/Nordisk
Forlag, København-Kristiania 1904, viii + 319 s. inb priv halvklotbd m
titeletikett (Frändbergs och Bengtssons Bokbinderi, Västerås, rygg och ca 1
cm av pärmarna vid övre snitt ngt blekt, ngt nött pärmpapper vid fot,
marmorerade snitt 80:-
-
Burenhult, Göran Speglingar av det
förflutna BB 1986, 351 s. inb förl blindpressade helklotbd m skomsl,
4to, mkt rikt ill 100:-
-
Chami, Felix The Tanzanian Coast in the First Millennium AD - an
archaeology of the iron-working, farming communities Uppsala 1994, 107
pp diss, 4to, ill, w microscopic analyses by Anders Lindahl; Studies in
African Archaeology 7 (Societas Archaelogica Upsaliensis) 90:-
-
Christensen jr.,
Arne Emil Fører for vikingskipene/Guide for the Viking Ships Bygdøy Oslo,
Norway Mittet & Co, Oslo n d (1982), 22 pp staplebound, richly ill
40:-
-
Clason, Edward & Anders Fransén Wasa - Fynd och bärgning Bonniers &
Norstedts 1959, 64 s. inb förl pappbd m trasigt skomsl, mkt rikt ill, 4to
100:-
-
Duczko, Wladyslaw (red) Arkeologi och miljögeologi i Gamla Uppsala. Studier
och rapporter Uppsala 1993, 127 s. stor 8vo, ill, Societas Archaelogica
Upsaliensis, Occasional Papers in Archaeology 7 80:-
-
Ekholm, Gunnar Als orientalish angenommene Gläser Skandinaviens aus dem
ersten bis aus em sechsten Jahrhundert N. Chr. Kungl.Vitterhets Historie
och Antikvitets Akademien 1965, 27 pp. + errata note. Staple bound, large
8vo, illustrated, new from publisher. Antikvariskt arkiv 26. 50:-
-
Elmevik,
Lennart & Peterson, Lena (Red.) Projektet
de vikingatida runinskrifternas kronologi. En presentation och några
forskningsresultat Uppsala 1989, 50 s. ill,
stor 8vo, klammerhäftad; Runrön
1. Runologiska bidrag utgivna av Institutionen för nordiska språk vid
Uppsala universitet 70:-
-
Flodin, Lena & Agneta Modig Möten med forntiden. Arkeologiska fynd år
2000. Riksantikvarieämbetet 2001, 62 s. Häftad, tvär 8vo,
illustrerad, förlagsny. 50:-
-
Fornvännen 1950 Häfte 1. Stockholm
1950, 73 s. Häftad, osprättad, förlagsny. Red: Mårten Stenberger.
50:-
-
Fornvännen - Tidskrift för
Svensk Antikvarisk Forskning 1984/2 Helsingborg 1984, s. 73-144 4to, liten nagg i främre omsl, osprättad,
ill; innehåller bl a: J Myrdal Elisenhof och järnålderns
boskapsskötsel i Nordvästeuropa; C Löfving Förändringar i
maktstrukturen kring östra Skagerrak vid kristendomens införande; J
Raneke Till frågan om Ängsömålningarnas datering och A Andersson
Ängsöbägaren beställd för Erland Pedersson Bååt? Huvudred. Torgny
Säve-Söderbergh liten fläck på bakre omsl 40:-
-
Fälting, Per Edvin Med Vasa på
Strömmens botten Gebers 1961, 116 s. stor 8vo, ill 75:-
-
Gannholm, Tore (sammanställn.)
Gutarnas historia från förhistorisk tid till den slutliga svenska
annekteringen 1679. Eget Förlag 1990, 224 s. Inbunden förlagets
laminatband, illustrerad, några hundöron, understrykningar, ett par sidor
ngt solkade. 90:-
-
Gotländskt arkiv 1976.
Nyköping 1976, 164 s. Häftad, stor
8vo, rygg ngt blekt, omslag ngt nött, illustrerad. Meddelanden från
Föreningen Gotlands Fornvänner XLVIII. Svanström, Gunnar (red). 80:-
-
Hammar, Thomas The Prehistoric Environment of Fornsigtuna.
Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1999, 47 s.
Klamerhäftad, stor 8vo, illustrerad, förlagsny. Antikvariskt arkiv 80.
75:-
-
Herrmann, Bernd & Susanne Hummel (Eds)
Ancient DNA. Recovery and Analysis of Genetic Material from
Paleolotological Archaeological, Museum, Medical, and Forensic Specimens.
Springer-Verlag 1994, xii+263 pp. Softcover, large 8vo, illustrated.
With 50 illustrations. 200:-
-
Hildebrand, Hans Lifvet på Island
under sagotiden Seligman & Co 1883, 318 s. 2:a omarb uppl, inb priv halvklotbd, blekt rygg, senare namnt, mindre
fuktfläckar 20 sista sidorna 150:-
-
Hines, John Clasps. Hektespenner. Agraffen. Kungl. Vitterhets Historie
och Antikvitets Akademien 1993, 126 pp. Hardbound publisher’s boards,
4to, illustrated, new from publisher. 160:-
-
Holmberg, Axel Em. Nordbon under hednatiden. Populär framställning af
våra förfäders äldsta kultur I-II. Stockholm 1852-54, viii + 302 + ii +
303-652 s. Inbunden i samtida skinnryggband, hörn ordentligt stötta, rygg
med sprickor, marmorerade snitt, ALLA omslag medbundna, litet
bläckanteckningar på inre frampärm, liten namnstämpel på försättsblad, liten
namnteckning på första främre omslag, omslagen litet småfläckiga, några
sidor i inlagan ngt missfärgade av gamla ilagda papperslappar, s. 475-6 med
nagg mot främre snitt (utanför textytan). 750:-
-
Holmqvist, Wilhelm Vår tidiga konst LT/Statens Historiska Museum
1977, 159 s. inb förl guldstämplade helklotbd, ej skomsl, liten 4to, mkt
rikt ill i färg och s/v, efterskrift av Olof Isaksson; om svensk konst före
år 1000 80:-
-
(Hyenstrand
, Åke) Mänsklighet genom millennier
- En vänbok till Åke Hyenstrand Stockholm 1989, 250 s. 4to, ill; div artiklar om svensk arkeologi bl a Ambrosiani, Björn Kontinuitet
och förändring i Mälarområdet under slutet av 900-talet, Burström,
Mats Kronologi och kontext. Om samtidighetens relevans för den arkeologiska
tolkningen, Zachrisson, Torun ...tog
Knuts gäld i England... - förekomst och frånvaro av vikingatida ädelmetalldepåer
i Uppland och Södermanland, Kyhlberg, Ola Gotland
hos Adam av Bremen; 32 artiklar + Hyenstrands bibliografi 150:-
-
Jansson, Sven B F (utg.) Tor, Hravnkel och andra. Några gamla isländska
berättelser. Föreningen Nordens Gåvobok 1966, 106 + i s. Häftad.
50:-
-
Jansson, Sven B F Två runstenar i Hälsingland: Malsta och Sunnå. Kungl.
Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1985, 43 s. Häftad, stor 8vo,
illustrerad, förlagsny. Filologiskt arkiv 33. 40:-
-
Karlsson, Lennart Medieval Ironwork in Sweden. Volume 1.
Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1988, 437 pp. Hardbound
publisher’s decorated boards, small 4to, lavishly illustrated. Vol. 1 only.
200:-
-
Kulturarvet och miljön. Redovisning av Riksantikvarieämbetets regeringsuppdrag
Ku98/1908/Ka med anledning av propositionen Svenska miljömål (1997/98:145). Riksantikvarieämbetet 1999, 123 s.
Häftad, 4to, ny. 75:-
-
Lagerqvist, Lars O & Maj Odelberg Kungen gräver - En bok om arkeologer och
arkeologi A&K/Statens Historiska Museum 1972, 160 s. inb förl pappbd,
stor 8vo, ill 60:-
-
Larsson, Lars & Berta Stjernquist ((Ed) The World-View of Prehistoric Man.
Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1998, 274 pp.
Softcover with dust jacket, new from publisher. KVHAA Konferenser 40.
150:-
-
Larsson, Patrik Yrrunan - Användning och ljudvärde i nordiska runinskrifter
(The ýr-rune. Use and phonetic value in Scandinavian runic inscriptions)
Uppsala 2002, 245 pp diss, stor 8vo, skomsl; Runrön-Runologiska bidrag utg
av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala Universitet 17, Summary in
English 180:-
-
Lindahl, Anders & Ole Stilborg The Aim of Laboratory Analyses of Ceramics
in Archaeology. April 7-9 1995 in Lund Sweden. In Honour of Birgitta Hulthén
ass . prof. emer. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien
1995, 169 + vii pp. Softcover with dust jacket, illustrated, new from
publisher. Konferenser 34. 90:-
-
Lindberg, Gunilla (red)
Forntidsminnen - Om arkeologin och hembygdsrörelsen Riksförbundet för
Hembygdsvård 1984, 133 s. rikt ill, 13 artiklar 60:-
-
Malmer, Brita Den senmedeltida
penningen i Sverige. Svenska brakteater med krönt huvud och krönta bokstäver.
Late medieval pennies in
Sweden. Bracteates with crowned head
and crowned letters. Kungl.
Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1980, 280 pp. Softcover
with dust jacket, large 8vo, uncut, illustrated with plates, new fro
publisher. KVHAAH Antikvariska serien 31. 140:-
-
Malmö Arkeologi/Malmö & Archaeology
Explorers Handbook 2000, 52
s. mkt rikt ill 40:-
-
Malmö Fornminnesförening
Årsskrift 1934 Malm 1934, 155 +
v (annonser) s. + planscher dedicerad från red, stor 8vo, ill; innehåller
bl a: Einar Bager Tiggarmunkarnas kloster i Malmö; Leif Ljungberg
Stadsarkivet i Malmö; Erik Persson Några anteckningar om
Malmösläkten Dringenberg red.
Leif Ljungberg 100:-
-
Malmö Fornminnesförening
Årsskrift 1942 Malmö 1942, 146 + xii
(annonser) + vikt blad (4 s.) m systematiskt- och författarregister över årg
1938-1942 + planscher stor 8vo, ill; innehåller bl a: Bo Alander
Stadsmusiken i Malmö under 1600- och 1700 talen; Ebbe Kock En borgerlig
skånsk släktkrets med anknytning till Malmö; Leif Ljungberg Utdrag av
Abraham Ekerholms dagboksanteckningar för år 1792 red. Leif Ljungberg
100:-
-
Martinsson-Wallin, Helene Ahu - The Ceremonial Stone Structures of Easter
Island. Analyses of Variation and Interpretation of Meanings Uppsala
1994, 188 pp diss, 4to, ill, Aun 19 (Societas Archaelogica Upsaliensis)
100:-
-
Montelius, Oscar Dating the Bronze Age. With special reference to
Scandinavia. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1986,
148 pp. Softcover, 6 plates, new. 125:-
-
(Montelius,
Oscar) Åström, Paul (Ed) Oscar Montelius 150 Years. Proceedings of a
Colloquium held in the
Royal Academy of Letters History and Antiquities, Stockholm, 13 May 1993.
Kungl. Vitterhets Historie
och Antikvitets Akademien 1995, 112 pp. Softcover with dust jacket,
illustrated, new fro publisher. Konferenser 32. 90:- -
Nilsson, Owe (red)
Riksgropen Akt II Statens Historiska Museum 1983, 94 s. ill 60:- -
Nylén, Erik & Björn Ambrosiani A
Turret for Vertical Photography. Kungl. Vitterhets Historie och
Antikvitets Akademien 1964, 80 pp. Softcover, large 8vo, richly
illustrated, new from publisher. Deals with archaeological photography.
Antikvariskt arkiv 24. 60:--
Ohlmarks,
Åke (urval) Vikingahistorier FiB
1975, 336 s. inb förl dek pappbd,
litet jack i bakpärm; Omnibusböckerna 80:-
-
Ohrelius, Bengt Vasa, kungens skepp Stockholm 1959, 95 s. 1:a
uppl, inb förl klotryggbd m skepp i guld på främre pärm, ill 80:- -
Pendlesonn, K R G Vikingarna
Fyrisbiblioteket 1981, 93 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade
kartonnageband, 4to, mycket rikt illustrerad i färg. 80:- -
Rasmusson, Nils Ludvig Mynt- och medaljsamlare inom det svenska
kungahuset. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1962, iv
+ färgplansch + 32 s. Häftad, stor 8vo, illustrerad, osprättad,
förlagsny. Antikvariskt arkiv 20. 60:- -
Rooth, Erik Das Runenhorn von Gallehus. Kungl. Vitterhets Historie
och Antikvitets Akademien 1984, 22 pp. Staple bound, large 8vo, new from
publisher, illustrated. Filologiskt arkiv 31. 50:- -
Runor och runinskrifter. Föredrag vid Riksantikvarieämbetets och
Vitterhetsakademiens symposium 8-11 september 1985.
Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets
Akademien 1987, 330 s. Häftad med skyddsomslag, illustrerad, frlagsny.
Konferenser 15. 180:- -
Sandwall, Ann (red) Vendeltid. Statens Historiska Museum 1980, 368 s.
Häftad, illustrerad, ngt sned, rugg ngt blekt och ngt nött, en del
understrykningar. 60:- -
Simonsen, P Bibliografi
over Nord-Norges arkeologi Tomsø/Oslo 1964, 122 s. + utvikskarta ngt
solfärgad rygg, Acta Borealia B. Humaniora. no. 8 140:-
-
Snædal, Thorgunn Medan världen vaknar. Studier i de gotländska
runinskrifternas språk och kronologi. Uppsala 2002, 279 s. Häftad med
skyddsomslag, dissertation, stor 8vo, spikblad.Runologiska bidrag utg. av
Inst. för nordiska språk vid Uppsala Universitet 16. 200:-
-
Soop, Hans The Power and the Glory. The Sculptures of the Warship Wasa.
Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1992, viii + 271
pp. + fold out plan. Hardbound publisher’s bluestamped cloth with dust
jacket and front cover bound in, folio, lavishly illustrated, new from
publisher. Second edition. 200:-
-
Stenberger, Mårten; Hans
Christiansson & Brita Malmer Konsten i Sverige - Forntiden och den första
kristna tiden A&W 1974, 102 s. stor 8vo, rikt ill 100:-
-
Sturlasson, Snorre Norges konungasagor I-III. Gleerups 1919-1926, xl
+ 403 + iii; iv+492; iv+549+ tvåsidig karta+ i s. + planscher. Inbundna
privata halvfranska band ed marmorerat pärmpapper och marmorerade snitt,
stora 8vo’s, ryggar nötta med småskador, likaså hörnen, pärmpappret ngt
nött, inlagorna utmärkta, titeletiketterna i svart läder med guldtext (2 per
band). Översatta av Emil Olson. 700:-
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XL (10:e bandets första häfte)
Upplands Fornminnesförenings Förlag 1925-26, 96
+ xl + utviksplansch + 104 + utviksplansch + x (annonser) 4to, ill,
innehåller bl a: Nils Edling På häradsting i Vendel för 300 år sedan;
August Hahr Gimo slottsanläggning; Oscar Lindberg Från Hagby
socken; Gunnar Gihl Sigtuna och Norrsunda. Tvenne
antikvariskt-topografiska manuskript af Martinus Aschaneus, utgifna och
kommenterade (Akademisk afhandling, xl + 104 s + 2 utviksplanscher), utg.
Oskar Lundberg 140:-
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLI (10:e bandets andra häfte)
Upplands Fornminnesförenings Förlag 1927, 216 +
13 + 52 + viii (annonser) 4to, ill, ngt sned, naggad ryggfot; innehåller bl
a: ett flertal artiklar om Lagman Birger; Henrik Cornell Studier över
uppländska kyrkmålningar; Rolf Nordenstreng Upplänningarna ur
rassynpunkt enligt nyaste forskningsrön; Nils Ålenius En uppländsk
åkerbruksfest; Pehr Johnsson Uppländska folksägner; Gunnar Ekholm
Gödåker; Olof Thunman Trefaldighetskällan vid Björsta i Harg och
Två uppländska offerträd; Gunnar Gihl Arkeologiska undersökningar i
Sigtuna 1927 (Bilaga 2); Josef Sandström Markland och bördsrätt - Till
frågan om marklandsuppskattningens uppkomst i Svea-landskapen (Bilaga 3),
bladen m annonserna ngt naggade, utg. Oskar Lundberg 90:-
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLIII:1
Upplands Fornminnesförenings Förlag, 128 + viii
(annonser) s. 4to, ill, innehåller bl a: Landshövding Hammarskjölds tal vid
invigningen av radiostationen i Uppsala lördagen den 27 nov. 1926; Axel
Lundeberg: Draken i Alsta lund och Ett ”förfärderligt” oväsen;
Gunnar Wahlberg Något om Värmdö i gamla tider; Wilhelm Nisser Per
Brahe d. y:s Bogesund; Eva Österberg Lokalsägner från Bälinge; Ivar
Schnell Ett runstensfynd från Vittinge socken; Gunnar Ekholm
Gravhgen vid Staby, Uppsala-Näs och Boplatsfynden kring Bälinge mossar,
utg. Oskar Lundberg 90:-
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLIV
Upplands Fornminnesförenings Förlag Hahr, August
Uppsala Slott och dess rikssal - Från äldre vasatidens slut till
stormaktstidens nedgång W&W 1932, 207 + xii (annonser) s. 4to,
58 ill, osprättad, namnt, utg. Oskar Lundberg 125:-
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLV:1
Upplands Fornminnesförenings Förlag, 1935, plansch +
1-136 + 20 (bil. 1) + 48 (bil 2) + viii (annonser) 4to, ill, trasigt
rygghuvud; innehåller bl a: Erik Andrén Geijersgården äldre bebyggelse;
C R Nyblom Några Geijerminnen; Nils Sundqvist Gamla
observatoriet och ”S:t Pers kyrka” och Stadshistoriska undersökningar i
Uppsala 1934; R Swedlund Privatarkiv från Enköping i Uppsala
landsarkiv; Carl R af Ugglas Petrus Elavis kalk i Söderby-Karl (m 4
planscher); Ragnar Jirlow Plogkroken från Svarvarbo (Bil 1); Gunnar
Ekholm Romerska vinskopor och kärl av hemmoorttyp i skandinaviska fynd
(Bil. 2), utg. Oskar Lundberg 75:-
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLVI:1
Upplands Fornminnesförenings Förlag 1938, ii + 1-32,
x + 98, xvi (annonser) 4to, ill; inneholler bl a: Nils Sundquist Ett
byggnadsminne från Gustav II Adolfs tid; Lundberg, Oskar (red) Vendel i
fynd och forskning - Skrift med anledning av vendelmonumentets tillkomst (98
s.), utg. Oskar Lundberg 90:-
-
Upplands Fornminnesförenings Tidskrift XLVI:2
Upplands Fornminnesförenings Förlag 1939, ii +
33-128, 1-46, 16 (annonser) 4to, ill; innehåller Oskar Lundberg,
Upplandsskalden Olof Thunman; Gunnar Ekholm, Till Olof Thunman den
11 februari 1939; Rutger Sernander, Jättepäronet vid Hamra i Fröslunda
socken. English Summary: The Giant Pear Tree from Hamra, Fröslunda Parish;
Greta Arwidsson, Bronsåldersfyndet från Domta vad i Österunda socken.
Tillägg: Förteckning över bronsåldersfynd, påträffade i Uppland efter 1920.
Deutsche Zusammenfassung: Der bronzezeitliche Fund von "Domta vad" im
Kirchspiel Österunda; Einar Kjellén, Nyupptäckta hällristningar i
sydvästra Uppland. Deutsche Zusammenfassung: Neuentdeckte Felsenzeichnungen
aus dem südwestlichen Uppland; Göran Posse, När byggdes Uppsalatraktens
fornborgar? English Summary: When were the Upsala Tract's Prehistoric
Fortresses Built?; Nils Sundquist, En återfunnen karta över Uppsala på
1600-talet. Bilaga: Borgmästare Eric Kyhlmans berättelse om sin
tjänstetid i Sigtuna. utg. Oskar Lundberg. 100:-
|